gnome-sudoku master - en to id translation catalogue (74 entries)

en: _New Puzzle
id: Teka-teki _Baru

en: Create Custom Game
id: Buat Permainan Ubahan

en: _Clear Board
id: K_osongkan Papan

en: _Print
id: C_etak

en: Print _Current Puzzle…
id: _Cetak Teka-teki Ini…

en: Print _Multiple Puzzles…
id: Cetak _Beberapa Teka-teki…

en: High_lighter
id: Peny_orot

en: _Warnings
id: _Peringatan

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Sudoku
id: Tent_ang Sudoku

en: Undo your last action
id: Tak jadikan aksi terakhir

en: Redo your last action
id: Ulangi langkah terakhir

en: Go back to the current game
id: Kembali ke permainan yang sedang berjalan

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Pause
id: Jeda

en: Start playing the custom puzzle you have created
id: Mulai bermain teka-teki ubahan yang telah Anda buat

en: Select Game Difficulty
id: Pilih Tingkat Kesulitan Permainan

en: Easy
id: Mu_dah

en: Medium
id: Sedang

en: Hard
id: S_ulit

en: Very Hard
id: Sangat sulit

en: Start Game
id: Mulai Permainan

en: Test your logic skills in this number grid puzzle
id: Uji kemampuan logika Anda dalam teka-teki ini

en: Play the popular Japanese logic game. GNOME Sudoku is a must-install for Sudoku lovers, with a simple, unobtrusive interface that makes playing Sudoku fun for players of any skill level.
id: Memainkan permainan logika Jepang yang populer. GNOME Sudoku mesti dipasang bagi para pecinta Sudoku, dengan antar muka yang sederhana, tak mencolok, yang membuat bermain Sudoku menarik bagi pemain dengan tingkat ketrampilan apapun.

en: Each game is assigned a difficulty similar to those given by newspapers and websites, so your game will be as easy or as difficult as you want it to be.
id: Setiap permainan diberi tingkat kesulitan mirip dengan yang diberikan oleh surat kabar dan situs web, sehingga permainan Anda bisa semudah atau sesulit yang Anda inginkan.

en: If you like to play on paper, you can print games out. You can choose how many games you want to print per page and what difficulty of games you want to print: as a result, GNOME Sudoku can act a renewable Sudoku book for you.
id: Bila Anda suka bermain pada kertas, Anda dapat mencetak permainan. Anda dapat memilih berapa banyak permainan yang ingin Anda cetak per halaman dan pada tingkat kesulitan apa: sebagai hasilnya, GNOME Sudoku bisa berlaku sebagai buku Sudoku yang dapat diperbarui bagi Anda.

en: A GNOME sudoku game preview
id: Pratinjau Permainan GNOME Sudoku

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: magic;square;
id: sulap;kotak;

en: Difficulty level of sudokus to be printed
id: Tingkat kesulitan sudoku yang akan dicetak

en: Set the difficulty level of the sudokus you want to print. Possible values are: "easy", "medium", "hard", "very_hard"
id: Atur tingkat kesulitan sudoku yang ingin Anda cetak. Nilai yang mungkin adalah: "easy", "medium", "hard", "very_hard"

en: Number of Sudokus to print
id: Cacah Sudoku yang akan dicetak

en: Set the number of sudokus you want to print
id: Atur cacah sudoku yang ingin Anda cetak

en: Number of Sudokus to print per page
id: Cacah Sudoku yang akan dicetak per halaman

en: Set the number of sudokus you want to print per page
id: Atur cacah sudoku yang ingin Anda cetak per halaman

en: Warn about unfillable squares and duplicate numbers
id: Peringatkan tentang kotak yang tak dapat diisi dan angka duplikat

en: Displays a big red X in a square if it cannot possibly be filled by any number and duplicate numbers are highlighted in red
id: Tampilkan sebuah X besar merah pada suatu kotak bila itu tak mungkin diisi oleh sebarang bilangan dan bilangan yang duplikat disorot merah

en: Additionally warn when correct solution is violated or not earmarked
id: Selain itu peringatkan ketika solusi yang benar dilanggar atau tidak dialokasikan

en: Changes the background color of a square to red if the value does not match puzzle solution, or if no earmark matches the puzzle solution
id: Mengubah warna latar belakang kotak menjadi merah jika nilainya tidak cocok dengan solusi teka-teki, atau jika tidak ada penanda yang cocok dengan solusi teka-teki

en: Highlight row, column and square that contain the selected cell
id: Sorot baris, kolom, dan kotak pada sel yang dipilih

en: Width of the window in pixels
id: Lebar jendela dalam piksel

en: Height of the window in pixels
id: Tinggi jendela dalam piksel

en: true if the window is maximized
id: true bila jendela dimaksimalkan

en: Initialize the earmarks with the possible values for each cell
id: Inisialisasi alokasi dengan nilai yang mungkin untuk setiap sel

en: Print Multiple Puzzles
id: Cetak Beberapa Teka-teki

en: Number of Puzzles
id: Cacah Teka-teki

en: Number of puzzles per page
id: Cacah teka-teki per halaman

en: Difficulty
id: Kesulitan

en: Unknown Difficulty
id: Kesulitan Tak Diketahui

en: Easy Difficulty
id: Kesulitan Rendah

en: Medium Difficulty
id: Kesulitan Sedang

en: Hard Difficulty
id: Kesulitan Tinggi

en: Very Hard Difficulty
id: Kesulitan Sangat Tinggi

en: Custom Puzzle
id: Teka-teki Ubahan

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
id: Tampilkan versi rilis

note: Help string for command line --show-possible flag
en: Show the possible values for each cell
id: Tampilkan nilai-nilai yang mungkin bagi setiap sel

note: Error dialog shown when starting a custom game that is not valid.
en: The puzzle you have entered is not a valid Sudoku.
id: Teka-teki yang Anda masukkan bukan Sudoku yang valid.

en: Please enter a valid puzzle.
id: Tolong masukkan teka-teki yang valid.

en: Close
id: Tutup

note: Warning dialog shown when starting a custom game that has multiple solutions.
en: The puzzle you have entered has multiple solutions.
id: Teka-teki yang Anda masukkan memiliki beberapa solusi.

en: Valid Sudoku puzzles have exactly one solution.
id: Teka-teki Sudoku yang valid hanya memiliki satu solusi.

en: _Back
id: Kem_bali

en: Play _Anyway
id: Mainkan S_aja

en: Well done, you completed the puzzle in %d minute! | Well done, you completed the puzzle in %d minutes!
id[0]: Selamat, Anda menyelesaikan teka-teki dalam %d menit!

en: Quit
id: Keluar

en: Play _Again
id: Maink_an Kembali

en: Reset the board to its original state?
id: Reset papan ke keadaan aslinya?

en: No
id: Tidak

en: Yes
id: Ya

note: Appears on the About dialog. %s is the version of the QQwing puzzle generator in use.
en: The popular Japanese logic puzzle
    
    Puzzles generated by QQwing %s
id: Teka-teki logika Jepang yang populer
    
    Teka-teki dihasilkan oleh QQwing %s

en: Clear
id: Bersihkan

note: Error message if printing fails
en: Error printing file:
id: Galat saat mencetak berkas:

en: Select Difficulty
id: Pilih Tingkat Kesulitan

en: Create Puzzle
id: Buat Teka-teki
