gnome-system-monitor master - en to ja translation catalogue (323 entries)

en: System Monitor
ja: システムモニター

en: View current processes and monitor system state
ja: 現在のプロセスを表示してシステムの状態を監視します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;
ja: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;モニター;システム;プロセス;メモリ;ネットワーク;履歴;使用量;パフォーマンス;性能;タスク;アクティビティ;

en: GNOME System Monitor
ja: GNOME システムモニター

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;
ja: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;モニター;システム;プロセス;メモリ;ネットワーク;履歴;使用量;

en: View and manage system resources
ja: システムリソースの表示と管理を行います

en: System Monitor is a process viewer and system monitor with an attractive, easy-to-use interface.
ja: GNOME システムモニターは、魅力的で使いやすいインターフェースを備えたプロセスビューアー兼システムモニターです。

en: System Monitor can help you find out what applications are using the processor or the memory of your computer, can manage the running applications, force stop processes not responding, and change the state or priority of existing processes.
ja: システムモニターを使えば、お使いのコンピューターのプロセッサーやメモリを使用しているアプリケーションを特定する、実行中のアプリケーションを管理する、応答しないプロセスを強制終了する、既存のプロセスの状態や優先度を変更する、などができます。

en: The resource graphs feature shows you a quick overview of what is going on with your computer displaying recent network, memory and processor usage.
ja: リソースグラフは、最近のネットワークやメモリ、CPU の使用状況を表示して、お使いのコンピューターで何が起きているかをすばやく把握できます。

en: Process list view
ja: プロセス一覧ビュー

en: Resources overview
ja: リソースの概要

en: File Systems view
ja: ファイルシステムビュー

en: Kill process
ja: プロセスの強制終了

en: Privileges are required to control other users’ processes
ja: 他のユーザーのプロセスを制御するには権限が必要です

en: Renice process
ja: プロセスの優先度の変更

en: Privileges are required to change the priority of processes
ja: プロセスの優先度を変更するには権限が必要です

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Show Processes
ja: プロセスを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show Resources
ja: リソースを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show File Systems
ja: ファイルシステムを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
ja: 更新する

[ctx: shortcut window]
en: Processes
ja: プロセス

[ctx: shortcut window]
en: Show dependencies
ja: 依存関係を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show process properties
ja: プロセスのプロパティを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Memory maps
ja: メモリマップを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open files
ja: 開いているファイルを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Send stop signal
ja: 停止シグナルを送信する

[ctx: shortcut window]
en: Send continue signal
ja: 再開シグナルを送信する

[ctx: shortcut window]
en: Send End signal
ja: 終了シグナルを送信する

[ctx: shortcut window]
en: Send Kill signal
ja: 強制終了シグナルを送信する

en: _End Process | _End Processes
ja[0]: プロセスを終了(_E)

en: Show process properties
ja: プロセスのプロパティを表示します

en: Processes
ja: プロセス

en: CPU History
ja: CPU 使用率の履歴

en: Memory and Swap History
ja: メモリとスワップの履歴

en: Memory
ja: メモリ

en: Swap
ja: スワップ

en: Memory and Swap
ja: メモリとスワップ

en: Network History
ja: ネットワークの履歴

en: Receiving
ja: 受信:

en: Total Received
ja: 受信の合計:

en: Sending
ja: 送信:

en: Total Sent
ja: 送信の合計:

en: Network
ja: ネットワーク

en: Resources
ja: リソース

en: File Systems
ja: ファイルシステム

[ctx: Window title for Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
ja: 開いているファイルの検索

en: Filter files by name
ja: ファイル名を入力すると絞り込みます

en: Case insensitive
ja: 大/小文字を区別しない

[ctx: Menu item to Open Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
ja: 開いているファイルの検索

en: Preferences
ja: 設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: About System Monitor
ja: システムモニターについて

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: _Active Processes
ja: 実行中のプロセス(_A)

en: A_ll Processes
ja: すべてのプロセス(_L)

en: M_y Processes
ja: ユーザーのプロセス(_Y)

en: Show _Dependencies
ja: 依存関係を表示(_D)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Memory Maps
ja: メモリマップ(_M)

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is not a verb here)
en: Open _Files
ja: 開いたファイル(_F)

en: _Change Priority
ja: 優先度の変更(_C)

en: Very High
ja: 非常に高い

en: High
ja: 高い

en: Normal
ja: 普通

en: Low
ja: 低い

en: Very Low
ja: 非常に低い

en: Custom
ja: カスタム

en: Set _Affinity
ja: 関係を設定(_A)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Continue
ja: 再開(_C)

en: _End
ja: 終了(_E)

en: _Kill
ja: 強制終了(_K)

en: Open Files
ja: 開いているファイル

en: System Monitor Preferences
ja: システムモニターの設定

en: Behavior
ja: 動作

en: _Update Interval in Seconds
ja: 更新間隔 (秒)(_U)

en: Enable _Smooth Refresh
ja: スムーズ更新を有効にする(_S)

en: Alert Before Ending or _Killing Processes
ja: プロセスを終了または強制終了する前に警告する(_K)

en: _Divide CPU Usage by CPU Count
ja: CPU の使用量を CPU の数で割る(_D)

en: Show Memory in IEC
ja: メモリを IEC 単位で表示する

en: Information Fields
ja: 表示する項目

en: Process information shown in list:
ja: 一覧に表示するプロセスの情報:

en: Graphs
ja: グラフ

en: _Chart Data Points
ja: グラフの描画期間 (秒単位)(_C)

en: _Draw CPU Chart as Stacked Area Chart
ja: CPU グラフを積み上げ面グラフで描画する(_D)

en: Draw Charts as S_mooth Graphs
ja: グラフの表示を滑らかにする(_M)

en: Show Memory and Swap in IEC
ja: メモリとスワップを IEC 単位で表示する

en: Show Memory in Logarithmic Scale
ja: メモリを対数目盛で表示する

en: _Show Network Speed in Bits
ja: ネットワークの速度をビット単位で表示する(_S)

en: Set Network Totals _Unit Separately
ja: ネットワークの送信/受信の合計の単位を個別に設定する(_U)

en: Show Network _Totals in Bits
ja: ネットワークの合計をビット単位で表示する(_T)

en: Show _All File Systems
ja: すべてのファイルシステムを表示する(_A)

en: File system information shown in list
ja: 一覧に表示するファイルシステムの情報

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Change _Priority
ja: 優先度の変更(_P)

en: _Nice value:
ja: Nice 値(_N):

en: <small><i><b>Note:</b> The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.</i></small>
ja: <small><i><b>注記:</b> プロセスの優先度は Nice 値で与えます。Nice 値が低いほど優先度は高くなります。</i></small>

en: A simple process and system monitor.
ja: プロセスやシステムの状態を監視するシンプルなモニターです。

en: Show the Processes tab
ja: 起動時にプロセスのタブを表示する

en: Show the Resources tab
ja: 起動時にリソースのタブを表示する

en: Show the File Systems tab
ja: 起動時にファイルシステムのタブを表示する

en: Show the application’s version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Device
ja: デバイス

en: Directory
ja: フォルダー

en: Type
ja: 種類

en: Total
ja: 合計

en: Free
ja: 空き

en: Available
ja: 利用可能

en: Used
ja: 使用済み

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for “%s”
ja: “%s”の色を選択

en: Today %l∶%M %p
ja: 今日の%p%l:%M

en: Yesterday %l∶%M %p
ja: 昨日の%p%l:%M

en: %a %l∶%M %p
ja: %Aの%p%l:%M

en: %b %d %l∶%M %p
ja: %B%-e日の%p%l:%M

en: %b %d %Y
ja: %Y年%B%-e日

en: Fraction
ja: 一部分

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
ja: パイ型の部分の色を取得します

en: Title
ja: タイトル

en: The title of the color selection dialog
ja: 色の選択ダイアログに付与するタイトルです

en: Pick a Color
ja: 色の取得

en: Current Color
ja: 現在の色

en: The selected color
ja: 選択した色

en: Type of color picker
ja: 色の取得ダイアログの種類

en: Received invalid color data
ja: おかしな色データを受け取りました

en: Click to set graph colors
ja: クリックするとグラフの色を指定できます

en: %u hr | %u hrs
ja[0]: %u 時間

en: %u min | %u mins
ja[0]: %u 分

en: %u sec | %u secs
ja[0]: %u 秒

en: %u second | %u seconds
ja[0]: %u 秒

en: not available
ja: 利用できません

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
ja: %s (%.1f%%) / %s

note: xgettext: Used cache string, e.g.: "Cache 2.4GiB"
en: Cache %s
ja: キャッシュ %s

en: %d open file | %d open files
ja[0]: 開いているファイル: %d 件

en: %d matching open file | %d matching open files
ja[0]: 開いているファイル: %d 件

en: Process
ja: プロセス

en: Filename
ja: ファイル名

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ja: VM の先頭

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ja: VM の最後

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ja: VM のサイズ

en: Flags
ja: フラグ

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
ja: VM のオフセット

en: Inode
ja: i ノード

en: Memory Maps
ja: メモリマップ

en: _Memory maps for process “%s” (PID %u):
ja: “%s” (PID %u) のメモリマップ(_M):

en: file
ja: ファイル

en: pipe
ja: パイプ

en: IPv6 network connection
ja: IPv6 のネットワーク接続

en: IPv4 network connection
ja: IPv4 のネットワーク接続

en: local socket
ja: ローカルのソケット

en: unknown type
ja: 不明な種類

en: Object
ja: オブジェクト

en: _Files opened by process “%s” (PID %u):
ja: “%s” (PID: %u) が開いたファイルの一覧(_F):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
ja: フォーム内メインウィンドウのサイズと位置 (幅、高さ、横位置、縦位置)

en: Main Window should open maximized
ja: メインウィンドウを最大化して開くかどうか

en: Show process dependencies in tree form
ja: ツリー表示でプロセスの依存関係を表示する

en: Solaris mode for CPU percentage
ja: CPU の使用率を Solaris モードで表示する

en: If TRUE, system-monitor operates in “Solaris mode” where a task’s CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in “Irix mode”.
ja: true にすると“Solaris モード”で動作するようになります。これはタスクの CPU 使用率に CPU の個数で割った値を使うモードです。それ以外は“IRIX モード”で動作します。

en: Show memory in IEC
ja: メモリを IEC 単位で表示する

en: Enable/Disable smooth refresh
ja: 更新をスムーズにするかどうか

en: Show warning dialog when killing processes
ja: プロセスを強制終了するときに警告ダイアログを表示する

en: Time in milliseconds between updates of the process view
ja: プロセス一覧の更新間隔 (ミリ秒単位)

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
ja: グラフの更新間隔 (ミリ秒単位)

en: Whether information about all file systems should be displayed
ja: すべてのファイルシステムの情報を表示するかどうか

en: Whether to display information about all file systems (including types like “autofs” and “procfs”). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
ja: すべてのファイルシステムの情報を表示するかどうかです (これは“autofs”や“procfs”のような種類も含まれます)。現在マウントされているすべてのファイルシステムの一覧を取得するのに便利です。

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
ja: デバイス一覧の更新間隔 (ミリ秒単位)

en: Time amount of data points in the resource graphs
ja: リソースグラフを描画する期間

en: Determines which processes to show.
ja: どのプロセスを表示するかの設定

en: Saves the currently viewed tab
ja: 現在表示しているタブを保存します

en: CPU colors
ja: CPU の色

en: Each entry is in the format (CPU#, Hexadecimal color value)
ja: 各エントリーはこの形式になります (CPU#、16 進数の色の値)

en: Default graph memory color
ja: メモリグラフの色 (デフォルト)

en: Default graph swap color
ja: スワップグラフの色 (デフォルト)

en: Default graph incoming network traffic color
ja: ネットワーク受信グラフの色 (デフォルト)

en: Default graph outgoing network traffic color
ja: ネットワーク送信グラフの色 (デフォルト)

en: Show network traffic in bits
ja: ネットワークのトラフィックをビット単位で表示する

en: Set network totals unit separately
ja: ネットワークの送信/受信の合計の単位を個別に設定する

en: Show network totals in bits
ja: ネットワークの合計をビット単位で表示する

en: Show memory in logarithmic scale
ja: メモリを対数目盛で表示する

en: Show CPU chart as stacked area chart
ja: CPU を積み上げ面グラフで表示する

en: Show CPU, Memory, and Network charts as smooth graphs using Bezier curves
ja: ベジェ曲線を使用して CPU、メモリ、ネットワークのグラフを滑らかに表示する

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU, Memory, and Network charts as smoothed graphs, otherwise as line charts.
ja: true にすると、CPU、メモリ、ネットワークのグラフを滑らかに表示し、そうでない場合は通常の折れ線グラフで表示します。

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU chart as a stacked area chart instead of a line chart.
ja: true にすると、CPU グラフを折れ線グラフではなく、積み上げ面グラフで表示します。

en: Show memory and swap in IEC
ja: メモリとスワップを IEC 単位で表示する

en: Process view sort column
ja: プロセス一覧の項目の並べ方

en: Process view columns order
ja: プロセス一覧の項目の順番

en: Process view sort order
ja: プロセス一覧の並び順

en: Width of process “Name” column
ja: プロセス一覧の項目“プロセス名”の幅

en: Show process “Name” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“プロセス名”を表示する

en: Width of process “User” column
ja: プロセス一覧の項目“ユーザー”の幅

en: Show process “User” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“ユーザー”を表示する

en: Width of process “Status” column
ja: プロセス一覧の項目“状態”の幅

en: Show process “Status” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“状態”を表示する

en: Width of process “Virtual Memory” column
ja: プロセス一覧の項目“仮想メモリ”の幅

en: Show process “Virtual Memory” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“仮想メモリ”を表示する

en: Width of process “Resident Memory” column
ja: プロセス一覧の項目“物理メモリ”の幅

en: Show process “Resident Memory” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“物理メモリ”を表示する

en: Width of process “Writable Memory” column
ja: プロセス一覧の項目“書き込み可能メモリ”の幅

en: Show process “Writable Memory” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“書き込み可能メモリ”を表示する

en: Width of process “Shared Memory” column
ja: プロセス一覧の項目“共有メモリ”の幅

en: Show process “Shared Memory” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“共有メモリ”を表示する

en: Width of process “X Server Memory” column
ja: プロセス一覧の項目“X サーバーメモリ”の幅

en: Show process “X Server Memory” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“X サーバーメモリ”を表示する

en: Width of process “CPU %” column
ja: プロセス一覧の項目“CPU 使用率”の幅

en: Show process “CPU %” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“CPU 使用率”を表示する

en: Width of process “CPU Time” column
ja: プロセス一覧の項目“CPU 時間”の幅

en: Show process “CPU Time” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“CPU 時間”を表示する

en: Width of process “Started” column
ja: プロセス一覧の項目“起動日時”の幅

en: Show process “Started” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“起動日時”を表示する

en: Width of process “Nice” column
ja: プロセス一覧の項目“Nice 値”の幅

en: Show process “Nice” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“Nice 値”を表示する

en: Width of process “ID” column
ja: プロセス一覧の項目“ID”の幅

en: Show process “ID” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“ID”を表示する

en: Width of process “SELinux Security Context” column
ja: プロセス一覧の項目“SELinux のセキュリティコンテキスト”の幅

en: Show process “SELinux Security Context” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“SELinux のセキュリティコンテキスト”を表示する

en: Width of process “Command Line” column
ja: プロセス一覧の項目“コマンドライン”の幅

en: Show process “Command Line” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“コマンドライン”を表示する

en: Width of process “Memory” column
ja: プロセス一覧の項目“メモリ”の幅

en: Show process “Memory” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“メモリ”を表示する

en: Width of process “Waiting Channel” column
ja: プロセス一覧の項目“休止中の関数”の幅

en: Show process “Waiting Channel” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“休止中の関数”を表示する

en: Width of process “Control Group” column
ja: プロセス一覧の項目“Control Group”の幅

en: Show process “Control Group” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“Control Group”を表示する

en: Width of process “Unit” column
ja: プロセス一覧の項目“単位”の幅

en: Show process “Unit” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“単位”を表示する

en: Width of process “Session” column
ja: プロセス一覧の項目“セッション”の幅

en: Show process “Session” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“セッション”を表示する

en: Width of process “Seat” column
ja: プロセス一覧の項目“シート”の幅

en: Show process “Seat” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“シート”を表示する

en: Width of process “Owner” column
ja: プロセス一覧の項目“所有者”の幅

en: Show process “Owner” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“所有者”を表示する

en: Width of process “Total disk read” column
ja: プロセス一覧の項目“ディスクの総読込量”の幅

en: Show process “Total disk read” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“ディスクの総読込量”を表示する

en: Width of process “Total disk write” column
ja: プロセス一覧の項目“ディスクの総書込量”の幅

en: Show process “Total disk write” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“ディスクの総書込量”を表示する

en: Width of process “Disk read” column
ja: プロセス一覧の項目“ディスクの読み込み”の幅

en: Show process “Disk read” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“ディスクの読み込み”を表示する

en: Width of process “Disk write” column
ja: プロセス一覧の項目“ディスクの書き込み”の幅

en: Show process “Disk write” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“ディスクの書き込み”を表示する

en: Width of process “Priority” column
ja: プロセス一覧の項目“優先度”の幅

en: Show process “Priority” column on startup
ja: 起動時にプロセス一覧の項目“優先度”を表示する

en: Disk view sort column
ja: ディスク一覧の項目の並べ方

en: Disk view sort order
ja: ディスク一覧の並び順

en: Disk view columns order
ja: ディスク一覧の項目の順番

en: Width of disk view “Device” column
ja: ディスク一覧の項目“デバイス”の幅

en: Show disk view “Device” column on startup
ja: 起動時にディスク一覧の項目“デバイス”を表示する

en: Width of disk view “Directory” column
ja: ディスク一覧の項目“フォルダー”の幅

en: Show disk view “Directory” column on startup
ja: 起動時にディスク一覧の項目“フォルダー”を表示する

en: Width of disk view “Type” column
ja: ディスク一覧の項目“種類”の幅

en: Show disk view “Type” column on startup
ja: 起動時にディスク一覧の項目“種類”を表示する

en: Width of disk view “Total” column
ja: ディスク一覧の項目“合計”の幅

en: Show disk view “Total” column on startup
ja: 起動時にディスク一覧の項目“合計”を表示する

en: Width of disk view “Free” column
ja: ディスク一覧の項目“空き”の幅

en: Show disk view “Free” column on startup
ja: 起動時にディスク一覧の項目“空き”を表示する

en: Width of disk view “Available” column
ja: ディスク一覧の項目“利用可能”の幅

en: Show disk view “Available” column on startup
ja: 起動時にディスク一覧の項目“利用可能”を表示する

en: Width of disk view “Used” column
ja: ディスク一覧の項目“使用済み”の幅

en: Show disk view “Used” column on startup
ja: 起動時にディスク一覧の項目“使用済み”を表示する

en: Memory map sort column
ja: メモリマップの項目の並べ方

en: Memory map sort order
ja: メモリマップの並び順

en: Open files sort column
ja: 開いたファイルの項目の並べ方

en: Open files sort order
ja: 開いたファイルの並び順

en: Icon
ja: アイコン

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
ja: PID が %d のプロセスの優先度を %d に変更できません。
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
ja: PID が %d のプロセスをシグナル %d で強制終了できません。
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
ja: 選択したプロセス “%s” (PID: %u) を強制終了しますか?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
ja: 選択したプロセス “%s” (PID: %u) を終了しますか?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping single process
en: Are you sure you want to stop the selected process “%s” (PID: %u)?
ja: 選択したプロセス “%s” (PID: %u) を停止しますか?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the selected process? | Are you sure you want to kill the %d selected processes?
ja[0]: 選択したプロセス (%d 個) を強制終了しますか?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the selected process? | Are you sure you want to end the %d selected processes?
ja[0]: 選択したプロセス (%d 個) を終了しますか?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping multiple processes
en: Are you sure you want to stop the selected process? | Are you sure you want to stop the %d selected processes?
ja[0]: 選択したプロセス (%d 個) を停止しますか?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
ja: プロセスを強制終了すると、データの破損、セッションの異常終了、あるいはセキュリティ上の危険性の増加につながる恐れがあります。反応がないプロセスのみを強制終了してください。

en: _Kill Process | _Kill Processes
ja[0]: プロセスを強制終了(_K)

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
ja: プロセスを終了すると、データの破損、セッションの異常終了、あるいはセキュリティ上の危険性の増加につながる恐れがあります。反応がないプロセスのみを終了してください。

note: SIGSTOP xgettext: secondary alert message
en: Stopping a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be stopped.
ja: プロセスを停止すると、データの破損、セッションの異常終了、あるいはセキュリティ上の危険性の増加につながる恐れがあります。反応がないプロセスのみを停止してください。

en: _Stop Process | _Stop Processes
ja[0]: プロセスを停止(_E)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
ja: プロセス “%s” (PID: %u) の優先度の変更

en: Change Priority of the selected process | Change Priority of %d selected processes
ja[0]: 選択したプロセス (%d 個) の優先度を変更します

en: Note:
ja: メモ:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
ja: プロセスの優先度は、Nice 値で与えられます。小さい Nice 値は高い優先度に相当します。

en: Process Name
ja: プロセス名

en: User
ja: ユーザー

en: Status
ja: 状態

en: Virtual Memory
ja: 仮想メモリ

en: Resident Memory
ja: 物理メモリ

en: Writable Memory
ja: 書き込み可能メモリ

en: Shared Memory
ja: 共有メモリ

en: X Server Memory
ja: X サーバーメモリ

en: CPU Time
ja: CPU 時間

en: Started
ja: 起動日時

en: Nice
ja: Nice 値

en: Priority
ja: 優先度

en: Security Context
ja: セキュリティコンテキスト

en: Command Line
ja: コマンドライン

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
ja: 休止中の関数

en: Unit
ja: 単位

en: Session
ja: セッション

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
ja: シート

en: Owner
ja: 所有者

en: Disk read total
ja: ディスクの総読込量

en: Disk write total
ja: ディスクの総書込量

en: Disk read
ja: ディスクの読み込み

en: Disk write
ja: ディスクの書き込み

en: Set Affinity
ja: 関係を設定

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: Select CPUs "%s" (PID %u) is allowed to run on:
ja: "%s" (PID %u) の実行を許可する CPU を選択してください:

en: Running
ja: 実行中

en: Stopped
ja: 停止中

en: Zombie
ja: ゾンビ

en: Uninterruptible
ja: 割り込み不可

en: Sleeping
ja: スリープ中

en: Very High Priority
ja: 非常に高い優先度

en: High Priority
ja: 高い優先度

en: Normal Priority
ja: 普通の優先度

en: Low Priority
ja: 低い優先度

en: Very Low Priority
ja: 非常に低い優先度

note: xgettext: rate, 10MiB/s or 10Mbit/s
en: %s/s
ja: %s/秒
