gnome-sound-recorder master - en to pa translation catalogue (59 entries)

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
pa: ਗਨੋਮ ਲਈ ਸਧਾਰਨ, ਆਧੁਨਿਕ ਸਾਊਂਡ ਰਿਕਾਰਡਰ

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
pa: ਸਾਊਂਡ ਰਿਕਾਰਡ ਇੱਕ ਸਧਾਰਨ ਤੇ ਆਧੁਨਿਕ ਇੰਟਰਫੇਸ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਆਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡ ਅਤੇ ਚਲਾਈ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਇਸ ਨਾਲ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੁਝ ਮੁੱਢਲੀ ਐਡੀਟਿੰਗ ਤੇ ਆਵਾਜ਼ੀ ਮੀਮੋ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਸਹੂਲਤ ਵੀ ਮਿਲਦੀ ਹੈ।

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
pa: ਸਾਊਂਡ ਰਿਕਾਰਡ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਕਰਕੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਗਲਤੀ ਨਾਲ ਵੀ ਪਿਛਲੀ ਰਿਕਾਰਡ ਗੁਆਉਣ ਦਾ ਫ਼ਿਕਰ ਨਹੀਂ ਕਰਨਾ ਪੈਂਦਾ ਹੈ।

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ

en: Window size (width and height).
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ (ਚੌੜਾਈ ਅਤੇ ਉਚਾਈ)

en: Window position
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ

en: Window position (x and y).
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ (x ਅਤੇ y)

en: Maps media types to audio encoder preset names.
pa: ਮੀਡਿਆ ਕਿਸਮ ਨੂੰ ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ ਪ੍ਰੀਸੈਟ ਨਾਂ ਨਾਲ ਮਿਲਾਉਂਦਾ ਹੈ।

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
pa: ਮੀਡਿਆ ਕਿਸਮ ਨੂੰ ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ ਪ੍ਰੀਸੈਟ ਨਾਂ ਨਾਲ ਮਿਲਾਉਂਦਾ ਹੈ। ਜੇ ਮੀਡਿਆ ਕਿਸਮ ਲਈ ਕੋਈ ਮਿਲਾਨ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਕੋਡਰ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Microphone volume level
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਵਾਲੀਅਮ ਪੱਧਰ

en: Microphone volume level.
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਦਾ ਵਾਲੀਅਮ ਪੱਧਰ ਹੈ।

en: Speaker volume level
pa: ਸਪੀਕਰ ਵਾਲੀਅਮ ਪੱਧਰ

en: Speaker volume level.
pa: ਸਪੀਕਰਨ ਦਾ ਵਾਲੀਅਮ ਪੱਧਰ ਹੈ।

en: Sound Recorder
pa: ਸਾਊਂਡ ਰਿਕਾਰਡ

en: Record sound via the microphone and play it back
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਰਾਹੀਂ ਆਵਾਜ਼ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਿਸ ਚਲਾਓ

en: Audio;Application;Record;
pa: ਆਡੀਓ;ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ;ਰਿਕਾਰਡ;Audio;Application;Record;

en: SoundRecorder
pa: ਸਾਊਂਡਰਿਕਾਰਡਰ

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: Sound Recorder started
pa: ਸਾਊਂਡ ਰਿਕਾਰਡ ਸ਼ੁਰੂ ਹੈ

note: Translators: "Recordings" here refers to the name of the directory where the application places files */
en: Recordings
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: %d day ago | %d days ago
pa[0]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: Last week
pa: ਪਿਛਲੇ ਹਫ਼ਤੇ

en: %d week ago | %d weeks ago
pa[0]: %d ਹਫ਼ਤਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Last month
pa: ਪਿਛਲੇ ਮਹੀਨੇ

en: %d month ago | %d months ago
pa[0]: %d ਮਹੀਨਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Last year
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਾਲ

en: %d year ago | %d years ago
pa[0]: %d ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ

en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

[ctx: File Name]
en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Date Modified
pa: ਸੋਧ ਤਾਰੀਖ

en: Date Created
pa: ਬਣਾਉਣ ਮਿਤੀ

[ctx: Media Type]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
pa: %d-%m-%Y- %H:%M:%S

en: Record
pa: ਰਿਕਾਰਡ

en: Add Recordings
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
pa: ਸਾਊਂਡ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਕਰਨ ਲਈ <b>ਰਿਕਾਰਡ</b> ਬਟਨ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: Recording…
pa: ...ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ

en: %d Recorded Sound | %d Recorded Sounds
pa[0]: %d ਰਿਕਾਰਡ ਕੀਤੀ ਸਾਊਂਡ
pa[1]: %d ਰਿਕਾਰਡ ਕੀਤੀ ਸਾਊਂਡ

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Load More
pa: ਹੋਰ ਲੋਡ

en: Unable to play recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Preferred format
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Microphone
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ

en: Unable to create Recordings directory.
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ।

en: Your audio capture settings are invalid.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ ਸੈਟਿੰਗ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Not all elements could be created.
pa: ਸਭ ਭਾਗਾਂ ਨੂੰ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Not all of the elements were linked
pa: ਸਭ ਭਾਗਾਂ ਨੂੰ ਲਿੰਕ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: No Media Profile was set.
pa: ਕੋਈ ਮੀਡਿਆ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਸੀ।

en: Unable to set the pipeline 
     to the recording state
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਸਥਇਤੀ ਲਈ 
    ਪਾਈਪਲਾਈਨ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: Translators: ""Clip %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Clip 1"). */
en: Clip %d
pa: ਕਲਿੱਪ %d
