gnome-sound-recorder master - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: Sound Recorder
ja: サウンドレコーダー

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
ja: シンプルでモダンな GNOME のサウンドレコーダー

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
ja: サウンドレコーダーはシンプルでモダンなインターフェースを備えており、音声の録音、再生を直感的に行うことができます。また、基本的な音声編集やボイスメモの作成もできます。

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
ja: サウンドレコーダーは自動的に保存処理を行います。録音データをうっかり破棄してしまう心配はもうありません。

en: Supported audio formats:
ja: サポートしている音声フォーマット:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
ja: Ogg Vorbis、Opus、FLAC、MP3、MOV

en: Record sound via the microphone and play it back
ja: マイクからの音声を録音し、再生します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
ja: Audio;Application;Record;オーディオ;音声;アプリケーション;録音;soundrecorder;

en: Window size
ja: ウィンドウの大きさ

en: Window size (width and height).
ja: ウィンドウの大きさ (幅と高さ) です。

en: Window position
ja: ウィンドウの位置

en: Window position (x and y).
ja: ウィンドウの位置 (X と Y) です。

en: Maps media types to audio encoder preset names.
ja: メディアタイプを音声エンコーダーのプリセット名にマップする。

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
ja: メディアタイプを音声エンコーダーのプリセット名にマップします。もしマッピングセットがなければ、デフォルトのエンコーダー設定を使用します。

en: Available channels
ja: 利用可能なチャンネル

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
ja: 利用可能なチャンネルをマップします。もしマッピングセットがなければ、デフォルトでステレオチャンネルを使用します。

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Record
ja: 録音する

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
ja: 録音を停止する

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
ja: 再生 / 一時停止 / 再開

[ctx: shortcut window]
en: Delete
ja: 削除する

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Recording
ja: レコーディング

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
ja: 後方へシークする

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
ja: 前方へシークする

[ctx: shortcut window]
en: Rename
ja: 名前を変更する

[ctx: shortcut window]
en: Export
ja: エクスポートする

en: Resume Recording
ja: 録音を再開

en: Pause Recording
ja: 録音を中断

en: Stop Recording
ja: 録音を停止

en: Delete Recording
ja: 録音を削除

en: Export
ja: エクスポート

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Save
ja: 保存

en: Delete
ja: 削除

en: Seek 10s Backward
ja: 10 秒後方へシーク

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

en: Seek 10s Forward
ja: 10 秒前方へシーク

en: Record
ja: 録音

en: Add Recordings
ja: 録音してください

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
ja: <b>録音</b>ボタンを押すと音声を録音します

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Close
ja: 閉じる

en: Preferred Format
ja: フォーマット

en: Audio Channel
ja: 音声チャンネル

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Mono
ja: モノラル

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: About Sound Recorder
ja: サウンドレコーダーについて

en: A Sound Recording Application for GNOME
ja: GNOME の録音アプリケーション

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
ja: 録音 %d

en: Delete recording?
ja: 録音を削除しますか?

en: This recording will not be saved.
ja: これは保存されません。

en: Resume
ja: 再開

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
ja: レコーディング

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
ja: %s (旧)

en: Export Recording
ja: 録音をエクスポート

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Yesterday
ja: 昨日

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

en: Last week
ja: 先週

en: %d week ago | %d weeks ago
ja[0]: %d 週前

en: Last month
ja: 先月

en: %d month ago | %d months ago
ja[0]: %d ヶ月前

en: Last year
ja: 昨年

en: %d year ago | %d years ago
ja[0]: %d 年前

en: "%s" deleted
ja: "%s" を削除しました
