gnome-system-monitor master - en to ro translation catalogue (16 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: System Monitor
ro: Sistemul monitorului

note: (itstool) path: td/p
en: Filename
ro: Numele fișierului

note: (itstool) path: td/p
en: The location of a shared library that is currently used by the process. If this field is blank, the memory information in this row describes memory that is owned by the process whose name is displayed above the memory-map table.
ro: Locația bibliotecii comune care este folosită în prezent de proces. Dacă acest câmp este liber, informațiile despre memorie din acest rând descriu memoria care este deținută de procesul al cărui nume este afișat deasupra tabelului hartă de memorie.

note: (itstool) path: td/p
en: VM End
ro: VM Sfârșit

note: (itstool) path: td/p
en: The address at which the memory segment ends.
ro: Adresa la care segmentul de memorie se termină.

note: (itstool) path: td/p
en: VM Size
ro: VM Dimensiune

note: (itstool) path: td/p
en: The size of the memory segment.
ro: Dimensiunea segmentului de memorie.

note: (itstool) path: td/p
en: Flags
ro: Steaguri

note: (itstool) path: td/p
en: The following flags describe the different types of memory-segment access that the process can have:
ro: Următoarele opțiuni descriu modurile diferite ale accesului memoriei-segment pe care procesul le poate avea:

note: (itstool) path: item/p
en: The memory segment is private to the process, and is not accessible to other processes.
ro: Segmentul de memorie este privat față de proces și nu este accesibil altor procese.

note: (itstool) path: item/p
en: The process has permission to read from the memory segment.
ro: Procesul are permisiunea de a citi din segmentul de memorie.

note: (itstool) path: item/p
en: The memory segment is shared with other processes.
ro: Segmentul de memorie este partajat cu alte procese.

note: (itstool) path: item/p
en: The process has permission to write into the memory segment.
ro: Procesul are permisiunea de a scrie în segmentul de memorie.

note: (itstool) path: item/p
en: The process has permission to execute instructions that are contained within the memory segment.
ro: Procesul are permisiunea de a executa instrucțiunile care sunt conținute în segmentul de memorie.

note: (itstool) path: td/p
en: VM Offset
ro: VM Compensație

note: (itstool) path: td/p
en: Device
ro: Dispozitiv
