gnome-subtitles master - en to id translation catalogue (91 entries)

en: Main window
id: Jendela utama

en: Encodings shown in menu
id: Pengkodean yang ditampilkan dalam menu

en: List of encodings shown in the File Open/Save dialogs.
id: Daftar pengkodean yang ditampilkan di dialog Buka/Simpan berkas.

en: File Open encoding option
id: Opsi pengkodean Buka Berkas

en: File Open encoding
id: Pengkodean Buka Berkas

en: File Save encoding option
id: Opsi pengkodean Simpan Berkas

en: File Save encoding
id: Pengkodean Simpan Berkas

en: File Save format option
id: Opsi format Simpan Berkas

en: File Save format
id: Format Simpan Berkas

en: Window width
id: Lebar jendela

en: Window height
id: Tinggi jendela

en: _File
id: _Berkas

en: _New
id: _Baru

en: _Open
id: _Buka

en: _Save
id: _Simpan

en: Save _As
id: Simp_an Sebagai

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: _Close
id: _Tutup

en: _Properties
id: _Properti

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Cu_t
id: Po_tong

en: _Copy
id: Sa_lin

en: _Paste
id: Tem_pel

en: _Bold
id: Te_bal

en: _Italic
id: M_iring

en: _Underline
id: _Garis bawah

en: _View
id: _Tampilan

en: _Text
id: _Teks

en: _Search
id: _Cari

en: _Find
id: _Temukan

en: _Replace
id: _Ganti

en: _Forward
id: Ma_ju

en: _Tools
id: Perala_tan

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Contents
id: _Isi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Donate
id: _Donasi

en: _About
id: Tent_ang

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Save File
id: Simpan Berkas

en: Insert
id: Sisip

en: Time
id: Waktu

note: This is the duration of a subtitle.
en: Duration:
id: Durasi:

en: Editing Duration
id: Durasi Penyuntingan

en: Redo
id: Jadi Lagi

note: To translators: this defines the name of a translation file. {0}=filename, {1}=language. Example: MovieName (fr translation)
en: {0} ({1} translation)
id: {0} ({1} terjemahan)

en: {0} (translation)
id: {0} (terjemahan)

en: Baltic
id: Baltik

note: Added
en: Cyrillic
id: Sirilik

note: Added
en: Arabic
id: Arab

note: Added
en: Greek
id: Yunani

note: Added
en: Hebrew
id: Ibrani

en: Turkish
id: Turki

en: Romanian
id: Rumania

note: Added UCS-2 and UCS-4 not used
en: Chinese Traditional
id: Cina Tradisional

note: ARMSCII-8 not used Added ISO-IR-111, KOI8R, KOI8U not used
en: Japanese
id: Jepang

note: EUC-JP-MS not used
en: Korean
id: Korea

en: Portuguese
id: Portugis

note: Added
en: Icelandic
id: Islandia

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: Description
id: Deskripsi

en: Author:
id: Pembuat:

en: Version:
id: Versi:

en: Date:
id: Tanggal:

en: None
id: Nihil

en: All Files
id: Semua Berkas

en: File Properties
id: Properti Berkas

en: Save As
id: Simpan Sebagai

en: Preferences
id: Preferensi

en: Files
id: Berkas

en: Editing
id: Penyuntingan

en: minutes
id: menit

en: Backup
id: Cadangan

en: Play
id: Mainkan

en: Leave
id: Tinggalkan

en: Find
id: Cari

en: _Match case
id: Cocok _huruf besar kecil

en: Search _backwards
id: Cari mundur

note: Action area
en: Replace _All
id: Ganti Semu_a

note: Left part: Text Language
en: Text Language
id: Bahasa Teks

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: Apply
id: Terapkan

en: Reset
id: Atur Ulang

en: Start
id: Mulai

note: To translators: Trans corresponds to Translation (used here to denote whether text or translation is being edited).
en: Text
id: Teks

en: Frame
id: Bingkai

en: Translation
id: Terjemahan
