gnome-system-monitor - en to tr translation catalogue (361 entries)

en: Device
tr: Aygıt

en: Directory
tr: Konum

en: Type
tr: Tür

en: Total
tr: Toplam

en: Free
tr: Boş

en: Available
tr: Kullanılabilir

en: Used
tr: Kullanılan

en: GNOME System Monitor
tr: GNOME Sistem Gözlemcisi

en: View current processes and monitor system state
tr: Çalışan süreçleri ve sistem durumunu gösterir

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;
tr: System Monitor;Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;İzleyici;Gözlemci;Sistem;Süreç;İşlem;MİB;CPU;Bellek;Ağ;Geçmiş;Kullanım;

[ctx: shortcuts dialog]
en: Processes
tr: Süreçler

[ctx: shortcuts dialog]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcuts dialog]
en: Refresh
tr: Yenile

[ctx: shortcuts dialog]
en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

[ctx: shortcuts dialog]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: shortcuts dialog]
en: Memory Maps
tr: Bellek Eşlemleri

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Files
tr: Açık Dosyalar

[ctx: shortcuts dialog]
en: Set Affinity
tr: Benzeşim Belirle

[ctx: shortcuts dialog]
en: Send Stop Signal
tr: Durdur Sinyali Gönder

[ctx: shortcuts dialog]
en: Send Continue Signal
tr: Sürdür Sinyali Gönder

[ctx: shortcuts dialog]
en: Send Terminate Signal
tr: Sonlandır Sinyali Gönder

[ctx: shortcuts dialog]
en: Send Kill Signal
tr: Öldür Sinyali Gönder

[ctx: shortcuts dialog]
en: Views
tr: Görünüm

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Resources
tr: Kaynaklara Geç

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Processes
tr: Süreçlere Geç

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to File Systems
tr: Dosya Sistemlerine Geç

[ctx: shortcuts dialog]
en: App
tr: Uygulama

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
tr: Menüyü Aç

[ctx: shortcuts dialog]
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

[ctx: shortcuts dialog]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
tr: Çık

en: System Monitor
tr: Sistem Gözlemcisi

en: Search
tr: Ara

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Search processes and users
tr: Süreç ve kullanıcı ara

en: _Resources
tr: _Kaynaklar

en: CPU
tr: MİB

en: Memory
tr: Bellek

en: Swap
tr: Takas Alanı

en: Memory and Swap
tr: Bellek ve Takas Alanı

en: Receiving
tr: Alınıyor

en: Total Received
tr: Toplam Alınan

en: Sending
tr: Gönderiliyor

en: Total Sent
tr: Toplam Gönderilen

en: Network
tr: Ağ

en: Reading
tr: Okuma

en: Total Read
tr: Toplam Okuma

en: Writing
tr: Yazma

en: Total Written
tr: Toplam Yazılan

en: _Processes
tr: _Süreçler

[ctx: interface]
en: _End Process…
tr: Süreci _Sonlandır…

en: Process Properties
tr: Süreç Özellikleri

en: _File Systems
tr: _Dosya Sistemleri

[ctx: Window title for Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
tr: Açık Dosyaları Ara

en: Refresh
tr: Yenile

en: Filter files by name
tr: Dosyaları ada göre süz

en: Case Insensitive
tr: BÜYÜK/küçük Harfe Duyarsız

en: Process
tr: Süreç

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Memory Maps
tr: Bellek Eşlemler

note: virtual memory start
en: VM Start
tr: SB Başlangıç

note: virtual memory end
en: VM End
tr: SB Bitiş

note: virtual memory syze
en: VM Size
tr: SB Boyutu

en: Flags
tr: İmler

note: virtual memory offset
en: VM Offset
tr: SB Ofseti

note: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private Clean
tr: Değişmemiş Özel Bellek

note: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private Dirty
tr: Değişmiş Özel Bellek

note: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared Clean
tr: Değişmemiş Paylaşılan Bellek

note: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared Dirty
tr: Değişmiş Paylaşılan Bellek

en: Inode
tr: Dosya indeksi

[ctx: Menu item to Open Search for Open Files dialog]
en: _Search for Open Files
tr: Açık Dosyaları _Ara

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About System Monitor
tr: Sistem Gözlemcisi _Hakkında

en: _Refresh
tr: _Yenile

en: Ac_tive Processes
tr: _Etkin Süreçler

en: All Pro_cesses
tr: _Tüm Süreçler

en: _My Processes
tr: Süreçleri_m

en: Show _Dependencies
tr: _Bağımlılıkları Göster

note: Menu item to Open Search for Open Files dialog
en: _Search for Open Files
tr: Açık Dosyaları _Ara

en: _Properties
tr: Öze_llikler

en: _Memory Maps
tr: _Bellek Eşlemler

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is not a verb here)
en: _Open Files
tr: _Açık Dosyalar

en: _Change Priority
tr: Önceliği _Değiştir

en: _Very High
tr: Ç_ok Yüksek

en: _High
tr: _Yüksek

en: _Low
tr: _Düşük

en: Ve_ry Low
tr: Çok _Düşük

en: Cus_tom
tr: Ö_zel

en: Set _Affinity…
tr: _Benzeşim Belirle…

en: _Stop…
tr: _Durdur…

en: _Resume
tr: _Sürdür

en: _Terminate…
tr: _Sonlandır…

en: _Force Stop…
tr: _Durmaya Zorla…

en: Open Files
tr: Açık Dosyalar

[ctx: FD here means File Descriptor. Use a short translation if possible, and at most 2-3 characters]
en: FD
tr: DT

en: Object
tr: Nesne

en: Kill process
tr: Süreci öldür

en: Privileges are required to control other users’ processes
tr: Diğer kullanıcıların süreçlerini yönetirken ayrıcalıklar gerekir

en: Renice process
tr: Süreci yeniden önceliklendir

en: Privileges are required to change the priority of processes
tr: Sürecin öncelik sırasını değiştirirken ayrıcalıklar gerekir

en: View and manage system resources
tr: Sistem kaynaklarını görüntüle ve yönet

en: System Monitor is a process viewer and system monitor with an attractive, easy-to-use interface.
tr: Sistem Gözlemcisi; çekici, kullanımı kolay arayüzlü süreç görüntüleyici ve sistem izleyicisidir.

en: System Monitor can help you find out what applications are using the processor or the memory of your computer, can manage the running applications, force stop processes not responding, and change the state or priority of existing processes.
tr: Sistem Gözlemcisi; hangi uygulamaların bellek ve işlemci kullandığını bulmanıza yardım edebilir, çalışan uygulamaları yönetebilir, yanıtlamayan süreçleri zorla kapatabilir ve var olan süreçlerin durumunu veya önceliğini değiştirebilir.

en: The resource graphs feature shows you a quick overview of what is going on with your computer displaying recent network, memory and processor usage.
tr: Kaynak grafiği; ağın, belleğin ve işlemcinin kullanımıyla ve sisteminizde ne olup bittiğiyle ilgili hızlı bakış sunar.

en: Process list view
tr: Süreç listesi görünümü

en: Resources overview
tr: Kaynaklar genel görünümü

en: File Systems view
tr: Dosya Sistemleri görünümü

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;
tr: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;İzleyici;Gözlemci;Sistem;Süreç;İşlem;MİB;CPU;Bellek;Ağ;Geçmiş;Kullanım;Performans;Başarım;Görev;Yönetici;Etkinlik;

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Behavior
tr: Davranış

en: _Update Interval in Seconds
tr: Saniye Türünde _Güncelleme Aralığı

en: _Chart Data Points
tr: _Grafik Veri Noktaları

en: Draw Charts as S_mooth Graphs
tr: Grafikleri Y_umuşak Grafik Olarak Çiz

en: _Draw CPU Chart as Stacked Area Chart
tr: _MİB Grafiğini Yığılmış Alan Grafiği Olarak Çiz

en: Show Memory and Swap in IEC
tr: Bellek ve Takas Alanını IEC Biçiminde Göster

en: Show Memory in Logarithmic Scale
tr: Belleği Logaritmik Ölçekte Göster

en: _Show Network Speed in Bits
tr: Ağ Hızını _Bit Türünde Göster

en: Show Network _Totals in Bits
tr: Ağ _Toplamlarını Bit Türünde Göster

en: Processes
tr: Süreçler

en: Enable _Smooth Refresh
tr: _Yumuşak Yenilemeyi Etkinleştir

en: Alert Before Ending or _Force Stopping Processes
tr: Süreçleri Sonlandırmadan Ya Da Durmaya _Zorlamadan Önce Uyar

en: _Divide CPU Usage by CPU Count
tr: MİB Kullanımını MİB Sayısına _Böl

en: Show Memory in IEC
tr: Belleği IEC Biçiminde Göster

en: Information Fields
tr: Bilgi Alanları

en: Process information shown in list
tr: Listede gösterilen süreç bilgisi

en: File Systems
tr: Dosya Sistemleri

en: Show _All File Systems
tr: _Tüm Dosya Sistemlerini Göster

en: File system information shown in list
tr: Listede gösterilen dosya sistemi bilgisi

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Process ID
tr: Süreç Kimliği

en: User
tr: Kullanıcı

en: Status
tr: Durum

en: Started
tr: Başlamış

en: Priority
tr: Öncelik

en: Usage
tr: Kullanım

en: CPU Time
tr: MİB Zamanı

en: Virtual Memory
tr: Sanal Bellek

en: Resident Memory
tr: Yerleşik Bellek

en: Writable Memory
tr: Yazılabilir Bellek

en: Shared Memory
tr: Paylaşılan Bellek

en: Security Context
tr: Güvenlik Bağlamı

en: Command Line
tr: Komut Satırı

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
tr: Bekleyen Kanal

en: Control Group
tr: Denetim Kümesi

en: More Actions
tr: Daha Çok İşlem

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
tr: Öncelik değeri süreç öncelikleri ile ilgilidir. Düşük öncelik değeri daha yüksek önceliğe karşılık gelir.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: Change _Priority
tr: Ön_celiği Değiştir

en: _Nice Value:
tr: _Öncelik Değeri:

en: Set Affinity
tr: Benzeşim Belirle

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Select CPUs allowed to run on
tr: Çalıştırabilecek MİBleri seç

en: _Run on all CPUs
tr: Tüm MİBler üstünde ç_alıştır

en: Apply to Child _Threads
tr: Alt _Süreçlere Uygula

en: Kill failed on %i: %s
tr: %i üstünde öldürme başarısız: %s

en: Affinity failed on %i: %s
tr: %i üstünde benzeşim başarısız: %s

en: Affinity unsupported
tr: Benzeşim desteklenmiyor

en: Priority failed on %i: %s
tr: %i üstünde öncelik başarısız: %s

en: A simple process and system monitor.
tr: Basit bir süreç ve sistem izleyici.

en: Show the Processes tab
tr: Süreçler sekmesini göster

en: Show the Resources tab
tr: Kaynaklar sekmesini göster

en: Show the File Systems tab
tr: Dosya Sistemleri sekmesini göster

en: Open Failed
tr: Açılamadı

en: _Close
tr: _Kapat

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for “%s”
tr: “%s” İçin Renk Seç

note: Set check box label value to CPU [1..2048]
en: CPU%d
tr: MİB%d

en: Today %l∶%M %p
tr: Bugün %l∶%M %p

en: Yesterday %l∶%M %p
tr: Dün %l∶%M %p

en: Fraction
tr: Şimdiki Renk

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
tr: Dairesel renk seçici için yüzde tam

en: Title
tr: Başlık

en: The title of the color selection dialog
tr: Renk seçme penceresinin başlığı

en: Pick a Color
tr: Renk Seçin

en: Current Color
tr: Şimdiki Renk

en: The selected color
tr: Seçili renk

en: Type of color picker
tr: Renk seçicinin tipi

en: Click to set graph colors
tr: Grafik renklerini atamak için tıkla

note: Translators: loadgraphs y axis percentage labels: 0 %, 50%, 100%
en: %.0f %%
tr: %% %.0f

en: %u hr | %u hrs
tr[0]: %u sa.

en: %u min | %u mins
tr[0]: %u dk.

en: %u sec | %u secs
tr[0]: %u sn.

note: Update label Translators: CPU usage percentage label: 95.7%
en: %.1f%%
tr: %%%.1f

en: not available
tr: kullanılabilir değil

note: xgettext: "540MiB (53 %) of 1.0 GiB" or "540MB (53 %) of 1.0 GB"
en: %s (%.1f%%) of %s
tr: %s (%%%.1f) / %s

note: xgettext: Used cache string, e.g.: "Cache 2.4GiB" or "Cache 2.4GB"
en: Cache %s
tr: Önbellek %s

en: %d Matching Open File | %d Matching Open Files
tr[0]: Eşleşen %d Açık Dosya

en: %d Open File | %d Open Files
tr[0]: %d Açık Dosya

en: file
tr: dosya

en: pipe
tr: boru

en: IPv6 network connection
tr: IPv6 ağ bağlantısı

en: IPv4 network connection
tr: IPv4 ağ bağlantısı

en: local socket
tr: yerel yuva

en: unknown type
tr: bilinmeyen tür

en: Main window width
tr: Ana pencere genişliği

en: Main window height
tr: Ana pencere yüksekliği

en: Main Window should open maximized
tr: Ana Pencere büyültülmüş olarak açılmalıdır

en: Show process dependencies in tree form
tr: Süreç bağımlılıklarını ağaç yapısında göster

en: Solaris mode for CPU percentage
tr: MİB yüzdesi için Solaris kipi

en: If TRUE, system-monitor operates in “Solaris mode” where a task’s CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in “Irix mode”.
tr: Eğer TRUE yapılırsa sistem gözlemcisi bir görevin mib kullanımı toplam MİB sayısına bölündüğü “Solaris kipinde” işlem yapar. Diğer şekilde “Irix kipinde” işlem yapar.

en: Show memory in IEC
tr: Belleği IEC biçiminde göster

en: Enable/Disable smooth refresh
tr: Yumuşak yenilemeyi etkinleştir/kapat

en: Show warning dialog when killing processes
tr: Süreçler öldürülürken uyarı iletisi göster

en: Time in milliseconds between updates of the process view
tr: Milisaniye olarak süreç görüntüleme güncellemeleri arasında geçen zaman

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
tr: Milisaniye olarak grafiklerin güncellenmesi arasında geçen zaman

en: Whether information about all file systems should be displayed
tr: Tüm dosya sistemleriyle ilgili bilgilerin gösterilmesi

en: Whether to display information about all file systems (including types like “autofs” and “procfs”). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
tr: Tüm dosya sistemleriyle ilgili bilgilerin gösterilip gösterilmeyeceği (“autofs” ve “procfs” gibi dosya sistemi türlerini de içeren). Şu an bağlı olan tüm dosya sistemlerinin listesini almak için yararlıdır.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
tr: Milisaniye olarak aygıt listesi güncellemeleri arasında geçen zaman

en: Time amount of data points in the resource graphs
tr: Kaynak grafiklerdeki veri noktalarının zaman ölçüsü

en: Determines which processes to show.
tr: Hangi süreçlerin gösterileceğini belirler.

en: Saves the currently viewed tab
tr: Şu an gösterilen sekmeleri kaydet

en: Expand CPU section on startup
tr: Başlangıçta MİB bölmesini genişlet

en: Whether to expand the CPU section in the resources tab on startup.
tr: Başlangıçta kaynaklar sekmesindeki MİB bölmesinin genişletilmesi.

en: Expand memory section on startup
tr: Başlangıçta bellek bölmesini genişlet

en: Whether to expand the memory section in the resources tab on startup.
tr: Başlangıçta kaynaklar sekmesindeki bellek bölmesinin genişletilmesi.

en: Expand network section on startup
tr: Başlangıçta ağ bölmesini genişlet

en: Whether to expand the network section in the resources tab on startup.
tr: Başlangıçta kaynaklar sekmesindeki ağ bölmesinin genişletilmesi.

en: Expand disks section on startup
tr: Başlangıçta disk bölmesini genişlet

en: CPU colors
tr: MİB renkleri

en: Each entry is in the format (CPU#, Hexadecimal color value)
tr: Her girdi (MİB No, Onaltılık renk değeri) biçimindedir

en: Default graph memory color
tr: Bellek grafiği öntanımlı rengi

en: Default graph swap color
tr: Öntanımlı takas grafik rengi

en: Default graph incoming network traffic color
tr: Öntanımlı gelen ağ trafiği grafik rengi

en: Default graph outgoing network traffic color
tr: Öntanımlı giden ağ trafiği grafik rengi

en: Default graph disk read color
tr: Öntanımlı disk okuma grafik rengi

en: Default graph disk write color
tr: Öntanımlı disk yazma grafik rengi

en: Show network traffic in bits
tr: Ağ trafiğini bit türünden göster

en: Show network totals in bits
tr: Ağ toplamlarını bit türünden göster

en: Show memory in logarithmic scale
tr: Belleği logaritmik ölçekte göster

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU chart as a stacked area chart instead of a line chart.
tr: Eğer TRUE yapılırsa sistem gözlemcisi MİB grafiğini çizgi grafiği yerine yığılmış alan grafiği olarak gösterir.

en: Show CPU chart as stacked area chart
tr: MİB grafiğini yığılmış alan grafiği olarak göster

en: Show CPU, Memory, Network, and Disk charts as smooth graphs using Bezier curves
tr: MİB, Bellek, Ağ ve Disk grafiklerini Bezier eğrileri kullanarak pürüzsüz grafik olarak göster

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU, Memory, Network, and Disk charts as smoothed graphs, otherwise as line charts.
tr: Eğer TRUE ise sistem gözlemcisi MİB, Bellek, Ağ ve Disk grafiklerini çizgi grafiği yerine pürüzsüz grafik olarak gösterir.

en: Show memory and swap in IEC
tr: Bellek ve takas alanını IEC biçiminde göster

en: Process view sort column
tr: Süreç görünümü sıralama sütunu

en: Process view columns order
tr: Süreç görünümü sütun düzeni

en: Process view sort order
tr: Süreç görünümü sıralama düzeni

en: Width of process “Name” column
tr: Süreç “Ad” sütununun genişliği

en: Show process “Name” column on startup
tr: Sürecin “Ad” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “User” column
tr: Süreç “Kullanıcı” sütununun genişliği

en: Show process “User” column on startup
tr: Sürecin “Kullanıcı” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Status” column
tr: Süreç “Durum” sütununun genişliği

en: Show process “Status” column on startup
tr: Sürecin “Durum” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Virtual Memory” column
tr: Süreç “Sanal Bellek” sütununun genişliği

en: Show process “Virtual Memory” column on startup
tr: Sürecin “Sanal Bellek” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Resident Memory” column
tr: Süreç “Yerleşik Bellek” sütununun genişliği

en: Show process “Resident Memory” column on startup
tr: Sürecin “Yerleşik Bellek” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Writable Memory” column
tr: Süreç “Yazılabilir Bellek” sütununun genişliği

en: Show process “Writable Memory” column on startup
tr: Sürecin “Yazılabilir Bellek” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Shared Memory” column
tr: Süreç “Paylaşılan Bellek” sütununun genişliği

en: Show process “Shared Memory” column on startup
tr: Sürecin “Paylaşılan Bellek” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “X Server Memory” column
tr: Süreç “X Sunucusu Belleği” sütununun genişliği

en: Show process “X Server Memory” column on startup
tr: Sürecin “X Sunucusu Belleği” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “CPU %” column
tr: Süreç “MİB %” sütununun genişliği

en: Show process “CPU %” column on startup
tr: Başlangıçta “MİB %” süreç sütununu göster

en: Width of process “CPU Time” column
tr: Süreç “MİB Zamanı” sütununun genişliği

en: Show process “CPU Time” column on startup
tr: Sürecin “MİB Zamanı” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Started” column
tr: Süreç “Başlatıldı” sütununun genişliği

en: Show process “Started” column on startup
tr: Sürecin “Başlatıldı” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Nice” column
tr: Süreç “Öncelik” sütununun genişliği

en: Show process “Nice” column on startup
tr: Sürecin “Öncelik” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “ID” column
tr: Süreç “ID” sütununun genişliği

en: Show process “ID” column on startup
tr: Başlangıçta süreç “ID” sütununu göster

en: Width of process “SELinux Security Context” column
tr: Süreç “SELinux Güvenlik Bağlamı” sütununun genişliği

en: Show process “SELinux Security Context” column on startup
tr: Sürecin “SELinux Güvenlik Bağlamı” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Command Line” column
tr: Süreç “Komut Satırı” sütununun genişliği

en: Show process “Command Line” column on startup
tr: Sürecin “Komut Satırı” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Memory” column
tr: Süreç “Bellek” sütununun genişliği

en: Show process “Memory” column on startup
tr: Sürecin “Bellek” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Waiting Channel” column
tr: Süreç “Bekleyen Kanal” sütununun genişliği

en: Show process “Waiting Channel” column on startup
tr: Başlangıçta “Bekleyen Kanal” süreç sütununu göster

en: Width of process “Control Group” column
tr: Süreç “Denetim Kümesi” sütununun genişliği

en: Show process “Control Group” column on startup
tr: Sürecin “Denetim Kümesi” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Unit” column
tr: Süreç “Birim” sütununun genişliği

en: Show process “Unit” column on startup
tr: Sürecin “Birim” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Session” column
tr: Süreç “Oturum” sütununun genişliği

en: Show process “Session” column on startup
tr: Sürecin “Oturum” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Seat” column
tr: Süreç “Yuva” sütununun genişliği

en: Show process “Seat” column on startup
tr: Sürecin “Yuva” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Owner” column
tr: Süreç “Sahip” sütununun genişliği

en: Show process “Owner” column on startup
tr: Sürecin “Sahip” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Disk read total” column
tr: Süreç “Toplam diskten okuma” sütununun genişliği

en: Show process “Disk read total” column on startup
tr: Sürecin “Toplam diskten okuma” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Disk write total” column
tr: Süreç “Toplam diske yazma” sütununun genişliği

en: Show process “Disk write total” column on startup
tr: Sürecin “Toplam diske yazma” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Disk read” column
tr: Süreç “Diskten okuma” sütununun genişliği

en: Show process “Disk read” column on startup
tr: Sürecin “Diskten okuma” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Disk write” column
tr: Süreç “Diske yazma” sütununun genişliği

en: Show process “Disk write” column on startup
tr: Sürecin “Diske yazma” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Priority” column
tr: Süreç “Öncelik” sütununun genişliği

en: Show process “Priority” column on startup
tr: Sürecin “Öncelik” sütununu başlangıçta göster

en: Disk view sort column
tr: Disk görünümü sıralama sütunu

en: Disk view sort order
tr: Disk görünümü sıralama düzeni

en: Disk view columns order
tr: Disk görünümü sütun düzeni

en: Width of disk view “Device” column
tr: Disk görünümü “Aygıt” sütununun genişliği

en: Show disk view “Device” column on startup
tr: Disk görünümü “Aygıt” sütununu başlangıçta göster

en: Width of disk view “Directory” column
tr: Disk görünümü “Dizin” sütununun genişliği

en: Show disk view “Directory” column on startup
tr: Disk görünümü “Dizin” sütununu başlangıçta göster

en: Width of disk view “Type” column
tr: Disk görünümü “Tür” sütununun genişliği

en: Show disk view “Type” column on startup
tr: Disk görünümü “Tür” sütununu başlangıçta göster

en: Width of disk view “Total” column
tr: Disk görünümü “Toplam” sütununun genişliği

en: Show disk view “Total” column on startup
tr: Disk görünümü “Toplam” sütununu başlangıçta göster

en: Width of disk view “Free” column
tr: Disk görünümü “Boşta” sütununun genişliği

en: Show disk view “Free” column on startup
tr: Disk görünümü “Boşta” sütununu başlangıçta göster

en: Width of disk view “Available” column
tr: Disk görünümü “Kullanılabilir” sütununun genişliği

en: Show disk view “Available” column on startup
tr: Disk görünümü “Kullanılabilir” sütununu başlangıçta göster

en: Width of disk view “Used” column
tr: Disk görünümü “Kullanımda” sütununun genişliği

en: Show disk view “Used” column on startup
tr: Disk görünümü “Kullanımda” sütununu başlangıçta göster

en: Memory map sort column
tr: Bellek eşlemi sıralama sütunu

en: Memory map sort order
tr: Bellek eşlemi sıralama düzeni

en: Open files sort column
tr: Açık dosyalar sıralama sütunu

en: Open files sort order
tr: Açık dosyalar sıralama düzeni

en: Icon
tr: Simge

en: Cannot Change Priority
tr: Öncelik Değiştirilemedi

en: Cannot Kill Process
tr: Süreç Öldürülemedi

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Force Stop %s?
tr: %s Durmaya Zorlansın Mı?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: End %s?
tr: %s Sonlandırılsın Mı?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping single process
en: Stop %s?
tr: %s Durdurulsun Mu?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Force Stop Selected Process? | Force Stop %d Selected Processes?
tr[0]: Seçili %d Süreç Durmaya Zorlansın Mı?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: End Selected Process? | End %d Selected Processes?
tr[0]: %d Süreç Sonlandırılsın Mı?

note: SIGSTOP xgettext: primary alert message for stopping multiple processes
en: Stop Selected Process? | Stop %d Selected Processes?
tr[0]: Seçili %d Süreç Durdurulsun Mu?

note: xgettext: secondary alert message
en: Force stopping processes can result in data loss, crashes, and system failures
tr: Süreçleri durmaya zorlamak veri yitimine, çökmeye ve sistem hatalarına neden olabilir

en: _Force Stop
tr: _Durmaya Zorla

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending processes can result in data loss, crashes, and system failures
tr: Süreçlerin sonlandırılması veri yitimine, çökmeye ve sistem hatalarına neden olabilir

en: _End
tr: _Sonlandır

note: SIGSTOP xgettext: secondary alert message
en: Stopping processes can result in data loss, crashes, and system failures
tr: Süreçlerin durdurulması veri yitimine, çökmeye ve sistem hatalarına neden olabilir

en: _Stop
tr: _Durdur

en: Change Priority of %s (PID %u)
tr:  %s (PID %u) Sürecinin Önceliği Değiştir

en: Change Priority of the Selected Process | Change Priority of %d Selected Processes
tr[0]: Seçilen %d Sürecin Önceliğini Değiştir

en: _End Process… | _End Processes…
tr[0]: Süreç(leri) _Sonlandır…

en: Name
tr: Ad

en: X Server Memory
tr: X Sunucusu Belleği

en: Nice
tr: Öncelik

en: ID
tr: Kimlik

en: Unit
tr: Birim

en: Session
tr: Oturum

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
tr: Yuva

en: Owner
tr: Sahip

en: Disk Read Total
tr: Toplam Diskten Okuma

en: Disk Write Total
tr: Toplam Diske Yazma

en: Disk Read
tr: Diskten Okuma

en: Disk Write
tr: Diske Yazma

note: Create error alert dialog
en: GNU CPU Affinity error
tr: GNU CPU Affinity hatası

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Stopped
tr: Durdurulmuş

en: Zombie
tr: Zombi

en: Uninterruptible
tr: Kesilemez

en: Sleeping
tr: Uykuda

en: Very High
tr: Çok Yüksek

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: Very Low
tr: Çok Düşük

en: Very High Priority
tr: Çok Yüksek Öncelik

en: High Priority
tr: Yüksek Öncelik

en: Normal Priority
tr: Normal Öncelik

en: Low Priority
tr: Düşük Öncelik

en: Very Low Priority
tr: Çok Düşük Öncelik
