gnome-sudoku master - en to fr translation catalogue (70 entries)

en: _New Puzzle
fr: _Nouvelle grille

en: _Clear Board
fr: _Effacer la grille

en: _Print
fr: _Imprimer

en: Print _Current Puzzle…
fr: Imprimer la grille en _cours…

en: Print _Multiple Puzzles…
fr: Imprimer _plusieurs sudokus…

en: High_lighter
fr: Sur_ligneur

en: _Warnings
fr: A_vertissements

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Sudoku
fr: À _propos de Sudoku

en: Undo your last action
fr: Annule votre dernière action

en: Redo your last action
fr: Rétablit votre dernière action

en: Start playing the custom puzzle you have created
fr: Commencer à jouer la grille que vous avez créée

en: Go back to the current game
fr: Retourner à la partie en cours

en: _Easy
fr: _Facile

en: _Medium
fr: _Moyenne

en: _Hard
fr: _Difficile

en: _Very Hard
fr: _Très difficile

en: _Create your own puzzle
fr: _Créer sa propre grille

en: GNOME Sudoku
fr: Sudoku de GNOME

en: Test your logic skills in this number grid puzzle
fr: Tester vos aptitudes en logique avec ce casse-tête de nombres en grille

en: Play the popular Japanese logic game. GNOME Sudoku is a must-install for Sudoku lovers, with a simple, unobtrusive interface that makes playing Sudoku fun for players of any skill level.
fr: Jouez au jeu de logique populaire japonais. Sudoku de GNOME est un indispensable pour les amoureux du sudoku, avec une interface simple qui rend le jeu plaisant pour les joueurs de tous niveaux.

en: Each game is assigned a difficulty similar to those given by newspapers and websites, so your game will be as easy or as difficult as you want it to be.
fr: Un niveau de difficulté est attribué à chaque grille sur le même principe utilisé par les journaux ou les sites web, pour que vous puissiez ajuster la difficulté selon votre envie.

en: If you like to play on paper, you can print games out. You can choose how many games you want to print per page and what difficulty of games you want to print: as a result, GNOME Sudoku can act a renewable Sudoku book for you.
fr: Si vous préférez jouer sur papier, vous pouvez imprimer les grilles. Il est possible de choisir le nombre de grilles par page imprimée ainsi que leur niveau de difficulté. Par conséquent, Sudoku de GNOME peut jouer le rôle d’un livre de Sudoku sans fin.

en: A GNOME sudoku game preview
fr: Un aperçu d’une partie de sudoku de GNOME

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: magic;square;
fr: magique;carré;sudoku;

en: Difficulty level of sudokus to be printed
fr: Niveau de difficulté des sudokus à imprimer

en: Set the difficulty level of the sudokus you want to print. Possible values are: "easy", "medium", "hard", "very_hard"
fr: Ajuste le niveau de difficulté du sudoku à imprimer. Les valeurs possibles sont : « easy » (faible), « medium » (moyenne), « hard » (élevée), « very_hard » (très élevée)

en: Number of Sudokus to print
fr: Nombre de sudokus à imprimer

en: Set the number of sudokus you want to print
fr: Indiquer le nombre de sudokus à imprimer

en: Number of Sudokus to print per page
fr: Nombre de sudokus à imprimer par page

en: Set the number of sudokus you want to print per page
fr: Indiquer le nombre de sudokus à imprimer par page

en: Warn about unfillable squares and duplicate numbers
fr: Signaler les cases non remplissables et les doublons

en: Displays a big red X in a square if it cannot possibly be filled by any number and duplicate numbers are highlighted in red
fr: Affiche un grand X rouge dans une case s’il n’est pas possible de la remplir avec quelque nombre que ce soit et met en surbrillance en rouge les doublons

en: Additionally warn when correct solution is violated or not earmarked
fr: Avertir également lorsque la solution correcte est enfreinte ou n’est pas annotée

en: Changes the background color of a square to red if the value does not match puzzle solution, or if no earmark matches the puzzle solution
fr: Change la couleur d’arrière-plan d’un carré en rouge si la valeur indiquée ne correspond pas à la solution du puzzle ou si aucune annotation ne correspond à la solution du puzzle

en: Highlight row, column and square that contain the selected cell
fr: Mettre en surbrillance la ligne, la colonne et la case contenant la cellule sélectionnée

en: Width of the window in pixels
fr: Largeur de la fenêtre en pixels

en: Height of the window in pixels
fr: Hauteur de la fenêtre en pixels

en: true if the window is maximized
fr: true (vrai) si la fenêtre est maximisée

en: Initialize the earmarks with the possible values for each cell
fr: Initialiser les annotations avec les valeurs possibles pour chaque cellule

en: Print Multiple Puzzles
fr: Imprimer plusieurs sudokus

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Number of puzzles
fr: _Nombre de grilles

en: _Number of puzzles per page
fr: _Nombre de grilles par page

en: Difficulty
fr: Difficulté

en: Unknown Difficulty
fr: Difficulté inconnue

en: Easy Difficulty
fr: Difficulté faible

en: Medium Difficulty
fr: Difficulté moyenne

en: Hard Difficulty
fr: Difficulté élevée

en: Very Hard Difficulty
fr: Difficulté très élevée

en: Custom Puzzle
fr: Grille personnalisée

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
fr: Affiche le numéro de version

note: Help string for command line --show-possible flag
en: Show the possible values for each cell
fr: Affiche les valeurs possibles pour chaque cellule

note: Error dialog shown when starting a custom game that is not valid.
en: The puzzle you have entered is not a valid Sudoku.
fr: La grille que vous avez saisie n’est pas un sudoku valable.

en: Please enter a valid puzzle.
fr: Saisissez une grille valable.

note: Warning dialog shown when starting a custom game that has multiple solutions.
en: The puzzle you have entered has multiple solutions.
fr: La grille que vous avez saisie possède plusieurs solutions.

en: Valid Sudoku puzzles have exactly one solution.
fr: Les grilles valables ont exactement une solution.

en: _Back
fr: _Précédent

en: Play _Anyway
fr: _Jouer quand même

en: Well done, you completed the puzzle in %d minute! | Well done, you completed the puzzle in %d minutes!
fr[0]: Bravo, vous avez fini la grille en %d minute !
fr[1]: Bravo, vous avez fini la grille en %d minutes !

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Play _Again
fr: _Rejouer

en: Reset the board to its original state?
fr: Réinitialiser la grille à son état de départ ?

note: Appears on the About dialog. %s is the version of the QQwing puzzle generator in use.
en: The popular Japanese logic puzzle
    
    Puzzles generated by QQwing %s
fr: Le jeu de logique japonais populaire.
    
    Grilles générées par QQwing %s

en: Clear
fr: Effacer

note: Error message if printing fails
en: Error printing file:
fr: Erreur à l’impression du fichier :

note: Text on overlay when game is paused
en: Paused
fr: En pause

en: Select Difficulty
fr: Sélectionner la difficulté

en: Create Puzzle
fr: Créer une grille
