gnome-system-monitor 3.22 - en to ie translation catalogue (204 entries)

en: System Monitor
ie: Monitor del sistema

en: GNOME System Monitor
ie: Monitor del sistema GNOME

en: The GNOME Project
ie: Li projecte GNOME

en: Kill process
ie: Terminar li processu

en: Renice process
ie: Renicear li processu

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ie: Monstrar auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ie: Aperter li menú

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Surtir

[ctx: shortcut window]
en: Search
ie: Serchar

[ctx: shortcut window]
en: Show Processes
ie: Monstrar processus

[ctx: shortcut window]
en: Show Resources
ie: Monstrar ressurses

[ctx: shortcut window]
en: Show File Systems
ie: Monstrar sistemas de file

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
ie: Refriscar

[ctx: shortcut window]
en: Processes
ie: Processus

[ctx: shortcut window]
en: Show dependencies
ie: Monstrar dependenties

[ctx: shortcut window]
en: Show process properties
ie: Monstrar proprietás de processu

[ctx: shortcut window]
en: Memory maps
ie: Cartes de memorie

[ctx: shortcut window]
en: Open files
ie: Apertet files

[ctx: shortcut window]
en: Send stop signal
ie: Inviar un signale Stoppar

[ctx: shortcut window]
en: Send continue signal
ie: Inviar un signale Continuar

[ctx: shortcut window]
en: Send End signal
ie: Inviar un signale Finir

[ctx: shortcut window]
en: Send Kill signal
ie: Inviar un signale Terminar

en: _End Process | _End Processes
ie[0]: _Finir li processu
ie[1]: _Finir li processus

en: Show process properties
ie: Monstrar proprietás de processu

en: Processes
ie: Processus

en: Memory
ie: Memorie

en: Memory and Swap
ie: Memorie e swap

en: Receiving
ie: Recivente

en: Total Received
ie: Total recivet

en: Sending
ie: Emissente

en: Total Sent
ie: Total emisset

en: Network
ie: Rete

en: Resources
ie: Ressurses

en: File Systems
ie: Sistemas de file

[ctx: Window title for Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
ie: Serchar por apertet files

en: Case insensitive
ie: Ignorar MAJ/min

[ctx: Menu item to Open Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
ie: Serchar por apertet files

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Help
ie: Auxilie

en: Keyboard Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: About System Monitor
ie: Pri li Monitor del sistema

en: _Refresh
ie: _Refriscar

en: _Active Processes
ie: _Activ processus

en: A_ll Processes
ie: _Omni processus

en: M_y Processes
ie: _Mi processus

en: Show _Dependencies
ie: Monstrar li _dependenties

en: _Properties
ie: _Proprietás

en: _Memory Maps
ie: Cartes de _memorie

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is not a verb here)
en: Open _Files
ie: Apertet _files

en: _Change Priority
ie: _Changear li prioritá

en: High
ie: Alt

en: Low
ie: Bass

en: Custom
ie: Nonstandard

en: Set _Affinity
ie: _Assignar li afinitá

en: _Stop
ie: _Stoppar

en: _Continue
ie: _Continuar

en: _End
ie: _Finir

en: _Kill
ie: _Terminar

en: Open Files
ie: Apertet files

en: Behavior
ie: Conduida

en: Enable _Smooth Refresh
ie: _Glatt actualisation

en: Show Memory in IEC
ie: Monstrar memorie in unités IEC

en: Information Fields
ie: Campes de information

en: Graphs
ie: Graficos

en: Show Memory and Swap in IEC
ie: Monstrar memorie e swap in unités IEC

en: _Show Network Speed in Bits
ie: Mon_strar li velocitá de rete in bites

en: Show Network _Totals in Bits
ie: Monstrar li _totales de rete in bites

en: Show _All File Systems
ie: Monstrar _omni sistemas de file

en: File system information shown in list
ie: Information pri sistemas de file monstrat in li liste

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: Change _Priority
ie: Changear li _prioritá

en: _Nice value:
ie: Valore _Nice:

en: A simple process and system monitor.
ie: Un simplic monitor de processus e ressurses.

en: Show the Processes tab
ie: Monstrar li carte Processus

en: Show the Resources tab
ie: Monstrar li carte Ressurses

en: Show the File Systems tab
ie: Monstrar li carte Sistemas de file

en: Show the application’s version
ie: Monstra li version del programma

en: Device
ie: Aparate

en: Directory
ie: Fólder

en: Type
ie: Tip

en: Free
ie: Líber

en: Available
ie: Disponibil

en: Used
ie: Ocupat

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for “%s”
ie: Selecte un color de «%s»

en: Today %l∶%M %p
ie: Hodie a %H:%M

en: Yesterday %l∶%M %p
ie: Yer a %H:%M

en: %a %l∶%M %p
ie: %a %H:%M

en: %b %d %l∶%M %p
ie: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
ie: %d.%m.%y

en: Title
ie: Titul

en: The title of the color selection dialog
ie: Li titul del dialog de selection de color

en: Pick a Color
ie: Selecte un color

en: Current Color
ie: Color actual

en: The selected color
ie: Li selectet color

en: Type of color picker
ie: Tip de selector de color

en: %u hr | %u hrs
ie[0]: %u h
ie[1]: %u h

en: %u min | %u mins
ie[0]: %u m
ie[1]: %u m

en: %u sec | %u secs
ie[0]: %u s
ie[1]: %u s

en: not available
ie: índisponibil

note: xgettext: "540MiB (53 %) of 1.0 GiB" or "540MB (53 %) of 1.0 GB"
en: %s (%.1f%%) of %s
ie: %s (%.1f%%) ex %s

en: %d open file | %d open files
ie[0]: %d apertet file
ie[1]: %d apertet files

en: Process
ie: Processu

en: Filename
ie: Fil-nómine

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ie: Inicie de VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ie: Fin de VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ie: Grandore de VM

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
ie: O_mni processus

en: Memory Maps
ie: Cartes de memorie

en: _Memory maps for process “%s” (PID %u):
ie: _Cartes de memorie de processu «%s» (PID %u):

en: pipe
ie: tube

en: IPv6 network connection
ie: Conexion de rete IPv6

en: IPv4 network connection
ie: Conexion de rete IPv4

en: unknown type
ie: ínconosset tip

en: _Files opened by process “%s” (PID %u):
ie: _Files apertet per processu «%s» (PID %u):

en: CPU colors
ie: Colores de CPU

en: Width of process “Name” column
ie: Largore del columne «Nómine» de processu

en: Show process “Name” column on startup
ie: Monstrar li columne «Nómine» de processu

en: Width of process “User” column
ie: Largore del columne «Usator» de processu

en: Show process “User” column on startup
ie: Monstrar li columne «Usator» de processu

en: Width of process “Status” column
ie: Largore del columne «Statu» de processu

en: Show process “Status” column on startup
ie: Monstrar li columne «Statu» de processu

en: Width of process “Virtual Memory” column
ie: Largore del columne «Memorie virtual» de processu

en: Show process “Virtual Memory” column on startup
ie: Monstrar li columne «Memorie virtual» de processu

en: Width of process “Resident Memory” column
ie: Largore del columne «Resident memorie» de processu

en: Show process “Resident Memory” column on startup
ie: Monstrar li columne «Resident memorie» de processu

en: Width of process “Writable Memory” column
ie: Largore del columne «Scribil memorie» de processu

en: Show process “Writable Memory” column on startup
ie: Monstrar li columne «Scribil memorie» de processu

en: Width of process “Shared Memory” column
ie: Largore del columne «Comun memorie» de processu

en: Show process “Shared Memory” column on startup
ie: Monstrar li columne «Comun memorie» de processu

en: Width of process “X Server Memory” column
ie: Largore del columne «Memorie de servitor X» de processu

en: Show process “X Server Memory” column on startup
ie: Monstrar li columne «Memorie de servitor X» de processu

en: Width of process “CPU %” column
ie: Largore del columne «% de CPU» de processu

en: Show process “CPU %” column on startup
ie: Monstrar li columne «% de CPU» de processu

en: Width of process “CPU Time” column
ie: Largore del columne «Témpore de CPU» de processu

en: Show process “CPU Time” column on startup
ie: Monstrar li columne «Témpore de CPU» de processu

en: Width of process “Started” column
ie: Largore del columne «Startat» de processu

en: Show process “Started” column on startup
ie: Monstrar li columne «Startat» de processu

en: Width of process “Nice” column
ie: Largore del columne «Nice» de processu

en: Show process “Nice” column on startup
ie: Monstrar li columne «Nine» de processu

en: Width of process “ID” column
ie: Largore del columne «ID» de processu

en: Show process “ID” column on startup
ie: Monstrar li columne «ID» de processu

en: Width of process “Command Line” column
ie: Largore del columne «Linea de comandes» de processu

en: Show process “Command Line” column on startup
ie: Monstrar li columne «Linea de comandes» de processu

en: Width of process “Memory” column
ie: Largore del columne «Memorie» de processu

en: Show process “Memory” column on startup
ie: Monstrar li columne «Memorie» de processu

en: Width of process “Control Group” column
ie: Largore del columne «Gruppe de control» de processu

en: Show process “Control Group” column on startup
ie: Monstrar li columne «Gruppe de control» de processu

en: Width of process “Unit” column
ie: Largore del columne «Unité» de processu

en: Show process “Unit” column on startup
ie: Monstrar li columne «Unité» de processu

en: Width of process “Priority” column
ie: Largore del columne «Prioritá» de processu

en: Show process “Priority” column on startup
ie: Monstrar li columne «Prioritá» de processu

en: Width of disk view “Device” column
ie: Largore del columne «Unité» de disco

en: Show disk view “Device” column on startup
ie: Monstrar li columne «Unité» de disco

en: Width of disk view “Directory” column
ie: Largore del columne «Directoria» de disco

en: Show disk view “Directory” column on startup
ie: Monstrar li columne «Directoria» de disco

en: Width of disk view “Type” column
ie: Largore del columne «Tip» de disco

en: Show disk view “Type” column on startup
ie: Monstrar li columne «Tip» de disco

en: Width of disk view “Total” column
ie: Largore del columne «Total» de disco

en: Show disk view “Total” column on startup
ie: Monstrar li columne «Total» de disco

en: Width of disk view “Free” column
ie: Largore del columne «Líber» de disco

en: Show disk view “Free” column on startup
ie: Monstrar li columne «Líner» de disco

en: Width of disk view “Available” column
ie: Largore del columne «Disponibil» de disco

en: Width of disk view “Used” column
ie: Largore del columne «Ocupat» de disco

en: Show disk view “Used” column on startup
ie: Monstrar li columne «Ocupat» de disco

en: Icon
ie: Icone

en: _Kill Process | _Kill Processes
ie[0]: _Terminar li processu
ie[1]: _Terminar li processus

en: _Stop Process | _Stop Processes
ie[0]: _Stoppar li processu
ie[1]: _Stoppar li processus

en: Note:
ie: Nota:

en: N/A
ie: -

en: Process Name
ie: Nómine de processu

en: User
ie: Usator

en: Status
ie: Statu

en: Virtual Memory
ie: Memorie virtual

en: Resident Memory
ie: Resident memorie

en: Writable Memory
ie: Scribil memorie

en: Shared Memory
ie: Comun memorie

en: X Server Memory
ie: Memorie de servitor X

en: CPU Time
ie: Témpor de CPU

en: Started
ie: Startat

en: Priority
ie: Prioritá

en: Security Context
ie: Contextu de securitá

en: Command Line
ie: Linea de comandes

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
ie: Canal de atende

en: Control Group
ie: Gruppe de control

en: % CPU
ie: % de CPU

en: Unit
ie: Unité

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
ie: Sede

en: Owner
ie: Possessor

en: Disk read
ie: Disco leet

en: Disk write
ie: Disco scrit

en: Set Affinity
ie: Assignar li afinitá

en: _Apply
ie: _Applicar

en: Running
ie: Executent

en: Stopped
ie: Stoppat

en: Zombie
ie: Zombi

en: Uninterruptible
ie: Íninterruptibil

en: Sleeping
ie: Dormiente

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
ie: %us%ud

note: xgettext: minutes, seconds, centiseconds
en: %u:%02u.%02u
ie: %u:%02u,%02u

en: Very High Priority
ie: Tre alt prioritá

en: High Priority
ie: Alt prioritá

en: Low Priority
ie: Bass prioritá

en: Very Low Priority
ie: Tre bass prioritá
