gnome-sudoku master - en to hi translation catalogue (133 entries)

en: Sudoku
hi: सुडोकू

en: Test your logic skills in this number grid puzzle
hi: इस संख्या ग्रिड पहेली में अपने तर्क कौशल का परीक्षण करें

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: magic;square;
hi: जादू;वर्ग;

en: Difficulty level of sudokus to be printed
hi: छापे जाने वाले सुडोकू का कठिनाई स्तर

en: Set the difficulty level of the sudokus you want to print. Possible values are: "easy", "medium", "hard", "very_hard"
hi: आप जिस सुडोकू को छापना चाहते हैं उसका कठिनाई स्तर निर्धारित करें। संभावित मान हैं: "आसान", "मध्यम", "कठिन", "बहुत कठिन"।

en: Number of Sudokus to print
hi: छापने हेतु सुडोकू की संख्या

en: Set the number of sudokus you want to print
hi: सुडोकू की संख्या निर्धारित करें जिसे आप छापना चाहते हैं

en: Number of Sudokus to print per page
hi: प्रति पृष्ठ छापने के लिए सुडोकू की संख्या

en: Set the number of sudokus you want to print per page
hi: सुडोकू की संख्या निर्धारित करें जिसे आप प्रति पृष्ठ छापना चाहते हैं

en: Initialize the earmarks with the possible values for each cell
hi: प्रत्येक कक्ष के लिए संभावित मानों के साथ चिह्न आरंभ करें

en: Color mistakes and duplicate numbers in red
hi: गलतियां और डुप्लीकेट नंबरों को लाल रंग से रंगें

en: Displays a big red X in a square if it cannot possibly be filled by any number and duplicate numbers are highlighted in red
hi: यदि किसी वर्ग को संभवतः किसी संख्या से नहीं भरा जा सकता है तो एक बड़ा लाल X प्रदर्शित करता है और डुप्लिकेट संख्याओं को लाल रंग में चिन्हांकित किया जाता है

en: Check earmarks against duplicates in row, column and block
hi: पंक्ति, स्तंभ और ब्लॉक में डुप्लिकेट के विरुद्ध चिह्नों की जाँच करें

en: Toggle timer and pause buttons
hi: टाइमर और विराम बटन टॉगल करें

en: Additionally check against the solution for warnings
hi: इसके अलावा चेतावनियों के लिए समाधान जांचें

en: Automatically clear related earmarks on new number insertion
hi: नए नंबर प्रविष्टि पर संबंधित चिह्न स्वचालित रूप से साफ करें

en: Display number picker on second click
hi: दूसरे क्लिक पर नंबर पिकर दिखाएं

en: Highlight row, column and square that contain the selected cell
hi: चयनित कक्ष वाली पंक्ति, स्तंभ और वर्ग को चिन्हांकित करें

en: Highlight the selected cell's row and column
hi: चयनित कक्ष की पंक्ति और स्तंभ को चिन्हांकित करें

en: Highlight the selected cell's block
hi: चयनित कक्ष के खंड को चिन्हांकित करें

en: Highlight the selected cell's matching numbers
hi: चयनित कक्ष की मेल खाती संख्या को चिन्हांकित करें

en: The puzzle's difficulty
hi: पहेली की कठिनाई

en: Zoom level
hi: ज़ूम स्तर

en: Width of the window in pixels
hi: विंडो की चौड़ाई पिक्सल में

en: Height of the window in pixels
hi: विंडो की ऊंचाई पिक्सल में

en: true if the window is maximized
hi: सही, यदि विंडो अधिकतम है

en: true if the window is fullscreen
hi: सही, यदि विंडो फ़ुलस्क्रीन है

en: GNOME Sudoku
hi: गनोम सुडोकू

en: Test yourself in this classic puzzle
hi: इस क्लासिक पहेली में स्वयं को परखें

en: GNOME Sudoku is a must-install for puzzle lovers. Based on the popular Japanese game, it comes with a simple interface that makes playing Sudoku fun for players of all skill level.
hi: पहेली प्रेमियों के लिए गनोम सुडोकू एक जरूरी गेम है। लोकप्रिय जापानी खेल पर आधारित, यह एक सरल इंटरफ़ेस के साथ आता है जो सभी कौशल स्तर के खिलाड़ियों के लिए सुडोकू खेलना मजेदार बनाता है।

en: Each game is assigned a difficulty similar to those given by newspapers and websites, so your game will be as challenging as you want it to be.
hi: प्रत्येक गेम को समाचार पत्रों और वेबसाइटों द्वारा दी गई कठिनाई के समान ही कठिनाई प्रदान की जाती है, इसलिए आपका गेम उतना ही चुनौतीपूर्ण होगा जितना आप चाहते हैं।

en: If you like to play on paper, you can print games out. You can choose how many games you want to print per page and what difficulty of games you want to print: as a result, GNOME Sudoku can act a renewable Sudoku book for you.
hi: यदि आप कागज पर खेलना पसंद करते हैं, तो आप खेल को छाप सकते हैं। आप चुन सकते हैं कि आप प्रति पृष्ठ कितने खेल छापना चाहते हैं और किस कठिनाई के खेल को आप छापना चाहते हैं: परिणामस्वरूप, गनोम सुडोकू आपके लिए एक नवीकरणीय सुडोकू पुस्तक के रूप में काम कर सकता है।

en: A GNOME sudoku game preview
hi: गनोम सुडोकू खेल का पूर्वावलोकन

en: A GNOME sudoku game in dark mode featuring earmarks and warnings
hi: गहरे मोड में एक गनोम सुडोकू गेम जिसमें चिह्न और चेतावनियां शामिल हैं

[ctx: preferences dialog]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: General Preferences]
en: _Timer and Pause Buttons
hi: टाइमर और विराम बटन (_T)

[ctx: General Preferences]
en: Number Picker on _Second Click
hi: दूसरे क्लिक पर संख्या चयनकर्ता (_S)

[ctx: General Preferences]
en: Automatically _Clean Earmarks
hi: चिह्न स्वचालित रूप से साफ करें (_C)

[ctx: General Preferences]
en: Show Earmark _Possibilities
hi: चिह्न संभावनाएं दिखाएं (_P)

[ctx: Preferences Dialog]
en: Warnings
hi: चेतावनियां

[ctx: Warning Preferences]
en: Check _Against Solution
hi: समाधान के विरुद्ध जांचें (_A)

[ctx: Warning Preferences]
en: _Earmark Warnings
hi: चिह्न चेतावनियां (_E)

[ctx: Preferences Dialog]
en: Highlighter
hi: चिन्हांकनकर्ता

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight Matching _Numbers
hi: मेल खाती संख्याएं चिन्हांकित करें (_N)

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight _Row and Column
hi: पंक्ति और स्तंभ को चिन्हांकित करें (_R)

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight _Block
hi: ब्लॉक को चिन्हांकित करें (_B)

en: Print Multiple Puzzles
hi: अनेक पहेलियां छापें

en: Number of Puzzles
hi: पहेलियों की संख्या

en: Number of puzzles per page
hi: प्रति पृष्ठ पहेलियों की संख्या

en: Difficulty
hi: कठिनाई

en: Easy
hi: आसान

en: Medium
hi: मध्यम

en: Hard
hi: कठिन

en: Very Hard
hi: बहुत कठिन

en: _Print
hi: छापें (_P)

[ctx: Shortcuts Window]
en: Game
hi: खेल

[ctx: Shortcuts Window]
en: Move
hi: चाल

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmarks
hi: चिह्न

[ctx: Shortcuts Window]
en: Clear Cell
hi: कक्ष साफ करें

[ctx: Shortcuts Window]
en: Undo
hi: पूर्ववत करें

[ctx: Shortcuts Window]
en: Redo
hi: पुनः करें

[ctx: Shortcuts Window]
en: Pause
hi: विराम

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmark Mode
hi: चिह्न मोड

[ctx: Shortcuts Window]
en: Number Picker
hi: संख्या चयनकर्ता

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmark Picker
hi: चिह्न चयनकर्ता

[ctx: Shortcuts Window]
en: New Game
hi: नया खेल

[ctx: Shortcuts Window]
en: Reset
hi: रीसेट करें

[ctx: Shortcuts Window]
en: Window
hi: विंडो

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom In
hi: ज़ूम इन

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom Out
hi: ज़ूम आउट

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom Reset
hi: ज़ूम रीसेट करें

[ctx: Shortcuts Window]
en: Warnings
hi: चेतावनियां

[ctx: Shortcuts Window]
en: Highlighter
hi: चिन्हांकनकर्ता

[ctx: Shortcuts Window]
en: Print
hi: छापें

[ctx: Shortcuts Window]
en: Preferences
hi: प्राथमिकताएं

[ctx: Shortcuts Window]
en: Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

[ctx: Shortcuts Window]
en: Quit
hi: बंद करें

[ctx: Shortcuts Window]
en: Help
hi: सहायता

[ctx: Shortcuts Window]
en: Menu
hi: मेनू

[ctx: Shortcuts Window]
en: Fullscreen
hi: पूर्णस्क्रीन

en: _New Puzzle…
hi: नई पहेली (_N)…

en: _Clear Board
hi: बोर्ड साफ करें (_C)

en: Print _Current Puzzle…
hi: वर्तमान पहेली छापें (_C)…

en: Print _Multiple Puzzles…
hi: अनेक पहेलियां छापें (_M)…

note: nest zoom to make it appear in the same section
en: Zoom
hi: ज़ूम

en: _Highlighter
hi: चिन्हांकनकर्ता (_H)

en: _Warnings
hi: चेतावनियां (_W)

en: _Preferences
hi: प्राथमिकताएं (_P)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट (_K)

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: _About Sudoku
hi: सुडोकू के बारे में (_A)

en: Undo Action
hi: कार्रवाई पूर्ववत करें

en: Redo Action
hi: कार्रवाई पुनः करें

en: Back
hi: पीछे

en: Earmark Mode
hi: चिह्न मोड

en: Leave Fullscreen
hi: पूर्णस्क्रीन छोड़ें

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Zoom Out
hi: ज़ूम आउट

en: Zoom In
hi: ज़ूम इन

en: Fullscreen
hi: पूर्णस्क्रीन

en: Play Custom Puzzle
hi: तदनुकूल पहेली खेलें

en: Select Game Difficulty
hi: खेल कठिनाई चुनें

[ctx: Difficulty]
en: _Custom
hi: तदनुकूल (_C)

[ctx: Difficulty]
en: _Easy
hi: आसान (_E)

[ctx: Difficulty]
en: _Medium
hi: मध्यम (_M)

[ctx: Difficulty]
en: _Hard
hi: कठिन (_H)

[ctx: Difficulty]
en: _Very Hard
hi: बहुत कठिन (_V)

en: _Start Game
hi: खेल शुरू करें (_S)

en: Unknown Difficulty
hi: अज्ञात कठिनाई

en: Easy Difficulty
hi: आसान कठिनाई

en: Medium Difficulty
hi: मध्यम कठिनाई

en: Hard Difficulty
hi: कठिन कठिनाई

en: Very Hard Difficulty
hi: बहुत कठिन कठिनाई

en: Custom Puzzle
hi: तदनुकूल पहेली

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
hi: रिलीज संस्करण दिखायें

note: Error dialog shown when starting a custom game that is not valid.
en: The puzzle you have entered is not a valid Sudoku.
hi: आपके द्वारा दर्ज की गई पहेली मान्य सुडोकू नहीं है।

en: Please enter a valid puzzle.
hi: कृपया एक मान्य पहेली दर्ज करें।

en: Close
hi: बंद करें

note: Warning dialog shown when starting a custom game that has multiple solutions.
en: The puzzle you have entered has multiple solutions.
hi: आपने जो पहेली दर्ज की है उसके अनेक समाधान हैं।

en: Valid Sudoku puzzles have exactly one solution.
hi: मान्य सुडोकू पहेलियों का एक ही समाधान है।

en: _Back
hi: पीछे (_B)

en: Play _Anyway
hi: फिर भी खेलें (_A)

en: Well done, you completed the puzzle in %d minute! | Well done, you completed the puzzle in %d minutes!
hi[0]: शाबाश, आपने पहेली %d मिनट में पूरी कर ली!
hi[1]: शाबाश, आपने पहेली %d मिनटों में पूरी कर ली!

en: Quit
hi: बंद करें

en: Play _Again
hi: फिर से खेलें (_A)

note: Appears on the About dialog. %s is the version of the QQwing puzzle generator in use.
en: The popular Japanese logic puzzle
    
    Puzzles generated by QQwing %s
hi: लोकप्रिय जापानी तर्क पहेली
    
    QQwing %s द्वारा उत्पन्न पहेलियां

en: Clear
hi: साफ करें

note: Error message if printing fails
en: Error printing file:
hi: फाइल छापने में त्रुटि:

en: Paused
hi: विरामित

en: Select Difficulty
hi: कठिनाई चुनें

en: Create Puzzle
hi: पहेली बनाएं

en: Play
hi: खेलें

en: Pause
hi: विराम
