gnome-utils - en to fi translation catalogue (65 entries)

en: System Log
fi: Järjestelmäloki

en: View or monitor system log files
fi: Näytä ja tarkkaile järjestelmän lokitiedostoja

en: logs;debug;error;
fi: logs;debug;error;loki;lokit;vianjäljitys;virhe;

en: Log file to open up on startup
fi: Alussa avattava lokitiedosto

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
fi: Määrittelee alussa avattavan lokitiedoston. Oletus on joko /var/adm/messages tai /var/log/messages, riippuen käyttöjärjestelmästä.

en: Size of the font used to display the log
fi: Lokin näyttöön käytetyn kirjasimen koko

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
fi: Määrittelee lokitiedostojen näyttämiseen käytetyn tasalevyisen kirjasimen koon pääikkunan puunäkymässä. Oletusarvo otetaan gnomen pääteikkunan kirjasimen koosta.

en: Height of the main window in pixels
fi: Pääikkunan korkeus pikseleinä

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
fi: Määrittelee lokikatselimen pääikkunan korkeuden pikseleinä.

en: Width of the main window in pixels
fi: Pääikkunan leveys pikseleinä

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
fi: Määrittelee lokikatselimen pääikkunan leveyden pikseleinä.

en: Log files to open up on startup
fi: Alussa avattavat lokitiedostot

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
fi: Määrittelee listan lokitiedostoista, jotka avataan käynnistettäessä. Kun tämä avain luodaan, luetaan oletuslista tiedostosta /etc/syslog.conf.

en: List of saved filters
fi: Luettelo tallennetuista suodattimista

en: List of saved regexp filters
fi: Luettelo tallennetuista säännöllisten lausekkeiden suodattimista

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL-lisenssin) ehtojen mukaan sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko lisenssin version 2, tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA
fi: Tämä ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: %s

en: A system log viewer for GNOME.
fi: Gnomen lokitiedostojen katseluohjelma.

en: Impossible to open the file %s
fi: Tiedostoa %s ei voi avata

en: Auto Scroll
fi: Automaattivieritys

en: About System Log
fi: Tietoja - Järjestelmäloki

en: Help
fi: Ohje

en: Quit
fi: Lopeta

en: Filter name is empty!
fi: Suodattimen nimi on tyhjä!

en: Filter name may not contain the ':' character
fi: Suodattimen nimi ei voi sisältää merkkiä ”:”

en: Regular expression is empty!
fi: Säännöllinen lauseke on tyhjä!

en: Regular expression is invalid: %s
fi: Säännöllinen lauseke on virheellinen: %s

en: Please specify either foreground or background color!
fi: Anna joko edusta- tai taustaväri!

en: Edit filter
fi: Muokkaa suodatinta

en: Add new filter
fi: Lisää uusi suodatin

en: Filters
fi: Suodattimet

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Regular Expression:
fi: _Säännöllinen lauseke:

en: Highlight
fi: Korosta

en: Hide
fi: Piilota

en: Foreground:
fi: Edusta:

en: Background:
fi: Tausta:

en: Effect:
fi: Tehoste:

en: Open...
fi: Avaa…

en: Close
fi: Sulje

en: Copy
fi: Kopioi

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Normal Size
fi: Normaali koko

en: Show Matches Only
fi: Näytä vain osumat

en: Manage Filters...
fi: Hallitse suodattimia...

en: Find previous occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon edellinen osuma

en: Find next occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon seuraava osuma

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
fi: Virhe purettaessa gzip-pakattua lokia. Tiedosto voi olla vioittunut.

en: You don't have enough permissions to read the file.
fi: Oikeutesi eivät riitä tiedoston lukemiseen.

en: The file is not a regular file or is not a text file.
fi: Tiedosto ei ole tavallinen tiedosto tai se ei ole tekstitiedosto.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
fi: Tämä järjestelmälokin versio ei tue gzip-pakattuja lokeja.

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: today
fi: tänään

en: yesterday
fi: eilen

en: Search in "%s"
fi: Etsi kohteesta "%s"

note: translators: this is part of a label composed with * a date string, for example "updated today 23:54"
en: updated
fi: päivitetty

en: Wrapped
fi: Rivitetty

en: No matches found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Can't read from "%s"
fi: Ei voi lukea kohteesta ”%s”

en: Open Log
fi: Avaa loki

en: Could not open the following files:
fi: Seuraavia tiedostoja ei voitu avata:
