gnome-system-monitor - en to ro translation catalogue (321 entries)

en: System Monitor
ro: Monitor de sistem

en: View current processes and monitor system state
ro: Arată procesele curente și monitorizează starea sistemului

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;
ro: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;Monitor;Sistem;Proces;Memorie;Rețea;Istoric;Utilizare;Performanță;Sarcină;Administrator;Activitate;

en: GNOME System Monitor
ro: Monitor de sistem GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;
ro: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Sistem;Proces;Memorie;Rețea;Istoric;Utilizare;

en: View and manage system resources
ro: Vizualizează și administrează resursele de sistem

en: System Monitor is a process viewer and system monitor with an attractive, easy-to-use interface.
ro: Monitor Sistem este un vizualizator de procese și un monitor de sistem cu o interfață atractivă, ușor de folosit.

en: System Monitor can help you find out what applications are using the processor or the memory of your computer, can manage the running applications, force stop processes not responding, and change the state or priority of existing processes.
ro: Monitor Sistem vă poate ajuta la găsirea aplicațiilor ce folosesc procesorul sau memoria calculatorului, poate administra aplicațiile ce rulează, forța oprirea proceselor care nu răspund și schimba starea sau prioritatea proceselor existente.

en: The resource graphs feature shows you a quick overview of what is going on with your computer displaying recent network, memory and processor usage.
ro: Caracteristica graficele resurselor vă arată o vedere de ansamblu rapidă a ceea ce se petrece cu calculatorul afișând rețeaua recentă, memoria și utilizarea procesorului.

en: Process list view
ro: Vizualizare listă de procese

en: Resources overview
ro: Prezentare generală a resurselor

en: File Systems view
ro: Vizualizare sisteme de fișiere

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Kill process
ro: Omoară procesul

en: Privileges are required to control other users’ processes
ro: Sunt necesare privilegii pentru a controla procesele celorlalți utilizatori

en: Renice process
ro: Schimbă prioritatea procesului

en: Privileges are required to change the priority of processes
ro: Sunt necesare privilegii pentru a putea schimba prioritatea proceselor

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ro: Deschide meniul

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ro: Arată preferințele

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: shortcut window]
en: Show Processes
ro: Arată procesele

[ctx: shortcut window]
en: Show Resources
ro: Arată resursele

[ctx: shortcut window]
en: Show File Systems
ro: Arată sistemele de fișiere

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
ro: Reîmprospătează

[ctx: shortcut window]
en: Processes
ro: Procese

[ctx: shortcut window]
en: Show dependencies
ro: Arată dependențele

[ctx: shortcut window]
en: Show process properties
ro: Arată proprietățile proceselor

[ctx: shortcut window]
en: Memory maps
ro: Hărți de memorie

[ctx: shortcut window]
en: Open files
ro: Deschide fișiere

[ctx: shortcut window]
en: Send stop signal
ro: Trimite semnal de oprire

[ctx: shortcut window]
en: Send continue signal
ro: Trimite semnal de continuare

[ctx: shortcut window]
en: Send Terminate signal
ro: Trimite semnalul de terminare

[ctx: shortcut window]
en: Send Kill signal
ro: Trimite semnal de terminare

en: Search processes and users
ro: Caută procesele și utilizatorii

en: _Terminate Process
ro: _Termină procesul

en: Show process properties
ro: Arată proprietățile proceselor

en: Processes
ro: Procese

en: Memory
ro: Memorie

en: Memory and Swap
ro: Memorie și swap

en: Receiving
ro: Primire

en: Total Received
ro: Primite în total

en: Sending
ro: Trimitere

en: Total Sent
ro: Trimise în total

en: Network
ro: Rețea

en: Resources
ro: Resurse

en: File Systems
ro: Sisteme de fișiere

[ctx: Window title for Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
ro: Căută fișiere deschise

en: Filter files by name
ro: Filtrează fișierele după nume

en: Case insensitive
ro: Cu majuscule nesemnificative

[ctx: Menu item to Open Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
ro: Căută fișiere deschise

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Help
ro: Ajutor

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: About System Monitor
ro: Despre Monitor de sistem

en: _Refresh
ro: _Reîmprospătează

en: _Active Processes
ro: Procese _active

en: A_ll Processes
ro: T_oate procesele

en: M_y Processes
ro: Pro_cesele mele

en: Show _Dependencies
ro: Arată _dependențele

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Memory Maps
ro: _Hărți de memorie

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is not a verb here)
en: Open _Files
ro: _Fișiere deschise

en: _Change Priority
ro: S_chimbă prioritatea

en: Very High
ro: Foarte ridicată

en: High
ro: Ridicată

en: Normal
ro: Normală

en: Low
ro: Scăzută

en: Very Low
ro: Foarte scăzută

en: Custom
ro: Personalizată

en: Set _Affinity
ro: Stabilește _afinitatea

en: _Stop
ro: _Oprește

en: _Continue
ro: _Continuă

en: _Terminate
ro: _Termină

en: _Kill
ro: _Omoară

en: Open Files
ro: Fișiere deschise

en: Behavior
ro: Comportament

en: _Update Interval in Seconds
ro: Intervalul de act_ualizare în secunde

en: Enable _Smooth Refresh
ro: Activează reactualizarea _lină

en: Alert Before Ending or _Killing Processes
ro: Avertizează înainte de a _omorî sau termina procesele

en: _Divide CPU Usage by CPU Count
ro: Împarte nivelul _de utilizare al procesorului la numărul de procesoare

en: Show Memory in IEC
ro: Afișează memorie în IEC

en: Information Fields
ro: Câmpuri de informații

en: Process information shown in list:
ro: Informațiile despre proces afișate în listă:

en: Graphs
ro: Grafice

en: _Chart Data Points
ro: Puncte de date ale s_chemei

en: _Draw CPU Chart as Stacked Area Chart
ro: _Desenează schema CPU-lui ca și schemă de zonă stivuită

en: Draw Charts as S_mooth Graphs
ro: Desenează sche_me ca și grafice netede

en: Show Memory and Swap in IEC
ro: Afișează memorie și swap în IEC

en: Show Memory in Logarithmic Scale
ro: Arată memoria în scara logaritmică

en: _Show Network Speed in Bits
ro: Arată viteza rețelei mă_surată în biți

en: Set Network Totals _Unit Separately
ro: Stabilește separat _unitatea de totaluri de rețea

en: Show Network _Totals in Bits
ro: Arată _totalurile rețelei în biți

en: Show _All File Systems
ro: _Arată toate sistemele de fișiere

en: File system information shown in list
ro: Informații despre sistemul de fișiere afișate în listă

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Change _Priority
ro: Schimbă _prioritatea

en: _Nice value:
ro: Valoare „_nice”:

en: <small><i><b>Note:</b> The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.</i></small>
ro: <small><i><b>Notă:</b>Prioritatea unui proces este dată de valoarea „nice” asociată. O valoare „nice” scăzută corespunde unei priorități crescute.</i></small>

en: A simple process and system monitor.
ro: Un simplu monitor de sistem și procese.

en: Show the Processes tab
ro: Arată tabul cu procese

en: Show the Resources tab
ro: Arată tabul cu resurse

en: Show the File Systems tab
ro: Arată tabul cu sistemele de fișiere

en: Show the application’s version
ro: Arată versiunea aplicației

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Directory
ro: Director

en: Type
ro: Tip

en: Free
ro: Liber

en: Available
ro: Disponibil

en: Used
ro: Utilizat

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for “%s”
ro: Alegeți o culoare pentru „%s”

en: Today %l∶%M %p
ro: Azi %l∶%M %p

en: Yesterday %l∶%M %p
ro: Ieri %l∶%M %p

en: %b %d %Y
ro: %d %b %Y

en: Fraction
ro: Fracție

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
ro: Procentaj de umplere la alegerea culorii reprezentării grafice

en: Title
ro: Titlu

en: The title of the color selection dialog
ro: Titlul dialogului de alegere a culorii

en: Pick a Color
ro: Alegeți o culoare

en: Current Color
ro: Culoare curentă

en: The selected color
ro: Culoarea selectată

en: Type of color picker
ro: Tipul instrumentului de alegere a culorii

en: Received invalid color data
ro: S-au primit date nevalide de culoare

en: Click to set graph colors
ro: Alegeți prin clicuri culorile graficului

en: %u hr | %u hrs
ro[0]: %u oră
ro[1]: %u ore
ro[2]: %u de ore

en: %u min | %u mins
ro[0]: %u min
ro[1]: %u min
ro[2]: %u de min

en: %u sec | %u secs
ro[0]: %u sec
ro[1]: %u sec
ro[2]: %u de sec

en: not available
ro: indisponibil

note: xgettext: "540MiB (53 %) of 1.0 GiB" or "540MB (53 %) of 1.0 GB"
en: %s (%.1f%%) of %s
ro: %s (%.1f %%) din %s

en: %d open file | %d open files
ro[0]: %d fișier deschis
ro[1]: %d fișiere deschise
ro[2]: %d de fișiere deschise

en: %d matching open file | %d matching open files
ro[0]: %d se potrivește cu fișierul deschis
ro[1]: %d se potrivește cu fișierele deschise
ro[2]: %d se potrivește cu fișierele deschise

en: Process
ro: Proces

en: Filename
ro: Nume de fișier

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ro: Început VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ro: Sfârșit VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ro: Mărime VM

en: Flags
ro: Indicatori

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
ro: Offset VM

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
ro: Alocată nefolosită

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
ro: Alocată folosită

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
ro: Partajată nefolosită

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
ro: Partajată folosită

en: Memory Maps
ro: Hărți de memorie

en: _Memory maps for process “%s” (PID %u):
ro: Hărți de _memorie pentru procesul „%s” (PID %u):

en: file
ro: fișier

en: pipe
ro: filtru

en: IPv6 network connection
ro: Conexiune de rețea IPv6

en: IPv4 network connection
ro: Conexiune de rețea IPv4

en: local socket
ro: socket local

en: unknown type
ro: tip necunoscut

en: Object
ro: Obiect

en: _Files opened by process “%s” (PID %u):
ro: _Fișierele deschise de procesul „%s” (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
ro: Mărimea și poziția ferestrei principale în forma (lățime, înălțime, poziția x, poziția y)

en: Main Window should open maximized
ro: Fereastra principală ar trebui pornită maximizat

en: Show process dependencies in tree form
ro: Arată dependențele procesului în formă de arbore

en: Solaris mode for CPU percentage
ro: Mod „Solaris” pentru procentajul CPU

en: If TRUE, system-monitor operates in “Solaris mode” where a task’s CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in “Irix mode”.
ro: Dacă este ADEVĂRAT, system-monitor va opera în modul „Solaris” în care utilizarea procesorului de către o sarcină se împarte la numărul total de procesoare. În caz contrar, va opera în modul „Irix”.

en: Show memory in IEC
ro: Afișează memorie în IEC

en: Enable/Disable smooth refresh
ro: Activează/dezactivează actualizarea lină

en: Show warning dialog when killing processes
ro: Avertizează înainte de a omorât procesele

en: Time in milliseconds between updates of the process view
ro: Timp în milisecunde între actualizările listei de procese

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
ro: Timp în milisecunde între actualizările graficelor

en: Whether information about all file systems should be displayed
ro: Specifică dacă se arată detalii despre toate sistemele de fișiere

en: Whether to display information about all file systems (including types like “autofs” and “procfs”). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
ro: Specifică dacă trebuie afișate informații despre toate sistemele de fișiere (inclusiv sisteme de fișiere precum „autofs” și „procfs”). Util pentru obținerea unei liste cu toate sistemele de fișiere montate curent.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
ro: Timp în milisecunde între actualizările din lista dispozitivelor

en: Time amount of data points in the resource graphs
ro: Cantitatea de timp a punctelor de date din graficele resurselor

en: Determines which processes to show.
ro: Determină ce proces să fie arătat.

en: Saves the currently viewed tab
ro: Salvează tabul curent

en: CPU colors
ro: Culori CPU

en: Each entry is in the format (CPU#, Hexadecimal color value)
ro: Fiecare intrare este în formatul (CPU#, valoare culoare hexazecimală)

en: Default graph memory color
ro: Culoarea implicită pentru graficul de memorie

en: Default graph swap color
ro: Culoarea implicită pentru graficul de swap

en: Default graph incoming network traffic color
ro: Culoarea implicită pentru traficul de rețea primit

en: Default graph outgoing network traffic color
ro: Culoarea implicită pentru traficul de rețea trimis

en: Show network traffic in bits
ro: Arată viteza rețelei în biți

en: Set network totals unit separately
ro: Stabilește separat unitatea de totaluri de rețea

en: Show network totals in bits
ro: Arată totalurile în biți

en: Show memory in logarithmic scale
ro: Arată memoria în scara logaritmică

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU chart as a stacked area chart instead of a line chart.
ro: Dacă este activat, system-monitor arată schema CPU-lui ca o schemă de zonă stivuită în locul unei scheme linie.

en: Show CPU chart as stacked area chart
ro: Arată schema CPU-lui ca schemă de zonă stivuită

en: Show CPU, Memory, and Network charts as smooth graphs using Bezier curves
ro: Arată schemele de CPU, memorie și rețea ca și grafice netede utilizând curbe Bezier

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU, Memory, and Network charts as smoothed graphs, otherwise as line charts.
ro: Dacă este ADEVĂRAT, system-monitor arată schemele de CPU, memorie și rețea ca și grafice netezite, altfel ca și scheme linie.

en: Show memory and swap in IEC
ro: Afișează memorie și swap în IEC

en: Process view sort column
ro: Coloană de ordonare a listei proceselor

en: Process view columns order
ro: Ordine de sortare a coloanelor proceselor

en: Process view sort order
ro: Ordine de sortare a listei proceselor

en: Width of process “Name” column
ro: Lățimea coloanei „Nume” a procesului

en: Show process “Name” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Nume” a procesului

en: Width of process “User” column
ro: Lățimea coloanei „Utilizator” a procesului

en: Show process “User” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Utilizator” a procesului

en: Width of process “Status” column
ro: Lățimea coloanei „Stare” a procesului

en: Show process “Status” column on startup
ro: Arată la pornire coloana de „Stare” a procesului

en: Width of process “Virtual Memory” column
ro: Lățimea coloanei „Memorie virtuală” a procesului

en: Show process “Virtual Memory” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie virtuală” a procesului

en: Width of process “Resident Memory” column
ro: Lățimea coloanei „Memorie rezidentă” a procesului

en: Show process “Resident Memory” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie rezidentă” a procesului

en: Width of process “Writable Memory” column
ro: Lățimea coloanei „Memorie inscripționabilă” a procesului

en: Show process “Writable Memory” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie inscripționabilă” a procesului

en: Width of process “Shared Memory” column
ro: Lățimea coloanei „Memorie partajată” a procesului

en: Show process “Shared Memory” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie partajată” a procesului

en: Width of process “X Server Memory” column
ro: Lățimea coloanei „Memorie Server X” a procesului

en: Show process “X Server Memory” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie Server X” a procesului

en: Width of process “CPU %” column
ro: Lățimea coloanei cu „CPU %” a procesului

en: Show process “CPU %” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „% CPU” a procesului

en: Width of process “CPU Time” column
ro: Lățimea coloanei „Timp CPU” a procesului

en: Show process “CPU Time” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Timp CPU” a procesului

en: Width of process “Started” column
ro: Lățimea coloanei „Pornit” a procesului

en: Show process “Started” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Pornit” a procesului

en: Width of process “Nice” column
ro: Lățimea coloanei „Nice” a procesului

en: Show process “Nice” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Nice” a procesului

en: Width of process “ID” column
ro: Lățimea coloanei „ID” a procesului

en: Show process “ID” column on startup
ro: Arată coloana „ID” a procesului la pornirea sistemului

en: Width of process “SELinux Security Context” column
ro: Lățimea coloanei „Context de securitate SELinux” a procesului

en: Show process “SELinux Security Context” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Context de securitate SELinux” a procesului

en: Width of process “Command Line” column
ro: Lățimea coloanei „Linie de comandă” a procesului

en: Show process “Command Line” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Linie de comandă” a procesului

en: Width of process “Memory” column
ro: Lățimea coloanei „Memorie” a procesului

en: Show process “Memory” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie” a procesului

en: Width of process “Waiting Channel” column
ro: Lățimea coloanei „Canal de așteptare” a procesului

en: Show process “Waiting Channel” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Canal de așteptare” a procesului

en: Width of process “Control Group” column
ro: Lățimea coloanei „Grup de control” a procesului

en: Show process “Control Group” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Grup de control” a procesului

en: Width of process “Unit” column
ro: Lățimea coloanei „Unitate” a procesului

en: Show process “Unit” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Unitate” a procesului

en: Width of process “Session” column
ro: Lățimea coloanei „Sesiune” a procesului

en: Show process “Session” column on startup
ro: Arată la pornire coloana de „Sesiune” a procesului

en: Width of process “Seat” column
ro: Lățimea coloanei „Loc” a procesului

en: Show process “Seat” column on startup
ro: Arată la pornire coloana de „Loc” a procesului

en: Width of process “Owner” column
ro: Lățimea coloanei „Proprietar” a procesului

en: Show process “Owner” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Proprietar” a procesului

en: Width of process “Disk read total” column
ro: Lățimea coloanei „Total citit de pe disc” a procesului

en: Show process “Disk read total” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Total citit de pe disc” a procesului

en: Width of process “Disk write total” column
ro: Lățimea coloanei „Total scris pe disc” a procesului

en: Show process “Disk write total” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Total scris pe disc” a procesului

en: Width of process “Disk read” column
ro: Lățimea coloanei „Citit de pe disc” a procesului

en: Show process “Disk read” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Citit de pe disc” a procesului

en: Width of process “Disk write” column
ro: Lățimea coloanei „Scris pe disc” a procesului

en: Show process “Disk write” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Scris pe disc” a procesului

en: Width of process “Priority” column
ro: Lățimea coloanei „Prioritate” a procesului

en: Show process “Priority” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Prioritate” a procesului

en: Disk view sort column
ro: Coloană de ordonare a vizualizării discurilor

en: Disk view sort order
ro: Ordine de sortare a vizualizării discurilor

en: Disk view columns order
ro: Ordine de sortare a coloanelor vizualizării discurilor

en: Width of disk view “Device” column
ro: Lățimea coloanei „Dispozitiv” a vizualizării discurilor

en: Show disk view “Device” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Dispozitiv” a vizualizării discurilor

en: Width of disk view “Directory” column
ro: Lățimea coloanei „Director” a vizualizării discurilor

en: Show disk view “Directory” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Director” a vizualizării discurilor

en: Width of disk view “Type” column
ro: Lățimea coloanei „Tip” a vizualizării discurilor

en: Show disk view “Type” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Tip” a vizualizării discurilor

en: Width of disk view “Total” column
ro: Lățimea coloanei „Total” a vizualizării discurilor

en: Show disk view “Total” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Total” a vizualizării discurilor

en: Width of disk view “Free” column
ro: Lățimea coloanei „Liber” a vizualizării discurilor

en: Show disk view “Free” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Liber” a vizualizării discurilor

en: Width of disk view “Available” column
ro: Lățimea coloanei „Disponibil” a vizualizării discurilor

en: Show disk view “Available” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Disponibil” a vizualizării discurilor

en: Width of disk view “Used” column
ro: Lățimea coloanei „Utilizat” a vizualizării discurilor

en: Show disk view “Used” column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Utilizat” a vizualizării discurilor

en: Memory map sort column
ro: Coloană de ordonare hărții de memorie

en: Memory map sort order
ro: Ordinea de sortare a hărții de memorie

en: Open files sort column
ro: Coloană de ordonare fișierelor deschise

en: Open files sort order
ro: Ordine de sortare a fișierelor deschise

en: Icon
ro: Iconiță

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
ro: Nu s-a putut schimba prioritatea procesului cu PID-ul %d în %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
ro: Nu s-a putut omorî procesul cu PID-ul %d cu semnalul %d.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
ro: Sigur doriți să omorâți procesului selectat „%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
ro: Sigur doriți terminarea procesului selectat „%s” (PID: %u)?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping single process
en: Are you sure you want to stop the selected process “%s” (PID: %u)?
ro: Sigur doriți să opriți procesul selectat „%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the selected process? | Are you sure you want to kill the %d selected processes?
ro[0]: Sigur doriți să omorâți procesul selectat?
ro[1]: Sigur doriți să omorâți cele %d procese selectate?
ro[2]: Sigur doriți să omorâți cele %d de procese selectate?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the selected process? | Are you sure you want to end the %d selected processes?
ro[0]: Sigur doriți să terminați procesul selectat?
ro[1]: Sigur doriți să terminați cele %d procese selectate?
ro[2]: Sigur doriți să terminați cele %d de procese selectate?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping multiple processes
en: Are you sure you want to stop the selected process? | Are you sure you want to stop the %d selected processes?
ro[0]: Sigur doriți să opriți procesul selectat?
ro[1]: Sigur doriți să opriți cele %d procese selectate?
ro[2]: Sigur doriți să opriți cele %d de procese selectate?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
ro: Omorând un proces puteți provoca pierderi de date, coruperea sesiunii sau deschiderea unei breșe de securitate. Doar procesele ce nu se mai comportă normal ar trebui omorâte.

en: _Kill Process | _Kill Processes
ro[0]: _Omoară procesul
ro[1]: _Omoară procesele
ro[2]: _Omoară procesele

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
ro: Terminând un proces puteți provoca pierderi de date, coruperea sesiunii sau deschiderea unei breșe de securitate. Doar procesele ce nu se mai comportă normal ar trebui terminate forțat.

en: _End Process | _End Processes
ro[0]: Termină proc_esul
ro[1]: Termină proc_esele
ro[2]: Termină proc_esele

note: SIGSTOP xgettext: secondary alert message
en: Stopping a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be stopped.
ro: Oprirea unui proces poate provoca pierderi de date, întreruperea sesiunii sau introducerea unei breșe de securitate. Doar procesele care nu mai răspund ar trebui să fie oprite.

en: _Stop Process | _Stop Processes
ro[0]: Oprește proce_sul
ro[1]: Oprește proce_sele
ro[2]: Oprește proce_sele

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
ro: Schimbă prioritatea procesului „%s” (PID: %u)

en: Change Priority of the selected process | Change Priority of %d selected processes
ro[0]: Schimbă prioritatea procesului selectat
ro[1]: Schimbă prioritatea a %d procese selectate
ro[2]: Schimbă prioritatea a %d de procese selectate

en: Note:
ro: Notă:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
ro: Prioritatea unui proces este dată de valoarea „nice” asociată. O valoare „nice” scăzută corespunde unei priorități crescute.

en: Process Name
ro: Nume de proces

en: User
ro: Utilizator

en: Status
ro: Stare

en: Virtual Memory
ro: Memorie virtuală

en: Resident Memory
ro: Memorie rezidentă

en: Writable Memory
ro: Memorie ce poate fi scrisă

en: Shared Memory
ro: Memorie partajată

en: X Server Memory
ro: Memorie Server X

en: CPU Time
ro: Timp CPU

en: Started
ro: Pornit

en: Priority
ro: Prioritate

en: Security Context
ro: Context de securitate

en: Command Line
ro: Linie de comandă

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
ro: Canal de așteptare

en: Control Group
ro: Grup de control

en: Unit
ro: Unitate

en: Session
ro: Sesiune

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
ro: Loc

en: Owner
ro: Proprietar

en: Disk read total
ro: Total citit de pe disc

en: Disk write total
ro: Total scris pe disc

en: Disk read
ro: Citit de pe disc

en: Disk write
ro: Scris pe disc

en: Set Affinity
ro: Stabilește afinitatea

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Select CPUs "%s" (PID %u) is allowed to run on:
ro: Selectează CPU-urile „%s” (PID %u) pe care îi este permis să ruleze:

note: Create toggle all check box
en: Run on all CPUs
ro: Rulează pe toate procesoarele

en: Running
ro: Pornit

en: Stopped
ro: Oprit

en: Uninterruptible
ro: Neîntreruptibil

en: Sleeping
ro: Adormit

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
ro: %us%uz

note: xgettext: days, hours (0 -> 23)
en: %ud%02uh
ro: %uz%02uo

en: Very High Priority
ro: Prioritate foarte ridicată

en: High Priority
ro: Prioritate ridicată

en: Normal Priority
ro: Prioritate normală

en: Low Priority
ro: Prioritate scăzută

en: Very Low Priority
ro: Prioritate foarte scăzută
