gnome-subtitles master - en to da translation catalogue (360 entries)

en: Gnome Subtitles
da: GNOME Undertekster

en: Video subtitling for the GNOME desktop
da: Videoundertekstning til GNOME-skrivebordet

en: Gnome Subtitles is a subtitle editor for the GNOME desktop environment. It allows to create, synchronize, convert and translate subtitles by using a friendly user interface with video preview.
da: GNOME Undertekster er et program til GNOME-skrivebordsmiljøet til redigering af undertekster. Det lader brugeren oprette, synkronisere, konvertere og oversætte undertekster med en brugervenlig grænseflade med forhåndsvisning af videoen.

en: A total of 22 subtitle formats are supported, including but not limited to: SubRip, MicroDVD, FAB Subtitler, MPlayer, Sub Station Alpha, MPSub and SubViewer.
da: I alt understøttes 22 undertekstformater heriblandt: SubRip, MicroDVD, FAB Subtitler, MPlayer, Sub Station Alpha, MPSub og SubViewer.

en: Main window
da: Hovedvindue

en: Subtitle Editor
da: Undertekstredigering

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: subtitles;video;captions;
da: undertekster;video;

en: Encodings shown in menu
da: Kodninger som vises i menuen

en: List of encodings shown in the File Open/Save dialogs.
da: Liste over kodninger som vises i dialogerne Åbn/Gem i Fil-menuen.

en: File Open encoding option
da: Kodningsmuligheder ved åbning af fil

en: Encoding option to use by default when opening files. Possible values are: "AutoDetect" to use auto detection, "RememberLastUsed" to remember the last used encoding, "CurrentLocale" to use the current locale, and "Specific" to use a specific encoding. The encoding for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_open_encoding key.
da: Kodningsmuligheder der bruges ved åbning af filer. Mulige værdier er: “AutoDetect” for at bruge automatisk registrering, “RememberLastUsed” for at huske senest brugte kodning, “CurrentLocale” for at bruge de aktuelle regionaldata og “Specific” for at bruge en specifik kodning. Kodningen for “RememberLastUsed” og “Specific” gemmes i nøglen file_open_encoding.

en: File Open encoding
da: Kodning ved åbning af fil

en: Encoding to use when opening files. Besides the actual encoding, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_open_encoding_option key, other possible values are "AutoDetect" and "CurrentLocale".
da: Kodning der bruges ved åbning af fil. Udover den faktiske kodning, som bruges, når “RememberLastUsed” og “Specific” er angivet i nøglen file_open_encoding_option, er andre mulige værdier “AutoDetect” og “CurrentLocale”.

en: Auto detection fallback encoding
da: Alternativ kodning ved mislykket automatisk registrering

en: Encoding to use when auto detection fails.
da: Kodning der skal bruges, når automatisk registrering mislykkedes.

en: File Save encoding option
da: Kodningsmuligheder til at gemme filer

en: Encoding option to use by default when saving files. Possible values are: "KeepExisting" to use the existing file's encoding, "RememberLastUsed" to remember the last used encoding, "CurrentLocale" to use the current locale, and "Specific" to use a specific encoding. The encoding for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_encoding key.
da: Kodningsmuligheder der som standard bruges til at gemme filer. Mulige værdier er: “KeepExisting” for at bruge filens egen kodning, “RememberLastUsed” for at huske senest brugte kodning, “CurrentLocale” for at bruge de aktuelle regionaldata og “Specific” for at bruge en specifik kodning. Kodningen for “RememberLastUsed” og “Specific” gemmes i nøglen file_save_encoding.

en: File Save encoding
da: Kodning til at gemme filer

en: Encoding to use when saving files. Besides the actual encoding, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_save_encoding_option key, other possible values are "KeepExisting" and "CurrentLocale".
da: Kodning der bruges til at gemme filer. Udover den faktiske kodning, som bruges, når “RememberLastUsed” eller “Specific” er angivet i nøglen file_open_encoding_option, er andre mulige værdier “KeepExisting” og “CurrentLocale”.

en: File Save format option
da: Mulige formater til at gemme filer

en: Subtitle format option to use by default when saving files. Possible values are: "KeepExisting" to use the existing file's format, "RememberLastUsed" to remember the last used format, and "Specific" to use a specific format. The subtitle format for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_format key.
da: Undertekstformat der som standard bruges til at gemme filer. Mulige værdier er: “KeepExisting” for at bruge filens eget format, “RememberLastUsed” for at huske senest brugte format og “Specific” for at bruge et specifik format. Undertekstformatet for “RememberLastUsed” og “Specific” gemmes i nøglen file_save_format.

en: File Save format
da: Format til at gemme filer

en: Subtitle format to use when saving files. Besides the actual format, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_save_format_option key, other possible values are "KeepExisting" and "CurrentLocale".
da: Undertekstformat til at gemme filer. Udover den faktiske kodning, som bruges, når “RememberLastUsed” eller “Specific” er angivet i nøglen file_save_format_option, er andre mulige værdier “KeepExisting” og “CurrentLocale”.

en: File Save newline option
da: Linjeskiftmuligheder til at gemme fil

en: Newline option to use by default when saving files. Possible values are: "RememberLastUsed" to remember the last used newline type, and "Specific" to use a specific newline type. The newline type for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_newline key.
da: Linjeskiftmuligehed der som standard bruges til at gemme filer. Mulige værdier er: “RememberLastUsed” for at huske senest brugte linjeskift og “Specific” for at bruge et specifikt linjeskift. Linjeskifttypen for “RememberLastUsed” og “Specific” gemmes i nøglen file_save_newline.

en: File Save newline
da: Linjeskift til at gemme fil

en: Newline type to use when saving files.
da: Linjeskifttype der bruges til at gemme filer.

en: Save translation when saving subtitles
da: Gem oversættelse, når undertekster gemmes

en: Whether to save existing translations when saving subtitles.
da: Om eksisterende oversættelser skal gemmes, når underteksterne gemmes.

en: Automatically choose the video file
da: Vælg automatisk videofilen

en: Whether to automatically choose the video file to open, when opening a subtitle file. A video file is chosen based on the name of the subtitle file.
da: Om videofilen, der skal åbnes, vælges automatisk, når en undertekstfil åbnes.

en: Apply reaction delay
da: Tilføj reaktionsforsinkelse

en: Whether to apply a reaction delay when setting the start or end times of a subtitle with the video playing.
da: Om der skal tilføjes en reaktionsforsinkelse, når start- og sluttiderne indstilles på underteksterne, mens videoen afspilles.

en: Reaction delay
da: Reaktionsforsinkelse

en: Time, in milliseconds, to subtract from the start or end times when setting them with the video playing.
da: Tid (i millisekunder) som skal trækkes fra start- eller sluttiderne, når de indstilles, mens videoen afspilles.

en: Seek the video on subtitles change
da: Søg i videoen ved ændring af undertekster

en: Whether to seek the video to the start of the first subtitle when one or more subtitles are changed.
da: Om der skal søges i videoen til starten af den første undertekst, når en eller flere undertekster er blevet ændret.

en: Seek on change rewind
da: Tilbagespoling ved søgning efter ændringer

en: Time, in milliseconds, to rewind the video when seeking on subtitles change.
da: Tid (i millisekunder) som videoen skal spoles tilbage, når der søges i forbindelse med ændringer af underteksterne.

en: View line lengths
da: Vis linjelængder

en: Whether to view line lengths as characters counts in the subtitle list.
da: Om linjelængder skal vises som antal tegn i undertekstlisten.

en: Window width
da: Vinduesbredde

en: The width of the Main Window.
da: Hovedvinduets bredde.

en: Window height
da: Vindueshøjde

en: The height of the Main Window.
da: Hovedvinduets højde.

en: Active spellcheck language for text
da: Aktivt sprog til stavekontrol af teksten

en: The language used to check the spelling of subtitle text.
da: Sproget brugt til stavekontrol af underteksterne.

en: Active spellcheck language for translation
da: Aktivt sprog til stavekontrol af oversættelse

en: The language used to check the spelling of subtitle translation.
da: Sproget til stavekontrol af underteksternes oversættelse.

en: Autocheck spelling
da: Automatisk stavekontrol

en: Whether to automatically check the spelling of subtitle text.
da: Om underteksterne automatisk skal kontrolleres for stavefejl.

en: Auto backup
da: Automatisk sikkerhedskopi

en: Whether to automatically backup files. A copy of the file will be periodically saved with a ~ suffix.
da: Om filer automatisk skal sikkerhedskopieres. En kopi af filen vil regelmæssigt blive gemt med filendelsen ~.

en: Backup time
da: Sikkerhedskopieringsinterval

en: Time interval, in seconds, to automatically backup files. A minimum of 30 seconds is recommended.
da: Tidsinterval (i sekunder) mellem sikkerhedskopiering af filer. Som minimum anbefales 30 sekunder.

en: Time step increment
da: Forøgelse af tidstrin

en: Time, in milliseconds, to add or subtract when adjusting times in spinbutton controls (e.g., start, end and duration).
da: Tid (i millesekunder), der skal lægges til eller trækkes fra, når tiderne justeres med rulleknapper (f.eks. start, slut og varighed).

en: Frames step increment
da: Forøgelse af billedtrin

en: Frames to add or subtract when adjusting frames in spinbutton controls (e.g., start, end and duration).
da: Billeder, der skal lægges til eller trækkes fra, når billeder justeres med rulleknapper (f.eks. start, slut og varighed).

en: Time between subtitles
da: Tid mellem undertekster

en: Recommended time between subtitles, in milliseconds, used for example when splitting a subtitle in two.
da: Anbefalet tid (i millisekunder) mellem undertekster når f.eks. en undertekst opdeles i to.

en: The file contains no video or audio.
da: Filen indeholder hverken video eller lyd.

en: Unable to obtain the complete media information.
da: Kunne ikke hente fuldstændig medieinformation.

en: _File
da: _Fil

en: _New
da: _Ny

en: _Open
da: _Åbn

en: _Save
da: _Gem

en: Save _As
da: Gem _som

en: _Translation
da: _Oversættelse

en: _Reload
da: Genindl_æs

en: _Close
da: _Luk

en: _Headers
da: _Filhoveder

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Redo
da: _Omgør

en: Cu_t
da: K_lip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: I_ndsæt

en: _Bold
da: _Fed

en: _Italic
da: _Kursiv

en: _Underline
da: _Understregning

en: _Split Lines
da: _Opdel linjer

en: _Merge Lines
da: _Sammenføj linjer

en: _Insert Subtitle
da: _Indsæt undertekst

en: _Before
da: _Før

en: _After
da: _Efter

en: At _Video Position
da: Ved _videoposition

en: _Delete Subtitles
da: _Slet undertekster

en: Pr_eferences
da: Indstilling_er

en: _View
da: _Vis

en: _Frames
da: _Billedenheder

en: _Times
da: _Tidsenheder

en: _Line Lengths
da: _Linjelængder

en: Video _Subtitles
da: Videoundertek_ster

en: _Text
da: T_ekst

en: Translatio_n
da: Overs_ættelse

en: _Search
da: _Søg

en: Find Ne_xt
da: Find næ_ste

en: Find Pre_vious
da: Find _tidligere

en: _Replace
da: _Erstat

en: T_imings
da: T_idspunkter

en: _Input Frame Rate
da: _Inputtets billedfrekvens

en: _Current Frame Rate
da: _Nuværende billedfrekvens

en: _Synchronize
da: _Synkroniser

en: _Adjust
da: _Juster

en: Sh_ift
da: Sk_ift

en: _Play / Pause
da: _Afspil/pause

en: _Loop Selection
da: Afspil markering i _løkke

en: R_ewind
da: _Spol tilbage

en: _Forward
da: S_pol frem

en: _Seek to…
da: _Søg til …

en: Seek _to Selection
da: Søg _til markering

en: Select _Nearest Subtitle
da: _Vælg nærmeste undertekst

en: A_uto Select Subtitle
da: A_utomatisk valg af undertekst

en: Set Subtitle St_art
da: Indstil st_arten på undertekst

en: Set Subtitle En_d
da: Indstil slutningen på un_dertekst

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Autocheck Spelling
da: _Automatisk stavekontrol

en: Set _Languages
da: In_dstil sprog

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Donate
da: _Donér

en: Request a New _Feature
da: Anmod om en n_y funktion

en: Report a _Bug
da: Rapportér en _fejl

en: _About
da: _Om

en: New File
da: Ny fil

en: Open File
da: Åbn fil

en: Save File
da: Gem fil

en: Insert
da: Indsæt

en: Delete
da: Slet

en: Time
da: Tid

en: Duration
da: Varighed

en: Sets the subtitle Start to the current video position
da: Indstiller start på en undertekst til den nuværende videoposition

en: Sets the subtitle End to the current video position
da: Indstiller slut på en undertekst til den nuværende videoposition

en: Sets the subtitle Start and End while the video is playing. Keep the button pressed for the duration of each subtitle.
da: Indstiller start og slut på underteksten, mens videoen afspilles. Hold knappen nede for at se hver underteksts varighed.

en: 1.0x
da: 1,0x

en: Tip: use Ctrl+Plus/Minus and Alt+Plus/Minus (on the numpad) to adjust start and end timings.
    Shift+Plus/Minus (on the numpad) shifts timings.
da: Fif: Brug Ctrl+plus/minus og Alt+plus/minus (på det numeriske tastatur) til at justere tidspunkter for start og slut.
    Skift+plus/minus (på det numeriske tastatur) forskyder tidspunkter.

en: End:
da: Slut:

note: This is the duration of a subtitle.
en: Duration:
da: Varighed:

en: Adjusting timings
da: Justerer tidspunkter

en: Changing Input Frame Rate
da: Ændrer billedfrekvens for input

en: Changing Video Frame Rate
da: Ændrer billedfrekvens for video

en: Toggling Bold
da: Slår fed til/fra

en: Toggling Italic
da: Slår kursiv til/fra

en: Toggling Underline
da: Slår understregning til/fra

en: Editing Start
da: Redigerer start

en: Editing End
da: Redigerer slut

en: Editing Duration
da: Redigerer varighed

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Deleting Subtitles
da: Sletter undertekster

en: Editing Text
da: Redigerer tekst

en: Editing Translation
da: Redigerer oversættelse

en: Inserting Subtitle
da: Indsætter undertekst

en: Merging subtitles
da: Sammenføjer undertekster

en: Replacing All
da: Erstatter alle

en: Shifting timings
da: Forskyder tidspunkter

en: Splitting subtitles
da: Opdeler undertekster

en: Synchronizing timings
da: Synkroniserer tidspunkter

en: Setting Subtitle Start
da: Indstiller begyndelsen på undertekst

en: Setting Subtitle End
da: Indstiller afslutningen på undertekst

note: To translators: this is the filename for new files (before being saved for the first time)
en: Unsaved Subtitles
da: Ikke-gemte undertekster

note: To translators: this defines the name of a translation file. {0}=filename, {1}=language. Example: MovieName (fr translation)
en: {0} ({1} translation)
da: {0} ({1} oversættelse)

en: {0} (translation)
da: {0} (oversættelse)

note: GEOSTD8, HZ not used
en: Western
da: Vestlig

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Baltic
da: Baltisk

note: Added
en: Cyrillic
da: Kyrillisk

note: Added
en: Arabic
da: Arabisk

note: Added
en: Greek
da: Græsk

note: Added
en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Nordic
da: Nordisk

en: Celtic
da: Keltisk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: UTF-8 without BOM
da: UTF-8 uden BOM

note: Added UCS-2 and UCS-4 not used
en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

note: ARMSCII-8 not used Added ISO-IR-111, KOI8R, KOI8U not used
en: Japanese
da: Japansk

note: EUC-JP-MS not used
en: Korean
da: Koreansk

note: EUC-TW not used
en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Portuguese
da: Portugisisk

note: Added
en: Icelandic
da: Islandsk

en: French Canadian
da: Fransk-canadisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Current Locale
da: Nuværende sprog

en: Unknown
da: Ukendt

en: About Gnome Subtitles
da: Om GNOME Undertekster

en: _All subtitles
da: _Alle undertekster

en: _Selected subtitles
da: Valgte undertek_ster

en: Subtitles between those selected and the _first
da: Undertekster mellem de valgte og den _første

en: Subtitles between those selected and the _last
da: Undertekster mellem de valgte og den _sidste

en: Character Encodings
da: Tegnkodninger

note: Left part: Available VBox
en: Available Encodings
da: Tilgængelige kodninger

note: Right part: Shown VBox
en: Chosen Encodings
da: Valgte kodninger

en: Description
da: Beskrivelse

en: Encoding
da: Kodning

en: Headers
da: Filhoveder

en: Title:
da: Titel:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Artist:
da: Kunstner:

en: By:
da: Af:

en: Source:
da: Kilde:

en: Date:
da: Dato:

en: Frame Rate:
da: Billedfrekvens:

en: File:
da: Fil:

en: Media Type:
da: Medietype:

en: Audio
da: Lyd

en: Original Script:
da: Original skript:

en: Original Translation:
da: Original oversættelse:

en: Original Editing:
da: Original redigering:

en: Original Timing:
da: Original timing:

en: Original Script Checking:
da: Original skripttjek:

en: Script Updated By:
da: Skript opdateret af:

en: Collisions:
da: Sammenstød:

en: Timer:
da: Tidtagning:

en: Play Res X:
da: X-afspilningsopløsning:

en: Play Res Y:
da: Y-afspilningsopløsning:

en: Play Depth:
da: Afspilningsdybde:

en: File Path:
da: Filsti:

en: Delay:
da: Forsinkelse:

en: CD Track:
da: Cd-spor:

en: Font Name:
da: Navn på skrifttype:

en: Font Color:
da: Farve på skrifttype:

en: Font Style:
da: Skrifttypestil:

en: Font Size:
da: Størrelse på skrifttype:

en: Video to Open:
da: Video der skal åbnes:

en: Character Encoding:
da: Tegnkodning:

en: None
da: Ingen

en: All Files
da: Alle filer

en: All Subtitle Files
da: Alle undertekstfiler

en: File Properties
da: Filegenskaber

en: File Name
da: Filnavn

en: Path
da: Sti

en: Character Encoding
da: Tegnkodning

en: Subtitle Format
da: Undertekstformat

en: Timing Mode
da: Tilstand for tidsangivelser

en: Save As
da: Gem som

en: Subtitle Format:
da: Undertekstformat:

en: Line Ending:
da: Linjeafslutning:

en: Open Translation File
da: Åbn oversættelsesfil

en: Save Translation As
da: Gem oversættelse som

en: An unknown error has occurred. Please report a bug and include this error name:
da: Der opstod en ukendt fejl. Rapportér venligst en fejl og medtag dette fejlnavn:

note: Strings
en: Could not save the file
da: Kunne ikke gemme filen

en: Save to another file
da: Gem til anden fil

en: You have run out of memory. Please close some programs and try again.
da: Du er løbet tør for hukommelse. Luk venligst nogle programmer og forsøg igen.

en: An I/O error has occurred.
da: Der opstod en I/O-fejl.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder for at kunne gemme filen.

en: The specified file is invalid.
da: Den angivne fil er ugyldig.

note: Strings
en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer vil alle dine ændringer blive tabt.

note: Strings
en: Save the changes to subtitles "{0}" before creating new subtitles?
da: Gem ændringerne til underteksterne “{0}” før oprettelse af nye undertekster?

en: Create without Saving
da: Opret uden at gemme

en: Save the changes to translation "{0}" before creating new subtitles?
da: Gem ændringerne til oversættelsen “{0}” før oprettelse af nye undertekster?

en: Save the changes to translation "{0}" before creating a new translation?
da: Gem ændringerne til oversættelsen “{0}” før oprettelse af en ny oversættelse?

en: Save the changes to subtitles "{0}" before opening?
da: Gem ændringerne til underteksterne “{0}” før åbning?

en: Open without Saving
da: Åbn uden at gemme

en: Save the changes to translation "{0}" before opening?
da: Gem ændringerne til oversættelsen “{0}” før åbning?

en: Save the changes to subtitles "{0}" before closing?
da: Gem ændringerne til underteksterne “{0}” før lukning?

en: Close without Saving
da: Luk uden at gemme

en: Save the changes to translation "{0}" before closing?
da: Gem ændringerne til oversættelsen “{0}” før lukning?

en: Could not open the file {0}.
da: Kunne ikke åbne filen {0}.

en: Open another file
da: Åbn en anden fil

en: Unable to detect the subtitle format. Please check that the file type is supported.
da: Ikke i stand til at afgøre undertekstformatet. Undersøg venligst om filtypen er understøttet.

en: The encoding used is not supported by your system. Please choose another encoding.
da: Den anvendte kodning er ikke understøttet af dit system. Vælg venligst en anden kodning.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
da: Du har ikke de nødvendige tilladelser til at åbne filen.

en: The file could not be found.
da: Filen kunne ikke findes.

en: The file appears to be too large for a text-based subtitle file.
da: Filen ser ud til at være for stor for en tekstbaseret undertekstfil.

en: The file path appears to be invalid.
da: Filstien virker ugyldig.

en: Could not play the file '{0}'.
da: Kunne ikke afspille filen “{0}”.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Files
da: Filer

en: Editing
da: Redigerer

note: Translation File Saving
en: When saving subtitle files, automatically save their _translation
da: Når der gemmes undertekstfiler så gem også _oversættelse

en: Translation File Saving
da: Gemmetilstand for oversættelsesfil

en: Character _encoding to use:
da: Tegnkodning der skal _bruges:

en: If auto detection _fails, use:
da: Hvis automatisk registrering _mislykkes så brug:

en: Automatically choose the _video file to open
da: Vælg automatisk _videofil der skal åbnes

en: File Open Dialog
da: Dialogen åbn fil

en: _Subtitle format to use:
da: _Undertekstformat der skal bruges:

en: Ch_aracter encoding to use:
da: _Tegnkodning der skal bruges:

en: _Newline type to use:
da: _Linjeskiftstype der skal bruges:

en: File Save As Dialog
da: Dialogen gem fil som

en: Create a _backup copy of files every
da: Interval for _sikkerhedskopiering af filerne

en: minutes
da: minutter

en: Backup
da: Sikkerhedskopi

en: _Seek the video to the selected subtitle when changing timings
da: _Søg i videoen til den valgte undertekst, når der ændres tidspunkter

en: Play
da: Afspil

en: ms before the actual start to help review new timings
da: ms før den aktuelle start for at hjælpe med at gennemse nye tidspunkter

en: Video Seeking
da: Videosøgning

en: Leave
da: Forlad

en: ms between subtitles when inserting or splitting
da: ms mellem undertekster under indsættelse eller opdeling

en: Gap Between Subtitles
da: Mellemrum mellem undertekster

en: Subtr_act
da: Træk _fra

en: ms when setting subtitle start/end while playing the video
da: ms når der under afspilning angives start/slut på underteksterne

en: Reaction Delay
da: Reaktionsforsinkelse

en: Remember the last used encoding
da: Husk den sidst brugte kodning

en: Keep the encoding used on file open
da: Bevar kodningen brugt ved åbn fil

en: Keep the format used on file open
da: Bevar formatet brugt ved åbn fil

en: Remember the last used format
da: Husk det sidst brugte format

en: Remember the last used type
da: Husk den sidst brugte type

en: Replace
da: Erstat

en: Replace _with
da: Erstat _med

en: _Match case
da: _Skeln mellem store/små bogstaver

en: Search _backwards
da: Søg _baglæns

en: Regular _expression
da: Regulært _udtryk

en: Wra_p around
da: _Ombryd

note: Action area
en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Set Languages
da: Indstil sprog

note: Left part: Text Language
en: Text Language
da: Tekstsprog

note: Right part: Translation Language
en: Translation Language
da: Oversættelsessprog

en: Use your distro's package manager to install additional languages (tip: search for 'spell'). Supported language packs: {0}.
da: Brug din distributions pakkehåndtering til at installere yderligere sprog (tip: søg efter “spell”). Understøttede sprogpakker: {0}.

en: Adjust Timings Between 2 Points
da: Juster tidspunktet mellem to punkter

en: _Apply
da: An_vend

en: Subtitle No.:
da: Undertekstnr.:

en: New Start:
da: Ny start:

en: First Point
da: Første punkt

en: Second Point
da: Andet punkt

en: Apply To
da: Anvend på

en: Shift Timings
da: Forskyd tidspunkter

en: Apply
da: Anvend

en: Reset
da: Nulstil

en: Set From Video
da: Indstil fra video

en: Sets the shift amount in order for the selected subtitles to start at the current video position.
da: Indstil forskydningen, så de valgte undertekster begynder ved den nuværende videoposition.

en: Amount
da: Hvor meget der forskydes med

note: Tips label
en: Tip: alternatively use Shift + Numpad Plus/Minus to shift timings directly from the main window.
da: Fif: Alternativt kan Skift+plus/minus (på numerisk tastatur) bruges for at ændre tidspunkter direkte fra hovedvinduet.

en: Synchronize Timings
da: Synkroniser tidspunkter

en: Sync Points
da: Synkroniseringspunkter

en: Subtitles between sync points
da: Undertekster mellem synkroniseringspunkter

note: Number column
en: Subtitle No.
da: Undertekstnr.

en: New Start
da: Ny start

en: Add sync points by selecting subtitles and adjusting the video to their correct position. At least 2 points are needed.
da: Tilføj synkroniseringspunkter ved at vælge undertekster og justere videoen til deres korrekte tidspunkter. Mindst 2 punkter kræves.

en: Add 1 more sync point to start synchronizing. Adding more points will improve accuracy.
da: Tilføj 1 yderligere synkroniseringspunkt for at påbegynde synkronisering. Tilføjelse af flere punkter vil forøge præcisionen.

en: Synchronization is ready. All subtitles will be synchronized.
da: Synkronisering er klar. Alle undertekster vil blive synkroniseret.

en: Synchronization is ready. The following subtitles will not be synchronized: {0}.
da: Synkronisering er klar. De følgende undertekster vil ikke blive synkroniseret: {0}.

en: Synchronization is ready. The following subtitles will not be synchronized: {0} and {1}.
da: Synkronisering er klar. De følgende undertekster vil ikke blive synkroniseret: {0} og {1}.

en: Open Video
da: Åbn video

en: All Media Files
da: Alle mediefiler

en: Video Files
da: Videofiler

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Seek Video To
da: Søg til

en: _Seek
da: _Søg

en: Seek _video to:
da: Søg _video til:

en: Add or Remove…
da: Tilføj eller fjern …

en: Automatically Detected
da: Automatisk registreret

en: System Default
da: Systemstandard

note: To translators: OVR and INS correspond to the Overwrite and Insert text editing modes.
en: OVR
da: OVS

note: To translators: Trans corresponds to Translation (used here to denote whether text or translation is being edited).
en: Text
da: Tekst

en: Trans
da: Overs

note: To translators: Ln corresponds to Line
en: Ln
da: L

note: To translators: Col corresponds to Column
en: Col
da: Kol

en: Media Player Error
da: Medieafspillerfejl

en: An unexpected error has occurred: '{0}'. See the log for additional information.
da: Der opstod en uventet fejl: “{0}”. Se yderligere oplysninger i loggen.

en: Frame
da: Billede

note: Number column
en: No.
da: Nr.

en: End
da: Slut

en: Translation
da: Oversættelse
