sushi master - en to id translation catalogue (13 entries)

en: Provide a facility for quickly viewing different kinds of files
id: Menyediakan fasilitas untuk melihat berbagai jenis berkas dengan cepat

en: Sushi is a file previewer for the GNOME desktop environment. It is an independent component that integrates with GNOME Files (Nautilus).
id: Sushi adalah pratinjau berkas untuk lingkungan desktop GNOME. Ini adalah komponen independen yang terintegrasi dengan GNOME Berkas (Nautilus).

en: Type
id: Jenis

en: %d item | %d items
id[0]: %d butir

en: Empty Folder
id: Folder Kosong

en: Size
id: Ukuran

en: Modified
id: Diubah

note: TRANSLATORS: This is a filename, e.g. "image.jpg"
en: Unable to display %s
id: Tidak dapat menampilkan %s

note: TRANSLATORS: This is the display name of an application, e.g. "Open With Image Viewer"
en: Open With %s
id: Buka Dengan %s

en: Open
id: Buka

en: from
id: dari

en: by
id: oleh

en: %d of %d
id: %d dari %d
