gnome-system-monitor master - en to hi translation catalogue (345 entries)

en: Device
hi: उपकरण

en: Directory
hi: निर्देशिका

en: Type
hi: प्रकार

en: Total
hi: कुल

en: Free
hi: मुक्त

en: Available
hi: उपलब्ध

en: Used
hi: प्रयुक्त

en: GNOME System Monitor
hi: गनोम सिस्टम मॉनीटर

en: View current processes and monitor system state
hi: वर्तमान प्रक्रिया दिखाता है और सिस्टम अवस्था मॉनीटर करता है

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;
hi: मॉनिटर;सिस्टम;प्रक्रिया;सीपीयू;मेमोरी;नेटवर्क;इतिहास;उपयोग;

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hi: सहायता दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
hi: मेनू खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
hi: प्राथमिकताएं दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hi: छोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Search
hi: खोजें

[ctx: shortcut window]
en: Show Resources
hi: संसाधन दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Show Processes
hi: प्रक्रियाएं दिखायें

[ctx: shortcut window]
en: Show File Systems
hi: फाइल सिस्टम दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
hi: ताज़ा करें

[ctx: shortcut window]
en: Processes
hi: प्रक्रियाएं

[ctx: shortcut window]
en: Show dependencies
hi: निर्भरता दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Show process properties
hi: प्रक्रिया गुण दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Memory maps
hi: मेमोरी मानचित्र

[ctx: shortcut window]
en: Open files
hi: फाइलें खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Send stop signal
hi: रुकने का संकेत भेजें

[ctx: shortcut window]
en: Send continue signal
hi: जारी रखने का संकेत भेजें

[ctx: shortcut window]
en: Send Terminate signal
hi: समाप्ति संकेत भेजें

[ctx: shortcut window]
en: Send Kill signal
hi: खत्म करने का संकेत भेजें

en: System Monitor
hi: सिस्टम मॉनीटर

en: Search
hi: खोजें

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Search processes and users
hi: प्रक्रियाएं और उपयोक्ता खोजें

en: _Resources
hi: संसाधन (_R)

en: Memory
hi: मेमोरी

en: Swap
hi: स्वैप

en: Memory and Swap
hi: मेमोरी और स्वैप

en: Receiving
hi: प्राप्त कर रहा है

en: Total Received
hi: कुल प्राप्त किया

en: Sending
hi: भेज रहा है

en: Total Sent
hi: कुल प्रेषित

en: Network
hi: संजाल

en: Reading
hi: पठन

en: Total Read
hi: कुल पठित

en: Writing
hi: लेखन

en: Total Written
hi: कुल लिखित

en: Disk
hi: डिस्क

en: _Processes
hi: प्रक्रियाएं (_P)

[ctx: interface]
en: _End Process…
hi: प्रक्रिया समाप्त करें (_E)…

en: Process Properties
hi: प्रक्रिया गुण

en: _File Systems
hi: फाइल सिस्टम (_F)

[ctx: Window title for Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
hi: खुली फाइलों के लिए खोजें

en: Filter files by name
hi: नाम के अनुसार फाइल फ़िल्टर करें

en: Case Insensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

en: Process
hi: प्रक्रिया

en: Filename
hi: फाइलनाम

en: Memory Maps
hi: मेमोरी मानचित्र

note: virtual memory start
en: VM Start
hi: वीएम प्रारंभ

note: virtual memory end
en: VM End
hi: वीएम अंत

note: virtual memory syze
en: VM Size
hi: वीएम आकार

en: Flags
hi: ध्वज

note: virtual memory offset
en: VM Offset
hi: वीएम ऑफ़सेट

note: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private Clean
hi: निजी साफ

note: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private Dirty
hi: निजी गंदा

note: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared Clean
hi: साझा साफ

note: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared Dirty
hi: साझा गंदा

en: Inode
hi: आइनोड

[ctx: Menu item to Open Search for Open Files dialog]
en: _Search for Open Files…
hi: खुली फाइलों के लिए खोजें (_S)…

en: _Preferences
hi: प्राथमिकताएं (_P)

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट (_K)

en: _About System Monitor
hi: सिस्टम मॉनीटर के बारे में (_A)

en: _Refresh
hi: ताज़ा करें (_R)

en: Ac_tive Processes
hi: सक्रिय प्रक्रियाएं (_t)

en: All Pro_cesses
hi: सभी प्रक्रियाएं (_c)

en: _My Processes
hi: मेरी प्रक्रियाएं (_M)

en: Show _Dependencies
hi: निर्भरता दिखाएं (_D)

en: _Properties
hi: गुण (_P)

en: _Memory Maps
hi: मेमोरी मानचित्र (_M)

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is not a verb here)
en: _Open Files
hi: खुली फाइलें (_O)

en: _Change Priority
hi: प्रथमिकता बदलें (_C)

en: _Very High
hi: बहुत उच्च (_V)

en: _High
hi: उच्च (_H)

en: _Normal
hi: सामान्य (_N)

en: _Low
hi: कम (_L)

en: Ve_ry Low
hi: बहुत कम (_r)

en: Cus_tom
hi: तदनुकूल (_t)

en: Set _Affinity…
hi: आत्मीयता निर्धारित करें (_A)…

en: _Stop…
hi: रोकें (_S)…

en: _Resume
hi: पुनः आरंभ करें (_R)

en: _Terminate…
hi: समाप्त करें (_T)…

en: _Force Stop…
hi: बलपूर्वक रोकें (_S)…

en: Open Files
hi: फाइल खोलें

en: Object
hi: वस्तु

en: Kill process
hi: प्रक्रिया बन्द करें

en: Privileges are required to control other users’ processes
hi: उपयोक्ता प्रक्रिया के नियंत्रण के लिए अधिकार जरूरी है

en: Renice process
hi: प्रक्रिया री-नाइस करें

en: Privileges are required to change the priority of processes
hi: प्रक्रिया की वरीयता बदलना जरूरी है

en: View and manage system resources
hi: सिस्टम संसाधन देखें और बदलें

en: System Monitor is a process viewer and system monitor with an attractive, easy-to-use interface.
hi: सिस्टम मॉनिटर प्रक्रिया प्रदर्शक है और सिस्टम मॉनिटर एक आकर्षक और सुगम अंतरफलक से।

en: System Monitor can help you find out what applications are using the processor or the memory of your computer, can manage the running applications, force stop processes not responding, and change the state or priority of existing processes.
hi: सिस्टम मॉनिटर आपको यह पता लगाने में मदद कर सकता है कि कौन से अनुप्रयोग आपके कंप्यूटर के प्रोसेसर या मेमोरी का उपयोग कर रहे हैं, चल रहे अनुप्रयोग को प्रबंधित कर सकता है, प्रतिक्रिया न देने वाली प्रक्रियाओं को बलपूर्वक रोक सकता है और मौजूदा प्रक्रियाओं की स्थिति या प्राथमिकता को बदल सकता है।

en: The resource graphs feature shows you a quick overview of what is going on with your computer displaying recent network, memory and processor usage.
hi: संसाधन आलेख फीचर दिखाता है कि आपके कंप्यूटर के साथ क्या होने जा रहा है जो हालिया संजाल स्मृति और प्रोसेसर प्रयोग दिखाता है।

en: Process list view
hi: प्रक्रिया सूची दृश्य

en: Resources overview
hi: संसाधनों का अवलोकन

en: File Systems view
hi: फाइल सिस्टम दृश्य

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;
hi: निगरानी;प्रणाली;प्रक्रिया;CPU;मेमोरी;नेटवर्क;इतिहास;उपयोग;निष्पादन;काम;प्रबंधक;गतिविधि;

en: Preferences
hi: वरीयताएं

en: Resources
hi: संसाधन

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: _Update Interval in Seconds
hi: सेकंड में अंतराल अद्यतन करें (_U)

en: _Chart Data Points
hi: चार्ट डेटा बिंदु (_C)

en: Draw Charts as S_mooth Graphs
hi: चार्ट को स्मूथ ग्राफ़ के रूप में बनाएं (_m)

en: _Draw CPU Chart as Stacked Area Chart
hi: सीपीयू चार्ट को बतौर स्टैक क्षेत्र चार्ट खीचें (_D)

en: Show Memory and Swap in IEC
hi: IEC में मेमोरी और स्वैप दिखाएं

en: Show Memory in Logarithmic Scale
hi: लघुगणकीय पैमाने में मेमोरी दिखाएं

en: _Show Network Speed in Bits
hi: बिट में संजाल गति दिखाएं (_S)

en: Show Network _Totals in Bits
hi: संजाल का कुल योग बिट्स में दिखाएं (_T)

en: Processes
hi: प्रक्रिया

en: Enable _Smooth Refresh
hi: हल्का ताजाकरण सक्रिय करें (_S)

en: Alert Before Ending or _Force Stopping Processes
hi: प्रक्रियाओं को समाप्त करने या बलपूर्वक रोकने से पहले चेतावनी दें (_F)

en: _Divide CPU Usage by CPU Count
hi: CPU गणना द्वारा CPU प्रयोग विभाजित करें (_D)

en: Show Memory in IEC
hi: IEC में मेमोरी दिखाएं

en: Information Fields
hi: सूचना क्षेत्र

en: Process information shown in list
hi: सूची में दिखाई गई प्रक्रिया सूचना

en: File Systems
hi: फाइल सिस्टम

en: Show _All File Systems
hi: सभी फाइल सिस्टम दिखायें (_A)

en: File system information shown in list
hi: सूची में दिखाई गई फाइल सिस्टम सूचना

en: Details
hi: विवरण

en: Process ID
hi: प्रक्रिया ID

en: User
hi: उपयोक्ता

en: Status
hi: स्थिति

en: Started
hi: आरंभ किया

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Usage
hi: उपयोग

en: CPU Time
hi: CPU समय

en: Virtual Memory
hi: आभासी स्मृति

en: Resident Memory
hi: निवासी मेमोरी

en: Writable Memory
hi: लिखने योग्य स्मृति

en: Shared Memory
hi: साझा मेमोरी

en: Security Context
hi: सुरक्षा संदर्भ

en: Command Line
hi: कमांड लाइन

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
hi: प्रतीक्षारत चैनल

en: Control Group
hi: नियंत्रण समूह

en: More Actions
hi: अधिक कार्रवाई

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
hi: प्रक्रिया की प्राथमिकता उसकी नाईस के मूल्य से दी जाती है। नाईस का कम मूल्य अधिक प्राथमिकता के तदनुरुप होता है।

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: Change _Priority
hi: प्राथमिकता बदलें (_P)

en: _Nice Value:
hi: नाईस मूल्य (_N):

en: Set Affinity
hi: आत्मीयता निर्धारित करें

en: _Apply
hi: लागू करें (_A)

en: Select CPUs allowed to run on
hi: चलने के लिए अनुमत CPU का चयन करें

en: _Run on all CPUs
hi: सभी सीपीयू पर चलाएं (_R)

en: Apply to Child _Threads
hi: चाइल्ड थ्रेड पर लागू करें (_T)

en: A simple process and system monitor.
hi: सरल प्रक्रिया व सिस्टम मॉनिटर।

en: Show the Processes tab
hi: प्रक्रिया टैब दिखायें

en: Show the Resources tab
hi: संसाधन टैब दिखाएं

en: Show the File Systems tab
hi: फाइल सिस्टम टैब दिखाएं

en: Show the application’s version
hi: अनुप्रयोग संस्करण दिखाएं

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for “%s”
hi: “%s” के लिए कोई रंग चुनें

en: Today %l∶%M %p
hi: आज %l∶%M %p

en: Yesterday %l∶%M %p
hi: बिता कल %l∶%M %p

en: %b %d %l∶%M %p
hi: %d %b %l∶%M %p

en: %b %d %Y
hi: %d %b %Y

en: Fraction
hi: अंश

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
hi: पाइ रंग चयनक का प्रतिशत पूर्ण

en: Title
hi: शीर्षक

en: The title of the color selection dialog
hi: रंग चयन संवाद का शीर्षक

en: Pick a Color
hi: कोई रंग लें

en: Current Color
hi: मौजूदा रंग

en: The selected color
hi: चुने रंग

en: Type of color picker
hi: रंग चयनक का प्रकार

en: Click to set graph colors
hi: आरेख रंग सेट करने के लिए क्लिक करें

en: %u hr | %u hrs
hi[0]: %u घंटा
hi[1]: %u घंटे

en: %u min | %u mins
hi[0]: %u मिन
hi[1]: %u मिन

en: %u sec | %u secs
hi[0]: %u सेकं
hi[1]: %u सेकं

en: not available
hi: उपलब्ध नहीं

note: xgettext: "540MiB (53 %) of 1.0 GiB" or "540MB (53 %) of 1.0 GB"
en: %s (%.1f%%) of %s
hi: %s (%.1f%%) का %s

note: xgettext: Used cache string, e.g.: "Cache 2.4GiB" or "Cache 2.4GB"
en: Cache %s
hi: कैशे %s

en: %d Open File | %d Open Files
hi[0]: %d खुली फाइल
hi[1]: %d खुली फाइलें

en: %d Matching Open File | %d Matching Open Files
hi[0]: %d मिलान खाता खुली फाइल
hi[1]: %d मिलान खाता खुली फाइलें

en: file
hi: फाइल

en: pipe
hi: पाइप

en: IPv6 network connection
hi: IPv6 संजाल कनेक्शन

en: IPv4 network connection
hi: IPv4 संजाल कनेक्शन

en: local socket
hi: लोकल सॉकेट

en: unknown type
hi: अज्ञात प्रकार

en: Main window width
hi: मुख्य विंडो की चौड़ाई

en: Main window height
hi: मुख्य विंडो की ऊंचाई

en: Main Window should open maximized
hi: मुख्य विंडो को अधिकतम रूप में खुलना चाहिए

en: Show process dependencies in tree form
hi: प्रक्रिया निर्भरताएं को तरू रूप में दिखायें

en: Solaris mode for CPU percentage
hi: CPU प्रतिशत के लिए सोलारिस विधि

en: If TRUE, system-monitor operates in “Solaris mode” where a task’s CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in “Irix mode”.
hi: यदि सही है, सिस्टम मॉनिटर “Solaris mode” में चलता है जहाँ कार्य का सीपीयू प्रयोग कुल CPU संख्या से विभाजित किया जाता है। नहीं तो, यह “Irix mode” में काम करता है।

en: Show memory in IEC
hi: IEC में मेमोरी दिखाएं

en: Enable/Disable smooth refresh
hi: घर्षणहीन ताजाकरण सक्रिय करें/निष्क्रिय करें

en: Show warning dialog when killing processes
hi: किलिंग प्रक्रिया के समय चेतावनी संवाद दिखाएं

en: Time in milliseconds between updates of the process view
hi: प्रक्रिया दृश्य के अद्यतन के बीच मिलीसेकेंड में समय

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
hi: आलेख के अद्यतन के बीच मिलीसेकेंड में समय

en: Whether information about all file systems should be displayed
hi: क्या सभी फाइल सिस्टम के बारे में सूचना प्रदर्शित की जानी चाहिये

en: Whether to display information about all file systems (including types like “autofs” and “procfs”). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
hi: क्या सभी फाइल सिस्टम के बारे में सूचना प्रदर्शित की जानी चाहिये ( यह फाइल सिस्टम जैसे “autofs” और “procfs” को समाहित करेगा)। यह मौजूदा सभी आरोहित फाइलसिस्टम को पाने में सहायक हो पायेगा।

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
hi: युक्ति सूची के अद्यतन के बीच मिलीसेकेंड में समय

en: Time amount of data points in the resource graphs
hi: संसाधन ग्राफ़ में डेटा बिंदुओं की समय मात्रा

en: Determines which processes to show.
hi: दिखाने के लिए कौन सी निर्धारित करनी है।

en: Saves the currently viewed tab
hi: मौजूदा देखे टैब को सहेजें

en: CPU colors
hi: CPU रंग

en: Each entry is in the format (CPU#, Hexadecimal color value)
hi: हर प्रविष्टि इस प्रारूप में है (CPU#, हेक्साडेसीमल रंग मान)

en: Default graph memory color
hi: मूलभूत आलेख स्मृति रंग

en: Default graph swap color
hi: तयशुदा आलेख स्वैप रंग

en: Default graph incoming network traffic color
hi: तयशुदा आरेख इनकमिंग संजाल परिवहन रंग

en: Default graph outgoing network traffic color
hi: तयशुदा आरेख आउटगोइंग संजाल परिवहन रंग

en: Default graph disk read color
hi: तयशुदा आलेख डिस्क पठन रंग

en: Default graph disk write color
hi: तयशुदा आलेख डिस्क लेखन रंग

en: Show network traffic in bits
hi: बिट में संजाल परिवहन दिखाएं

en: Show network totals in bits
hi: बिट में संजाल का कुल योग दिखाएं

en: Show memory in logarithmic scale
hi: स्मृति को लघुगणकीय पैमाने पर दिखाएं

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU chart as a stacked area chart instead of a line chart.
hi: यदि सही है, system-monitor सीपीयू चार्ट को बतौर स्टैक क्षेत्र चार्ट दिखाता है लाइन चार्ट के बजाय।

en: Show CPU chart as stacked area chart
hi: सीपीयू चार्ट को बतौर स्टैक क्षेत्र चार्ट दिखाएं

en: Show CPU, Memory, Network, and Disk charts as smooth graphs using Bezier curves
hi: बेज़ियर वक्र का उपयोग करके सीपीयू, मेमोरी, नेटवर्क और डिस्क चार्ट को सहज ग्राफ़ के रूप में दिखाएं

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU, Memory, Network, and Disk charts as smoothed graphs, otherwise as line charts.
hi: यदि सही है, सिस्टम-मॉनिटर सीपीयू, मेमोरी, नेटवर्क और डिस्क चार्ट को स्मूथ ग्राफ़ के रूप में दिखाता है, अन्यथा लाइन चार्ट के रूप में।

en: Show memory and swap in IEC
hi: IEC में मेमोरी और स्वैप दिखाएं

en: Process view sort column
hi: प्रक्रिया दृश्य सौर्ट क्रम

en: Process view columns order
hi: प्रक्रिया दृश्य स्तंभ क्रम

en: Process view sort order
hi: प्रक्रिया दृश्य सॉर्ट क्रम

en: Width of process “Name” column
hi: प्रक्रिया “नाम” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Name” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “नाम” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “User” column
hi: प्रक्रिया “उपयोक्ता” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “User” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “उपयोक्ता” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Status” column
hi: प्रक्रिया “स्थिति” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Status” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “स्थिति” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Virtual Memory” column
hi: प्रक्रिया '“आभासी स्मृति” स्तंभ  की चौड़ाई

en: Show process “Virtual Memory” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “आभासी स्मृति” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Resident Memory” column
hi: प्रक्रिया “निवास स्मृति” स्तंभ  की चौड़ाई

en: Show process “Resident Memory” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “निवास स्मृति” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Writable Memory” column
hi: प्रक्रिया “लेखन योग्य स्मृति” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Writable Memory” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “लेखन योग्य स्मृति” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Shared Memory” column
hi: प्रक्रिया “साझाकृत स्मृति” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Shared Memory” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “साझाकृत स्मृति” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “X Server Memory” column
hi: प्रक्रिया “X सर्वर स्मृति” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “X Server Memory” column on startup
hi: प्रक्रिया “X सर्वर स्मृति” स्तंभ आरंभ पर दिखायें

en: Width of process “CPU %” column
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “CPU %” स्तंभ दिखायें

en: Show process “CPU %” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “CPU %” स्तंभ दिखाएं

en: Width of process “CPU Time” column
hi: प्रक्रिया “CPU समय” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “CPU Time” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “CPU समय” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Started” column
hi: प्रक्रिया “शुरू” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Started” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “शुरू” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Nice” column
hi: प्रक्रिया “Nice” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Nice” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “Nice” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “ID” column
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “ID” की चौड़ाई

en: Show process “ID” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “ID” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “SELinux Security Context” column
hi: प्रक्रिया “SELinux सुरक्षा संदर्भ” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “SELinux Security Context” column on startup
hi: प्रक्रिया “SELinux सुरक्षा संदर्भ” स्तंभ आरंभ पर दिखायें

en: Width of process “Command Line” column
hi: प्रक्रिया “कमांड लाइन” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Command Line” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “कमांड लाइन” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Memory” column
hi: प्रक्रिया “स्मृति” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Memory” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “स्मृति” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Waiting Channel” column
hi: प्रक्रिया “प्रतीक्षारत चैनल” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Waiting Channel” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “प्रतीक्षारत चैनल” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Control Group” column
hi: प्रक्रिया “नियंत्रण समूह” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Control Group” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “नियंत्रण समूह” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Unit” column
hi: प्रक्रिया “Unit” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Unit” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “Unit” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Session” column
hi: प्रक्रिया “सत्र” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Session” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “सत्र” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Seat” column
hi: प्रक्रिया “Seat” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Seat” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “Seat” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Owner” column
hi: प्रक्रिया “मालिक” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Owner” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “मालिक” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Disk read total” column
hi: प्रक्रिया “कुल डिस्क पठन” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Disk read total” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “कुल डिस्क पठन” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Disk write total” column
hi: प्रक्रिया “कुल डिस्क लेखन” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Disk write total” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “कुल डिस्क लेखन” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Disk read” column
hi: प्रक्रिया “डिस्क पठन” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Disk read” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “डिस्क पठन” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Disk write” column
hi: प्रक्रिया “डिस्क लेखन” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Disk write” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “डिस्क लेखन” स्तंभ दिखायें

en: Width of process “Priority” column
hi: प्रक्रिया “प्राथमिकता” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process “Priority” column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया “प्राथमिकता” स्तंभ दिखायें

en: Disk view sort column
hi: डिस्क दृश्य सौर्ट स्तंभ

en: Disk view sort order
hi: डिस्क दृश्य सॉर्ट क्रम

en: Disk view columns order
hi: डिस्क दृश्य स्तंभ क्रम

en: Width of disk view “Device” column
hi: डिस्क दृश्य “युक्ति” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show disk view “Device” column on startup
hi: “युक्ति” स्तंभ को आरंभन पर डिस्क दृश्य दिखाएं

en: Width of disk view “Directory” column
hi: डिस्क दृश्य “निर्देशिका” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show disk view “Directory” column on startup
hi: “निर्देशिका” स्तंभ को आरंभन पर डिस्क दृश्य दिखाएं

en: Width of disk view “Type” column
hi: डिस्क दृश्य “प्रकार” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show disk view “Type” column on startup
hi: “प्रकार” स्तंभ को आरंभन पर डिस्क दृश्य दिखाएं

en: Width of disk view “Total” column
hi: डिस्क दृश्य “कुल” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show disk view “Total” column on startup
hi: “कुल” स्तंभ को आरंभन पर डिस्क दृश्य दिखाएं

en: Width of disk view “Free” column
hi: डिस्क दृश्य “मुक्त” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show disk view “Free” column on startup
hi: “मुक्त” स्तंभ को आरंभन पर डिस्क दृश्य दिखाएं

en: Width of disk view “Available” column
hi: डिस्क दृश्य “उपलब्ध” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show disk view “Available” column on startup
hi: “उपलब्ध” स्तंभ को आरंभन पर डिस्क दृश्य दिखाएं

en: Width of disk view “Used” column
hi: डिस्क दृश्य “प्रयुक्त” स्तंभ की चौड़ाई

en: Show disk view “Used” column on startup
hi: “प्रयुक्त” स्तंभ को आरंभन पर डिस्क दृश्य दिखाएं

en: Memory map sort column
hi: स्मृति नक्शा सॉर्ट स्तंभ

en: Memory map sort order
hi: स्मृति नक्शा सॉर्ट क्रम

en: Open files sort column
hi: खुली फाइलें सॉर्ट स्तंभ

en: Open files sort order
hi: खुली फाइलें सॉर्ट क्रम

en: Icon
hi: चिह्न

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
hi: PID %d से %d में प्रक्रिया की प्राथमिकता नहीं बदल सकता।
    %s

en: _OK
hi: ठीक है (_O)

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
hi: PID %d को %d सिग्नल के साथ प्रक्रिया नहीं खत्म कर सकता।
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Force Stop %s?
hi: %s को बलपूर्वक रोकें?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: End %s?
hi: %s समाप्त करें?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping single process
en: Stop %s?
hi: %s बंद करें?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Force Stop Selected Process? | Force Stop %d Selected Processes?
hi[0]: चयनित प्रक्रिया को बलपूर्वक रोकें?
hi[1]: %d चयनित प्रक्रियाओं को बलपूर्वक रोकें?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: End Selected Process? | End %d Selected Processes?
hi[0]: चयनित प्रक्रिया समाप्त करें?
hi[1]: %d चयनित प्रक्रियाएं समाप्त करें?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping multiple processes
en: Stop Selected Process? | Stop %d Selected Processes?
hi[0]: प्रक्रिया रोकें (_S)
hi[1]: %d चयनित प्रक्रियाएँ रोकें?

note: xgettext: secondary alert message
en: Force stopping processes can result in data loss, crashes, and system failures
hi: प्रक्रियाओं को बलपूर्वक रोकने से डेटा हानि, क्रैश और सिस्टम विफलता हो सकती है

en: _Force Stop
hi: बलपूर्वक रोकें (_S)

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending processes can result in data loss, crashes, and system failures
hi: प्रक्रियाओं को समाप्त करने से डेटा हानि, क्रैश और सिस्टम विफलता हो सकती है

en: _End
hi: अंत (_E)

note: SIGSTOP xgettext: secondary alert message
en: Stopping processes can result in data loss, crashes, and system failures
hi: प्रक्रियाओं को रोकने से डेटा हानि, क्रैश और सिस्टम विफलता हो सकती है

en: _Stop
hi: रोकें (_S)

en: Change Priority of %s (PID %u)
hi: %s (PID %u) की प्राथमिकता बदलें

en: Change Priority of the Selected Process | Change Priority of %d Selected Processes
hi[0]: चुनी प्रक्रिया का प्राथमिकता महत्व बदलें
hi[1]: %d चुनी प्रक्रिया का प्राथमिकता महत्व बदलें

en: _End Process… | _End Processes…
hi[0]: प्रक्रिया समाप्त करें (_E)…
hi[1]: प्रक्रियाएं समाप्त करें (_E)…

en: Name
hi: नाम

en: X Server Memory
hi: एक्स सर्वर मेमोरी

en: Nice
hi: नाईस

en: ID
hi: आईडी

en: Unit
hi: इकाई

en: Session
hi: सत्र

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
hi: सीट

en: Owner
hi: मालिक

en: Disk Read Total
hi: कुल डिस्क पठन

en: Disk Write Total
hi: कुल डिस्क लेखन

en: Disk Read
hi: डिस्क पठन

en: Disk Write
hi: डिस्क लेखन

note: Create error alert dialog
en: GNU CPU Affinity error
hi: GNU CPU आत्मीयता त्रुटि

en: _Close
hi: बंद (_C)

en: Running
hi: चल रहा है

en: Stopped
hi: रुका हुआ

en: Uninterruptible
hi: बिना व्यवधान के

en: Sleeping
hi: सुप्त

en: Very High
hi: बहुत उच्च

en: High
hi: उच्च

en: Normal
hi: सामान्य

en: Low
hi: निम्न

en: Very Low
hi: बहुत कम

en: Very High Priority
hi: अधिक प्राथमिकता

en: High Priority
hi: अधिक प्राथमिकता

en: Normal Priority
hi: सामान्य प्राथमिकता

en: Low Priority
hi: निम्न प्राथमिकता

en: Very Low Priority
hi: बहुत कम प्राथमिकता
