gnome-sudoku - en to tr translation catalogue (123 entries)

en: Test your logic skills in this number grid puzzle
tr: Bu rakam yerleştirme bulmacasında mantıksal yeteneklerinizi sınayın

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: magic;square;
tr: sudoku;magic;square;sihir;büyü;kare;

en: Difficulty level of sudokus to be printed
tr: Yazdırılacak sudoku zorluk düzeyi

en: Set the difficulty level of the sudokus you want to print. Possible values are: "easy", "medium", "hard", "very_hard"
tr: Yazdırmak istediğiniz sudoku zorluk düzeyini ayarlayın. Olası değerler: “easy” (kolay), “medium” (orta), “hard” (zor), “very_hard” (çok zor)

en: Number of Sudokus to print
tr: Yazdırılacak olan sudoku sayısı

en: Set the number of sudokus you want to print
tr: Yazdırılacak olan sudoku sayısını ayarla

en: Number of Sudokus to print per page
tr: Sayfa başına yazdırılacak olan sudoku sayısı

en: Set the number of sudokus you want to print per page
tr: Sayfa başına yazdırılacak olan sudoku sayısını ayarla

en: Initialize the earmarks with the possible values for each cell
tr: Ayraçları her hücre için olası değerlerle başlat

en: Color mistakes and duplicate numbers in red
tr: Hataları ve yineleyen sayıları kırmızıyla renklendir

en: Displays a big red X in a square if it cannot possibly be filled by any number and duplicate numbers are highlighted in red
tr: Eğer karenin herhangi bir sayıyla doldurulması olanaksızsa içinde büyük kırmızı X görülür ve yineleyen sayılar kırmızıyla vurgulanır

en: Check earmarks against duplicates in row, column and block
tr: Ayraçları satır, sütun ve bloktaki yinelemelere karşı denetle

en: Toggle timer and pause buttons
tr: Zamanlayıcı ve duraklatma düğmelerini değiştir

en: Additionally check against the solution for warnings
tr: Ek olarak çözümü uyarılara karşı gözden geçir

en: Automatically clear related earmarks on new number insertion
tr: Yeni numara eklendiğinde ilgili ayraçları kendiliğinden temizle

en: Display number picker on second click
tr: İkinci tıklamada sayı seçiciyi görüntüle

en: Highlight row, column and square that contain the selected cell
tr: Seçili hücreyi içeren satır, sütun ve kareyi vurgula

en: Highlight the selected cell's row and column
tr: Seçili hücrenin satırını ve sütununu vurgula

en: Highlight the selected cell's block
tr: Seçili hücrenin bloğunu vurgula

en: Highlight the selected cell's matching numbers
tr: Seçilen hücrenin eşleşen sayılarını vurgula

en: The puzzle's difficulty
tr: Bulmacanın zorluğu

en: Width of the window in pixels
tr: Pencerenin piksel türünden genişliği

en: Height of the window in pixels
tr: Pencerenin piksel türünden yüksekliği

en: true if the window is maximized
tr: pencere ekranı kaplamışsa doğru (true)

en: true if the window is fullscreen
tr: pencere tam ekranken doğru (true)

en: Test yourself in this classic puzzle
tr: Bu klasik bulmacada kendinizi sınayın

en: GNOME Sudoku is a must-install for puzzle lovers. Based on the popular Japanese game, it comes with a simple interface that makes playing Sudoku fun for players of all skill level.
tr: GNOME Sudoku bulmaca severler için multaka kurulması gereken bir uygulamadır. Gözde Japon mantık oyununu temel alan Sudoku, her beceri düzeyindeki oyuncu için Sudoku oynamayı eğlenceli yapan kolay ve gösterişsiz arayüzüyle gelir.

en: Each game is assigned a difficulty similar to those given by newspapers and websites, so your game will be as challenging as you want it to be.
tr: Her oyun gazetelerde ve web sitelerinde verildiği gibi zorluk düzeylerine göre atanmıştır, böylece oyununuz dilediğinizce zor olacaktır.

en: If you like to play on paper, you can print games out. You can choose how many games you want to print per page and what difficulty of games you want to print: as a result, GNOME Sudoku can act a renewable Sudoku book for you.
tr: Eğer kağıtta oynamayı sevenlerdenseniz, oyunları yazdırabilirsiniz. Sayfa başına kaç ve hangi zorlukta oyun yazdırmak istediğinizi seçebilirsiniz: sonuç olarak, GNOME Sudoku sizin için yenilenebilir Sudoku kitabı işlevi görebilir.

en: A GNOME sudoku game preview
tr: GNOME sudoku oyunu ön izlemesi

en: A GNOME sudoku game in dark mode featuring earmarks and warnings
tr: Ayraçlar ve uyarılar içeren koyu kipte sudoku oyunu

[ctx: preferences dialog]
en: General
tr: Genel

[ctx: General Preferences]
en: _Timer and Pause Buttons
tr: _Zamanlayıcı ve Duraklatma Düğmeleri

[ctx: General Preferences]
en: Number Picker on _Second Click
tr: İ_kinci Tıklamada Sayı Seçici

[ctx: General Preferences]
en: Automatically _Clean Earmarks
tr: Ayraçları Kendiliğinden _Temizle

[ctx: General Preferences]
en: Show Earmark _Possibilities
tr: Ayraç _Olasılıklarını Göster

[ctx: Preferences Dialog]
en: Warnings
tr: Uyarılar

[ctx: Warning Preferences]
en: Check _Against Solution
tr: Çözüme _Karşı Denetle

[ctx: Warning Preferences]
en: _Earmark Warnings
tr: _Ayraç Uyarıları

[ctx: Preferences Dialog]
en: Highlighter
tr: Vurgulayıcı

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight Matching _Numbers
tr: Eşleşen _Numaraları Vurgula

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight _Row and Column
tr: _Satır ve Sütunu Vurgula

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight _Block
tr: _Bloğu Vurgula

en: Print Multiple Puzzles
tr: Çoklu Bulmaca Yazdır

en: Number of Puzzles
tr: Bulmaca Sayısı

en: Number of puzzles per page
tr: Sayfa başına bulmaca sayısı

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: Easy
tr: Kolay

en: Medium
tr: Orta

en: Hard
tr: Zor

en: Very Hard
tr: Çok Zor

en: _Print
tr: _Yazdır

[ctx: Shortcuts Window]
en: Game
tr: Oyun

[ctx: Shortcuts Window]
en: Move
tr: Taşı

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmarks
tr: Ayraçlar

[ctx: Shortcuts Window]
en: Clear Cell
tr: Hücreyi Temizle

[ctx: Shortcuts Window]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: Shortcuts Window]
en: Redo
tr: Yinele

[ctx: Shortcuts Window]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmark Mode
tr: Ayraç Kipi

[ctx: Shortcuts Window]
en: Number Picker
tr: Sayı Seçici

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmark Picker
tr: Ayraç Seçici

[ctx: Shortcuts Window]
en: Window
tr: Pencere

[ctx: Shortcuts Window]
en: Warnings
tr: Uyarılar

[ctx: Shortcuts Window]
en: Highlighter
tr: Vurgulayıcı

[ctx: Shortcuts Window]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: Shortcuts Window]
en: New Game
tr: Yeni Oyun

[ctx: Shortcuts Window]
en: Print
tr: Yazdır

[ctx: Shortcuts Window]
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: Shortcuts Window]
en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

[ctx: Shortcuts Window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: Shortcuts Window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: Shortcuts Window]
en: Menu
tr: Menü

[ctx: Shortcuts Window]
en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: _New Puzzle…
tr: Ye_ni Bulmaca…

en: _Clear Board
tr: Tahtayı _Temizle

en: Print _Current Puzzle…
tr: Ş_imdiki Bulmacayı Yazdır…

en: Print _Multiple Puzzles…
tr: Ço_klu Bulmaca Yazdır...

en: _Highlighter
tr: _Vurgulayıcı

en: _Warnings
tr: _Uyarılar

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Sudoku
tr: Sudoku _Hakkında

en: Undo Action
tr: İşlemi Geri Al

en: Redo Action
tr: İşlemi Yinele

en: Back
tr: Geri

en: Earmark Mode
tr: Ayraç Kipi

en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Play Custom Puzzle
tr: Özel Bulmaca Oyna

en: Select Game Difficulty
tr: Oyun Zorluğu Seç

[ctx: Difficulty]
en: _Custom
tr: _Özel

[ctx: Difficulty]
en: _Easy
tr: _Kolay

[ctx: Difficulty]
en: _Medium
tr: _Orta

[ctx: Difficulty]
en: _Hard
tr: _Zor

[ctx: Difficulty]
en: _Very Hard
tr: Ç_ok Zor

en: _Start Game
tr: Oyunu _Başlat

en: Unknown Difficulty
tr: Bilinmeyen Zorluk

en: Easy Difficulty
tr: Düşük Zorluk

en: Medium Difficulty
tr: Orta Zorluk

en: Hard Difficulty
tr: Yüksek Zorluk

en: Very Hard Difficulty
tr: Çok Yüksek Zorluk

en: Custom Puzzle
tr: Özel Bulmaca

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
tr: Yayım sürümünü göster

note: Error dialog shown when starting a custom game that is not valid.
en: The puzzle you have entered is not a valid Sudoku.
tr: Girmiş olduğunuz bulmaca geçerli bir Sudoku değildir.

en: Please enter a valid puzzle.
tr: Lütfen geçerli bulmaca girin.

en: Close
tr: Kapat

note: Warning dialog shown when starting a custom game that has multiple solutions.
en: The puzzle you have entered has multiple solutions.
tr: Girmiş olduğunuz bulmacanın birden çok çözümü var.

en: Valid Sudoku puzzles have exactly one solution.
tr: Geçerli Sudoku bulmacalarının tek çözümü olur.

en: _Back
tr: _Geri

en: Play _Anyway
tr: _Yine De Oyna

en: Well done, you completed the puzzle in %d minute! | Well done, you completed the puzzle in %d minutes!
tr[0]: Aferin! Bulmacayı %d dakika içinde tamamladınız!

en: Quit
tr: Çık

en: Play _Again
tr: _Yeniden Oyna

note: Appears on the About dialog. %s is the version of the QQwing puzzle generator in use.
en: The popular Japanese logic puzzle
    
    Puzzles generated by QQwing %s
tr: Gözde Japon mantık oyunu
    
    Bulmacalar QQwing %s tarafından oluşturulur

en: Clear
tr: Temizle

note: Error message if printing fails
en: Error printing file:
tr: Dosya yazdırılırken hata:

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Select Difficulty
tr: Zorluk Seç

en: Create Puzzle
tr: Bulmaca Oluştur

en: Play
tr: Oyna

en: Pause
tr: Duraklat
