gnome-system-monitor - en to sv translation catalogue (333 entries)

en: System Monitor
sv: Systemövervakare

en: View and manage system resources
sv: Visa och hantera systemresurser

en: System Monitor is a process viewer and system monitor with an attractive, easy-to-use interface.
sv: Systemövervakare är en processvisare och systemövervakare med ett attraktivt, användarvänligt gränssnitt.

en: System Monitor can help you find out what applications are using the processor or the memory of your computer, can manage the running applications, force stop processes not responding, and change the state or priority of existing processes.
sv: Systemövervakaren kan hjälpa dig att ta reda på vilka program som använder datorns processor eller minne, kan hantera körande program, tvångsavsluta processer som inte svarar, och ändra tillstånd eller prioritet för existerande processer.

en: The resource graphs feature shows you a quick overview of what is going on with your computer displaying recent network, memory and processor usage.
sv: Resursdiagrammen kan ge dig en överblick över vad som händer med din dator genom att visa nätverks-, minnes- och processoranvändning för den senaste tiden.

en: Process list view
sv: Processlistvy

en: Resources overview
sv: Resursöverblick

en: File Systems view
sv: Filsystemsvy

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: GNOME System Monitor
sv: GNOME Systemövervakare

en: View current processes and monitor system state
sv: Visa aktuella processer och övervaka systemtillståndet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;
sv: Skärm;Monitor;System;Process;CPU;Processor;Minne;Nätverk;Historik;Användning;

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
sv: Visa inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Show Processes
sv: Visa processer

[ctx: shortcut window]
en: Show Resources
sv: Visa resurser

[ctx: shortcut window]
en: Show File Systems
sv: Visa filsystem

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: shortcut window]
en: Processes
sv: Processer

[ctx: shortcut window]
en: Show dependencies
sv: Visa beroenden

[ctx: shortcut window]
en: Show process properties
sv: Visa processegenskaper

[ctx: shortcut window]
en: Memory maps
sv: Minneskartor

[ctx: shortcut window]
en: Open files
sv: Öppna filer

[ctx: shortcut window]
en: Send stop signal
sv: Skicka stopp-signal

[ctx: shortcut window]
en: Send continue signal
sv: Skicka fortsätt-signal

[ctx: shortcut window]
en: Send Terminate signal
sv: Skicka avsluta-signal

[ctx: shortcut window]
en: Send Kill signal
sv: Skicka döda-signal

en: Search
sv: Sök

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: _Processes
sv: _Processer

en: Search processes and users
sv: Sök processer och användare

en: _End Process | _End Processes
sv[0]: _Avsluta process
sv[1]: _Avsluta processer

en: Process Properties
sv: Processegenskaper

en: _Resources
sv: _Resurser

en: CPU
sv: Processor

en: Memory
sv: Minne

en: Swap
sv: Växlingsutrymme

en: Memory and Swap
sv: Minne och växlingsutrymme

en: Receiving
sv: Mottaget

en: Total Received
sv: Totalt mottaget

en: Sending
sv: Sänt

en: Total Sent
sv: Totalt sänt

en: Network
sv: Nätverk

en: Reading
sv: Läsning

en: Total Read
sv: Totalt läst

en: Writing
sv: Skrivning

en: Total Written
sv: Totalt skrivet

en: _File Systems
sv: _Filsystem

[ctx: Window title for Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
sv: Sök efter öppna filer

en: Filter files by name
sv: Filtrera filer på namn

en: Case insensitive
sv: Gör inte skillnad på gemener/VERSALER

en: Memory Maps
sv: Minneskartor

[ctx: Menu item to Open Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files…
sv: Sök efter öppna filer…

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Help
sv: Hjälp

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: About System Monitor
sv: Om Systemövervakare

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Active Processes
sv: _Aktiva processer

en: A_ll Processes
sv: A_lla processer

en: M_y Processes
sv: _Mina processer

en: Show _Dependencies
sv: Visa _beroenden

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Memory Maps
sv: _Minneskartor

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is not a verb here)
en: Open _Files
sv: Öppna _filer

en: _Change Priority
sv: Än_dra prioritet

en: Very High
sv: Mycket hög

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Very Low
sv: Mycket låg

en: Custom
sv: Anpassad

en: Set _Affinity…
sv: Ställ in _affinitet…

en: _Stop…
sv: _Stoppa…

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Terminate…
sv: _Avsluta…

en: _Kill…
sv: _Döda…

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: Kill process
sv: Döda process

en: Privileges are required to control other users’ processes
sv: Privilegier krävs för att kontrollera andra användares processer

en: Renice process
sv: Ändra prioritet för process

en: Privileges are required to change the priority of processes
sv: Privilegier krävs för att ändra prioritet för en process

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;
sv: Övervakning;System;Process;CPU;Processor;Minne;Nätverk;Historik;Användning;Prestanda;Uppgift;Hanterare;Aktivitet;

en: Processes
sv: Processer

en: Behavior
sv: Beteende

en: _Update Interval in Seconds
sv: _Uppdateringsintervall i sekunder

en: Enable _Smooth Refresh
sv: Aktivera _mjuk uppdatering

en: Alert Before Ending or _Killing Processes
sv: Varna innan processer avslutas eller _dödas

en: _Divide CPU Usage by CPU Count
sv: _Dela processoranvändning med processorantal

en: Show Memory in IEC
sv: Visa minne i IEC

en: Information Fields
sv: Informationsfält

en: Process information shown in list:
sv: Processinformation visad i listan:

en: Resources
sv: Resurser

en: _Chart Data Points
sv: _Datapunkter i diagram

en: Draw Charts as S_mooth Graphs
sv: Rita diagram som _utjämnade diagram

en: _Draw CPU Chart as Stacked Area Chart
sv: _Rita CPU-diagram som ett staplat ytdiagram

en: Show Memory and Swap in IEC
sv: Visa minne och växlingsutrymme i IEC

en: Show Memory in Logarithmic Scale
sv: Visa minne i logaritmisk skala

en: _Show Network Speed in Bits
sv: _Visa nätverkshastighet i bitar

en: Show Network _Totals in Bits
sv: Visa nätverks_totaler i bitar

en: File Systems
sv: Filsystem

en: Show _All File Systems
sv: Visa _alla filsystem

en: File system information shown in list
sv: Filsystemsinformation visad i listan

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Change _Priority
sv: Ändra _prioritet

en: _Nice value:
sv: _Nice-värde:

en: <small><i><b>Note:</b> The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.</i></small>
sv: <small><i><b>Observera:</b> Prioriteten för en process anges av dess nice-värde. Ett lägre nice-värde motsvarar en högre prioritet.</i></small>

en: Set Affinity
sv: Ställ in affinitet

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Run on all CPUs
sv: Kör på alla processorer

en: A simple process and system monitor.
sv: En enkel process- och systemövervakare.

en: Show the Processes tab
sv: Visa fliken Processer

en: Show the Resources tab
sv: Visa fliken Resurser

en: Show the File Systems tab
sv: Visa fliken Filsystem

en: Show the application’s version
sv: Visa programmets version

en: Device
sv: Enhet

en: Directory
sv: Katalog

en: Type
sv: Typ

en: Total
sv: Totalt

en: Free
sv: Ledigt

en: Available
sv: Tillgängligt

en: Used
sv: Använt

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for “%s”
sv: Välj en färg för ”%s”

en: CPU%d
sv: Processor%d

en: Today %l∶%M %p
sv: I dag %H∶%M

en: Yesterday %l∶%M %p
sv: I går %H∶%M

en: %a %l∶%M %p
sv: %a %H∶%M

en: %b %d %l∶%M %p
sv: %d %b %H∶%M

en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

en: Fraction
sv: Del

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
sv: Procentandel full för pajfärgsväljare

en: Title
sv: Titel

en: The title of the color selection dialog
sv: Titeln på färgväljardialogen

en: Pick a Color
sv: Välj en färg

en: Current Color
sv: Aktuell färg

en: The selected color
sv: Den valda färgen

en: Type of color picker
sv: Typ av färgväljare

en: Click to set graph colors
sv: Klicka för att ange diagramfärger

en: %u hr | %u hrs
sv[0]: %u tim
sv[1]: %u tim

en: %u sec | %u secs
sv[0]: %u sek
sv[1]: %u sek

en: not available
sv: inte tillgänglig

note: xgettext: "540MiB (53 %) of 1.0 GiB" or "540MB (53 %) of 1.0 GB"
en: %s (%.1f%%) of %s
sv: %s (%.1f%%) av %s

en: %d open file | %d open files
sv[0]: %d öppen fil
sv[1]: %d öppna filer

en: %d matching open file | %d matching open files
sv[0]: %d matchande öppen fil
sv[1]: %d matchande öppna filer

en: Filename
sv: Filnamn

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
sv: VM-start

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
sv: VM-slut

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
sv: VM-storlek

en: Flags
sv: Flaggor

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
sv: VM-avstånd

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
sv: Privat rent

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
sv: Privat smutsigt

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
sv: Delat rent

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
sv: Delat smutsigt

en: Inode
sv: Inod

en: _Memory maps for process “%s” (PID %u):
sv: _Minneskartor för processen ”%s” (PID %u):

en: file
sv: fil

en: pipe
sv: rör

en: IPv6 network connection
sv: IPv6-nätverksanslutning

en: IPv4 network connection
sv: IPv4-nätverksanslutning

en: local socket
sv: lokalt uttag

en: unknown type
sv: okänd typ

en: Object
sv: Objekt

en: _Files opened by process “%s” (PID %u):
sv: _Filer som öppnats av processen ”%s” (PID %u):

en: Main window width
sv: Huvudfönstrets bredd

en: Main window height
sv: Huvudfönstrets höjd

en: Main Window should open maximized
sv: Huvudfönster ska öppnas maximerat

en: Show process dependencies in tree form
sv: Visa processberoenden i trädform

en: Solaris mode for CPU percentage
sv: Solaris-läge för procentandel för processor

en: If TRUE, system-monitor operates in “Solaris mode” where a task’s CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in “Irix mode”.
sv: Om TRUE (sant) kommer systemövervakaren att köra i ”Solaris-läge” där processoranvändningen för en process delas med det totala antalet processorer. Annars kommer det att köra i ”Irix-läge”.

en: Show memory in IEC
sv: Visa minne i IEC

en: Enable/Disable smooth refresh
sv: Aktivera/Inaktivera mjuk uppdatering

en: Show warning dialog when killing processes
sv: Visa varningsdialog då processer dödas

en: Time in milliseconds between updates of the process view
sv: Tid i millisekunder mellan uppdateringar av processvyn

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
sv: Tid i millisekunder mellan uppdateringar av diagrammen

en: Whether information about all file systems should be displayed
sv: Huruvida information om alla filsystem ska visas

en: Whether to display information about all file systems (including types like “autofs” and “procfs”). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
sv: Huruvida information om alla filsystem ska visas (inklusive filsystemstyper som ”autofs” och ”procfs”). Det kan vara användbart att få en lista över aktuella, monterade filsystem.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
sv: Tid i millisekunder mellan uppdateringar av enhetslistan

en: Time amount of data points in the resource graphs
sv: Antal datapunkter i resursdiagrammen

en: Determines which processes to show.
sv: Avgör vilka processer som ska visas.

en: Saves the currently viewed tab
sv: Sparar den för tillfället visade fliken

en: CPU colors
sv: Processorfärger

en: Each entry is in the format (CPU#, Hexadecimal color value)
sv: Varje post är i formatet (Processor#, Hexadecimalt färgvärde)

en: Default graph memory color
sv: Standardfärg för minnesdiagram

en: Default graph swap color
sv: Standardfärg för växlingsutrymmesdiagram

en: Default graph incoming network traffic color
sv: Standardfärg för diagram för inkommande nätverkstrafik

en: Default graph outgoing network traffic color
sv: Standardfärg för diagram för utgående nätverkstrafik

en: Default graph disk read color
sv: Standardfärg för diskläsningsdiagram

en: Default graph disk write color
sv: Standardfärg för diskskrivningsdiagram

en: Show network traffic in bits
sv: Visa nätverkstrafik i bitar

en: Show network totals in bits
sv: Visa nätverkstotaler i bitar

en: Show memory in logarithmic scale
sv: Visa minne i logaritmisk skala

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU chart as a stacked area chart instead of a line chart.
sv: Om TRUE (sant) visar systemövervakaren processordiagrammet som ett staplat ytdiagram i stället för ett linjediagram.

en: Show CPU chart as stacked area chart
sv: Visa CPU-diagram som ett staplat ytdiagram

en: Show CPU, Memory, Network, and Disk charts as smooth graphs using Bezier curves
sv: Visa processor-, minnes-, nätverks- och diskdiagram som utjämnade diagram med Bezierkurvor

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU, Memory, Network, and Disk charts as smoothed graphs, otherwise as line charts.
sv: Om TRUE (sant) visar systemövervakaren processor-, minnes-, nätverks- och diskdiagrammen som utjämnade diagram, annars som linjediagram.

en: Show memory and swap in IEC
sv: Visa minne och växlingsutrymme i IEC

en: Process view sort column
sv: Sorteringskolumn för processvyn

en: Process view columns order
sv: Kolumnordning för processvyn

en: Process view sort order
sv: Sorteringsordning för processvyn

en: Width of process “Name” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Namn”

en: Show process “Name” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Namn” vid uppstart

en: Width of process “User” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Användare”

en: Show process “User” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Användare” vid uppstart

en: Width of process “Status” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Status”

en: Show process “Status” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Status” vid uppstart

en: Width of process “Virtual Memory” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Virtuellt minne”

en: Show process “Virtual Memory” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Virtuellt minne” vid uppstart

en: Width of process “Resident Memory” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Fast minne”

en: Show process “Resident Memory” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Fast minne” vid uppstart

en: Width of process “Writable Memory” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Skrivbart minne”

en: Show process “Writable Memory” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Skrivbart minne” vid uppstart

en: Width of process “Shared Memory” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Delat minne”

en: Show process “Shared Memory” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Delat minne” vid uppstart

en: Width of process “X Server Memory” column
sv: Bredd på processkolumnen ”X-serverminne”

en: Show process “X Server Memory” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”X-serverminne” vid uppstart

en: Width of process “CPU %” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Processor %”

en: Show process “CPU %” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Processor %” vid uppstart

en: Width of process “CPU Time” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Processortid”

en: Show process “CPU Time” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Processortid” vid uppstart

en: Width of process “Started” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Starttid”

en: Show process “Started” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Starttid” vid uppstart

en: Width of process “Nice” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Processprioritet”

en: Show process “Nice” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Processprioritet” vid uppstart

en: Width of process “ID” column
sv: Bredd på processkolumnen ”ID”

en: Show process “ID” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”ID” vid uppstart

en: Width of process “SELinux Security Context” column
sv: Bredd på processkolumnen ”SELinux säkerhetskontext”

en: Show process “SELinux Security Context” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”SELinux säkerhetskontext” vid uppstart

en: Width of process “Command Line” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Kommandorad”

en: Show process “Command Line” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Kommandorad” vid uppstart

en: Width of process “Memory” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Minne”

en: Show process “Memory” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Minne” vid uppstart

en: Width of process “Waiting Channel” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Väntande kanal”

en: Show process “Waiting Channel” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Väntande kanal” vid uppstart

en: Width of process “Control Group” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Styrgrupp”

en: Show process “Control Group” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Styrgrupp” vid uppstart

en: Width of process “Unit” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Enhet”

en: Show process “Unit” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Enhet” vid uppstart

en: Width of process “Session” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Session”

en: Show process “Session” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Session” vid uppstart

en: Width of process “Seat” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Seat”

en: Show process “Seat” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Seat” vid uppstart

en: Width of process “Owner” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Ägare”

en: Show process “Owner” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Ägare” vid uppstart

en: Width of process “Disk read total” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Total diskläsning”

en: Show process “Disk read total” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Total diskläsning” vid uppstart

en: Width of process “Disk write total” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Total diskskrivning”

en: Show process “Disk write total” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Total diskskrivning” vid uppstart

en: Width of process “Disk read” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Diskläsning”

en: Show process “Disk read” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Diskläsning” vid uppstart

en: Width of process “Disk write” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Diskskrivning”

en: Show process “Disk write” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Diskskrivning” vid uppstart

en: Width of process “Priority” column
sv: Bredd på processkolumnen ”Prioritet”

en: Show process “Priority” column on startup
sv: Visa processkolumnen ”Prioritet” vid uppstart

en: Disk view sort column
sv: Sorteringskolumn för diskvyn

en: Disk view sort order
sv: Sorteringsordning för diskvyn

en: Disk view columns order
sv: Kolumnordning för diskvyn

en: Width of disk view “Device” column
sv: Bredd på kolumnen ”Enhet” i diskvyn

en: Show disk view “Device” column on startup
sv: Visa kolumnen ”Enhet” i diskvyn vid uppstart

en: Width of disk view “Directory” column
sv: Bredd på kolumnen ”Katalog” i diskvyn

en: Show disk view “Directory” column on startup
sv: Visa kolumnen ”Katalog” i diskvyn vid uppstart

en: Width of disk view “Type” column
sv: Bredd på kolumnen ”Typ” i diskvyn

en: Show disk view “Type” column on startup
sv: Visa kolumnen ”Typ” i diskvyn vid uppstart

en: Width of disk view “Total” column
sv: Bredd på kolumnen ”Totalt” i diskvyn

en: Show disk view “Total” column on startup
sv: Visa kolumnen ”Totalt” i diskvyn vid uppstart

en: Width of disk view “Free” column
sv: Bredd på kolumnen ”Ledigt” i diskvyn

en: Show disk view “Free” column on startup
sv: Visa kolumnen ”Ledigt” i diskvyn vid uppstart

en: Width of disk view “Available” column
sv: Bredd på kolumnen ”Tillgängligt” i diskvyn

en: Show disk view “Available” column on startup
sv: Visa kolumnen ”Tillgängligt” i diskvyn vid uppstart

en: Width of disk view “Used” column
sv: Bredd på kolumnen ”Använt” i diskvyn

en: Show disk view “Used” column on startup
sv: Visa kolumnen ”Använt” i diskvyn vid uppstart

en: Memory map sort column
sv: Sorteringskolumn för minnesmappning

en: Memory map sort order
sv: Sorteringsordning för minnesmappning

en: Open files sort column
sv: Sorteringskolumn för öppna filer

en: Open files sort order
sv: Sorteringsordning för öppna filer

en: Icon
sv: Ikon

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
sv: Kan inte ändra prioritet för processen med PID %d till %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
sv: Kan inte döda processen med PID %d med signal %d.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
sv: Är du säker du vill döda den markerade processen ”%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
sv: Är du säker du vill avsluta den markerade processen ”%s” (PID: %u)?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping single process
en: Are you sure you want to stop the selected process “%s” (PID: %u)?
sv: Är du säker du vill stoppa den valda processen ”%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the selected process? | Are you sure you want to kill the %d selected processes?
sv[0]: Är du säker att du vill döda den valda processen?
sv[1]: Är du säker att du vill döda de %d valda processerna?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the selected process? | Are you sure you want to end the %d selected processes?
sv[0]: Är du säker att du vill stoppa den valda processen?
sv[1]: Är du säker att du vill stoppa de %d valda processerna?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping multiple processes
en: Are you sure you want to stop the selected process? | Are you sure you want to stop the %d selected processes?
sv[0]: Är du säker att du vill stoppa den valda processen?
sv[1]: Är du säker att du vill stoppa de %d valda processerna?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
sv: Att döda en process kan förstöra data, ha sönder sessionen eller introducera en säkerhetsrisk. Endast processer som inte svarar bör dödas.

en: _Kill Process | _Kill Processes
sv[0]: D_öda process
sv[1]: D_öda processer

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
sv: Att avsluta en process kan förstöra data, ha sönder sessionen eller introducera en säkerhetsrisk. Endast processer som inte svarar bör avslutas.

note: SIGSTOP xgettext: secondary alert message
en: Stopping a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be stopped.
sv: Att stoppa en process kan förstöra data, ha sönder sessionen eller introducera en säkerhetsrisk. Endast processer som inte svarar bör stoppas.

en: _Stop Process | _Stop Processes
sv[0]: _Stoppa process
sv[1]: _Stoppa processer

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
sv: Ändra prioritet för process ”%s” (PID: %u)

en: Change Priority of the selected process | Change Priority of %d selected processes
sv[0]: Ändra prioritet för den valda processen
sv[1]: Ändra prioritet för de %d valda processerna

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Process Name
sv: Processnamn

en: User
sv: Användare

en: Virtual Memory
sv: Virtuellt minne

en: Resident Memory
sv: Beständigt minne

en: Writable Memory
sv: Skrivbart minne

en: Shared Memory
sv: Delat minne

en: CPU Time
sv: Processortid

en: Started
sv: Startad

en: Nice
sv: Processprioritet

en: Priority
sv: Prioritet

en: Security Context
sv: Säkerhetskontext

en: Command Line
sv: Kommandorad

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
sv: Väntande kanal

en: Control Group
sv: Styrgrupp

en: X Server Memory
sv: X-serverminne

en: % CPU
sv: Processor %

en: Unit
sv: Enhet

en: Owner
sv: Ägare

en: Disk read total
sv: Total diskläsning

en: Disk write total
sv: Total diskskrivning

en: Disk read
sv: Diskläsning

en: Disk write
sv: Diskskrivning

en: GNU CPU Affinity error
sv: GNU-processoraffinitetsfel

en: _Close
sv: S_täng

en: Select CPUs "%s" (PID %u) is allowed to run on:
sv: Välj processorer som ”%s” (PID %u) får köra på:

note: Set check box label value to CPU [1..2048]
en: CPU %d
sv: Processor %d

en: Running
sv: Kör

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Uninterruptible
sv: Oavbrytbar

en: Sleeping
sv: Sover

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
sv: %uv%ud

note: xgettext: minutes, seconds, centiseconds
en: %u:%02u.%02u
sv: %u:%02u,%02u

en: Very High Priority
sv: Mycket hög prioritet

en: High Priority
sv: Hög prioritet

en: Normal Priority
sv: Normal prioritet

en: Low Priority
sv: Låg prioritet

en: Very Low Priority
sv: Mycket låg prioritet
