gnome-system-monitor master - en to da translation catalogue (330 entries)

en: System Monitor
da: Systemovervågning

en: View and manage system resources
da: Vis og håndter systemets ressourcer

en: System Monitor is a process viewer and system monitor with an attractive, easy-to-use interface.
da: Systemovervågning er en procesfremviser og systemovervåger med en attraktiv brugergrænseflade, som er nem at bruge.

en: System Monitor can help you find out what applications are using the processor or the memory of your computer, can manage the running applications, force stop processes not responding, and change the state or priority of existing processes.
da: Systemovervågning kan hjælpe dig med, at finde ud af hvilke programmer der bruger computerens processor eller hukommelse, at håndtere kørende programmer, at tvinge processer som ikke svarer til at stoppe, samt skifte tilstand eller prioritet for eksisterende processer.

en: The resource graphs feature shows you a quick overview of what is going on with your computer displaying recent network, memory and processor usage.
da: Ressourcegraferne giver dig nemt et hurtigt overblik over, hvad der foregår på din computer ved at vise nylig netværks-, hukommelses- og processorforbrug.

en: Process list view
da: Proceslistevisning

en: Resources overview
da: Ressourceoversigt

en: File Systems view
da: Filsystemsvisning

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: GNOME System Monitor
da: GNOME Systemovervågning

en: View current processes and monitor system state
da: Vis aktive processer og overvåg systemets status

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;
da: Overvågning;System;Proces;CPU;Processor;Hukommelse;Netværk;Historik;Forbrug;

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
da: Vis indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut window]
en: Show Processes
da: Vis processer

[ctx: shortcut window]
en: Show Resources
da: Vis ressourcer

[ctx: shortcut window]
en: Show File Systems
da: Vis filsystemer

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
da: Genopfrisk

[ctx: shortcut window]
en: Processes
da: Processer

[ctx: shortcut window]
en: Show dependencies
da: Vis afhængigheder

[ctx: shortcut window]
en: Show process properties
da: Vis procesegenskaber

[ctx: shortcut window]
en: Memory maps
da: Hukommelsesområder

[ctx: shortcut window]
en: Open files
da: Åbne filer

[ctx: shortcut window]
en: Send stop signal
da: Send stop-signal

[ctx: shortcut window]
en: Send continue signal
da: Send fortsæt-signal

[ctx: shortcut window]
en: Send Terminate signal
da: Send afslutningssignal

[ctx: shortcut window]
en: Send Kill signal
da: Send termineringssignal (kill)

en: Search
da: Søg

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: _Processes
da: _Processer

en: Search processes and users
da: Søg i processer og brugere

en: _End Process | _End Processes
da[0]: _Afslut proces
da[1]: _Afslut processer

en: Process Properties
da: Procesegenskaber

en: _Resources
da: _Ressourcer

en: Memory
da: Hukommelse

en: Memory and Swap
da: Hukommelse og swap

en: Receiving
da: Modtager

en: Total Received
da: Modtaget i alt

en: Sending
da: Sender

en: Total Sent
da: Sendt i alt

en: Network
da: Netværk

en: Reading
da: Læsning

en: Total Read
da: Læst i alt

en: Writing
da: Skrivning

en: Total Written
da: Skrevet i alt

en: _File Systems
da: _Filsystemer

[ctx: Window title for Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
da: Søg efter åbne filer

en: Filter files by name
da: Filtrér filer efter navn

en: Case insensitive
da: Ikke versalfølsom

en: Memory Maps
da: Hukommelsesområder

[ctx: Menu item to Open Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files…
da: Søg efter åbne filer …

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Help
da: Hjælp

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: About System Monitor
da: Om Systemovervågning

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: _Active Processes
da: _Aktive processer

en: A_ll Processes
da: A_lle processer

en: M_y Processes
da: _Mine processer

en: Show _Dependencies
da: _Vis afhængigheder

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Memory Maps
da: _Hukommelsesområder

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is not a verb here)
en: Open _Files
da: Åbne _filer

en: _Change Priority
da: _Skift prioritet

en: Very High
da: Meget høj

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Very Low
da: Meget lav

en: Custom
da: Tilpasset

en: Set _Affinity…
da: Indstil _affinitet …

en: _Stop…
da: _Stop …

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: _Terminate…
da: _Afslut …

en: _Kill…
da: _Terminér …

en: Open Files
da: Åbne filer

en: Kill process
da: Terminér proces

en: Privileges are required to control other users’ processes
da: Privilegier er påkrævet for at styre andre brugeres processer

en: Renice process
da: Renice proces

en: Privileges are required to change the priority of processes
da: Privilegier er påkrævet for at skifte prioriteten på processer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;
da: Overvågning;System;Proces;CPU;Processor;Hukommelse;Netværk;Historik;Forbrug;Ydelse;Opgave;Håndtering;Aktivitet

en: Processes
da: Processer

en: Behavior
da: Opførsel

en: _Update Interval in Seconds
da: _Opdateringsinterval i sekunder

en: Enable _Smooth Refresh
da: Aktivér _blød opdatering

en: Alert Before Ending or _Killing Processes
da: Advar ved afslutning eller _terminering af processer

en: _Divide CPU Usage by CPU Count
da: _Divider CPU-forbrug med CPU-antal

en: Show Memory in IEC
da: Vis hukommelse i IEC

en: Information Fields
da: Informationsfelter

en: Process information shown in list:
da: Procesinformation som vises i listen:

en: Resources
da: Ressourcer

en: _Chart Data Points
da: _Datapunkter for diagram

en: Draw Charts as S_mooth Graphs
da: Tegn diagrammer som _bløde grafer

en: _Draw CPU Chart as Stacked Area Chart
da: _Tegn CPU-diagram som stablet områdediagram

en: Show Memory and Swap in IEC
da: Vis hukommelse og swap i IEC

en: Show Memory in Logarithmic Scale
da: Vis hukommelse i logaritmisk skala

en: _Show Network Speed in Bits
da: _Vis netværkshastighed i bit

en: Show Network _Totals in Bits
da: Vis _samlet netværk i bit

en: File Systems
da: Filsystemer

en: Show _All File Systems
da: Vis _alle filsystemer

en: File system information shown in list
da: Filsysteminformation som vises i listen

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Change _Priority
da: _Skift prioritet

en: _Nice value:
da: _Nice-værdi:

en: <small><i><b>Note:</b> The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.</i></small>
da: <small><i><b>Bemærk:</b> Prioriteten på en proces gives med dens nice-værdi. En lavere nice-værdi svarer til en højere prioritet.</i></small>

en: Set Affinity
da: Indstil affinitet

en: _Apply
da: An_vend

en: Run on all CPUs
da: Kør på alle CPU'er

en: A simple process and system monitor.
da: En simpel proces- og systemovervåger.

en: Show the Processes tab
da: Vis fanebladet Processer

en: Show the Resources tab
da: Vis fanebladet Ressourcer

en: Show the File Systems tab
da: Vis fanebladet Filsystemer

en: Show the application’s version
da: Vis programmets version

en: Device
da: Enhed

en: Directory
da: Mappe

en: Total
da: I alt

en: Free
da: Ledig

en: Available
da: Tilgængelig

en: Used
da: Benyttet

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for “%s”
da: Vælg en farve for “%s”

en: Today %l∶%M %p
da: I dag %H∶%M

en: Yesterday %l∶%M %p
da: I går %H∶%M

en: %a %l∶%M %p
da: %a %H∶%M

en: %b %d %l∶%M %p
da: %d. %b %H∶%M

en: %b %d %Y
da: %d. %b %Y

en: Fraction
da: Brøkdel

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
da: Procentdel fuld til lagkage-farvevælger

en: Title
da: Titel

en: The title of the color selection dialog
da: Titlen på farvevælgerdialogen

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: Current Color
da: Nuværende farve

en: The selected color
da: Den valgte farve

en: Type of color picker
da: Farvevælgerens type

en: Click to set graph colors
da: Klik for at indstille graf-farver

en: %u hr | %u hrs
da[0]: %u tim.
da[1]: %u tim.

en: %u min | %u mins
da[0]: %u min.
da[1]: %u min.

en: %u sec | %u secs
da[0]: %u sek.
da[1]: %u sek.

note: Update label Translators: CPU usage percentage label: 95.7%
en: %.1f%%
da: %.1f %%

en: not available
da: ikke tilgængelig

note: xgettext: "540MiB (53 %) of 1.0 GiB" or "540MB (53 %) of 1.0 GB"
en: %s (%.1f%%) of %s
da: %s (%.1f%%) af %s

en: %d open file | %d open files
da[0]: %d åben fil
da[1]: %d åbne filer

en: %d matching open file | %d matching open files
da[0]: %d åben fil som matcher
da[1]: %d åbne filer som matcher

en: Process
da: Proces

en: Filename
da: Filnavn

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
da: V. huk. start

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
da: V. huk. slut

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
da: V. huk.-størrelse

en: Flags
da: Flag

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
da: V. huk.-forskydning

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
da: Privat ren

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
da: Privat snavset

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
da: Delt ren

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
da: Delt snavset

en: _Memory maps for process “%s” (PID %u):
da: _Hukommelsesområder for processen “%s” (PID %u):

en: file
da: fil

en: pipe
da: dataledning

en: IPv6 network connection
da: IPv6-netværksforbindelse

en: IPv4 network connection
da: IPv4-netværksforbindelse

en: local socket
da: lokal sokkel

en: unknown type
da: ukendt type

en: Object
da: Objekt

en: _Files opened by process “%s” (PID %u):
da: _Filer åbnet af processen “%s” (PID %u):

en: Main window width
da: Hovedvinduets bredde

en: Main window height
da: Hovedvinduets højde

en: Main Window should open maximized
da: Hovedvindue skal åbne maksimeret

en: Show process dependencies in tree form
da: Vis procesafhængigheder som et træ

en: Solaris mode for CPU percentage
da: Solaris-tilstand for processorforbrug

en: If TRUE, system-monitor operates in “Solaris mode” where a task’s CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in “Irix mode”.
da: Hvis SAND, kører systemovervågning i “Solaris-tilstand”, hvor et jobs processorforbrug divideres med det samlede antal processorer. Ellers køres i “Irix-tilstand”.

en: Show memory in IEC
da: Vis hukommelse i IEC

en: Enable/Disable smooth refresh
da: Aktivér/deaktivér blød opdatering

en: Show warning dialog when killing processes
da: Vis advarselsdialog ved terminering af processer

en: Time in milliseconds between updates of the process view
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af proceslisten

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af graferne

en: Whether information about all file systems should be displayed
da: Om der skal vises information om alle filsystemer

en: Whether to display information about all file systems (including types like “autofs” and “procfs”). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
da: Om der skal vises information om alle filsystemer (dette inkluderer filsystemer som “autofs” og “procfs”). Dette er nyttigt hvis der ønskes en liste over alle monterede filsystemer.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af listen med enheder

en: Time amount of data points in the resource graphs
da: Mængden af tid for datapunkter i ressourcegraferne

en: Determines which processes to show.
da: Afgør hvilke processer der skal vises.

en: Saves the currently viewed tab
da: Gemmer det aktuelt viste faneblad

en: CPU colors
da: CPU-farver

en: Each entry is in the format (CPU#, Hexadecimal color value)
da: Hver indgang er på formatet (CPU#, heksadecimal farveværdi)

en: Default graph memory color
da: Standardfarve for hukommelsesgraf

en: Default graph swap color
da: Standardfarve for swapgraf

en: Default graph incoming network traffic color
da: Standardfarve for indgående trafik på netværksgraf

en: Default graph outgoing network traffic color
da: Standardfarve for udgående trafik på netværksgraf

en: Default graph disk read color
da: Standardfarve for disklæsning i graf

en: Default graph disk write color
da: Standardfarve for diskskrivning i graf

en: Show network traffic in bits
da: Vis netværkstrafik i bit

en: Show network totals in bits
da: Vis samlet netværk i bit

en: Show memory in logarithmic scale
da: Vis hukommelse i logaritmisk skala

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU chart as a stacked area chart instead of a line chart.
da: Hvis SAND, viser systemovervågning CPU-diagrammet som et stablet områdediagram i stedet for en linjegraf.

en: Show CPU chart as stacked area chart
da: Vis CPU-diagram som stablet områdediagram

en: Show CPU, Memory, Network, and Disk charts as smooth graphs using Bezier curves
da: Vis CPU-, hukommelses-, netværks- og diskdiagrammer som bløde grafer, der bruger Bézierkurver

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU, Memory, Network, and Disk charts as smoothed graphs, otherwise as line charts.
da: Hvis SAND, viser systemovervågning CPU-, hukommelses-, netværks- og diskdiagrammerne som bløde grafer, ellers som linjediagrammer.

en: Show memory and swap in IEC
da: Vis hukommelse og swap i IEC

en: Process view sort column
da: Sorteringskolonne for proceslisten

en: Process view columns order
da: Kolonnerækkefølge for proceslisten

en: Process view sort order
da: Sorteringsrækkefølge for proceslisten

en: Width of process “Name” column
da: Bredde af kolonnen “Navn” i proceslisten

en: Show process “Name” column on startup
da: Vis kolonnen “Navn” i proceslisten ved start

en: Width of process “User” column
da: Bredde af kolonnen “Bruger” i proceslisten

en: Show process “User” column on startup
da: Vis kolonnen “Bruger” i proceslisten ved start

en: Width of process “Status” column
da: Bredde af kolonnen “Status” i proceslisten

en: Show process “Status” column on startup
da: Vis kolonnen “Status” i proceslisten ved start

en: Width of process “Virtual Memory” column
da: Bredde af kolonnen “Virtuel hukommelse” i proceslisten

en: Show process “Virtual Memory” column on startup
da: Vis kolonnen “Virtuel hukommelse” i proceslisten ved start

en: Width of process “Resident Memory” column
da: Bredde af kolonnen “Resident hukommelse” i proceslisten

en: Show process “Resident Memory” column on startup
da: Vis kolonnen “Resident hukommelse” i proceslisten ved start

en: Width of process “Writable Memory” column
da: Bredde af kolonnen “Skrivbar hukommelse” i proceslisten

en: Show process “Writable Memory” column on startup
da: Vis kolonnen “Skrivbar hukommelse” i proceslisten ved start

en: Width of process “Shared Memory” column
da: Bredde af kolonnen “Delt hukommelse” i proceslisten

en: Show process “Shared Memory” column on startup
da: Vis kolonnen “Delt hukommelse” i proceslisten ved start

en: Width of process “X Server Memory” column
da: Bredde af kolonnen “X-serverhukommelse” i proceslisten

en: Show process “X Server Memory” column on startup
da: Vis kolonnen “X-serverhukommelse” i proceslisten ved start

en: Width of process “CPU %” column
da: Bredde af kolonnen “CPU %” i proceslisten

en: Show process “CPU %” column on startup
da: Vis kolonnen “CPU %” i proceslisten ved start

en: Width of process “CPU Time” column
da: Bredde af kolonnen “CPU-tid” i proceslisten

en: Show process “CPU Time” column on startup
da: Vis kolonnen “CPU-tid” i proceslisten ved start

en: Width of process “Started” column
da: Bredde af kolonnen “Startet” i proceslisten

en: Show process “Started” column on startup
da: Vis kolonnen “Startet” i proceslisten ved start

en: Width of process “Nice” column
da: Bredde af kolonnen “Nice” i proceslisten

en: Show process “Nice” column on startup
da: Vis kolonnen “Nice” i proceslisten ved start

en: Width of process “ID” column
da: Bredde af kolonnen “ID” i proceslisten

en: Show process “ID” column on startup
da: Vis kolonnen “ID” i proceslisten ved start

en: Width of process “SELinux Security Context” column
da: Bredde af kolonnen “SELinux-sikkerhedskontekst” i proceslisten

en: Show process “SELinux Security Context” column on startup
da: Vis kolonnen “SELinux-sikkerhedskontekst” i proceslisten ved start

en: Width of process “Command Line” column
da: Bredde af kolonnen “Kommandolinje” i proceslisten

en: Show process “Command Line” column on startup
da: Vis kolonnen “Kommandolinje” i proceslisten ved start

en: Width of process “Memory” column
da: Bredde af kolonnen “Hukommelse” i proceslisten

en: Show process “Memory” column on startup
da: Vis kolonnen “Hukommelse” i proceslisten ved start

en: Width of process “Waiting Channel” column
da: Bredde af kolonnen “Ventekanal” i proceslisten

en: Show process “Waiting Channel” column on startup
da: Vis kolonnen “Ventekanal” i proceslisten ved start

en: Width of process “Control Group” column
da: Bredde af kolonnen “Styringsgruppe” i proceslisten

en: Show process “Control Group” column on startup
da: Vis kolonnen “Styringsgruppe” i proceslisten ved start

en: Width of process “Unit” column
da: Bredde af kolonnen “Unit” i proceslisten

en: Show process “Unit” column on startup
da: Vis kolonnen “Unit” i proceslisten ved start

en: Width of process “Session” column
da: Bredde af kolonnen “Session” i proceslisten

en: Show process “Session” column on startup
da: Vis kolonnen “Session” i proceslisten ved start

en: Width of process “Seat” column
da: Bredde af kolonnen “Sæde” i proceslisten

en: Show process “Seat” column on startup
da: Vis kolonnen “Sæde” i proceslisten ved start

en: Width of process “Owner” column
da: Bredde af kolonnen “Ejer” i proceslisten

en: Show process “Owner” column on startup
da: Vis kolonnen “Ejer” i proceslisten ved start

en: Width of process “Disk read total” column
da: Bredde af kolonnen “Disklæsning i alt” i proceslisten

en: Show process “Disk read total” column on startup
da: Vis kolonnen “Disklæsning i alt” i proceslisten ved start

en: Width of process “Disk write total” column
da: Bredde af kolonnen “Diskskrivning i alt” i proceslisten

en: Show process “Disk write total” column on startup
da: Vis kolonnen “Diskskrivning i alt” i proceslisten ved start

en: Width of process “Disk read” column
da: Bredde af kolonnen “Disklæsning” i proceslisten

en: Show process “Disk read” column on startup
da: Vis kolonnen “Disklæsning” i proceslisten ved start

en: Width of process “Disk write” column
da: Bredde af kolonnen “Diskskrivning” i proceslisten

en: Show process “Disk write” column on startup
da: Vis kolonnen “Diskskrivning” i proceslisten ved start

en: Width of process “Priority” column
da: Bredde af kolonnen “Prioritet” i proceslisten

en: Show process “Priority” column on startup
da: Vis kolonnen “Prioritet” i proceslisten ved start

en: Disk view sort column
da: Sorteringskolonne for diskvisning

en: Disk view sort order
da: Sorteringsrækkefølge for diskvisning

en: Disk view columns order
da: Kolonnerækkefølge for diskvisning

en: Width of disk view “Device” column
da: Bredde af kolonnen “Enhed” i diskvisningen

en: Show disk view “Device” column on startup
da: Vis kolonnen “Enhed” i diskvisningen ved start

en: Width of disk view “Directory” column
da: Bredde af kolonnen “Mappe” i diskvisningen

en: Show disk view “Directory” column on startup
da: Vis kolonnen “Mappe” i diskvisningen ved start

en: Width of disk view “Type” column
da: Bredde af kolonnen “Type” i diskvisningen

en: Show disk view “Type” column on startup
da: Vis kolonnen “Type” i diskvisningen ved start

en: Width of disk view “Total” column
da: Bredde af kolonnen “I alt” i diskvisningen

en: Show disk view “Total” column on startup
da: Vis kolonnen “I alt” i diskvisningen ved start

en: Width of disk view “Free” column
da: Bredde af kolonnen “Ledig” i diskvisningen

en: Show disk view “Free” column on startup
da: Vis kolonnen “Ledig” i diskvisningen ved start

en: Width of disk view “Available” column
da: Bredde af kolonnen “Tilgængelig” i diskvisningen

en: Show disk view “Available” column on startup
da: Vis kolonnen “Tilgængelig” i diskvisningen ved start

en: Width of disk view “Used” column
da: Bredde af kolonnen “Brugt” i diskvisningen

en: Show disk view “Used” column on startup
da: Vis kolonnen “Brugt” i diskvisningen ved start

en: Memory map sort column
da: Sorteringskolonne for hukommelsesområde

en: Memory map sort order
da: Sorteringsrækkefølge for hukommelsesområde

en: Open files sort column
da: Sorteringskolonne for åbne filer

en: Open files sort order
da: Sorteringsrækkefølge for åbne filer

en: Icon
da: Ikon

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
da: Kan ikke skifte prioriteten på processen med PID %d til %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
da: Kan ikke terminere proces med PID %d med signal %d.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
da: Er du sikker på, at du vil terminere den valgte proces “%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte den valgte proces “%s”« (PID: %u)?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping single process
en: Are you sure you want to stop the selected process “%s” (PID: %u)?
da: Er du sikker på, at du vil stoppe den valgte proces “%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the selected process? | Are you sure you want to kill the %d selected processes?
da[0]: Er du sikker på, at du vil terminere den valgte proces?
da[1]: Er du sikker på, at du vil terminere de %d valgte processer?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the selected process? | Are you sure you want to end the %d selected processes?
da[0]: Er du sikker på, at du vil afslutte den valgte proces?
da[1]: Er du sikker på, at du vil afslutte de %d valgte processer?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping multiple processes
en: Are you sure you want to stop the selected process? | Are you sure you want to stop the %d selected processes?
da[0]: Er du sikker på, at du vil stoppe den valgte proces?
da[1]: Er du sikker på, at du vil stoppe de %d valgte processer?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
da: Ved at terminere en proces kan du ødelægge dine data, spolere en fungerende session eller skabe en sikkerhedsrisiko. Kun processer, som ikke svarer, bør termineres.

en: _Kill Process | _Kill Processes
da[0]: _Terminér proces
da[1]: _Terminér processer

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
da: Ved at afslutte en proces kan du ødelægge dine data, spolere en fungerende session eller skabe en sikkerhedsrisiko. Kun processer, som ikke svarer, bør afsluttes.

note: SIGSTOP xgettext: secondary alert message
en: Stopping a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be stopped.
da: At stoppe en proces kan ødelægge data, sessionen, eller forårsage en sikkerhedsrisiko. Kun processer, som ikke svarer, bør stoppes.

en: _Stop Process | _Stop Processes
da[0]: _Stop proces
da[1]: _Stop processer

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
da: Skift prioritet på processen “%s” (PID: %u)

en: Change Priority of the selected process | Change Priority of %d selected processes
da[0]: Skift prioritet på den valgte proces
da[1]: Skift prioritet på de %d valgte processer

en: N/A
da: —

en: Process Name
da: Procesnavn

en: User
da: Bruger

en: Virtual Memory
da: Virtuel hukommelse

en: Resident Memory
da: Resident hukommelse

en: Writable Memory
da: Skrivbar hukommelse

en: Shared Memory
da: Delt hukommelse

en: CPU Time
da: CPU-tid

en: Started
da: Startet

en: Priority
da: Prioritet

en: ID
da: Id

en: Security Context
da: Sikkerhedskontekst

en: Command Line
da: Kommandolinje

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
da: Ventekanal

en: Control Group
da: Styringsgruppe

en: X Server Memory
da: X-serverhukommelse

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
da: Sæde

en: Owner
da: Ejer

en: Disk read total
da: Disklæsning i alt

en: Disk write total
da: Diskskrivning i alt

en: Disk read
da: Disklæsning

en: Disk write
da: Diskskrivning

en: GNU CPU Affinity error
da: Fejl i GNU CPU-affinitet

en: _Close
da: _Luk

en: Select CPUs "%s" (PID %u) is allowed to run on:
da: Vælg CPU'er som “%s” (PID %u) har tilladelse til at køre på:

en: Running
da: Kører

en: Stopped
da: Stoppet

en: Uninterruptible
da: Uafbrydelig

en: Sleeping
da: Sover

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
da: %uu%ud

note: xgettext: days, hours (0 -> 23)
en: %ud%02uh
da: %ud%02ut

note: xgettext: minutes, seconds, centiseconds
en: %u:%02u.%02u
da: %u:%02u,%02u

en: Very High Priority
da: Meget høj prioritet

en: High Priority
da: Høj prioritet

en: Normal Priority
da: Normal prioritet

en: Low Priority
da: Lav prioritet

en: Very Low Priority
da: Meget lav prioritet
