gnome-subtitles master - en to hu translation catalogue (375 entries)

en: Gnome Subtitles
hu: Gnome Feliratok

en: Video subtitling for the GNOME desktop
hu: Videók feliratozása GNOME környezetben

en: Gnome Subtitles is a subtitle editor for the GNOME desktop environment. It allows to create, synchronize, convert and translate subtitles by using a friendly user interface with video preview.
hu: A GNOME Feliratok egy feliratszerkesztő a GNOME asztali környezethez. Lehetővé teszi feliratok létrehozását, szinkronizálását, átalakítását és lefordítását egy videó előnézettel rendelkező barátságos felhasználói felület használatával.

en: A total of 22 subtitle formats are supported, including but not limited to: SubRip, MicroDVD, FAB Subtitler, MPlayer, Sub Station Alpha, MPSub and SubViewer.
hu: Összesen 22 feliratformátum támogatott, beleértve, de nem kizárólag a következőket: SubRip, MicroDVD, FAB Subtitler, MPlayer, Sub Station Alpha, MPSub és SubViewer.

en: Main window
hu: Főablak

en: Subtitle Editor
hu: Feliratszerkesztő

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: subtitles;video;captions;
hu: feliratok;videó;

en: Encodings shown in menu
hu: A menüben megjelenített karakterkódolások

en: List of encodings shown in the File Open/Save dialogs.
hu: A Fájl megnyitása/mentése párbeszédablakokon megjelenített karakterkódolások listája.

en: File Open encoding option
hu: Fájlmegnyitási karakterkódolás-beállítás

en: Encoding option to use by default when opening files. Possible values are: "AutoDetect" to use auto detection, "RememberLastUsed" to remember the last used encoding, "CurrentLocale" to use the current locale, and "Specific" to use a specific encoding. The encoding for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_open_encoding key.
hu: A fájlok megnyitásakor használt karakterkódolási beállítások. A lehetséges értékek: „AutoDetect” az automatikus észlelés használatához, „RememberLastUsed” a legutóbb használt karakterkódolás megjegyzéséhez, „CurrentLocale” a jelenlegi területi beállítás használatához és „Specific” a megadott karakterkódolás használatához. A „RememberLastUsed” és „Specific” beállítások karakterkódolását a file_open_encoding kulcs tárolja.

en: File Open encoding
hu: Fájlmegnyitási karakterkódolás

en: Encoding to use when opening files. Besides the actual encoding, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_open_encoding_option key, other possible values are "AutoDetect" and "CurrentLocale".
hu: A fájlok megnyitásakor használandó karakterkódolás. A tényleges kódolás mellett akkor van használva, ha a „RememberLastUsed” (legutóbb használt megjegyzése) vagy a „Specific” (megadott) érték szerepel a file_open_encoding_option kulcsnál. Az egyéb lehetséges értékek: „AutoDetect” (automatikus észlelés) vagy „CurrentLocale” (jelenlegi területi beállítás).

en: Auto detection fallback encoding
hu: Automatikus észlelés tartalék karakterkódolása

en: Encoding to use when auto detection fails.
hu: Az automatikus észlelés sikertelensége esetén használandó karakterkódolás.

en: File Save encoding option
hu: Fájlmentési karakterkódolás-beállítás

en: Encoding option to use by default when saving files. Possible values are: "KeepExisting" to use the existing file's encoding, "RememberLastUsed" to remember the last used encoding, "CurrentLocale" to use the current locale, and "Specific" to use a specific encoding. The encoding for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_encoding key.
hu: A fájlok mentésekor használt karakterkódolás. A lehetséges értékek: „KeepExisting” a fájl meglévő karakterkódolásának használatához, „RememberLastUsed” a legutóbb használt karakterkódolás megjegyzéséhez, „CurrentLocale” a jelenlegi területi beállítás használatához és „Specific” a megadott karakterkódolás használatához. A „RememberLastUsed” és „Specific” beállítások karakterkódolását a file_save_encoding kulcs tárolja.

en: File Save encoding
hu: Fájlmentési karakterkódolás

en: Encoding to use when saving files. Besides the actual encoding, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_save_encoding_option key, other possible values are "KeepExisting" and "CurrentLocale".
hu: A fájlok mentésekor használandó karakterkódolás. A tényleges kódolás mellett akkor van használva, ha a „RememberLastUsed” (legutóbb használt megjegyzése) vagy a „Specific” (megadott) érték szerepel a file_save_encoding_option kulcsnál. Az egyéb lehetséges értékek: „KeepExisting” (meglévő megtartása) vagy „CurrentLocale” (jelenlegi területi beállítás).

en: File Save format option
hu: Fájlmentési formátumbeállítás

en: Subtitle format option to use by default when saving files. Possible values are: "KeepExisting" to use the existing file's format, "RememberLastUsed" to remember the last used format, and "Specific" to use a specific format. The subtitle format for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_format key.
hu: A fájlok mentésekor alapértelmezetten használandó feliratformátum-beállítás. A lehetséges értékek: „KeepExisting” a meglévő fájlformátum használatához, „RemeberLastUsed” a legutóbb használt formátum megjegyzéséhez és „Specific” a megadott formátum használatához. A „RememberLastUsed” és „Specific” lehetőség esetén a feliratformátumot a file_save_format kulcs tárolja.

en: File Save format
hu: Fájlmentési formátum

en: Subtitle format to use when saving files. Besides the actual format, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_save_format_option key, other possible values are "KeepExisting" and "CurrentLocale".
hu: A fájlok mentésekor használandó feliratformátum. A tényleges formátum mellett akkor van használva, ha a „RememberLastUsed” (legutóbb használt megjegyzése) vagy a „Specific” (megadott) érték szerepel a file_save_format_option kulcsnál. Az egyéb lehetséges értékek: „KeepExisting” (meglévő megtartása) vagy „CurrentLocale” (jelenlegi területi beállítás).

en: File Save newline option
hu: Fájlmentési sorvégbeállítás

en: Newline option to use by default when saving files. Possible values are: "RememberLastUsed" to remember the last used newline type, and "Specific" to use a specific newline type. The newline type for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_newline key.
hu: A fájlok mentésekor használandó sorvég beállítás. A lehetséges értékek: „RememberLastUsed” a legutóbb használt sorvég típus megjegyzéséhez és „Specific” a megadott sorvég típus használatához. A „RememberLastUsed” és „Specific” lehetőség esetén az sorvég típusát a file_save_newline kulcs tárolja.

en: File Save newline
hu: Fájlmentési sorvég

en: Newline type to use when saving files.
hu: A fájlok mentésekor használandó sorvég típus.

en: Save translation when saving subtitles
hu: Fordítás mentése a feliratok mentésekor

en: Whether to save existing translations when saving subtitles.
hu: A meglévő fordítások mentve legyenek-e a feliratok mentésekor.

en: Automatically choose the video file
hu: A videofájl automatikus kiválasztása

en: Whether to automatically choose the video file to open, when opening a subtitle file. A video file is chosen based on the name of the subtitle file.
hu: Automatikusan legyen-e kiválasztva a megnyitandó videofájl a feliratfájl megnyitásakor. A videofájl a feliratfájl neve alapján lesz kiválasztva.

en: Apply reaction delay
hu: Reakcióidő alkalmazása

en: Whether to apply a reaction delay when setting the start or end times of a subtitle with the video playing.
hu: Legyen-e reakcióidő alkalmazva a felirat elejének és végének beállításakor a video lejátszása közben.

en: Reaction delay
hu: Reakcióidő

en: Time, in milliseconds, to subtract from the start or end times when setting them with the video playing.
hu: Idő ezredmásodpercben, amelyet ki kell vonni a kezdő és záró időpontokból a video lejátszása közben.

en: Seek the video on subtitles change
hu: A videó tekerése a feliratok váltásakor

en: Whether to seek the video to the start of the first subtitle when one or more subtitles are changed.
hu: Tekerje-e a videót az első felirat kezdetére, ha egy vagy több felirat megváltozott.

en: Seek on change rewind
hu: Visszatekerés módosításkor

en: Time, in milliseconds, to rewind the video when seeking on subtitles change.
hu: Idő ezredmásodpercben, amennyivel vissza kell tekerni a videót feliratváltáskor.

en: View line lengths
hu: Sorhosszak megtekintése

en: Whether to view line lengths as characters counts in the subtitle list.
hu: A sorhosszak karakterszámként legyenek-e megjelenítve a feliratlistában.

en: Window width
hu: Ablakszélesség

en: The width of the Main Window.
hu: A főablak szélessége.

en: Window height
hu: Ablakmagasság

en: The height of the Main Window.
hu: A főablak magassága.

en: Active spellcheck language for text
hu: A szöveg aktív helyesírás-ellenőrzőjének nyelve

en: The language used to check the spelling of subtitle text.
hu: A feliratszöveg helyesírás-ellenőrzéséhez használt nyelv.

en: Active spellcheck language for translation
hu: A fordítás aktív helyesírás-ellenőrzőjének nyelve

en: The language used to check the spelling of subtitle translation.
hu: A feliratfordítás helyesírás-ellenőrzéséhez használt nyelv.

en: Autocheck spelling
hu: Automatikus helyesírás-ellenőrzés

en: Whether to automatically check the spelling of subtitle text.
hu: Automatikusan legyen-e ellenőrizve a feliratszöveg helyesírása.

en: Auto backup
hu: Automatikus biztonsági mentés

en: Whether to automatically backup files. A copy of the file will be periodically saved with a ~ suffix.
hu: Automatikusan készüljön-e biztonsági mentés a fájlokról. A fájl másolata időközönként mentésre kerül ~ utótaggal.

en: Backup time
hu: Biztonsági mentés időköze

en: Time interval, in seconds, to automatically backup files. A minimum of 30 seconds is recommended.
hu: A fájlok biztonsági mentésének időköze másodpercben. Legalább 30 másodperc javasolt.

en: Time step increment
hu: Lépések időköze

en: Time, in milliseconds, to add or subtract when adjusting times in spinbutton controls (e.g., start, end and duration).
hu: A léptetőgombokkal (például kezdés, vég és hossz) hozzáadandó vagy kivonandó idő ezredmásodpercben.

en: Frames step increment
hu: Képkockák közti lépések száma

en: Frames to add or subtract when adjusting frames in spinbutton controls (e.g., start, end and duration).
hu: A léptetőgombokkal (például kezdés, vég és hossz) hozzáadandó vagy kivonandó képkockák száma.

en: Time between subtitles
hu: Idő a feliratok között

en: Recommended time between subtitles, in milliseconds, used for example when splitting a subtitle in two.
hu: A feliratok közti javasolt időköz ezredmásodpercben, ez például egy felirat kettévágásakor használatos.

note: Error messages
en: Unable to obtain the complete media information.
hu: Nem lehet beszerezni a teljes médiainformációkat.

en: The file contains no video or audio.
hu: A fájl nem tartalmaz videót vagy hangot.

en: _File
hu: _Fájl

en: _New
hu: Ú_j

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Save
hu: M_entés

en: Save _As
hu: Men_tés másként

en: _Translation
hu: _Fordítás

en: _Reload
hu: Új_ratöltés

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Headers
hu: Fejlé_cek

en: _Properties
hu: Tul_ajdonságok

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Edit
hu: Szer_kesztés

en: _Undo
hu: _Visszavonás

en: _Redo
hu: Új_ra

en: Cu_t
hu: _Kivágás

en: _Copy
hu: _Másolás

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: _Format
hu: F_ormátum

en: _Bold
hu: _Félkövér

en: _Italic
hu: _Dőlt

en: _Underline
hu: _Aláhúzott

en: _Split Lines
hu: Sorok s_zétvágása

en: _Merge Lines
hu: Sorok _egyesítése

en: _Insert Subtitle
hu: Fe_lirat beszúrása

en: _Before
hu: _Elé

en: _After
hu: _Mögé

en: At _Video Position
hu: _Videopozícióba

en: _Delete Subtitles
hu: Fel_irat törlése

en: Pr_eferences
hu: B_eállítások

en: _View
hu: _Nézet

en: _Frames
hu: _Képkocka

en: _Times
hu: _Idő

en: _Line Lengths
hu: _Sorhosszak

en: _Video
hu: _Videó

en: Video _Subtitles
hu: Vi_deofeliratok

en: _Text
hu: _Szöveg

en: Translatio_n
hu: _Fordítás

en: _Search
hu: _Keresés

en: _Find
hu: _Keresés

en: Find Ne_xt
hu: Kö_vetkező keresése

en: Find Pre_vious
hu: _Előző keresése

en: _Replace
hu: _Csere

en: T_imings
hu: _Időzítés

en: _Input Frame Rate
hu: B_emeneti képkockasebesség

en: _Current Frame Rate
hu: _Jelenlegi képkockasebesség

en: _Synchronize
hu: Sz_inkronizálás

en: _Adjust
hu: _Igazítás

en: Sh_ift
hu: _Eltolás

en: Vide_o
hu: _Videó

en: _Play / Pause
hu: _Lejátszás / Szünet

en: _Loop Selection
hu: Kijelölés is_métlése

en: R_ewind
hu: _Vissza

en: _Forward
hu: Elő_re

en: _Seek to…
hu: _Ugrás…

en: Seek _to Selection
hu: U_grás a kijelölthöz

en: Select _Nearest Subtitle
hu: _Legközelebbi felirat kiválasztása

en: A_uto Select Subtitle
hu: Felirat a_utomatikus kiválasztása

en: Set Subtitle St_art
hu: _Feliratkezdet beállítása

en: Set Subtitle En_d
hu: F_eliratvég beállítása

en: _Tools
hu: _Eszközök

en: _Autocheck Spelling
hu: _Automatikus helyesírás-ellenőrzés

en: Set _Languages
hu: Nyel_v beállítása

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Donate
hu: _Adományozás

en: Request a New _Feature
hu: Új _funkció kérése

en: Report a _Bug
hu: _Hiba jelentése

en: _About
hu: _Névjegy

en: New File
hu: Új fájl

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: Save File
hu: Fájl mentése

en: Insert
hu: Beszúrás

en: Delete
hu: Törlés

en: Time
hu: Idő

en: Duration
hu: Hossz

en: Sets the subtitle Start to the current video position
hu: Beállítja a felirat kezdetét a jelenlegi videopozícióra

en: Sets the subtitle End to the current video position
hu: Beállítja a felirat végét a jelenlegi videopozícióra

en: Sets the subtitle Start and End while the video is playing. Keep the button pressed for the duration of each subtitle.
hu: Beállítja a felirat kezdetét és végét a video lejátszása közben. Tartsa lenyomva a gombot az egyes feliratok ideje alatt.

en: 1.0x
hu: 1,0x

en: Tip: use Ctrl+Plus/Minus and Alt+Plus/Minus (on the numpad) to adjust start and end timings.
    Shift+Plus/Minus (on the numpad) shifts timings.
hu: Tipp: használja a Ctrl+plusz/mínusz és az Alt+plusz/mínusz (a számbillentyűzeten) kombinációkat a kezdési és befejezési időzítés módosításához.
    A Shift+plusz/mínusz (a számbillentyűzeten) az időzítést módosítja.

note: This is the start time/frame of a subtitle.
en: Start:
hu: Kezdés:

en: End:
hu: Befejezés:

note: This is the duration of a subtitle.
en: Duration:
hu: Időtartam:

en: Adjusting timings
hu: Időzítés igazítása

en: Changing Input Frame Rate
hu: Bemeneti képkockasebesség módosítása

en: Changing Video Frame Rate
hu: Videó képkockasebességének módosítása

en: Toggling Bold
hu: Félkövér betű átváltása

en: Toggling Italic
hu: Dőlt betű átváltása

en: Toggling Underline
hu: Aláhúzott betű átváltása

en: Editing Start
hu: Kezdés szerkesztése

en: Editing End
hu: Befejezés szerkesztése

en: Editing Duration
hu: Hossz szerkesztése

en: Undo
hu: Újra

en: Redo
hu: Vissza

en: Deleting Subtitles
hu: Felirat törlése

en: Editing Text
hu: Szöveg szerkesztése

en: Editing Translation
hu: Fordítás szerkesztése

en: Inserting Subtitle
hu: Felirat beszúrása

en: Merging subtitles
hu: Feliratok összefésülése

en: Replacing All
hu: Összes cseréje

en: Shifting timings
hu: Időzítések eltolása

en: Splitting subtitles
hu: Feliratok szétvágása

en: Synchronizing timings
hu: Időzítések szinkronizálása

en: Setting Subtitle Start
hu: Feliratkezdet beállítása

en: Setting Subtitle End
hu: Feliratvég beállítása

note: To translators: this is the filename for new files (before being saved for the first time)
en: Unsaved Subtitles
hu: Mentetlen feliratok

note: To translators: this defines the name of a translation file. {0}=filename, {1}=language. Example: MovieName (fr translation)
en: {0} ({1} translation)
hu: {0} ({1} fordítás)

en: {0} (translation)
hu: {0} (fordítás)

note: GEOSTD8, HZ not used
en: Western
hu: Nyugati

en: Central European
hu: Közép-európai

en: South European
hu: Dél-európai

en: Baltic
hu: Balti

note: Added
en: Cyrillic
hu: Cirill

note: Added
en: Arabic
hu: Arab

note: Added
en: Greek
hu: Görög

note: Added
en: Hebrew
hu: Héber

en: Turkish
hu: Török

en: Nordic
hu: Északi

en: Celtic
hu: Kelta

en: Romanian
hu: Román

en: UTF-8 without BOM
hu: UTF-8 BOM nélkül

note: Added UCS-2 and UCS-4 not used
en: Chinese Traditional
hu: Kínai (hagyományos)

en: Cyrillic/Russian
hu: Cirill (orosz)

note: ARMSCII-8 not used Added ISO-IR-111, KOI8R, KOI8U not used
en: Japanese
hu: Japán

note: EUC-JP-MS not used
en: Korean
hu: Koreai

note: EUC-TW not used
en: Chinese Simplified
hu: Kínai (egyszerűsített)

en: Portuguese
hu: Portugál

note: Added
en: Icelandic
hu: Izlandi

en: French Canadian
hu: Kanadai francia

en: Cyrillic/Ukrainian
hu: Cirill (ukrán)

note: TCVN, TIS-620, UHC, VISCII not used
en: Central
hu: Központi

en: Vietnamese
hu: Vietnami

en: Current Locale
hu: Jelenlegi locale

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: About Gnome Subtitles
hu: A Gnome Feliratok névjegye

en: _All subtitles
hu: Min_den felirat

en: _Selected subtitles
hu: _Kijelölt feliratok

en: Subtitles between those selected and the _first
hu: Feliratok a kiválasztottak és az _első között

en: Subtitles between those selected and the _last
hu: Feliratok a kiválasztottak és az _utolsó között

en: Character Encodings
hu: Karakterkódolások

note: Left part: Available VBox
en: Available Encodings
hu: Elérhető karakterkódolások

note: Right part: Shown VBox
en: Chosen Encodings
hu: Kiválasztott karakterkódolások

en: Description
hu: Leírás

en: Encoding
hu: Kódolás

en: Headers
hu: Fejlécek

en: Title:
hu: Cím:

en: Author:
hu: Szerző:

en: Artist:
hu: Előadó:

en: By:
hu: Készítette:

en: Version:
hu: Változat:

en: Source:
hu: Forrás:

en: Date:
hu: Dátum:

en: Frame Rate:
hu: Képkockasebesség:

en: File:
hu: Fájl:

en: Note:
hu: Megjegyzés:

en: Media Type:
hu: Médiatípus:

en: Audio
hu: Hang

en: Video
hu: Videó

en: Original Script:
hu: Eredeti szkript:

en: Original Translation:
hu: Eredeti fordítás:

en: Original Editing:
hu: Eredeti szerkesztése:

en: Original Timing:
hu: Eredeti időzítés:

en: Original Script Checking:
hu: Eredeti szkript ellenőrzése:

en: Script Updated By:
hu: Szkriptet módosította:

en: Collisions:
hu: Ütközések:

en: Timer:
hu: Időzítő:

en: Play Res X:
hu: Lejátszási vízszintes felbontás:

en: Play Res Y:
hu: Lejátszási függőleges felbontás:

en: Play Depth:
hu: Lejátszási színmélység:

en: File Path:
hu: Fájl útvonala:

en: Delay:
hu: Késleltetés:

en: CD Track:
hu: CD sáv:

en: Font Name:
hu: Betűkészlet neve:

en: Font Color:
hu: Betűkészlet színe:

en: Font Style:
hu: Betűkészlet stílusa:

en: Font Size:
hu: Betűkészlet mérete:

en: Video to Open:
hu: Megnyitandó videó:

en: Character Encoding:
hu: Karakterkódolás:

en: None
hu: Egyik sem

en: All Files
hu: Minden fájl

en: All Subtitle Files
hu: Minden feliratfájl

en: File Properties
hu: Fájl tulajdonságai

en: File Name
hu: Fájlnév

en: Path
hu: Útvonal

en: Character Encoding
hu: Karakterkódolás

en: Subtitle Format
hu: Feliratformátum

en: Timing Mode
hu: Időzítés módja

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Subtitle Format:
hu: Feliratformátum:

en: Line Ending:
hu: Sorvég:

en: Open Translation File
hu: Fordítási fájl megnyitása

en: Save Translation As
hu: Fordítás mentése másként

en: An unknown error has occurred. Please report a bug and include this error name:
hu: Ismeretlen hiba történt. Jelentse a hibát, és tegye bele a következő hibaüzenetet:

note: Strings
en: Could not save the file
hu: Nem sikerült menteni a fájlt

en: Save to another file
hu: Mentés másik fájlba

en: You have run out of memory. Please close some programs and try again.
hu: Elfogyott a memória. Néhány program bezárása után próbálja újra.

en: An I/O error has occurred.
hu: I/O hiba történt.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
hu: Nincs megfelelő jogosultsága a fájl mentésére.

en: The specified file is invalid.
hu: A megadott fájl érvénytelen.

note: Strings
en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
hu: Ha nem ment, akkor minden változtatás véglegesen elvész.

note: Strings
en: Save the changes to subtitles "{0}" before creating new subtitles?
hu: Menti a felirat változtatásait a(z) „{0}” fájlba az új felirat létrehozása előtt?

en: Create without Saving
hu: Létrehozás mentés nélkül

en: Save the changes to translation "{0}" before creating new subtitles?
hu: Menti a(z) „{0}” fordítás változtatásait az új felirat létrehozása előtt?

en: Save the changes to translation "{0}" before creating a new translation?
hu: Menti a(z) „{0}” fordítás változtatásait az új fordítás létrehozása előtt?

en: Save the changes to subtitles "{0}" before opening?
hu: Menti a felirat változtatásait a(z) „{0}” fájlba a megnyitás előtt?

en: Open without Saving
hu: Megnyitás mentés nélkül

en: Save the changes to translation "{0}" before opening?
hu: Menti a fordítás változtatásait a(z) „{0}” fájlba a megnyitás előtt?

en: Save the changes to subtitles "{0}" before closing?
hu: Menti a felirat változtatásait a(z) „{0}” fájlba bezárás előtt?

en: Close without Saving
hu: Bezárás mentés nélkül

en: Save the changes to translation "{0}" before closing?
hu: Menti a(z) „{0}” fordítás változtatásait a bezárás előtt?

en: Could not open the file {0}.
hu: Nem sikerült megnyitni a(z) {0} fájlt.

en: Open another file
hu: Másik fájl megnyitása

en: Unable to detect the subtitle format. Please check that the file type is supported.
hu: A feliratformátum nem ismerhető fel. Ellenőrizze, hogy a fájltípus támogatott-e.

en: The encoding used is not supported by your system. Please choose another encoding.
hu: Ezt a kódolást nem támogatja a rendszer. Válasszon másik kódolást.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
hu: Nincs jogosultsága a fájl megnyitásához.

en: The file could not be found.
hu: A fájl nem található.

en: The file appears to be too large for a text-based subtitle file.
hu: A fájl túl nagynak tűnik szövegalapú feliratfájlnak.

en: The file path appears to be invalid.
hu: A fájl útvonala érvénytelen.

en: Could not play the file '{0}'.
hu: Nem sikerült lejátszani a(z) „{0}” fájlt.

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Files
hu: Fájlok

en: Editing
hu: Szerkesztés

note: Translation File Saving
en: When saving subtitle files, automatically save their _translation
hu: _Fordítások automatikus mentése a feliratfájllal együtt

en: Translation File Saving
hu: Fordítási fájl mentése

en: Character _encoding to use:
hu: Használandó _karakterkódolás:

en: If auto detection _fails, use:
hu: Ha az automatikus felismerés sikertelen, akkor:

en: Automatically choose the _video file to open
hu: Megnyitandó vid_eofájl automatikus kiválasztása

en: File Open Dialog
hu: Fájl megnyitása párbeszédablak

en: _Subtitle format to use:
hu: Használandó feliratf_ormátum:

en: Ch_aracter encoding to use:
hu: _Használandó karakterkódolás:

en: _Newline type to use:
hu: Használandó _soremeléstípus:

en: File Save As Dialog
hu: Fájl mentése másként párbeszédablak

en: Create a _backup copy of files every
hu: Bi_ztonsági másolat készítése a fájlokról

en: minutes
hu: percenként

en: Backup
hu: Biztonsági mentés

en: _Seek the video to the selected subtitle when changing timings
hu: A _videó kiválasztott feliratra pozicionálása az időzítés módosításakor

en: Play
hu: Lejátszás

en: ms before the actual start to help review new timings
hu: ezredmásodperccel a tényleges kezdés elé az új időzítés áttekintéséhez

en: Video Seeking
hu: Videó pozicionálása

en: Leave
hu: Hagyjon

en: ms between subtitles when inserting or splitting
hu: ezredmásodpercet feliratok közt beszúráskor vagy szétvágáskor

en: Gap Between Subtitles
hu: Időköz a feliratok között

en: Subtr_act
hu: _Vonjon ki

en: ms when setting subtitle start/end while playing the video
hu: ezredmásodpercet a felirat kezdésének/befejezésének beállításakor lejátszás közben

en: Reaction Delay
hu: Reakcióidő

en: Remember the last used encoding
hu: Utoljára használt kódolás megjegyzése

en: Keep the encoding used on file open
hu: A használt kódolás megtartása fájl megnyitásakor

en: Keep the format used on file open
hu: A használt formátum megtartása fájl megnyitásakor

en: Remember the last used format
hu: Utoljára használt formátum megjegyzése

en: Remember the last used type
hu: Utoljára használt típus megjegyzése

en: Replace
hu: Csere

en: Find
hu: Keresés

en: F_ind
hu: K_eresés

en: Replace _with
hu: _Csere ezzel

en: _Match case
hu: Kis- és _nagybetű

en: Search _backwards
hu: Ke_resés visszafelé

en: Regular _expression
hu: _Reguláris kifejezés

en: Wra_p around
hu: Kö_rbe

note: Action area
en: Replace _All
hu: Öss_zes cseréje

en: Set Languages
hu: Nyelvek beállítása

note: Left part: Text Language
en: Text Language
hu: Szöveg nyelve

note: Right part: Translation Language
en: Translation Language
hu: Fordítás nyelve

en: Use your distro's package manager to install additional languages (tip: search for 'spell'). Supported language packs: {0}.
hu: Használja a disztribúciója csomagkezelőjét további nyelvek telepítéséhez (tipp: keressen rá a „spell” kifejezésre). A támogatott nyelvi csomagok: {0}.

en: Adjust Timings Between 2 Points
hu: Időzítések igazítása 2 pont között

en: _Apply
hu: _Alkalmaz

en: Subtitle No.:
hu: Feliratszám:

en: New Start:
hu: Új kezdet:

en: First Point
hu: Első pont

en: Second Point
hu: Második pont

en: Apply To
hu: Alkalmazás erre

en: Shift Timings
hu: Időzítés eltolása

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Set From Video
hu: Beállítás a videóból

en: Sets the shift amount in order for the selected subtitles to start at the current video position.
hu: Beállítja az eltolás mértékét, hogy a kiválasztott feliratok a jelenlegi videopozíciónál kezdődjenek.

en: Amount
hu: Mennyiség

note: Tips label
en: Tip: alternatively use Shift + Numpad Plus/Minus to shift timings directly from the main window.
hu: Tipp: használja a Shift+plusz/mínusz (a számbillentyűzeten) kombinációt az időzítések módosításához közvetlenül a főablakból.

en: Synchronize Timings
hu: Időzítések szinkronizálása

en: Sync Points
hu: Szinkronizálási pontok

en: Subtitles between sync points
hu: Feliratok a szinkronizálási pontok között

en: Info
hu: Információk

note: Number column
en: Subtitle No.
hu: Feliratszám

en: Start
hu: Kezdés

en: New Start
hu: Új kezdet

en: Add sync points by selecting subtitles and adjusting the video to their correct position. At least 2 points are needed.
hu: Vegyen fel szinkronizációs pontokat feliratok kijelölésével, és állítsa be a videót a megfelelő pozíciójukra. Legalább 2 pont szükséges.

en: Add 1 more sync point to start synchronizing. Adding more points will improve accuracy.
hu: Adjon meg még egy pontot a szinkronizálás elkezdéséhez. Több pont megadása javítja a pontosságot.

en: Synchronization is ready. All subtitles will be synchronized.
hu: A szinkronizálás megkezdhető. Minden felirat szinkronizálva lesz.

en: Synchronization is ready. The following subtitles will not be synchronized: {0}.
hu: A szinkronizálás megkezdhető. A következő feliratok nem lesznek szinkronizálva: {0}.

en: Synchronization is ready. The following subtitles will not be synchronized: {0} and {1}.
hu: A szinkronizálás megkezdhető. A következő feliratok nem lesznek szinkronizálva: {0} és {1}.

en: Open Video
hu: Videó megnyitása

en: All Media Files
hu: Minden médiafájl

en: Video Files
hu: Videofájlok

en: Audio Files
hu: Hangfájlok

en: Seek Video To
hu: Ugrás a videóban

en: _Seek
hu: _Ugrás

en: Seek _video to:
hu: Ugrás a _videóban ide:

en: Add or Remove…
hu: Hozzáadás vagy eltávolítás…

en: Automatically Detected
hu: Automatikusan felismert

en: System Default
hu: Rendszer alapértelmezése

note: To translators: OVR and INS correspond to the Overwrite and Insert text editing modes.
en: OVR
hu: ÁTÍR

en: INS
hu: BESZ

note: To translators: Trans corresponds to Translation (used here to denote whether text or translation is being edited).
en: Text
hu: Szöveg

en: Trans
hu: Fordítás

note: To translators: Ln corresponds to Line
en: Ln
hu: Sor

note: To translators: Col corresponds to Column
en: Col
hu: Oszlop

en: Media Player Error
hu: Médialejátszó hiba

en: An unexpected error has occurred: '{0}'. See the log for additional information.
hu: Váratlan hiba történt: „{0}”. További információkért nézze meg a naplót.

en: Frame
hu: Képkocka

note: Number column
en: No.
hu: Szám

en: End
hu: Befejezés

en: Translation
hu: Fordítás
