gnome-utils - en to th translation catalogue (64 entries)

en: System Log
th: ปูมระบบ

en: View or monitor system log files
th: อ่านหรือเฝ้าสังเกตปูมของระบบ

en: Log file to open up on startup
th: แฟ้มปูมที่จะให้เปิดเมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
th: กำหนดแฟ้มปูมที่จะแสดงเมื่อเริ่มโปรแกรม  ค่าปริยายเป็นได้ทั้ง /var/adm/messages หรือ /var/log/messages ตามแต่ระบบปฏิบัติการที่ใช้

en: Size of the font used to display the log
th: ขนาดของแบบอักษรที่ใช้แสดงปูม

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
th: กำหนดขนาดของแบบอักษรความกว้างคงที่ที่ใช้แสดงปูมในช่องแสดงหลัก ค่าปริยายจะใช้ขนาดปริยายของแบบอักษรเทอร์มินัล

en: Height of the main window in pixels
th: ความสูงของหน้าต่างหลักเป็นพิกเซล

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
th: กำหนดความสูงเป็นพิกเซลของหน้าต่างหลักของโปรแกรมดูปูมระบบ

en: Width of the main window in pixels
th: ความกว้างของหน้าต่างหลักเป็นพิกเซล

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
th: กำหนดความกว้างเป็นพิกเซลของหน้าต่างหลักของโปรแกรมดูปูมระบบ

en: Log files to open up on startup
th: แฟ้มปูมที่จะให้เปิดเมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
th: กำหนดรายชื่อแฟ้มปูมที่จะเปิดเมื่อเริ่มโปรแกรม ค่าปริยายของคีย์นี้จะสร้างจาก /etc/syslog.conf

en: List of saved filters
th: รายการตัวกรองที่บันทึกไว้

en: List of saved regexp filters
th: รายการตัวกรองในรูปนิพจน์ปกติที่บันทึกไว้

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
th: โปรแกรมนี้เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้ ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 2 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
th: โปรแกรมนี้เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์ แต่ *ไม่มีการรับประกันใดๆ* ไม่มีแม้การรับประกัน *อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์* หรือ *ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใดๆ* กรุณาอ่าน GNU General Public License เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับโปรแกรมนี้ ถ้าคุณไม่ได้รับ กรุณาติดต่อไปที่ Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: There was an error displaying help: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแสดงคำแนะนำ: %s

en: A system log viewer for GNOME.
th: โปรแกรมอ่านปูมของระบบสำหรับ GNOME

en: Impossible to open the file %s
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม %s

en: Auto Scroll
th: เลื่อนหน้าจออัตโนมัติ

en: About System Log
th: เกี่ยวกับโปรแกรมอ่านปูมระบบ

en: Help
th: วิธีใช้

en: Quit
th: ออก

en: Filter name is empty!
th: ชื่อตัวกรองว่างเปล่า!

en: Filter name may not contain the ':' character
th: ชื่อตัวกรองจะใช้อักขระ ':' ไม่ได้

en: Regular expression is empty!
th: นิพจน์เรกิวลาร์ว่างเปล่า!

en: Regular expression is invalid: %s
th: นิพจน์เรกิวลาร์ไม่ถูกต้อง: %s

en: Please specify either foreground or background color!
th: กรุณาระบุสีตัวอักษรหรือสีพื้นหลัง!

en: Edit filter
th: แก้ไขตัวกรอง

en: Add new filter
th: เพิ่มตัวกรองใหม่

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: _Regular Expression:
th: _นิพจน์เรกิวลาร์

en: Highlight
th: เน้น

en: Hide
th: ซ่อน

en: Foreground:
th: สีตัวอักษร:

en: Background:
th: สีพื้นหลัง:

en: Effect:
th: เอฟเฟกต์:

en: Open...
th: เปิด...

en: Close
th: ปิด

en: Copy
th: คัดลอก

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Zoom In
th: แสดงขยาย

en: Zoom Out
th: แสดงย่อ

en: Normal Size
th: ขนาดปกติ

en: Show Matches Only
th: แสดงรายการที่ตรงเท่านั้น

en: Manage Filters...
th: จัดการตัวกรอง...

en: Find previous occurrence of the search string
th: หาคำในเนื้อความก่อนหน้าจุดที่แล้ว

en: Find next occurrence of the search string
th: หาคำในเนื้อความถัดจากจุดที่แล้ว

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะคลายปูมที่ GZip ไว้ แฟ้มอาจเสียหาย

en: You don't have enough permissions to read the file.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอที่จะอ่านแฟ้มนี้

en: The file is not a regular file or is not a text file.
th: แฟ้มนี้ไม่ใช่แฟ้มปกติ หรือไม่ใช่แฟ้มข้อความ

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
th: โปรแกรมอ่านปูมของระบบรุ่นนี้ ไม่รองรับปูมที่ GZip ไว้

en: Loading...
th: กำลังอ่าน...

en: today
th: วันนี้

en: yesterday
th: เมื่อวาน

en: Search in "%s"
th: ค้นหาใน "%s"

note: translators: this is part of a label composed with * a date string, for example "updated today 23:54"
en: updated
th: ปรับข้อมูลเมื่อ

en: Wrapped
th: เริ่มหาใหม่

en: No matches found
th: ไม่พบรายการที่ตรง

en: Can't read from "%s"
th: ไม่สามารถอ่านจาก "%s"

en: Open Log
th: เปิดปูม

en: Could not open the following files:
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มต่อไปนี้:
