gnome-utils - en to sv translation catalogue (92 entries)

en: Log File Viewer
sv: Loggfilsvisare

en: View or monitor system log files
sv: Visa eller övervaka systemloggfiler

en: Height of the main window in pixels
sv: Höjd på huvudfönstret i pixlar.

en: List of saved filters
sv: Lista över sparade filter

en: List of saved regexp filters
sv: Lista över sparade regexp-filter

en: Log file to open up on startup
sv: Loggfil att öppna vid uppstart

en: Log files to open up on startup
sv: Loggfiler att öppna vid uppstart

en: Size of the font used to display the log
sv: Storlek på typsnittet som används för att visa loggen

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
sv: Anger en lista på loggfiler som öppnas vid uppstart. En standardlista skapas genom att läsa /etc/syslog.conf.

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
sv: Anger höjden på loggvisarens huvudfönster i pixlar.

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
sv: Anger den loggfil som visas vid uppstart. Standard är antingen /var/adm/messages eller /var/log/messages, beroende på ditt operativsystem.

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
sv: Anger storleken på det typsnitt med fast breddsteg som används för att visa loggen i huvudträdvyn. Standarden är tagen från storleken för standardterminaltypsnittet.

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
sv: Anger bredden på loggvisarens huvudfönster i pixlar.

en: Width of the main window in pixels
sv: Bredd på huvudfönstret i pixlar

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Effect:
sv: Effekt:

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Hide
sv: Dölj

en: Highlight
sv: Markera

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Regular Expression:
sv: _Reguljärt uttryck:

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA

en: Impossible to open the file %s
sv: Omöjligt att öppna filen %s

en: Filter name is empty!
sv: Filternamnet är tomt!

en: Filter name may not contain the ':' character
sv: Filternamn får inte innehålla tecknet ":"

en: Regular expression is empty!
sv: Reguljärt uttryck är tomt!

en: Regular expression is invalid: %s
sv: Reguljärt uttryck är ogiltigt: %s

en: Please specify either foreground or background color!
sv: Ange antingen förgrund- eller bakgrundsfärg!

en: Edit filter
sv: Redigera filter

en: Add new filter
sv: Lägg till nytt filter

en: Filters
sv: Filter

en: _Find:
sv: _Sök:

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: Find previous occurrence of the search string
sv: Sök föregående förekomst av söksträngen

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Find next occurrence of the search string
sv: Sök nästa förekomst av söksträngen

en: Clear the search string
sv: Töm söksträngen

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
sv: Fel vid uppackning av gzippad logg. Filen kan vara skadad.

en: You don't have enough permissions to read the file.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att läsa filen.

en: The file is not a regular file or is not a text file.
sv: Filen är inte en vanlig fil eller är inte en textfil.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
sv: Denna version av Systemlogg saknar stöd för gzippade loggar.

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Show the application's version
sv: Visa programmets versionsnummer

en: [LOGFILE...]
sv: [LOGGFIL...]

en:  - Browse and monitor logs
sv:  - Bläddra och övervaka loggar

en: Log Viewer
sv: Loggvisare

en: System Log Viewer
sv: Systemloggvisare

en: last update: %s
sv: senast uppdaterad: %s

en: %d lines (%s) - %s
sv: %d rader (%s) - %s

en: Open Log
sv: Öppna logg

en: There was an error displaying help: %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: %s

en: Wrapped
sv: Radbruten

en: Not found
sv: Hittades inte

en: A system log viewer for GNOME.
sv: En systemloggvisare för GNOME.

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Filters
sv: _Filter

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: Open a log from file
sv: Öppna en logg från fil

en: _Close
sv: S_täng

en: Close this log
sv: Stäng denna logg

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Quit the log viewer
sv: Avsluta loggvisaren

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Select the entire log
sv: Markera hela loggen

en: _Find...
sv: _Sök...

en: Find a word or phrase in the log
sv: Sök ett ord eller fras i loggen

en: Bigger text size
sv: Större textstorlek

en: Smaller text size
sv: Mindre textstorlek

en: Normal text size
sv: Normal textstorlek

en: Manage Filters
sv: Hantera filter

en: Manage filters
sv: Hantera filter

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Open the help contents for the log viewer
sv: Öppna loggvisarens hjälpinnehållssida

en: _About
sv: _Om

en: Show the about dialog for the log viewer
sv: Visa omdialogrutan för loggvisaren

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: Show Status Bar
sv: Visa statusrad

en: Side _Pane
sv: Sido_panel

en: Show Side Pane
sv: Visa sidopanel

en: Show matches only
sv: Visa endast sökträffar

en: Only show lines that match one of the given filters
sv: Visa endast rader som matchar ett av de angivna filtren

en: _Auto Scroll
sv: _Rulla automatiskt

en: Automatically scroll down when new lines appear
sv: Rulla automatiskt neråt när nya rader dyker upp

en: Can't read from "%s"
sv: Kan inte läsa från "%s"

en: Could not open the following files:
sv: Kunde inte öppna följande filer:
