gnome-games - en to fi translation catalogue (143 entries)

en: Test yourself in the classic puzzle
fi: Testaa logiikkakykyjäsi numeroruudukkopelissä

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: magic;square;
fi: magic;square;numeroruudukko;

en: Difficulty level of sudokus to be printed
fi: Tulostettavien sudokujen vaikeustaso

en: Set the difficulty level of the sudokus you want to print. Possible values are: "easy", "medium", "hard", "very_hard"
fi: Aseta tulostettavien sudokujen vaikeustaso. Mahdolliset arvot ovat "easy", "medium", "hard" ja "very_hard"

en: Number of Sudokus to print
fi: Tulostettavien sudokujen lukumäärä

en: Set the number of sudokus you want to print
fi: Aseta tulostettavien sudokujen lukumäärä

en: Number of Sudokus to print per page
fi: Tulostettavien sudokujen sivukohtainen lukumäärä

en: Set the number of sudokus you want to print per page
fi: Aseta tulostettavien sudokujen sivukohtainen lukumäärä

en: Initialize the earmarks with the possible values for each cell
fi: Alusta muistiinpanot sisältäen jokaisen solun mahdolliset arvot

en: Color mistakes and duplicate numbers in red
fi: Osoita punaisella värillä virheet ja tuplanumerot

en: Displays a big red X in a square if it cannot possibly be filled by any number and duplicate numbers are highlighted in red
fi: Näyttää ison punaisen X-merkin ruuduissa, joita ei voi täyttää millään numeroilla. Tuplanumerot merkitään punaisella värillä

en: Check earmarks against duplicates in row, column and block
fi: Tarkista muistiinpano rivissä, sarakkeessa ja lohkossa olevien tuplanumeroiden varalta

en: Toggle timer and pause buttons
fi: Vaihda ajastin- ja keskeytyspainikkeita

en: Additionally check against the solution for warnings
fi: Tarkista valinnaisesti ratkaisu varoituksia vasten

en: Automatically clear related earmarks on new number insertion
fi: Tyhjennä muistiinpanot automaattisesti uuden numeron syöttämisen yhteydessä

en: Display number picker on second click
fi: Näytä numerovalitsin toisella napsautuksella

en: Highlight row, column and square that contain the selected cell
fi: Korosta valitun solun sisältävä rivi, sarake ja neliö

en: Highlight the selected cell's row and column
fi: Korosta valitun solun rivi ja sarake

en: Highlight the selected cell's block
fi: Korosta valitun solun lohko

en: Highlight the selected cell's matching numbers
fi: Korosta valitun solun vastaavat numerot

en: The puzzle's difficulty
fi: Pulman vaikeustaso

en: Zoom level
fi: Suurennustaso

en: Width of the window in pixels
fi: Ikkunan leveys kuvapisteinä

en: Height of the window in pixels
fi: Ikkunan korkeus kuvapisteinä

en: true if the window is maximized
fi: tosi jos ikkuna on suurennettu

en: true if the window is fullscreen
fi: tosi jos ikkuna on koko näytön tilassa

en: GNOME Sudoku
fi: Sudoku

en: GNOME Sudoku is a must-install for puzzle lovers. Based on the popular Japanese game, it comes with a simple interface that makes playing Sudoku fun for players of all skill level.
fi: Pelaa suosittua japanilaista logiikkapeliä. Gnomen sudoku on lähes pakollinen asennus kaikille sudokuharrastajille. Selkeä käyttöliittymä tekee pelaamisesta hauskaa, oli pelaajan taitotaso mikä hyvänsä.

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: Automatically save and restore your session.
fi: Tallenna ja palauta istunto automaattisesti.

en: Generate an infinite amount of new puzzles with qqwing.
fi: Luo loputon määrä uusia pulmia qqwingiä käyttäen.

en: Create and solve custom puzzles from scratch.
fi: Luo tyhjästä ja ratkaise itsetehtyjä pulmia.

en: Adjust a scalable grid to your preferences.
fi: Säädä skaalautuva ruudukko mieltymystesi mukaiseksi.

en: Use the mouse, keyboard or touch to complete the puzzles.
fi: Käytä hiirtä, näppäimistöä tai kosketusnäyttöä ratkaistaksesi pulmia.

en: Set up advanced strategies like X-Wings with earmarks.
fi: Aseta edistyneitä strategioita kuten X-Wings käyttäen muistiinpanoja.

en: Take advantage of the highlighter to narrow down possibilities.
fi: Käytä korostusta rajoittaaksesi mahdollisuuksia.

en: Get help with the built-in warnings.
fi: Tukea sisäänrakennettujen varoitusten avulla.

en: Keep track of your progression with highscores and a timer.
fi: Pidä kirjaa edistymisestäsi huippupisteiden ja ajastimen avulla.

en: Print puzzles to play Sudoku on the go.
fi: Tulosta pulmia pelataksesi sudokua paperilla ja kynällä.

en: A GNOME sudoku game preview
fi: Gnome Sudoku -pelin esikatselu

en: A GNOME sudoku game in dark mode featuring earmarks and warnings
fi: Sudokupeli, tumma tyyli, muistiinpanot ja varoitukset

en: Unknown Difficulty
fi: Tuntematon vaikeustaso

en: Easy Difficulty
fi: Helppo vaikeustaso

en: Medium Difficulty
fi: Keskinkertainen vaikeustaso

en: Hard Difficulty
fi: Vaikea vaikeustaso

en: Very Hard Difficulty
fi: Erittäin vaikea vaikeustaso

en: Custom Puzzle
fi: Oma pulma

en: Undo Action
fi: Kumoa toiminto

en: Redo Action
fi: Tee toiminto uudelleen

en: Earmark Mode
fi: Muistiinpanotila

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Play
fi: Pelaa

en: Play Custom Game
fi: Pelaa mukautettua pulmaa

en: _New Game…
fi: _Uusi peli…

en: _Reset Puzzle
fi: _Nollaa pulma

en: _Print
fi: T_ulosta

en: Print _Current Puzzle…
fi: Tu_losta nykyinen sudoku…

en: Print _Multiple Puzzles…
fi: Tulosta _useita sudokuja…

en: Zoom
fi: Suurennus

en: _Highlighter
fi: _Korostus

en: _Warnings
fi: _Varoitukset

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Sudoku
fi: _Tietoja - Sudoku

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Leave Fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

[ctx: preferences dialog]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: General Preferences]
en: _Timer and Highscores
fi: _Ajastin ja huippupisteet

[ctx: General Preferences]
en: Automatically _Clean Earmarks
fi: _Tyhjennä muistiinpanot automaattisesti

[ctx: General Preferences]
en: Number Picker on _Second Click
fi: Numerovalitsin _toisella napsautuksella

[ctx: General Preferences]
en: Show Earmark _Possibilities
fi: Näytä muistiinpanon _mahdollisuudet

[ctx: Preferences Dialog]
en: Warnings
fi: Varoitukset

[ctx: Warning Preferences]
en: Check _Against Solution
fi: Tarkista _ratkaisua vasten

[ctx: Warning Preferences]
en: _Earmark Warnings
fi: _Muistiinpanovaroitukset

[ctx: Preferences Dialog]
en: Highlighter
fi: Korostus

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight Matching _Numbers
fi: Korosta vastaavat _numerot

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight _Row and Column
fi: Korosta _rivi ja sarake

[ctx: Highlighter Preferences]
en: Highlight _Block
fi: Korosta lohko

en: Print Multiple Puzzles
fi: Tulosta useita sudokuja

en: Number of Puzzles
fi: Pulmien määrä

en: Number of puzzles per page
fi: Pulmien määrä sivua kohden

en: Difficulty
fi: Vaikeustaso

en: Easy
fi: Helppo

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Hard
fi: Vaikea

en: Very Hard
fi: Hyvin vaikea

en: Select Difficulty
fi: Valitse vaikeustaso

en: Back
fi: Takaisin

en: Select Puzzle Difficulty
fi: Valitse pulman vaikeustaso

[ctx: Difficulty]
en: _Custom
fi: _Mukautettu

[ctx: Difficulty]
en: _Easy
fi: H_elppo

[ctx: Difficulty]
en: _Medium
fi: _Keskitaso

[ctx: Difficulty]
en: _Hard
fi: _Vaikea

[ctx: Difficulty]
en: _Very Hard
fi: _Hyvin vaikea

en: _Start Game
fi: _Käynnistä peli

[ctx: Shortcuts Window]
en: Game
fi: Peli

[ctx: Shortcuts Window]
en: Move
fi: Siirry

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmarks
fi: Muistiinpanot

[ctx: Shortcuts Window]
en: Clear Cell
fi: Tyhjennä solu

[ctx: Shortcuts Window]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: Shortcuts Window]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: Shortcuts Window]
en: Pause
fi: Keskeytä

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmark Mode
fi: Muistiinpanotila

[ctx: Shortcuts Window]
en: Number Picker
fi: Numerovalitsin

[ctx: Shortcuts Window]
en: Earmark Picker
fi: Muistiinpanovalitsin

[ctx: Shortcuts Window]
en: New Game
fi: Uusi peli

[ctx: Shortcuts Window]
en: Reset Puzzle
fi: Nollaa pulma

[ctx: Shortcuts Window]
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: Shortcuts Window]
en: Go Back
fi: Takaisin

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: Shortcuts Window]
en: Zoom Reset
fi: Nollaa suurennustaso

[ctx: Shortcuts Window]
en: Warnings
fi: Varoitukset

[ctx: Shortcuts Window]
en: Highlighter
fi: Korostus

[ctx: Shortcuts Window]
en: Print Current Puzzle
fi: Tulosta nykyinen pulma

[ctx: Shortcuts Window]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: Shortcuts Window]
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: Shortcuts Window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: Shortcuts Window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: Shortcuts Window]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: Shortcuts Window]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
fi: Näytä julkaisuversio

note: Error dialog shown when starting a custom game that is not valid.
en: The puzzle you have entered is not a valid Sudoku.
fi: Antamasi pulma ei ole kelvollinen sudoku.

en: Please enter a valid puzzle.
fi: Anna kelvollinen pulma.

en: Close
fi: Sulje

note: Warning dialog shown when starting a custom game that has multiple solutions.
en: The puzzle you have entered has multiple solutions.
fi: Antamallasi pulmalla on lukuisia ratkaisuja.

en: Valid Sudoku puzzles have exactly one solution.
fi: Kelvolliset sudokupulmat omaavat vain yhden ratkaisun.

en: _Back
fi: _Takaisin

en: Play _Anyway
fi: Pelaa _silti

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutissa
fi[1]: %d minuutissa

note: TRANSLATORS: %s is a localized time string in minute(s)
en: Well done, you completed the puzzle in %s and set a new personal best!
fi: Onnittelut, ratkaisit pulman %s, ja se on henkilökohtainen ennätyksesi!

note: TRANSLATORS: %s is a localized time string in minute(s)
en: Well done, you completed the puzzle in %s!
fi: Onnittelut, ratkaisit pulman %s!

en: Well done, you completed the puzzle!
fi: Onnittelut, ratkaisit pulman!

en: Quit
fi: Lopeta

en: Play _Again
fi: _Pelaa uudelleen

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Lock
fi: Lukitse

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

note: Error message if printing fails
en: Error printing file:
fi: Virhe tulostaessa tiedostoa:
