gnome-sudoku master - en to eu translation catalogue (94 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Basics
eu: Oinarrizkoak

note: (itstool) path: page/p
en: Sudoku can be played using the keyboard, the mouse, or any combination of the two.
eu: Sudoku jokoa teklatuarekin, saguarekin edo biak konbinatuta jokatu daiteke.

note: (itstool) path: section/title
en: Using the keyboard
eu: Teklatua erabiltzea

note: (itstool) path: item/p
en: To select a cell, use the arrow keys to move the blue outline onto it.
eu: Gelaxka bat hautatzeko, erabili gezi-teklak ingerada urdina haren gainera eramateko.

note: (itstool) path: item/p
en: To put a number in a cell, select the cell, and then press the number.
eu: Gelaxka batean zenbaki bat idazteko, hautatu gelaxka eta sakatu zenbakia.

note: (itstool) path: item/p
en: To remove a number from a cell, select the cell, and then press the <key>Delete</key> key, the <key>Backspace</key>, or the <key>0</key> key.
eu: Gelaxka batetik zenbaki bat kentzeko, hautatu gelaxka eta sakatu <key>Delete</key> tekla <key>atzerako tekla</key> edo <key>0</key> tekla.

note: (itstool) path: section/title
en: Using the mouse
eu: Sagua erabiltzea

note: (itstool) path: item/p
en: To select a cell, move your mouse over it and click.
eu: Gelaxka bat hautatzeko, eraman sagua haren gainera eta egin klik.

note: (itstool) path: item/p
en: To put a number in a selected cell, click on the center of the cell, and then click on the number you wish to input.
eu: Gelaxka batean zenbaki bat idazteko, egin klik gelaxkaren erdian eta ondoren egin klik sartu nahi duzun zenbakian.

note: (itstool) path: item/p
en: To remove a number from a selected cell, click in the center of the cell and then click <gui>Clear</gui>.
eu: Gelaxka batetik zenbaki bat kentzeko, egin klik gelaxkaren erdian eta ondoren egin klik <gui>Garbitu</gui> aukeran.

note: (itstool) path: page/title
en: Report a Problem
eu: Jakinarazi akats bat

note: (itstool) path: page/p
en: <app>GNOME Sudoku</app> is maintained by a volunteer community. You are welcome to participate. If you notice a problem you can file a <em>bug report</em>. To file a bug, go to <link href="https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-sudoku/issues/"/>.
eu: <app>GNOME Sudoku</app> aplikazioa boluntarioen komunitate batek mantentzen du. Ongi etorria izango zara lagundu nahi baduzu. Arazoren bat ikusten baduzu, bete ezazu <em>akatsaren jakinarazpena</em>. Akatsa jakinarazteko, joan <link href="https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-sudoku/issues"/> gunera.

note: (itstool) path: page/p
en: This is a bug tracking system where users and developers can file details about bugs, crashes and request enhancements.
eu: Akatsei segimendua egiteko sistema bat da, erabiltzaileek eta garatzaileek akatsei eta kraskadurei buruzko xehetasunak eman ditzaten edo hobekuntza eskatu ditzaten balio duena.

note: (itstool) path: page/p
en: To participate you need an account which will give you the ability to gain access, file bugs, and make comments. Also, you need to register so you can receive updates by e-mail about the status of your bug. If you don't already have an account, just click on the <gui>Sign in / Register</gui> link to create one.
eu: Parte hartzeko, kontu bat sortu beharko duzu. Horrela, akatsak bete, iruzkinak egin eta zure akatsak duen egoerari buruzko eguneratzeak posta bidez eskuratu ahal izango dituzu. Oraindik konturik ez baduzu, egin klik <gui>Hasi saioa / Erregistratu</gui> estekan kontu bat sortzeko.

note: (itstool) path: page/p
en: Once you have an account, log in, and click on <gui>New issue</gui>. Before reporting a bug, please read the <link href="https://wiki.gnome.org/Community/GettingInTouch/BugReportingGuidelines">bug writing guidelines</link>, and please <link href="https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-sudoku/issues">browse</link> for the bug to see if it already exists.
eu: Kontu bat sortu ondoren, hasi saioa eta egin klik <gui>Auzi berria</gui> aukeran. Akats bat jakinarazi baino lehen, irakurri <link href="https://wiki.gnome.org/Community/GettingInTouch/BugReportingGuidelines">akatsak idazteko gidalerroak</link> eta <link href="https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-sudoku/issues">arakatu</link> lehendik dadudenak, jakiteko ea zure akatsa jadanik badagoen ala ez.

note: (itstool) path: page/p
en: If you are requesting a new feature, choose <gui>1. Feature</gui> in the <gui>Labels</gui> menu. Fill in the Title and Description sections and click <gui>Submit Issue</gui>.
eu: Eginbide berria eskatu baduzu, aukeratu <gui>Etiketak</gui> menuko <gui>1. eginbidea</gui>. Bete izenburua eta deskribapena eta egin klik <gui>Bidali auzia</gui> aukeran.

note: (itstool) path: page/p
en: Your report will be given an ID number, and its status will be updated as it is being dealt with.
eu: Zure txostenari ID zenbaki bat emango zaio eta bere egoera eguneratu egingo da aldaketaren bat dagoenean.

note: (itstool) path: page/title
en: Help develop
eu: Lagundu garatzen

note: (itstool) path: page/p
en: The <app>GNOME Games</app> are developed and maintained by a volunteer community. You are welcome to participate.
eu: <app>GNOME Jokoak</app> boluntarioen komunitate batek garatzen eta mantentzen du. Ongi etorria izango zara lagundu nahi baduzu.

note: (itstool) path: page/p
en: If you would like to <link href="https://wiki.gnome.org/Apps/Sudoku">help develop <app>GNOME Sudoku</app></link>, you can get in touch with the developers using <link href="https://cbe005.chat.mibbit.com/?url=irc%3A%2F%2Firc.gnome.org%2Fgnome-games">IRC</link>, or via our <link href="https://mail.gnome.org/mailman/listinfo/games-list">mailing list</link>.
eu: <link href="https://wiki.gnome.org/Apps/Sudoku"><app>GNOME Sudoku</app> garatzen lagundu</link> nahi baduzu, <link href="https://cbe005.chat.mibbit.com/?url=irc%3A%2F%2Firc.gnome.org%2Fgnome-games">irc</link> edo <link href="https://mail.gnome.org/mailman/listinfo/games-list">posta-zerrenda</link> erabili dezakezu.

note: (itstool) path: page/title
en: Help write documentation
eu: Lagundu dokumentazioa idazten

note: (itstool) path: page/p
en: The <app>GNOME Games</app> documentation is maintained by a volunteer community. You are welcome to participate.
eu: <app>GNOME Jokoak</app> aplikazioaren dokumentazioa boluntarioen komunitate batek mantentzen du. Ongi etorria izango zara lagundu nahi baduzu.

note: (itstool) path: page/title
en: Earmarks
eu: Ohartxoak

note: (itstool) path: page/p
en: Earmarks (small numeric notes) can be added to any cell. They allow you to mark possible values for a cell. Earmarks allow you to store any number of digits in the cell. Each digit may be selected only once.
eu: Ohartxoak (zenbakizko ohar txikiak) edozein gelaxkatan gehitu daitezke. Gelaxka batek izan ditzakeen balizko balioa markatzeko balio dute. Ohartxoetan edozein digitu kopuru sartu daiteke. Digitu bakoitza behin bakarrik hautatu daiteke.

note: (itstool) path: page/p
en: To add earmarks to a cell:
eu: Gelaxka bati ohartxoak gehitzeko:

note: (itstool) path: item/p
en: Select the cell.
eu: Hautatu gelaxka.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key>Ctrl</key><key>1</key></keyseq> through <keyseq><key>Ctrl</key><key>9</key></keyseq>.
eu: Sakatu <keyseq><key>Ctrl</key><key>1</key></keyseq> eta <keyseq><key>Ctrl</key><key>9</key></keyseq> artean.

note: (itstool) path: page/p
en: You can remove a number from the earmarks by pressing <keyseq><key>Ctrl</key><key>1</key></keyseq> through <keyseq><key>Ctrl</key><key>9</key></keyseq> again.
eu: Zenbaki bat ohartxo batetik kentzeko, sakatu <keyseq><key>Ctrl</key><key>1</key></keyseq> eta <keyseq><key>Ctrl</key><key>9</key></keyseq> arteko edozein berriro.

note: (itstool) path: note/p
en: You can also add earmarks by clicking the cell while pressing <key>Ctrl</key>, or right-clicking the cell, and then choosing a number.
eu: Ohartxoak gehitzeko beste modu bat, gelaxkan klik egitea eta aldi berean <key>Ctrl</key> sakatzea da, edo eskuineko klik egitea eta zenbaki bat aukeratzea.

note: (itstool) path: page/title
en: Highlighting
eu: Nabarmentzea

note: (itstool) path: section/title
en: Game Play
eu: Jokoa

note: (itstool) path: section/title
en: Useful tips
eu: Argibide erabilgarriak

note: (itstool) path: section/title
en: Printing
eu: Inprimatzea

note: (itstool) path: section/title
en: Get Involved
eu: Hartu parte

note: (itstool) path: page/title
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

note: (itstool) path: page/p
en: This is a list of the keyboard shortcuts you can use in Sudoku.
eu: Sudokun erabili daitezkeen laster-teklen zerrenda bat:

note: (itstool) path: section/title
en: Starting and exiting
eu: Abiaraztea eta gelditzea

note: (itstool) path: td/p
en: New game
eu: Joko berria

note: (itstool) path: td/p
en: Reset game
eu: Berrezarri jokoa

note: (itstool) path: td/p
en: Close the sudoku window
eu: Itxi sudokuaren leihoa

note: (itstool) path: section/title
en: Other
eu: Bestelakoa

note: (itstool) path: td/p
en: Print displayed puzzle
eu: Inprimatu bistan dagoen puzzlea

note: (itstool) path: td/p
en: Undo
eu: Desegin

note: (itstool) path: td/p
en: Redo
eu: Berregin

note: (itstool) path: td/p
en: Add a number to the earmarks of a cell
eu: Gehitu zenbaki bat gelaxka baten ohartxoei

note: (itstool) path: td/p
en: Open Help
eu: Ireki laguntza

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
eu: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported lizentzia

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
eu: Lan honen lizentzia <_:link-1/> da.

note: (itstool) path: info/desc
en: Legal information.
eu: Legezko informazioa.

note: (itstool) path: page/title
en: License
eu: Lizentzia

note: (itstool) path: page/p
en: This work is distributed under a CreativeCommons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
eu: Lan  hau Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported lizentzia pean banatzen da.

note: (itstool) path: page/p
en: You are free:
eu: Libre zara:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To share</em>
eu: <em>Partekatzeko</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To copy, distribute and transmit the work.
eu: Lana kopiatu, banatu eta transmititzeko.

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To remix</em>
eu: <em>Aldatzeko</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To adapt the work.
eu: Lana moldatzeko.

note: (itstool) path: page/p
en: Under the following conditions:
eu: Honako baldintzen pean:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Attribution</em>
eu: <em>Aitortu</em>

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Share Alike</em>
eu: <em>Partekatu berdin</em>

note: (itstool) path: page/title
en: Print blank sudokus
eu: Inprimatu bete gabeko sudokuak

note: (itstool) path: page/p
en: To print one or more blank puzzles:
eu: Bete gabeko puzzle bat edo gehiago inprimatzeko:

note: (itstool) path: item/p
en: Press the menu button in the top-right corner of the window and then select <gui style="menuitem">Print</gui>.
eu: Sakatu goiko eskuineko izkinako menu-botoia eta hautatu <gui style="menuitem">Inprimatu</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui style="menuitem">Print Multiple Puzzles…</gui>.
eu: Hautatu <gui style="menuitem">Inprimatu hainbat puzzle…</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the total number of sudokus to print from the drop down menu.
eu: Hautatu inprimatuko den sudoku kopuru osoa goitibeherako menuan.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the difficulty level of the games you would like to print.
eu: Hautatu inprimatuko diren jokoen zailtasun-maila.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <gui>Print</gui>.
eu: Sakatu <gui>Inprimatu</gui>.

note: (itstool) path: page/title
en: Print your game
eu: Inprimatu zure jokoa

note: (itstool) path: page/p
en: You can print the sudoku are playing to a file or to a printer.
eu: Jokoan dagoen sudokua fitxategi batean edo inprimagailu batean inprimatu daiteke.

note: (itstool) path: page/p
en: To print the sudoku you are currently playing:
eu: Jokoan dagoen sudokua inprimatzeko:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui style="menuitem">Print Current Puzzle…</gui>.
eu: Hautatu <gui style="menuitem">Inprimatu uneko puzzlea…</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select your printer.
eu: Hautatu inprimagailua.

note: (itstool) path: page/title
en: Game rules
eu: Jokoaren arauak

note: (itstool) path: page/p
en: In order to complete the puzzle, you must fill each cell with a number between 1 and 9, inclusive, such that no number is repeated in any row, column or 3×3 box.
eu: Puzzlea osatzeko, gelaxka bakoitza 1 eta 9 arteko zenbaki batekin bete behar da, eta ez da zenbakirik errepikatu behar errenkadetan, zutabeetan eta 3x3 koadroetan.

note: (itstool) path: page/p
en: In a solved sudoku, each row, column, and 3×3 box contains all the numbers 1 through 9.
eu: Ebatzitako sudoku batean, errenkada, zutabe eta 3x3 koadro bakoitzak 1 eta 9 arteko zenbaki guztiak ditu.

note: (itstool) path: page/p
en: Each puzzle has only one solution.
eu: Puzzle bakoitzak ebazpen bakarra dauka.

note: (itstool) path: page/title
en: Save and resume
eu: Gorde eta berriro hasi

note: (itstool) path: section/title
en: Saving your game
eu: Jokoa gordetzea

note: (itstool) path: section/p
en: Your game is saved automatically when you close the application.
eu: Jokoa automatikoki gordeko da aplikazioa ixten denean.

note: (itstool) path: section/title
en: Resuming your game
eu: Jokoa berrabiaraztea

note: (itstool) path: section/p
en: Whenever you start <app>Sudoku</app>, your saved game will be opened.
eu: <app>Sudoku</app> abiarazten denean, gordetako jokoa irekiko da.

note: (itstool) path: page/title
en: Strategy
eu: Estrategia

note: (itstool) path: page/p
en: There is only one possibility for each cell in a Sudoku puzzle. The following strategies will help you systematically discover the solution for every cell.
eu: Aukera bakarra dago gelaxka bakoitzerako Sudoku puzzle batean. Honako estrategiak erabiltzen badituzu sistematikoki gelaxka bakoitzaren ebazpena aurkituko duzu.

note: (itstool) path: section/title
en: Strategy 1:
eu: 1. estrategia:

note: (itstool) path: item/p
en: Choose the row with the most numbers in it.
eu: Aukeratu zenbaki gehien dituen errenkada.

note: (itstool) path: note/p
en: You should choose the row or column with the most numbers. For simplicity, these instructions are written as if a row had the most numbers in it.
eu: Zenbaki gehien dituen errenkada edo zutabea aukeratu behar duzu. Errazago ulertzeko, argibide hauek idaztean, zenbaki gehien dituena errenkada bat dela zehaztu da.

note: (itstool) path: item/p
en: Determine which numbers in the row are missing.
eu: Begiratu zein zenbaki falta diren errenkadan.

note: (itstool) path: item/p
en: Choose one of the empty cells in this row. Determine which of the missing numbers are in that column or in that 3×3 box.
eu: Aukeratu errenkada horretako gelaxka hutsetako bat. Begiratu errenkadan falta diren zenbakietatik zeintzuk dauden zutabe berean edo 3x3 koadro berean.

note: (itstool) path: figure/desc
en: Example use of strategy 1.
eu: 1. estrategiaren adibidea.

note: (itstool) path: section/title
en: Strategy 2:
eu: 2. estrategia:

note: (itstool) path: item/p
en: Find the number which appears most often.
eu: Aurkitu gehien ageri den zenbakia.

note: (itstool) path: figure/desc
en: Example use of strategy 2.
eu: 2. estrategiaren adibidea.

note: (itstool) path: note/p
en: If neither of the above strategies solves the puzzle on its own, you can alternate strategies. You can also combine the strategies.
eu: Goiko estrategiek bakoitzak bere aldetik funtzionatzen ez badu, txandaka erabili ditzakezu. Bi estrategiak konbinatuta ere ebatzi daitezke puzzleak.

note: (itstool) path: page/title
en: Help translate
eu: Lagundu itzultzen

note: (itstool) path: page/p
en: The <app>GNOME games</app> user interface and documentation is being translated by a world-wide volunteer community. You are welcome to participate.
eu: <app>GNOME Jokoak</app> aplikazioaren erabiltzaile-interfazea eta dokumentazioa boluntarioen komunitate batek itzultzen du. Ongi etorria izango zara lagundu nahi baduzu.
