gnome-sudoku - en to sv translation catalogue (142 entries)

en: Test yourself in the classic puzzle
sv: Testa dig själv i det klassiska pusslet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: magic;square;
sv: magisk;kvadrat;

en: Difficulty level of sudokus to be printed
sv: Svårighetsnivå på sudokun att skriva ut

en: Set the difficulty level of the sudokus you want to print. Possible values are: "easy", "medium", "hard", "very_hard"
sv: Ange svårighetsgraden på de sudokun du vill skriva ut. Möjliga värden är: "easy" (enkel), "medium", "hard" (svår), "very_hard" (mycket svår)

en: Number of Sudokus to print
sv: Antal sudokun att skriva ut

en: Set the number of sudokus you want to print
sv: Ange antalet sudokun du vill skriva ut

en: Number of Sudokus to print per page
sv: Antal sudokun att skriva ut per sida

en: Set the number of sudokus you want to print per page
sv: Ange antalet sudokun du vill skriva ut per sida

en: Initialize the earmarks with the possible values for each cell
sv: Initiera öronmärkningen med möjliga värden för varje ruta

en: Color mistakes and duplicate numbers in red
sv: Färga misstag och dubblerade nummer röda

en: Displays a big red X in a square if it cannot possibly be filled by any number and duplicate numbers are highlighted in red
sv: Visar ett stort rött X i en ruta om den inte kan fyllas med något nummer och dubblerade nummer markeras i rött

en: Check earmarks against duplicates in row, column and block
sv: Kontrollera öronmärken mot dubbletter i rad, kolumn och block

en: Toggle timer and pause buttons
sv: Visa/dölj tidtagar- och pausknappar

en: Additionally check against the solution for warnings
sv: Kontrollera dessutom mot lösningen för varningar

en: Automatically clear related earmarks on new number insertion
sv: Rensa automatiskt relaterade öronmärken då ny siffra matas in

en: Display number picker on second click
sv: Visa sifferväljare på andra klicket

en: Highlight row, column and square that contain the selected cell
sv: Färgmarkera rad, kolumn och kvadrat som innehåller den valda rutan

en: Highlight the selected cell's row and column
sv: Färgmarkera den valda rutans rad och kolumn

en: Highlight the selected cell's block
sv: Färgmarkera den valda rutans block

en: Highlight the selected cell's matching numbers
sv: Färgmarkera den valda rutans matchande siffror

en: The puzzle's difficulty
sv: Pusslets svårighetsgrad

en: Zoom level
sv: Zoomnivå

en: Width of the window in pixels
sv: Bredden på fönstret i bildpunkter

en: Height of the window in pixels
sv: Höjden på fönstret i bildpunkter

en: true if the window is maximized
sv: true (sant) om fönstret är maximerat

en: true if the window is fullscreen
sv: true (sant) om fönstret är i helskärmsläge

en: GNOME Sudoku is a must-install for puzzle lovers. Based on the popular Japanese game, it comes with a simple interface that makes playing Sudoku fun for players of all skill level.
sv: GNOME Sudoku är ett måste för pusselälskare. Det är baserat på det populära japanska spelet och har ett enkelt gränssnitt som gör det roligt att spela sudoku för spelare på alla skicklighetsnivåer.

en: Features:
sv: Funktioner:

en: Automatically save and restore your session.
sv: Spara automatiskt och återställ din session.

en: Generate an infinite amount of new puzzles with qqwing.
sv: Generera en oändlig mängd nya pussel med qqwing.

en: Create and solve custom puzzles from scratch.
sv: Skapa och lös anpassade pussel från grunden.

en: Adjust a scalable grid to your preferences.
sv: Justera ett skalbart rutnät enligt dina önskemål.

en: Use the mouse, keyboard or touch to complete the puzzles.
sv: Använd musen, tangentbordet eller peta för att slutföra pusslen.

en: Set up advanced strategies like X-Wings with earmarks.
sv: Iordningställ avancerade strategier som X-vingar med öronmärken.

en: Take advantage of the highlighter to narrow down possibilities.
sv: Dra nytta av märkpennan för att begränsa möjligheterna.

en: Get help with the built-in warnings.
sv: Få hjälp av de inbyggda varningarna.

en: Keep track of your progression with highscores and a timer.
sv: Håll koll på dina framsteg med topplistor och en tidtagare.

en: Print puzzles to play Sudoku on the go.
sv: Skriv ut pussel för att spela sudoku på resan.

en: A GNOME sudoku game preview
sv: En förhandsvisning av GNOME Sudoku

en: A GNOME sudoku game in dark mode featuring earmarks and warnings
sv: En spelomgång av GNOME Sudoku i mörkt läge med öronmärken och varningar

en: Unknown Difficulty
sv: Okänd svårighetsgrad

en: Easy Difficulty
sv: Enkel svårighetsgrad

en: Medium Difficulty
sv: Medelsvår svårighetsgrad

en: Hard Difficulty
sv: Svår svårighetsgrad

en: Very Hard Difficulty
sv: Mycket svår svårighetsgrad

en: Custom Puzzle
sv: Anpassat pussel

en: Undo Action
sv: Ångra åtgärd

en: Redo Action
sv: Gör om åtgärd

en: Earmark Mode
sv: Öronmärkesläge

en: Pause
sv: Pausa

en: Play
sv: Spela

en: Play Custom Game
sv: Spela anpassat spel

en: _New Game…
sv: _Nytt spel…

en: _Reset Puzzle
sv: Åte_rställ pussel

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: Print _Current Puzzle…
sv: Skriv ut _aktuellt pussel…

en: Print _Multiple Puzzles…
sv: Skriv ut _flera pussel…

en: Zoom
sv: Zooma

en: _Highlighter
sv: _Märkpenna

en: _Warnings
sv: Varn_ingar

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Sudoku
sv: _Om Sudoku

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

[ctx: preferences dialog]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: General Preferences]
en: _Timer and Highscores
sv: _Tidtagare och topplista

[ctx: General Preferences]
en: Automatically _Clean Earmarks
sv: _Rensa automatiskt öronmärken

[ctx: General Preferences]
en: Number Picker on _Second Click
sv: Sifferväljare på _andra klicket

[ctx: General Preferences]
en: Show Earmark _Possibilities
sv: Visa öronmärkes_möjligheter

[ctx: Preferences Dialog]
en: Warnings
sv: Varningar

[ctx: Warning Preferences]
en: Check _Against Solution
sv: Jämför med _lösning

[ctx: Warning Preferences]
en: _Earmark Warnings
sv: Ör_onmärkesvarningar

[ctx: Preferences Dialog]
en: Highlighter
sv: Märkpenna

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight Matching _Numbers
sv: Färgmarkera _matchande siffror

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight _Row and Column
sv: Färgmarkera _rad och kolumn

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight _Block
sv: Färgmarkera _block

en: Print Multiple Puzzles
sv: Skriv ut flera pussel

en: Number of Puzzles
sv: Antal pussel

en: Number of puzzles per page
sv: Antal pussel per sida

en: Difficulty
sv: Svårighetsgrad

en: Easy
sv: Enkel

en: Medium
sv: Medel

en: Hard
sv: Svår

en: Very Hard
sv: Mycket svår

en: Select Difficulty
sv: Välj svårighetsgrad

en: Back
sv: Bakåt

en: Select Puzzle Difficulty
sv: Välj svårighetsgrad på pussel

[ctx: Difficulty]
en: _Custom
sv: _Anpassad

[ctx: Difficulty]
en: _Easy
sv: _Enkel

[ctx: Difficulty]
en: _Medium
sv: _Medel

[ctx: Difficulty]
en: _Hard
sv: S_vår

[ctx: Difficulty]
en: _Very Hard
sv: M_ycket svår

en: _Start Game
sv: _Starta spel

[ctx: Shortcuts Window]
en: Game
sv: Spel

[ctx: Shortcuts Window]
en: Move
sv: Flytta

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmarks
sv: Öronmärkning

[ctx: Shortcuts Window]
en: Clear Cell
sv: Rensa ruta

[ctx: Shortcuts Window]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: Shortcuts Window]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: Shortcuts Window]
en: Pause
sv: Pausa

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmark Mode
sv: Öronmärkesläge

[ctx: Shortcuts Window]
en: Number Picker
sv: Sifferväljare

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmark Picker
sv: Öronmärkesväljare

[ctx: Shortcuts Window]
en: New Game
sv: Nytt spel

[ctx: Shortcuts Window]
en: Reset Puzzle
sv: Återställ pussel

[ctx: Shortcuts Window]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: Shortcuts Window]
en: Go Back
sv: Gå tillbaka

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom Reset
sv: Återställ zoomnivå

[ctx: Shortcuts Window]
en: Warnings
sv: Varningar

[ctx: Shortcuts Window]
en: Highlighter
sv: Märkpenna

[ctx: Shortcuts Window]
en: Print Current Puzzle
sv: Skriv ut aktuellt pussel

[ctx: Shortcuts Window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: Shortcuts Window]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: Shortcuts Window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: Shortcuts Window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: Shortcuts Window]
en: Menu
sv: Meny

[ctx: Shortcuts Window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
sv: Visa utgåvans version

note: Error dialog shown when starting a custom game that is not valid.
en: The puzzle you have entered is not a valid Sudoku.
sv: Pusslet som du har angivit är inte ett giltigt Sudoku.

en: Please enter a valid puzzle.
sv: Ange ett giltigt pussel.

en: Close
sv: Stäng

note: Warning dialog shown when starting a custom game that has multiple solutions.
en: The puzzle you have entered has multiple solutions.
sv: Pusslet som du har angivit har flera lösningar.

en: Valid Sudoku puzzles have exactly one solution.
sv: Giltiga Sudokupussel har exakt en lösning.

en: _Back
sv: _Bakåt

en: Play _Anyway
sv: Spela i _alla fall

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

note: TRANSLATORS: %s is a localized time string in minute(s)
en: Well done, you completed the puzzle in %s and set a new personal best!
sv: Bra gjort, du lade pusslet på %s och fick ett nytt personbästa!

note: TRANSLATORS: %s is a localized time string in minute(s)
en: Well done, you completed the puzzle in %s!
sv: Bra gjort, du lade pusslet på %s!

en: Well done, you completed the puzzle!
sv: Bra gjort, du lade pusslet!

en: Quit
sv: Avsluta

en: Play _Again
sv: S_pela igen

en: Clear
sv: Rensa

en: Lock
sv: Lås

en: Unlock
sv: Lås upp

note: Error message if printing fails
en: Error printing file:
sv: Fel vid utskrift av fil:
