gnome-utils - en to da translation catalogue (65 entries)

en: System Log
da: Systemlog

en: View or monitor system log files
da: Gennemse eller overvåg systemets logfiler

en: logs;debug;error;
da: logge;fejlfind;fejl;debug;log;

en: Log file to open up on startup
da: Logfil der skal åbnes ved start

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
da: Angiver logfilen der skal vises når programmet startes. Forvalg er enten /var/adm/messages eller /var/log/messages, afhængigt af din styresystem.

en: Size of the font used to display the log
da: Skriftstørrelse hvormed loggen vises

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
da: Angiver størrelsen af den monospatierede skrifttype der bruges til at vise loggen i hovedtrævisningen. Terminalskrifttypens standardstørrelse benyttes som forvalg.

en: Height of the main window in pixels
da: Højden af hovedvinduet i pixler

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
da: Angiver en højde af logfremviserens hovedvindue i pixler.

en: Width of the main window in pixels
da: Bredde af hovedvinduet i pixler

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
da: Angiver bredden af log-fremviserens hovedvindue i pixler.

en: Log files to open up on startup
da: Logfiler der skal åbnes ved start

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
da: Angiver en liste af logfiler der skal åbnes når programmet startes. En standardliste oprettes ved at læse /etc/syslog.conf.

en: List of saved filters
da: Liste af gemte filtre

en: List of saved regexp filters
da: Liste af gemte regulære udtryksfiltre

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det under de betingelserne som er angivet i GNU General Public License, som udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program; hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: A system log viewer for GNOME.
da: En systemlog-fremviser til GNOME.

en: Impossible to open the file %s
da: Umuligt at åbne filen %s

en: Auto Scroll
da: Autorulning

en: About System Log
da: Om Systemlog

en: Help
da: Hjælp

en: Quit
da: Afslut

en: Filter name is empty!
da: Filternavnet er tomt!

en: Filter name may not contain the ':' character
da: Filternavnet kan ikke indeholde ":"-tegnet

en: Regular expression is empty!
da: Det regulære udtryk er tomt!

en: Regular expression is invalid: %s
da: Det regulære udtryk er ugyldigt: %s

en: Please specify either foreground or background color!
da: Angiv venligst enten forgrunds- eller baggrundsfarve!

en: Edit filter
da: Redigér filter

en: Add new filter
da: Tilføj nyt filter

en: Filters
da: Filtre

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Regular Expression:
da: _Regulære udtryk:

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Hide
da: Skjul

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Effect:
da: Effekt:

en: Open...
da: Åbn...

en: Close
da: Luk

en: Copy
da: Kopiér

en: Select All
da: Markér alt

en: Zoom In
da: Forstør

en: Zoom Out
da: Formindsk

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Show Matches Only
da: Vis kun matches

en: Manage Filters...
da: Håndtér filtre...

en: Find previous occurrence of the search string
da: Find forrige forekomst af søgestrengen

en: Find next occurrence of the search string
da: Find næste forekomst af søgestrengen

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
da: Fejl ved udpakning af GZippet log. Filen er måske beskadiget.

en: You don't have enough permissions to read the file.
da: Du har ikke rettigheder til at læse filen.

en: The file is not a regular file or is not a text file.
da: Filen er ikke en regulær fil eller er ikke en tekstfil.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
da: Denne version af Systemlog understøtter ikke GZippede logge.

en: Loading...
da: Indlæser...

en: today
da: i dag

en: yesterday
da: i går

en: Search in "%s"
da: Søg i "%s"

note: translators: this is part of a label composed with * a date string, for example "updated today 23:54"
en: updated
da: opdateret

en: Wrapped
da: Ombrudt

en: No matches found
da: Ingen resultater fundet

en: Can't read from "%s"
da: Kan ikke læse fra "%s"

en: Open Log
da: Åbn log

en: Could not open the following files:
da: Kunne ikke åbne følgende filer:
