gnome-sudoku - en to it translation catalogue (67 entries)

en: _New Puzzle
it: _Nuovo puzzle

en: _Clear Board
it: Pu_lisci tavola

en: _Print
it: Stam_pa

en: Print _Current Puzzle…
it: Stampa puzzle _attuale…

en: Print _Multiple Puzzles…
it: Stampa puzzle _multipli…

en: High_lighter
it: _Evidenziatore

en: _Warnings
it: A_vvisi

en: _Help
it: A_iuto

en: _About Sudoku
it: I_nformazioni su Sudoku

en: Undo your last action
it: Annulla l'ultima azione

en: Redo your last action
it: Ripete l'ultima operazione

en: Pause
it: Pausa

en: Start playing the custom puzzle you have created
it: Inizia a giocare con il puzzle personalizzato appena creato

en: Go back to the current game
it: Torna al gioco corrente

en: _Easy
it: _Facile

en: _Medium
it: _Media

en: _Hard
it: _Difficile

en: _Very Hard
it: _Molto difficile

en: _Create your own puzzle
it: _Crea un puzzle personalizzato

en: Test your logic skills in this number grid puzzle
it: Metti alla prova le tue capacità logiche in questo puzzle a griglia numerica

en: Play the popular Japanese logic game. GNOME Sudoku is a must-install for Sudoku lovers, with a simple, unobtrusive interface that makes playing Sudoku fun for players of any skill level.
it: Il popolare gioco giapponese di logica. GNOME Sudoku è il gioco perfetto per tutti gli amanti del Sudoku: dotato di una semplice interfaccia grafica, giocare a Sudoku sarà un'esperienza piacevole per i giocatori di tutti i livelli.

en: Each game is assigned a difficulty similar to those given by newspapers and websites, so your game will be as easy or as difficult as you want it to be.
it: Ogni gioco ha un suo livello di difficoltà simile a quello usato da giornali e siti web in modo tale che la partita sia facile o difficile come più ti aggrada.

en: If you like to play on paper, you can print games out. You can choose how many games you want to print per page and what difficulty of games you want to print: as a result, GNOME Sudoku can act a renewable Sudoku book for you.
it: E se vuoi giocare direttamente sulla carta, poi stampare comodamente i giochi. Puoi scegliere quanti stamparne per foglio e di quale livello di difficoltà: GNOME Sudoko è anche un libro di rompicapi sempre nuovo.

en: A GNOME sudoku game preview
it: Un'anteprima del gioco GNOME sudoku

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: magic;square;
it: magic;magico;square;quadrato;

en: Difficulty level of sudokus to be printed
it: Livello di difficoltà dei puzzle da stampare

en: Set the difficulty level of the sudokus you want to print. Possible values are: "easy", "medium", "hard", "very_hard"
it: Imposta il livello di difficoltà dei puzzle da stampare. Valori possibili sono: "easy", "medium", "hard" e "very_hard"

en: Number of Sudokus to print
it: Numero di puzzle da stampare

en: Set the number of sudokus you want to print
it: Imposta il numero di puzzle da stampare

en: Number of Sudokus to print per page
it: Numero di puzzle da stampare per pagina

en: Set the number of sudokus you want to print per page
it: Imposta il numero di puzzle da stampare per pagina

en: Warn about unfillable squares and duplicate numbers
it: Avvisa dei riquadri non completabili e dei numeri duplicati

en: Displays a big red X in a square if it cannot possibly be filled by any number and duplicate numbers are highlighted in red
it: Visualizza una X rossa su un quadrato se non può essere completato con alcun numero e i numeri duplicati sono evidenziati in rosso

en: Highlight row, column and square that contain the selected cell
it: Evidenzia riga, colonna e riquadro che contengono la cella selezionata

en: Width of the window in pixels
it: Larghezza della finestra in pixel

en: Height of the window in pixels
it: Altezza della finestra in pixel

en: true if the window is maximized
it: VERO se la finestra è massimizzata

en: Print Multiple Puzzles
it: Stampa puzzle

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Number of puzzles
it: _Numero di puzzle

en: _Number of puzzles per page
it: Numero di puzzle per _pagina

en: Difficulty
it: Difficoltà

en: Unknown Difficulty
it: Difficoltà sconosciuta

en: Easy Difficulty
it: Facile

en: Medium Difficulty
it: Media

en: Hard Difficulty
it: Difficile

en: Very Hard Difficulty
it: Molto difficile

en: Custom Puzzle
it: Puzzle personalizzato

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
it: Mostra il numero di versione

note: Help string for command line --show-possible flag
en: Show the possible values for each cell
it: Mostra i possibili valori per ogni cella

note: Error dialog shown when starting a custom game that is not valid.
en: The puzzle you have entered is not a valid Sudoku.
it: Il puzzle inserito non è un Sudoku valido.

en: Please enter a valid puzzle.
it: Inserire un puzzle valido.

note: Warning dialog shown when starting a custom game that has multiple solutions.
en: The puzzle you have entered has multiple solutions.
it: Il puzzle inserito ha molteplici soluzioni.

en: Valid Sudoku puzzles have exactly one solution.
it: I puzzle Sudoku validi hanno un'unica soluzione.

en: _Back
it: In_dietro

en: Play _Anyway
it: Gioc_a comunque

en: Well done, you completed the puzzle in %d minute! | Well done, you completed the puzzle in %d minutes!
it[0]: Hai completato il puzzle in %d minuto!
it[1]: Hai completato il puzzle in %d minuti!

en: _Quit
it: _Chiudi

en: Play _Again
it: Ri_gioca

en: Reset the board to its original state?
it: Reimpostare la partita al suo stato originale?

note: Appears on the About dialog. %s is the version of the QQwing puzzle generator in use.
en: The popular Japanese logic puzzle
    
    Puzzles generated by QQwing %s
it: Il popolare puzzle giapponese di logica.
    
    Puzzle generati da QQwing %s

en: Clear
it: Pulisci

note: Error message if printing fails
en: Error printing file:
it: Errore nello stampare il file:

note: Text on overlay when game is paused
en: Paused
it: In pausa

en: Select Difficulty
it: Seleziona difficoltà

en: Create Puzzle
it: Crea puzzle
