gnome-subtitles master - en to ro translation catalogue (364 entries)

en: Gnome Subtitles
ro: Subtitrări Gnome

en: Video subtitling for the GNOME desktop
ro: Aplicație de creat subtitrări filmelor pentru desktopul GNOME

en: Gnome Subtitles is a subtitle editor for the GNOME desktop environment. It allows to create, synchronize, convert and translate subtitles by using a friendly user interface with video preview.
ro: Subtitrări Gnome este un editor de subtitrări pentru mediul desktop GNOME. Permite crearea, sincronizarea, conversia și traducerea subtitlurilor utilizând o interfață prietenoasă conținând un previzualizator video.

en: A total of 22 subtitle formats are supported, including but not limited to: SubRip, MicroDVD, FAB Subtitler, MPlayer, Sub Station Alpha, MPSub and SubViewer.
ro: Un total de 22 de formate de subtitrări sunt suportate, incluzând: SubRip, MicroDVD, FAB Subtitler, MPlayer, Sub Station Alpha, MPSub și SubViewer.

en: Main window
ro: Fereastra principală

en: Subtitle Editor
ro: Editor de subtitluri

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: subtitles;video;captions;
ro: subtitles;video;captions;subtitlu;subtitrări;subtitrare;

en: Encodings shown in menu
ro: Codări afișare în meniu

en: List of encodings shown in the File Open/Save dialogs.
ro: Listă de codări de afișat în dialogurile de Deschidere/Salvare fișiere.

en: File Open encoding option
ro: Opțiune de codare la deschiderea fișierelor

en: Encoding option to use by default when opening files. Possible values are: "AutoDetect" to use auto detection, "RememberLastUsed" to remember the last used encoding, "CurrentLocale" to use the current locale, and "Specific" to use a specific encoding. The encoding for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_open_encoding key.
ro: Opțiunea de codare de folosit implicit când se deschid fișiere. Valorile posibile sunt: „AutoDetect” pentru a folosi detectarea automată, „RememberLastUsed” pentru a ține minte ultima codare folosită, „CurrentLocale” pentru a folosi localizarea curentă, și „Specific” pentru a folosi o codare specifică. Codarea pentru „RememberLastUsed” și „Specific” este stocată în cheia file_open_encoding.

en: File Open encoding
ro: Codare la deschiderea fișierelor

en: Encoding to use when opening files. Besides the actual encoding, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_open_encoding_option key, other possible values are "AutoDetect" and "CurrentLocale".
ro: Codare de folosit când se deschid fișiere. Pe lângă codarea prezentă, folosită când „RememberLastUsed” sau „Specific” sunt stabilite în cheia file_open_encoding_option, alte valori posibile sunt „AutoDetect” și „CurrentLocale”.

en: Auto detection fallback encoding
ro: Codare de rezervă pentru când detectarea automată eșuează

en: Encoding to use when auto detection fails.
ro: Codare de utilizat când detectarea automată eșuează.

en: File Save encoding option
ro: Opțiunea de codare la salvarea fișierelor

en: Encoding option to use by default when saving files. Possible values are: "KeepExisting" to use the existing file's encoding, "RememberLastUsed" to remember the last used encoding, "CurrentLocale" to use the current locale, and "Specific" to use a specific encoding. The encoding for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_encoding key.
ro: Opțiunea de codare de folosit în mod implicit la salvarea fișierelor. Valorile posibile sunt „KeepExisting” pentru a utiliza codarea existentă a fișierului, „RememberLastUsed” pentru a ține minte ultima codare folosită, „CurrentLocale” pentru a utiliza localizarea curentă, și „Specific” pentru a utiliza o codare specifică. Codarea pentru „RememberLastUsed” și „Specific” este stocată în cheia file_save_encoding.

en: File Save encoding
ro: Codare la salvarea fișierelor

en: Encoding to use when saving files. Besides the actual encoding, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_save_encoding_option key, other possible values are "KeepExisting" and "CurrentLocale".
ro: Codare când se salvează fișiere. Pe lângă codarea curentă, este folosită când „RememberLastUsed” sau „Specific” sunt stabilite în cheia file_save_encoding_option, alte valori posibile sunt "KeepExisting" și "CurrentLocale".

en: File Save format option
ro: Opțiunea formatului de salvat fișiere

en: Subtitle format option to use by default when saving files. Possible values are: "KeepExisting" to use the existing file's format, "RememberLastUsed" to remember the last used format, and "Specific" to use a specific format. The subtitle format for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_format key.
ro: Opțiunea formatului de subtitrare de folosit implicit când se salvează fișiere. Valorile posibile sunt: „KeepExisting” pentru a folosi formatul existent al fișierului, „RememberLastUsed” pentru a ține minte ultimul format folosit, și „Specific” pentru a utiliza un format specific. Formatul subtitrării pentru „RememberLastUsed” și „Specific” este stocat în cheia file_save_format.

en: File Save format
ro: Format la salvarea fișierelor

en: Subtitle format to use when saving files. Besides the actual format, used when "RememberLastUsed" or "Specific" are set in the file_save_format_option key, other possible values are "KeepExisting" and "CurrentLocale".
ro: Formatul de subtitrare de folosit la salvarea fișierelor. Pe lângă formatul curent, folosit când „RememberLastUsed” sau „Specific” sunt stabilite în cheia file_save_format_option, alte valori posibile sunt „KeepExisting” și „CurrentLocale”.

en: File Save newline option
ro: Opțiunea de linie nouă la salvarea fișierelor

en: Newline option to use by default when saving files. Possible values are: "RememberLastUsed" to remember the last used newline type, and "Specific" to use a specific newline type. The newline type for "RememberLastUsed" and "Specific" is stored in the file_save_newline key.
ro: Opțiunea implicită de linie nouă de folosit când se salvează fișiere. Valorile posibile sunt: „RememberLastUsed” pentru a păstra tipul de linie nouă folosit ultima dată, și „Specific” pentru a utiliza un tip de linie nouă specific. Tipul de linie nouă pentru „RememberLastUsed” și „Specific” sunt stocate în cheia file_save_newline.

en: File Save newline
ro: Linii noi la salvarea fișierelor

en: Newline type to use when saving files.
ro: Tipul de linii noi de folosit când se salvează fișiere.

en: Save translation when saving subtitles
ro: Salvează traducerea când se salvează subtitrările

en: Whether to save existing translations when saving subtitles.
ro: Dacă să se salveze traducerile existente când se salvează subtitrările.

en: Automatically choose the video file
ro: Alege automat fișierul video

en: Whether to automatically choose the video file to open, when opening a subtitle file. A video file is chosen based on the name of the subtitle file.
ro: Dacă să se aleagă automat fișierul video de deschis, când se deschide un fișier subtitrare. Un fișier video este ales pe baza numelui fișierului subtitrare.

en: Apply reaction delay
ro: Aplică decalajul de reacție

en: Whether to apply a reaction delay when setting the start or end times of a subtitle with the video playing.
ro: Dacă să se aplice un decalaj de reacție când se stabilesc timpii de început și sfârșit ai unui subtitlu în timp ce videoul rulează.

en: Reaction delay
ro: Decalaj de reacție

en: Time, in milliseconds, to subtract from the start or end times when setting them with the video playing.
ro: Timp, în milisecunde, de scăzut de la timpii de început sau sfârșit când se stabilesc în timp ce videoul rulează.

en: Seek the video on subtitles change
ro: Derulează videoul la schimbarea subtitlului

en: Whether to seek the video to the start of the first subtitle when one or more subtitles are changed.
ro: Dacă să se deruleze videoul la începutul primului subtitlu când unul sau mai multe subtitluri sunt modificate.

en: Seek on change rewind
ro: Derulare la modificare

en: Time, in milliseconds, to rewind the video when seeking on subtitles change.
ro: Timp, în milisecunde, de derulat videoul când se derulează la modificarea subtitlului.

en: View line lengths
ro: Vezi lungimile liniilor

en: Whether to view line lengths as characters counts in the subtitle list.
ro: Dacă să se vizualizeze lungimile liniilor ca suma caracterelor în lista de subtitluri.

en: Window width
ro: Lățimea ferestrei

en: The width of the Main Window.
ro: Lățimea ferestrei principale.

en: Window height
ro: Înălțimea ferestrei

en: The height of the Main Window.
ro: Înălțimea ferestrei principale.

en: Active spellcheck language for text
ro: Limba de verificare ortografică activă pentru text

en: The language used to check the spelling of subtitle text.
ro: Limba de folosit la verificarea ortografică a textului subtitlului.

en: Active spellcheck language for translation
ro: Activarea limbii de verificare ortografică pentru traducere

en: The language used to check the spelling of subtitle translation.
ro: Limba folosită la verificarea ortografiei textului traducerii subtitlului.

en: Autocheck spelling
ro: Verifică ortografia automat

en: Whether to automatically check the spelling of subtitle text.
ro: Dacă să se verifice automat ortografia textului subtitlului.

en: Auto backup
ro: Salvare de siguranță automată

en: Whether to automatically backup files. A copy of the file will be periodically saved with a ~ suffix.
ro: Dacă să se salveze automat fișierele. O copie a fișierului va fi salvată periodic cu sufixul ~ (tilda).

en: Backup time
ro: Timp de salvare de siguranță

en: Time interval, in seconds, to automatically backup files. A minimum of 30 seconds is recommended.
ro: Intervalul, în secunde, în care se salvează de siguranță fișierele. Un minim de 30 de secunde este recomandat.

en: Time step increment
ro: Increment pas timp

en: Time, in milliseconds, to add or subtract when adjusting times in spinbutton controls (e.g., start, end and duration).
ro: Timp, în milisecunde, de adăugat sau scăzut când se ajustează timpii în controalele butoanelor (ex: început, sfârșit și durată).

en: Frames step increment
ro: Increment pas cadru

en: Frames to add or subtract when adjusting frames in spinbutton controls (e.g., start, end and duration).
ro: Cadre de adăugat sau scăzut când se ajustează cadrele în controalele butoanelor (ex: început, sfârșit și durată).

en: Time between subtitles
ro: Timp între subtitluri

en: Recommended time between subtitles, in milliseconds, used for example when splitting a subtitle in two.
ro: Timp recomandat între subtitluri, în milisecunde, utilizat de exemplu la împărțirea unui subtitlu în două.

note: Error messages
en: Unable to obtain the complete media information.
ro: Nu s-au putut obține informații complete despre media.

en: The file contains no video or audio.
ro: Fișierul nu conține video sau audio.

en: _File
ro: _Fișier

en: _New
ro: _Nou

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save _As
ro: Salvează c_a

en: _Translation
ro: _Traducere

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: _Close
ro: În_chide

en: _Headers
ro: Ant_ete

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Undo
ro: An_ulează

en: _Redo
ro: _Refă

en: Cu_t
ro: _Taie

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Paste
ro: Li_pește

en: _Bold
ro: _Aldin

en: _Italic
ro: Curs_iv

en: _Underline
ro: S_ubliniat

en: _Split Lines
ro: Î_mparte liniile

en: _Merge Lines
ro: Î_mbină liniile

en: _Insert Subtitle
ro: _Introdu subtitlu

en: _Before
ro: Înaint_e

en: _After
ro: _După

en: At _Video Position
ro: La poziția _videoului

en: _Delete Subtitles
ro: Șter_ge subtitlurile

en: Pr_eferences
ro: Pr_eferințe

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Frames
ro: _Cadre

en: _Times
ro: _Timpi

en: _Line Lengths
ro: _Lungimile liniilor

en: Video _Subtitles
ro: _Subtitrări video

en: Translatio_n
ro: T_raducere

en: _Search
ro: _Caută

en: _Find
ro: _Caută

en: Find Ne_xt
ro: Găseșt_e următorul

en: Find Pre_vious
ro: Găsește prece_dentul

en: _Replace
ro: Înloc_uiește

en: T_imings
ro: _Timpi

en: _Input Frame Rate
ro: Frecvența cadrelor la _intrare

en: _Current Frame Rate
ro: Frecvența curentă a cadrelor

en: _Synchronize
ro: _Sincronizează

en: _Adjust
ro: Regle_ază

en: Sh_ift
ro: D_ecalează

en: _Play / Pause
ro: _Redare / Pauză

en: _Loop Selection
ro: In_versează selecția

en: R_ewind
ro: Î_napoi

en: _Forward
ro: Înain_te

en: _Seek to…
ro: Derulea_ză la…

en: Seek _to Selection
ro: Derulează până _la selecție

en: Select _Nearest Subtitle
ro: Selectează cel _mai apropiat subtitlu

en: A_uto Select Subtitle
ro: Selectează a_utomat subtitlul

en: Set Subtitle St_art
ro: St_abilește ca început de subtittlu

en: Set Subtitle En_d
ro: Stabilește ca final de su_btitlu

en: _Tools
ro: _Instrumente

en: _Autocheck Spelling
ro: _Verificare ortografică automată

en: Set _Languages
ro: Stabiliți _limbile

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Contents
ro: _Cuprins

en: _Keyboard Shortcuts
ro: S_curtături de tastatură

en: _Donate
ro: _Donează

en: Request a New _Feature
ro: Solicită implementarea unei _funcționalități

en: Report a _Bug
ro: Raportează o _eroare

en: _About
ro: _Despre

en: New File
ro: Fișier nou

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Save File
ro: Salvează fișierul

en: Insert
ro: Inserare

en: Delete
ro: Șterge

en: Time
ro: Timp

en: Duration
ro: Durată

en: Sets the subtitle Start to the current video position
ro: Stabilește începutul subtitlului la poziția curentă a videoului

en: Sets the subtitle End to the current video position
ro: Stabilește sfârșitul subtitlului la poziția curentă a videoului

en: Sets the subtitle Start and End while the video is playing. Keep the button pressed for the duration of each subtitle.
ro: Stabilește începutul și sfârșitul subtitlului în timp ce videoul este redat. Mențineți butonul apăsat pentru durata fiecărui subtitlu.

en: Tip: use Ctrl+Plus/Minus and Alt+Plus/Minus (on the numpad) to adjust start and end timings.
    Shift+Plus/Minus (on the numpad) shifts timings.
ro: Sfat: utilizați Ctrl+Plus/Minus și Alt+Plus/Minus (de pe tastatura numerică) pentru a regla timpii de început și de sfârșit.
    Shift+Plus/Minus (de pe tastatura numerică) decalează timpii.

note: This is the start time/frame of a subtitle.
en: Start:
ro: Început:

en: End:
ro: Sfârșit:

note: This is the duration of a subtitle.
en: Duration:
ro: Durată:

en: Adjusting timings
ro: Se reglează timpii

en: Changing Input Frame Rate
ro: Se schimbă frecvența cadrelor de intrare

en: Changing Video Frame Rate
ro: Se schimbă frecvența cadrelor videoului

en: Toggling Bold
ro: Se comută în aldin

en: Toggling Italic
ro: Se comută în cursiv

en: Toggling Underline
ro: Se comută sublinierea

en: Editing Start
ro: Începutul editări

en: Editing End
ro: Sfârșitul editării

en: Editing Duration
ro: Durata editării

en: Undo
ro: Anulează

en: Redo
ro: Refă

en: Deleting Subtitles
ro: Ștergerea subtitlurilor

en: Editing Text
ro: Editarea de text

en: Editing Translation
ro: Editarea traducerii

en: Inserting Subtitle
ro: Introducerea unui subtitlu

en: Merging subtitles
ro: Îmbinarea subtitlurilor

en: Replacing All
ro: Înlocuirea tuturor aparițiilor

en: Shifting timings
ro: Decalarea timpilor

en: Splitting subtitles
ro: Împărțirea subtitlurilor

en: Synchronizing timings
ro: Sincronizare timpilor

en: Setting Subtitle Start
ro: Stabilirea începutului subtitlului

en: Setting Subtitle End
ro: Stabilirea finalului subtitlului

note: To translators: this is the filename for new files (before being saved for the first time)
en: Unsaved Subtitles
ro: Subtitrare nesalvată

note: To translators: this defines the name of a translation file. {0}=filename, {1}=language. Example: MovieName (fr translation)
en: {0} ({1} translation)
ro: {0} (traducere în {1})

en: {0} (translation)
ro: {0} (traducere)

note: GEOSTD8, HZ not used
en: Western
ro: Vestică

en: Central European
ro: Central-europeană

en: South European
ro: Sud-europeană

en: Baltic
ro: Baltică

note: Added
en: Cyrillic
ro: Chirilică

note: Added
en: Arabic
ro: Arabă

note: Added
en: Greek
ro: Greacă

note: Added
en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Turkish
ro: Turcă

en: Nordic
ro: Nordică

en: Celtic
ro: Celtă

en: Romanian
ro: Română

en: UTF-8 without BOM
ro: UTF-8 fără BOM

note: Added UCS-2 and UCS-4 not used
en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilică/Rusă

note: ARMSCII-8 not used Added ISO-IR-111, KOI8R, KOI8U not used
en: Japanese
ro: Japoneză

note: EUC-JP-MS not used
en: Korean
ro: Coreeană

note: EUC-TW not used
en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Portuguese
ro: Portugheză

note: Added
en: Icelandic
ro: Islandeză

en: French Canadian
ro: Franceză canadiană

en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilică/Ucraineană

note: TCVN, TIS-620, UHC, VISCII not used
en: Central
ro: Centrală

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Current Locale
ro: Aceeași ca a sistemului

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: About Gnome Subtitles
ro: Despre Subtitrări Gnome

en: _All subtitles
ro: T_ututor subtitlurilor

en: _Selected subtitles
ro: _Subtitlurilor selectate

en: Subtitles between those selected and the _first
ro: Subtitluri între cel selectat și _primul

en: Subtitles between those selected and the _last
ro: Subtitluri între cel selectat și _ultimul

en: Character Encodings
ro: Codări caractere

note: Left part: Available VBox
en: Available Encodings
ro: Codări disponibile

note: Right part: Shown VBox
en: Chosen Encodings
ro: Codificare aleasă

en: Description
ro: Descriere

en: Encoding
ro: Codificare

en: Headers
ro: Antet

en: Title:
ro: Titlu:

en: Author:
ro: Autor:

en: By:
ro: De:

en: Version:
ro: Versiune:

en: Source:
ro: Sursă:

en: Date:
ro: Dată:

en: Frame Rate:
ro: Frecvență cadre:

en: File:
ro: Fișier:

en: Note:
ro: Notă:

en: Media Type:
ro: Tipul media:

en: Original Script:
ro: Script original:

en: Original Translation:
ro: Traducere originală:

en: Original Editing:
ro: Editare originală:

en: Original Timing:
ro: Sincronizare originală:

en: Original Script Checking:
ro: Verificare originală a scriptului:

en: Script Updated By:
ro: Script actualizat de:

en: Collisions:
ro: Coliziuni:

en: Timer:
ro: Temporizator:

en: Play Res X:
ro: Rezoluție Redare X:

en: Play Res Y:
ro: Rezoluție Redare Y:

en: Play Depth:
ro: Adâncime Redare:

en: File Path:
ro: Cale fișier:

en: Delay:
ro: Decalaj:

en: CD Track:
ro: Piesă CD:

en: Font Name:
ro: Nume font:

en: Font Color:
ro: Culoare font:

en: Font Style:
ro: Stil font:

en: Font Size:
ro: Dimensiune font:

en: Video to Open:
ro: Video de deschis:

en: Character Encoding:
ro: Codarea caracterelor:

en: None
ro: Niciunul

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Subtitle Files
ro: Toate fișierele de tip subtitrare

en: File Properties
ro: Proprietățile fișierului

en: File Name
ro: Nume fișier

en: Path
ro: Cale

en: Character Encoding
ro: Codarea caracterelor

en: Subtitle Format
ro: Formatul subtitrării

en: Timing Mode
ro: Mod de sincronizare

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Subtitle Format:
ro: Formatul subtitrării:

en: Line Ending:
ro: Sfârșitul liniilor:

en: Open Translation File
ro: Deschide fișierul traducere

en: Save Translation As
ro: Salvează traducerea ca

en: An unknown error has occurred. Please report a bug and include this error name:
ro: A avut loc o eroare necunoscută. Raportați eroarea și includeți acest nume de eroare:

note: Strings
en: Could not save the file
ro: Nu se poate salva fișierul

en: Save to another file
ro: Salvează în alt fișier

en: You have run out of memory. Please close some programs and try again.
ro: Memorie insuficientă. Închideți câteva programe și încercați din nou.

en: An I/O error has occurred.
ro: S-a produs o eroare I/O.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
ro: Nu aveți drepturile necesară pentru a salva fișierul.

en: The specified file is invalid.
ro: Fișierul specificat este nevalid.

note: Strings
en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, toate schimbările vor fi pierdute permanent.

note: Strings
en: Save the changes to subtitles "{0}" before creating new subtitles?
ro: Salvați schimbările subtitlurilor „{0}” înainte de a crea subtitluri noi?

en: Create without Saving
ro: Creează fără a salva

en: Save the changes to translation "{0}" before creating new subtitles?
ro: Salvați schimbările traducerii „{0}” înainte de a crea noi subtitluri?

en: Save the changes to translation "{0}" before creating a new translation?
ro: Salvați schimbările traducerii „{0}” înainte de a crea o nouă traducere?

en: Save the changes to subtitles "{0}" before opening?
ro: Salvați schimbările subtitlurilor „{0}” înainte de a deschide alta?

en: Open without Saving
ro: Deschide fără a salva

en: Save the changes to translation "{0}" before opening?
ro: Salvați schimbările traducerii „{0}” înainte de a deschide alta?

en: Save the changes to subtitles "{0}" before closing?
ro: Salvați schimbările subtitlurilor „{0}” înainte de închidere?

en: Close without Saving
ro: Închide fără a salva

en: Save the changes to translation "{0}" before closing?
ro: Salvați schimbările traducerii „{0}” înainte de a închide?

en: Could not open the file {0}.
ro: Nu se poate deschide fișierul {0}.

en: Open another file
ro: Deschide alt fișier

en: Unable to detect the subtitle format. Please check that the file type is supported.
ro: Nu se poate detecta formatul subtitrării. Verificați dacă tipul fișierului este compatibil.

en: The encoding used is not supported by your system. Please choose another encoding.
ro: Codarea folosită nu este compatibilă cu sistemul dumneavoastră. Alegeți altă codare.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ro: Nu dețineți permisiunile necesare pentru a deschide acest fișier.

en: The file could not be found.
ro: Fișierul nu a putut fi găsit.

en: The file appears to be too large for a text-based subtitle file.
ro: Fișierul pare a fi prea mare pentru o subtitrare bazată pe text.

en: The file path appears to be invalid.
ro: Adresa fișierului pare a fi nevalidă.

en: Could not play the file '{0}'.
ro: Nu se poate reda fișierul „{0}”.

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Files
ro: Fișiere

en: Editing
ro: Editare

note: Translation File Saving
en: When saving subtitle files, automatically save their _translation
ro: Când se salvează subtitlurile, de asemenea salvează și _traducerile lor

en: Translation File Saving
ro: Salvarea fișierului traducere

en: Character _encoding to use:
ro: C_odare de utilizat pentru caractere:

en: If auto detection _fails, use:
ro: Dacă autodetectarea eșuează, _folosește:

en: Automatically choose the _video file to open
ro: Alege automat fișierul _video ce urmează a fi deschis

en: File Open Dialog
ro: Dialogul „Deschide fișier”

en: _Subtitle format to use:
ro: Formatul de _subtitrare de folosit:

en: Ch_aracter encoding to use:
ro: Cod_area de utilizat pentru caractere:

en: _Newline type to use:
ro: Tipul de linie _nouă de folosit:

en: File Save As Dialog
ro: Dialogul „Salvează ca”

en: Create a _backup copy of files every
ro: Creează o copie de si_guranță a fișierelor la fiecare

en: minutes
ro: minute

en: Backup
ro: Copie de siguranță

en: _Seek the video to the selected subtitle when changing timings
ro: _Derulează videoul la subtitlul selectat când se schimbă timpii

en: Play
ro: Redă

en: ms before the actual start to help review new timings
ro: milisecunde înaintea începutului actual pentru a revizui noii timpi

en: Video Seeking
ro: Derulare video

en: Leave
ro: Lasă

en: ms between subtitles when inserting or splitting
ro: milisecunde între subtitli când se introduce sau împarte

en: Gap Between Subtitles
ro: Decalaj între subtitluri

en: Subtr_act
ro: Sc_ade

en: ms when setting subtitle start/end while playing the video
ro: ms când se stabilește începutul/sfârșitul unui subtitlu în timpul redării unui video

en: Reaction Delay
ro: Decalaj de reacție

en: Remember the last used encoding
ro: Ține minte ultima codare folosită

en: Keep the encoding used on file open
ro: Păstrează codarea folosită la deschiderea fișierului

en: Keep the format used on file open
ro: Păstrează formatul folosit la deschiderea fișierului

en: Remember the last used format
ro: Ține minte ultimul format folosit

en: Remember the last used type
ro: Ține minte ultimul tip folosit

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Find
ro: Căutare

en: F_ind
ro: C_aută

en: Replace _with
ro: Înlocuiește _cu

en: _Match case
ro: Sensibil la _majuscule

en: Search _backwards
ro: Caută în sens _invers

en: Regular _expression
ro: _Expresie regulată

en: Wra_p around
ro: Reia de la înce_put

note: Action area
en: Replace _All
ro: Înlocuiește _tot

en: Set Languages
ro: Stabilește limbile

note: Left part: Text Language
en: Text Language
ro: Limba textului

note: Right part: Translation Language
en: Translation Language
ro: Limba traducerii

en: Use your distro's package manager to install additional languages (tip: search for 'spell'). Supported language packs: {0}.
ro: Utilizați administratorul de pachete al distribuției dumneavoastră pentru a instala limbi adiționale (pont: căutați după „spell”). Pachete de limbi suportate: {0}.

en: Adjust Timings Between 2 Points
ro: Reglează timpii între două puncte

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Subtitle No.:
ro: Subtitlul nr.:

en: New Start:
ro: Noul început:

en: First Point
ro: Primul punct

en: Second Point
ro: Al doilea punct

en: Apply To
ro: Aplică la

en: Shift Timings
ro: Decalare timpi

en: Apply
ro: Aplică

en: Reset
ro: Restabilește

en: Set From Video
ro: Stabilește de la video

en: Sets the shift amount in order for the selected subtitles to start at the current video position.
ro: Stabilește cantitatea de decalaj pentru subtitluri pentru a începe la poziția video curentă.

en: Amount
ro: Cantitate

note: Tips label
en: Tip: alternatively use Shift + Numpad Plus/Minus to shift timings directly from the main window.
ro: Sfat: utilizați Shift+Plus/Minus (de pe tastatura numerică) pentru a decala timpii din fereastra principală.

en: Synchronize Timings
ro: Sincronizează timpii

en: Sync Points
ro: Puncte de sincronizare

en: Subtitles between sync points
ro: Subtitluri între puncte de sincronizare

en: Info
ro: Informații

note: Number column
en: Subtitle No.
ro: Subtitlul nr.

en: Start
ro: Început

en: New Start
ro: Noul început

en: Add sync points by selecting subtitles and adjusting the video to their correct position. At least 2 points are needed.
ro: Adaugă puncte de sincronizare selectând subtitlurile și reglând video-ul la poziția lor corectă. Cel puțin 2 puncte sunt necesare.

en: Add 1 more sync point to start synchronizing. Adding more points will improve accuracy.
ro: Adaugă încă un punct de sincronizare pentru a începe sincronizarea. Acuratețea se va îmbunătăți adăugând mai multe puncte.

en: Synchronization is ready. All subtitles will be synchronized.
ro: Sincronizarea este pregătită. Toate subtitlurile vor fi sincronizate.

en: Synchronization is ready. The following subtitles will not be synchronized: {0}.
ro: Sincronizarea este pregătită. Următoarele subtitluri nu vor fi sincronizate: {0}.

en: Synchronization is ready. The following subtitles will not be synchronized: {0} and {1}.
ro: Sincronizarea este pregătită. Următoarele subtitluri nu vor fi sincronizate: {0} și {1}.

en: Open Video
ro: Deschide video

en: All Media Files
ro: Toate fișierele media

en: Video Files
ro: Fișierele video

en: Audio Files
ro: Fișierele audio

en: Seek Video To
ro: Derulează video până la

en: _Seek
ro: _Derulează

en: Seek _video to:
ro: Derulează _video până la:

en: Add or Remove…
ro: Adaugă sau elimină…

en: Automatically Detected
ro: Detectată automat

en: System Default
ro: Implicit în sistem

note: To translators: OVR and INS correspond to the Overwrite and Insert text editing modes.
en: OVR
ro: SUPR

en: INS
ro: INTR

en: Trans
ro: Traducere

en: Media Player Error
ro: Eroare player media

en: An unexpected error has occurred: '{0}'. See the log for additional information.
ro: A apărut o eroare neașteptată: „{0}”. Consultați jurnalul pentru informații adiționale.

en: Frame
ro: Cadru

note: Number column
en: No.
ro: Nr.

en: End
ro: Sfârșit

en: Translation
ro: Traducere
