gnome-sudoku master - en to da translation catalogue (68 entries)

en: _New Puzzle
da: _Ny opgave

en: _Clear Board
da: _Ryd brættet

en: _Print
da: _Udskriv

en: Print _Current Puzzle…
da: Udskriv _nuværende opgave …

en: Print _Multiple Puzzles…
da: Udskriv _flere opgaver …

en: High_lighter
da: Frem_hævning

en: _Warnings
da: _Advarsler

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Sudoku
da: _Om Sudoku

en: Undo your last action
da: Fortryd sidste handling

en: Redo your last action
da: Omgør sidste handling

en: Start playing the custom puzzle you have created
da: Start den brugerdefinerede opgave, du har skabt

en: Go back to the current game
da: Vend tilbage til det nuværende spil

en: _Easy
da: _Let

en: _Hard
da: _Svær

en: _Very Hard
da: _Meget svær

en: _Create your own puzzle
da: _Skab din egen opgave

en: Test your logic skills in this number grid puzzle
da: Afprøv dine logiske evner i denne talgitter-opgave

en: Play the popular Japanese logic game. GNOME Sudoku is a must-install for Sudoku lovers, with a simple, unobtrusive interface that makes playing Sudoku fun for players of any skill level.
da: Spil det populære japanske spil om logik. GNOME Sudoku er uundværlig for Sudokuelskere med sin simple, uforstyrrende grænseflade som gør det sjovt at spille Sudoku på alle niveauer.

en: Each game is assigned a difficulty similar to those given by newspapers and websites, so your game will be as easy or as difficult as you want it to be.
da: Hvert spil tildeles en sværhedsgrad, der svarer til dem der findes i aviser og på websteder, så du kan bestemme hvor svært spillet skal være.

en: If you like to play on paper, you can print games out. You can choose how many games you want to print per page and what difficulty of games you want to print: as a result, GNOME Sudoku can act a renewable Sudoku book for you.
da: Hvis du kan lide at spille på papir, kan du udskrive spil. Du kan vælge hvor mange spil, du vil udskrive per side, og hvilken sværhedsgrad de skal være: Dermed kan GNOME Sudoku fungere som din evige Sudokubog.

en: A GNOME sudoku game preview
da: Smugkig på et spil GNOME sudoku

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: magic;square;
da: magi;magisk;felt;kvadrat;

en: Difficulty level of sudokus to be printed
da: Sværhedsgrad for sudokuer, der skal udskrives

en: Set the difficulty level of the sudokus you want to print. Possible values are: "easy", "medium", "hard", "very_hard"
da: Angiv sværhedsgraden for sudokuerne, du vil udskrive. Mulige værdier er: “easy”, “medium”, “hard” og “very_hard”

en: Number of Sudokus to print
da: Antal sudokuer der skal udskrives

en: Set the number of sudokus you want to print
da: Angiv antallet af sudokuer der skal udskrives

en: Number of Sudokus to print per page
da: Antal sudokuer der skal udskrives per side

en: Set the number of sudokus you want to print per page
da: Angiv antallet af sudokuer, der skal udskrives per side

en: Warn about unfillable squares and duplicate numbers
da: Advar om felter som ikke kan udfyldes samt gentagne tal

en: Displays a big red X in a square if it cannot possibly be filled by any number and duplicate numbers are highlighted in red
da: Viser et stort rødt X i et felt, hvis det ikke er muligt at udfylde med noget tal, og fremhæver gentagne tal med rødt

en: Additionally warn when correct solution is violated or not earmarked
da: Advar yderligere ved brud på den korrekte løsning eller øremærkning

en: Changes the background color of a square to red if the value does not match puzzle solution, or if no earmark matches the puzzle solution
da: Ændrer baggrundsfarven for et felt til rød, hvis værdien ikke matcher opgavens løsning, eller hvis intet øremærke matcher opgavens løsning

en: Highlight row, column and square that contain the selected cell
da: Fremhæv række, kolonne og felt som indeholder den valgte celle

en: Width of the window in pixels
da: Bredden af vinduet i pixels

en: Height of the window in pixels
da: Højden af vinduet i pixels

en: true if the window is maximized
da: sand hvis vinduet er maksimeret

en: Initialize the earmarks with the possible values for each cell
da: Initialisér øremærkerne med mulige værdier i hver celle

en: Print Multiple Puzzles
da: Udskriv flere opgaver

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Number of puzzles
da: _Antal opgaver

en: _Number of puzzles per page
da: _Antal opgaver per side

en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

en: Unknown Difficulty
da: Ukendt sværhedsgrad

en: Easy Difficulty
da: Let sværhedsgrad

en: Medium Difficulty
da: Medium sværhedsgrad

en: Hard Difficulty
da: Svær sværhedsgrad

en: Very Hard Difficulty
da: Meget svær sværhedsgrad

en: Custom Puzzle
da: Brugerdefineret opgave

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
da: Vis udgivelsesversion

note: Help string for command line --show-possible flag
en: Show the possible values for each cell
da: Vis de mulige værdier for hver celle

note: Error dialog shown when starting a custom game that is not valid.
en: The puzzle you have entered is not a valid Sudoku.
da: Opgaven du har indtastet er ikke en gyldig Sudoku.

en: Please enter a valid puzzle.
da: Indtast venligst en gyldig opgave.

note: Warning dialog shown when starting a custom game that has multiple solutions.
en: The puzzle you have entered has multiple solutions.
da: Den opgave du har indtastet har flere løsninger.

en: Valid Sudoku puzzles have exactly one solution.
da: Gyldige Sudoku-opgaver har kun én løsning.

en: _Back
da: _Tilbage

en: Play _Anyway
da: Spil _alligevel

en: Well done, you completed the puzzle in %d minute! | Well done, you completed the puzzle in %d minutes!
da[0]: Godt gået! Du gennemførte opgaven på %d minut!
da[1]: Godt gået! Du gennemførte opgaven på %d minutter!

en: _Quit
da: _Afslut

en: Play _Again
da: Spil _igen

en: Reset the board to its original state?
da: Nulstil brættet til dets oprindelige tilstand?

note: Appears on the About dialog. %s is the version of the QQwing puzzle generator in use.
en: The popular Japanese logic puzzle
    
    Puzzles generated by QQwing %s
da: Den populære japanske opgave om logik
    
    Opgaverne genereres af QQwing %s

en: Clear
da: Ryd

note: Error message if printing fails
en: Error printing file:
da: Fejl ved udskrivning af fil:

note: Text on overlay when game is paused
en: Paused
da: Pause

en: Select Difficulty
da: Vælg sværhedsgrad

en: Create Puzzle
da: Opret opgave
