gnome-system-tools master - en to ja translation catalogue (469 entries)

en: Access point name:
ja: アクセス・ポイントの名前:

en: Account data
ja: アカウント情報

en: Aliases:
ja: エイリアス:

en: Con_figuration:
ja: 設定の種類(_F):

en: Connection Settings
ja: 接続の設定

en: Connection type:
ja: 接続の種類:

en: Connections
ja: 接続

en: DNS Servers
ja: DNS サーバ

en: D_omain name:
ja: ドメイン名(_O):

en: Delete current location
ja: この場所を削除します

en: E_nable roaming mode
ja: ローミングを有効にする(_N)

en: E_nable this connection
ja: この接続を有効にする(_N)

en: Ethernet interface:
ja: Ethernet のインタフェース:

en: General
ja: 全般

en: Hexadecimal
ja: 16進形式

en: Host Alias Properties
ja: エイリアスのプロパティ

en: Host Settings
ja: ホスト側の設定

en: Hosts
ja: ホスト

en: IP address:
ja: IP-アドレス

en: Interface properties
ja: インタフェースのプロパティ

en: Internet service provider data
ja: プロバイダ (ISP) の情報

en: Location:
ja: 場所:

en: Loud
ja: 大

en: Low
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Modem
ja: モデム

en: Modem Settings
ja: モデムの設定

en: Network _password:
ja: ネットワークのパスワード(_P):

en: Network name (_ESSID):
ja: ネットワーク名 (ESSID)(_E):

en: Off
ja: オフ

en: Options
ja: オプション

en: P_assword
ja: パスワード(_A)

en: Password _type:
ja: パスワードの種類(_T):

en: Plain (ASCII)
ja: 平文 (ASCII)

en: Pulses
ja: パルス

en: Save current network configuration as a location
ja: このネットワークの設定に場所として名前を付けて保存します

en: Search Domains
ja: 検索ドメイン

en: Tones
ja: トーン

en: Use the Internet service provider nameservers
ja: プロバイダ (ISP) が提供するネームサーバを使用する

en: Wireless Settings
ja: 無線 LAN の設定

en: _Autodetect
ja: 自動判別(_A)

en: _Dial prefix:
ja: ダイアルの接頭番号(_D):

en: _Dial type:
ja: ダイアルの種類(_D):

en: _Gateway address:
ja: ゲートウェイ(_G):

en: _Host name:
ja: ホスト名(_H):

en: _IP address:
ja: IP-アドレス(_I):

en: _Local IP:
ja: ローカル IP(_L):

en: _Modem port:
ja: モデムのポート(_M):

en: _Phone number:
ja: 電話番号(_P):

en: _Remote IP:
ja: リモート IP(_R):

en: _Retry if the connection breaks or fails to start
ja: 接続に失敗したり切断したら再試行する(_R)

en: _Set modem as default route to internet
ja: モデムをインターネットに対するデフォルト・ルートにする(_S)

en: _Subnet mask:
ja: サブネット・マスク(_S):

en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

note: TRANSLATORS: Volume as in loudness
en: _Volume:
ja: 音量(_V):

en: Advanced settings:
ja: 高度な設定:

en: Select the services that you wish to activate:
ja: 起動するサービスを選択してください:

en: Add allowed hosts
ja: 許可するホストの追加

en: Allowed Hosts
ja: 共有を許可するホスト

en: Allowed hosts:
ja: 許可するホスト:

en: Comment:
ja: コメント:

en: Domain / _Workgroup:
ja: ドメイン / ワークグループ(_W):

en: Enter password for user
ja: ユーザ用パスワードの入力

en: Enter password for user:
ja: ユーザ用パスワードの入力:

en: General Properties
ja: 全般的なプロパティ

en: Host name:
ja: ホスト名:

en: Hosts Settings
ja: ホスト側の設定

en: Name:
ja: 名前:

en: Netmask:
ja: ネットマスク:

en: Network:
ja: ネットワーク:

en: Read only
ja: 読み込みのみ

en: Share
ja: 共有

en: Share Properties
ja: 共有のプロパティ

en: Share through:
ja: 共有プロトコル:

en: Shared Folder
ja: 共有するフォルダ

en: Shared Folders
ja: フォルダの共有

en: This computer is a _WINS server
ja: このマシンは WINS サーバである(_W)

en: Users
ja: ユーザ

en: WINS _server:
ja: 次の WINS サーバを使う(_S):

en: Windows sharing
ja: Windows 共有の設定

en: _Path:
ja: フォルダ(_P):

en: _Read only
ja: 読み込み専用(_R)

en: Add NTP Server
ja: 時刻サーバの追加

en: NTP server
ja: 時刻サーバ

en: Se_lect Servers
ja: 時刻サーバの選択(_L)

en: Selection
ja: 選択

en: Synchronize now
ja: 同期する

en: Time Zone
ja: タイム・ゾーン

en: Time servers
ja: 時刻サーバ

en: Time servers:
ja: 時刻サーバ:

en: Time zone
ja: タイムゾーン:

en: Time zone:
ja: タイムゾーン:

en: Unconfigured
ja: (未設定)

en: _Configuration:
ja: 設定(_C):

en: _Date:
ja: 日付(_D):

en: _Time:
ja: 時刻(_T):

en: A user with this name already exists. Please choose a different name for the new user.
ja: この名前のユーザは既に存在しています。新しいユーザには別の名前を選んでください。

en: Account _type:
ja: アカウントの種類(_T):

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Assign a random password by default
ja: 無作為なパスワードを割り当てる

en: Automatic UID/GID
ja: UID/GID の自動割り当て

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Change Advanced User Settings
ja: ユーザの高度な設定の変更

en: Change User Account Type
ja: ユーザ・アカウントの種類を変更

en: Change User Name
ja: ユーザ名を変更

en: Change User Password
ja: ユーザのパスワードの変更

en: Changing advanced settings for:
ja: 高度な設定の変更:

en: Changing user account type for:
ja: 以下のユーザのアカウントの種類を変更します:

en: Changing user name for:
ja: ユーザ名を変更:

en: Changing user password for:
ja: ユーザのパスワードの変更:

en: Con_firmation:
ja: パスワードの確認(_F):

en: Contact Information
ja: コンタクトの情報

en: Create New User
ja: 新しいユーザの作成

en: Create a new user
ja: 新しいユーザを作成します

en: Days between warning and password expiration:
ja: パスワードの有効期限に対して警告を出すまでの日数:

en: Default _group:
ja: グループ(_G):

en: Default _shell:
ja: 使用する Shell (_S):

en: Disable _account
ja: アカウントを無効化(_A)

en: Don't ask for password on _login
ja: ログインの時にパスワードを尋ねない(_L)

en: Encrypt all your files with your login password to strongly protect them from people with physical access to your computer, at the expense of a slightly reduced performance.
ja: ファイルをログインパスワードで暗号化すると、いくらかパフォーマンスが低下しますが、コンピュータへの物理アクセスができる人から協力に守ることができます。

en: Full _Name:
ja: フルネーム(_N):

en: Generate _random password
ja: ランダムなパスワードを自動生成する(_R)

en: Group Members
ja: グループのメンバ

en: Group _ID:
ja: グループ ID(_I):

en: Group _name:
ja: グループ名(_N):

en: Group properties
ja: グループのプロパティ

en: Groups available on the system:
ja: このシステムで利用可能なグループ:

en: Groups settings
ja: グループの設定

en: Ma_ximum days a password may be used:
ja: パスワードの有効日数(_X):

en: Maximum GID:
ja: GID の最大値:

en: Maximum UID:
ja: UID の最大値:

en: Mi_nimum days between password changes:
ja: パスワードの変更を許可する最短日数(_N):

en: Minimum GID:
ja: GID の最小値:

en: Minimum UID:
ja: UID の最小値:

en: Minimum days allowed between password changes:
ja: パスワードの変更を許可する最短日数:

en: New _password:
ja: 新しいパスワード(_P):

en: Number of days that a password may be used:
ja: パスワードが使われるかもしれない日数:

en: O_ffice location:
ja: 会社の住所(_F):

en: Optional Settings
ja: オプションの設定

en: Password Settings
ja: パスワードの設定

en: Password set to:
ja: 設定されたパスワード:

en: Privileges
ja: 権限

en: Profile Settings
ja: プロファイルの設定

en: Profile _name:
ja: プロファイルの名前(_N):

en: Set password b_y hand
ja: パスワードを手動で設定する(_Y)

en: System Defaults
ja: システムのデフォルト

en: This account is disabled.
ja: このアカウントは無効化されています。

en: This account is using special settings that have been defined manually. Use the <i>Advanced Settings</i> dialog to tune them.
ja: このアカウントは手動で定義された特別な設定を使用しています。<i>高度な設定</i> ダイアログを使ってそれらをチューニングしてください。

en: User ID:
ja: ユーザ ID:

en: User Privileges
ja: ユーザの権限

en: User profiles
ja: ユーザのプロファイル

note: No item should exceed a length of 40 characters, to avoid wrapping on two lines. Better simplifying than making it hard to read!
en: Username must consist of:
      ➣ lower case letters from the English alphabet
      ➣ digits
      ➣ any of the characters ".", "-" and "_"
ja: ユーザ名は以下のような構成でなくてはなりません:
      ➣ 英語のアルファベットの小文字
      ➣ 数字
      ➣ "."、"-"、そして "_" のいずれか

en: Username must start with a letter!
ja: ユーザ名は文字で始まってなくてはなりません!

en: You can't change user ID while the user is logged in.
ja: ユーザがログインしている間、そのユーザのIDを変更することはできません

en: _Add Profile
ja: プロファイルの追加(_A)

en: _Advanced Settings
ja: 高度な設定(_A)

en: _Change...
ja: 変更(_C)...

en: _Comments
ja: コメント(_C)

en: _Current password:
ja: 現在のパスワード(_C):

en: _Custom
ja: カスタム(_C)

en: _Days between warning and password expiration:
ja: パスワードの有効期限の警告を出すまでの日数(_D):

en: _Enable Account
ja: アカウントを有効化(_E)

en: _Encrypt home folder to protect sensitive data
ja: 秘密にしておきたいデータを守るためにホームディレクトリを暗号化(_E)

en: _Generate
ja: 生成(_G)

en: _Home directory:
ja: ホームディレクトリ(_H):

en: _Home phone:
ja: 自宅の電話番号(_H):

en: _Main group:
ja: メインのグループ(_M):

en: _Manage Groups
ja: グループの管理(_M)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Shell:
ja: Shell (_S):

en: _Work phone:
ja: 会社の電話番号(_W):

en: Show root user
ja: root ユーザを表示

en: Show system users
ja: システムユーザを表示

en: Whether the users-admin tool should show system users in the users list.
ja: users-admin ツールでユーザの一覧中のシステムユーザを表示するかどうか。

en: Whether the users-admin tool should show the root user in the users list.
ja: users-admin ツールでユーザの一覧中の root ユーザを表示するかどうか。

en: The platform you are running is not supported by this tool
ja: このツールはお使いのプラットフォームをサポートしていません

note: label
en: If you know for sure that it works like one of the platforms listed below, you can select that and continue. Note, however, that this might damage the system configuration or downright cripple your computer.
ja: お使いのプラットフォームがこの一覧にあると確信できる場合は、それを選択して続行できます。【注意】但し、そのためにお使いの設定にダメージを与え、コンピュータが完全にマヒするかもしれません。

en: Unsupported platform
ja: サポート外のプラットフォーム

en: The configuration could not be loaded
ja: 設定情報を読み込めませんでした

note: OPERATION_COMMIT
en: The configuration could not be saved
ja: 設定情報を保存できませんでした

en: You are not allowed to access the system configuration.
ja: システムの設定情報にアクセスする権限がありません。

note: OPERATION_COMMIT
en: You are not allowed to modify the system configuration.
ja: あなたはシステムの設定情報を変更する権限はありません。

en: Invalid data was found.
ja: 無効なデータが見つかりました。

note: OOBS_RESULT_ERROR
en: An unknown error occurred.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: Could not display help
ja: ヘルプを表示できませんでした

en: The system configuration has potentially changed.
ja: システムの設定情報は潜在的に変更されています。

en: Update content? This will lose any modification in course.
ja: 内容を更新しますか? (更新すると変更内容が失われます)

en: An error occurred while checking for authorizations: %s
    You may report this as a bug.
ja: 権限をチェックしようとした時にエラーが発生しました: %s
    これはバグとして報告できます。

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Type address
ja: "アドレスを入力してください"

en: Changing interface configuration
ja: インタフェースの設定を変更しています

en: Could not autodetect modem device
ja: モデム・デバイスを自動検出できませんでした

en: Check that the device is not busy and that is correctly attached to the computer.
ja: モデムがビジー状態でないか、またはお使いのシステムへ正しく接続されているかを確認してください

en: The host name has changed
ja: ホスト名が変更されています

en: This will prevent you from launching new applications, and so you will have to log in again. Continue anyway?
ja: これにより新しいアプリを起動できなくなるので再ログインしてください。どうしても続行しますか?

en: Change _Host name
ja: ホスト名を変更する(_H)

en: Automatic configuration (DHCP)
ja: 自動設定 (DHCP)

en: Local Zeroconf network (IPv4 LL)
ja: ローカルの Zeroconf ネットワーク (IPv4 LL)

en: Static IP address
ja: IP-アドレスを指定する

en: WEP key (ascii)
ja: WEP キー (ASCII)

en: WEP key (hexadecimal)
ja: WEP キー (16進形式)

en: WPA Personal
ja: WPA パーソナル

en: WPA2 Personal
ja: WPA2 パーソナル

en: ISDN modem
ja: ISDN モデム

en: Serial modem
ja: シリアル・モデム

en: %s Properties
ja: %sのプロパティ

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: IP Address
ja: IP-アドレス

en: Aliases
ja: エイリアス

en: This network interface is not configured
ja: このネットワーク・インタフェースは設定されていません

en: Roaming mode enabled
ja: ローミング・モードが有効になっています

en: <b>Essid:</b> %s
ja: <b>ESSID:</b> %s

en: Address:
ja: アドレス:

en: Subnet mask:
ja: サブネット・マスク:

en: Remote address:
ja: リモートアドレス:

en: Type:
ja: 種類:

en: Phone number:
ja: 電話番号:

en: Wireless connection
ja: 無線 LAN 接続

en: Infrared connection
ja: 赤外線接続

en: Wired connection
ja: 有線接続

en: Parallel port connection
ja: パラレルポート接続

en: Point to point connection
ja: PPP 接続

en: Changing network location
ja: ネットワークの場所を変更しています

en: There is already a location with the same name
ja: 既に同じ名前の場所が存在します

en: Overwrite it?
ja: 上書きしますか?

en: Save location
ja: 場所の保存

en: _Location name:
ja: 場所の名前(_L):

en: Do you want to delete location "%s"?
ja: "%s" という場所を削除しますか?

en: The interface does not exist
ja: インタフェースは存在しません

en: Check that it is correctly typed and that it is correctly supported by your system.
ja: インタフェース名を正しく入力したか、そしてお使いのシステムでサポートされているか確認してください

en: Configure a network interface
ja: ネットワーク・インタフェースを設定する

en: Configure the first network interface with a specific type
ja: 一番最初のネットワーク・インタフェースを指定した種類で設定する

en: Configure network devices and connections
ja: ネットワーク・デバイスの接続を設定します

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Settings
ja: ネットワークの設定

en: Settings for service "%s"
ja: "%s" サービスの設定

en: Are you sure you want to deactivate %s?
ja: 本当に %s のサービスを無効にしてもよろしいですか?

en: This may affect your system behavior in several ways, possibly leading to data loss.
ja: これはお使いのシステムにいろいろ影響を及ぼす恐れがあり、最終的にデータを失うことになるかもしれません。

en: Web server
ja: ウェブ・サーバ

en: Shares your web pages over the Internet
ja: インターネットを介してウェブ・ページを共有します

note: GST_ROLE_WEB_SERVER
en: Actions scheduler
ja: アクションのスケジューラ

en: Executes scheduled actions
ja: スケジュールされた処理を実行します

note: GST_ROLE_COMMAND_SCHEDULER
en: Printer service
ja: 印刷サービス

en: Allows applications to use printers
ja: アプリケーションでプリンタを使用できるようにします

note: GST_ROLE_PRINTER_SERVICE
en: Mail agent
ja: メール・エージェント

en: Delivers your outgoing mail
ja: メールを配送します

note: GST_ROLE_MTA
en: MTA authentication service
ja: MTA の認証サービス

note: GST_ROLE_MTA_AUTH
en: Mail fetcher
ja: メールの取得

en: Downloads your mail from remote accounts
ja: リモートのアカウントからメールをダウンロードします

note: GST_ROLE_MAIL_FETCHER
en: Graphical login manager
ja: グラフィカルなログイン・マネージャ

en: Allows users to login graphically
ja: グラフィカルなマネージャでログインできるようにします

note: GST_ROLE_DISPLAY_MANAGER
en: Database server
ja: データベース・サーバ

en: Data storage system
ja: データ・ストレージ・システムです

note: GST_ROLE_DATABASE_SERVER GST_ROLE_FILE_SERVER_SMB GST_ROLE_FILE_SERVER_FTP
en: Folder sharing service
ja: フォルダの共有サービス

en: Shares folders over your network
ja: ネットワークを介してフォルダを共有します

note: GST_ROLE_FILE_SERVER_NFS
en: FTP service
ja: FTP サーバ

en: Shares folders over the Internet
ja: インターネットを介してフォルダを共有します

note: GST_ROLE_FILE_SERVER_TFTP
en: Clock synchronization service
ja: 時刻の同期サービス

en: Synchronizes your computer clock with Internet time servers
ja: お使いのコンピュータの時計をインターネット時刻サーバと同期します

note: GST_ROLE_NTP_SERVER
en: Antivirus
ja: アンチウィルス

en: Analyzes your incoming mail for virus
ja: 新着メールがウィルスに感染しているかどうか調査します

note: GST_ROLE_ANTIVIRUS
en: Firewall
ja: ファイヤーウォール

en: Blocks undesired network access to your computer
ja: 好ましくないネットワーク・アクセスをブロックします

note: GST_ROLE_FIREWALL_MANAGEMENT
en: Dictionary server
ja: 辞書サーバ

note: GST_ROLE_DICTIONARY_SERVER
en: Speech synthesis support
ja: 音声の合成サポート

note: GST_ROLE_SPEECH_SYNTHESIS
en: Computer activity logger
ja: ログの記録サービス

en: Keeps a log of your computer activity
ja: お使いのコンピュータの動きをログに記録します

note: GST_ROLE_SYSTEM_LOGGER
en: Remote backup server
ja: リモート・バックアップ・サーバ

note: GST_ROLE_REMOTE_BACKUP
en: Spam filter
ja: スパム・フィルタ

note: GST_ROLE_SPAM_FILTER
en: Remote shell server
ja: リモート・シェル・サーバ

en: Secure shell server
ja: セキュアなシェル・サービスです

note: GST_ROLE_SECURE_SHELL_SERVER
en: Application server
ja: アプリケーション・サーバ

note: GST_ROLE_APPLICATION_SERVER
en: Automated crash reports support
ja: クラッシュの自動報告のサポート

note: GST_ROLE_AUTOMATED_CRASH_REPORTS_MANAGEMENT
en: System communication bus
ja: システム・コミュニケーション・バス

note: GST_ROLE_DBUS,
en: System configuration manager
ja: システム設定の管理

note: GST_ROLE_SCHOOL_MANAGEMENT_PLATFORM
en: Network security auditor
ja: ネットワーク・セキュリティ監査

note: GST_ROLE_SECURITY_AUDITING
en: Web calendar server
ja: ウェブ・カレンダのサーバ

note: GST_ROLE_WEB_CALENDAR_SERVER
en: OEM configuration manager
ja: OEM 設定の管理

note: GST_ROLE_OEM_CONFIGURATION_MANAGEMENT
en: Terminal multiplexor
ja: 端末のマルチプレクサ

note: GST_ROLE_TERMINAL_MULTIPLEXOR
en: Disk quota activation
ja: ディスク使用量の監視

note: GST_ROLE_QUOTA_MANAGEMENT
en: Package index monitor
ja: パッケージ目録の監視

note: GST_ROLE_PACKAGE_INDEX_MONITORING
en: Network service
ja: ネットワーク・サービス

note: GST_ROLE_NETWORK
en: Dynamic DNS services updater
ja: ダイナミック DNS の更新サービス

note: GST_ROLE_DYNAMIC_DNS_SERVICE
en: DHCP server
ja: DHCP サーバ

note: GST_ROLE_DHCP_SERVER
en: Domain name server
ja: ドメイン・ネーム・サーバ

note: GST_ROLE_DNS
en: Proxy cache service
ja: プロキシ・キャッシュ・サービス

note: GST_ROLE_PROXY_CACHE
en: LDAP server
ja: LDAP サーバ

note: GST_ROLE_LDAP_SERVER
en: Mailing lists manager
ja: メーリングリストの管理

note: GST_ROLE_MAILING_LISTS_MANAGER
en: Multicast DNS service discovery
ja: マルチキャスト式 DNS サービスの検索

note: GST_ROLE_RENDEZVOUS
en: Account information resolver
ja: アカウント情報の検索

note: GST_ROLE_NSS
en: Virtual Private Network server
ja: 仮想プライベート・ネットワーク・サーバ

note: GST_ROLE_VPN_SERVER
en: Router advertisement server
ja: ルーター・アドバタイズメント・サーバ

note: GST_ROLE_ROUTER_ADVERTISEMENT_SERVER
en: IPSec key exchange server
ja: IPSec キーの交換サービス

note: GST_ROLE_IPSEC_KEY_EXCHANGE_SERVER
en: Disk server
ja: ディスク・サーバ

note: GST_ROLE_DISK_SERVER
en: Disk client
ja: ディスク・クライアント

note: GST_ROLE_DISK_CLIENT
en: Route server
ja: ルート検索サーバ

note: GST_ROLE_ROUTE_SERVER
en: RPC mapper
ja: RPC マッパ

note: GST_ROLE_RPC_MAPPER
en: SNMP server
ja: SNNP サーバ

note: GST_ROLE_SNMP_SERVER
en: Terminal server client
ja: 端末サーバのクライアント

note: GST_ROLE_LTSP_CLIENT
en: Audio settings management
ja: オーディオ設定の管理

note: GST_ROLE_AUDIO_MANAGEMENT
en: Volumes mounter
ja: ボリューム・マウンタ

en: Mounts your volumes automatically
ja: お使いのボリュームを自動的にマウントします

note: GST_ROLE_AUTOMOUNTER
en: Infrared port management
ja: 赤外線ポートの管理

note: GST_ROLE_INFRARED_MANAGEMENT
en: Braille display management
ja: 点字ディスプレイの管理

note: GST_ROLE_BRAILLE_DISPLAY_MANAGEMENT
en: Bluetooth device management
ja: Bluetooth デバイスの管理

note: GST_ROLE_BLUETOOTH_MANAGEMENT
en: Hard disk tuning
ja: ハードディスクのチューニング

note: GST_ROLE_HDD_MANAGEMENT
en: Hotkeys management
ja: ホットキーの管理

note: GST_ROLE_HOTKEYS_MANAGEMENT
en: Power management
ja: 電源の管理

note: GST_ROLE_POWER_MANAGEMENT
en: Logical volume management
ja: 論理ボリュームの管理

note: GST_ROLE_LVM_MANAGEMENT
en: Cluster management tool
ja: クラスタ管理ツール

note: GST_ROLE_CLUSTER_MANAGEMENT
en: Fax settings management
ja: FAX 設定の管理

note: GST_ROLE_FAX_MANAGEMENT
en: RAID disks management
ja: RAID ディスクの管理

note: GST_ROLE_RAID_MANAGEMENT
en: Graphic tablets management
ja: グラフィカル・タブレットの管理

note: GST_ROLE_GRAPHIC_TABLETS_MANAGEMENT
en: CPU Frequency manager
ja: CPU 周波数の監視

note: GST_ROLE_CPUFREQ_MANAGEMENT
en: Eagle USB ADSL modems manager
ja: Eagle USB ADSL モデムの管理

note: GST_ROLE_EAGLE_USB_MODEMS_MANAGEMENT
en: Serial port settings management
ja: シリアルポート設定の管理

note: GST_ROLE_SERIAL_PORTS_MANAGEMENT
en: ISDN modems manager
ja: ISDN モデムの管理

note: GST_ROLE_ISDN_MANAGEMENT
en: Telstra Bigpond Cable Network client
ja: Telstra Bigpond ケーブル・ネットワークのクライアント

note: GST_ROLE_TELSTRA_BIGPOND_NETWORK_CLIENT
en: Hardware monitor
ja: ハードウェアの監視

note: GST_ROLE_HARDWARE_MONITORING
en: System monitor
ja: システム状態の監視

note: GST_ROLE_SYSTEM_MONITORING
en: Virtual Machine management
ja: 仮想マシンの管理

en: Configure which services will be run when the system starts
ja: システムの起動時に実行するサービスを設定します

en: Services
ja: サービスの管理

en: Start
ja: 起動

en: Stop
ja: 停止

en: Ignore
ja: 無視

en: Runlevel
ja: ランレベル

en: Status
ja: 状態

en: Priority
ja: 優先度

en: Services Settings
ja: サービスの設定

en: Are you sure you want to delete this share?
ja: この共有を本当に削除してもよろしいですか?

en: Other computers in your network will stop viewing this.
ja: ネットワーク内の他のコンピュータで閲覧できなくなります

en: Add a shared path, modifies it if it already exists
ja: 共有するフォルダを追加する (既に存在していれば編集する)

en: _Share Folder...
ja: フォルダの共有(_S)...

en: Share this folder with other computers
ja: このフォルダを他のコンピュータと共有します

en: Allowed host/network
ja: 許可するホスト/ネットワーク

en: Specify hostname
ja: ホスト名を指定する

en: Specify IP address
ja: IP アドレスを指定する

en: Specify network
ja: ネットワークを指定する

en: Configure which folders are available for your network neighborhood
ja: どのフォルダがお使いのネットワーク内で共有できるかを設定します

en: File System
ja: ファイルシステム

en: Do not share
ja: 共有しない

en: Windows networks (SMB)
ja: Windows ネットワーク (SMB)

en: Unix networks (NFS)
ja: UNIX ネットワーク (NFS)

en: Settings for folder '%s'
ja: フォルダ "%s" の設定

en: Share Folder
ja: フォルダの共有

en: Sharing services are not installed
ja: 共有サービスがインストールされていません

en: You need to install at least either Samba or NFS in order to share your folders.
ja: お使いのフォルダを共有するには、少なくとも Samba または NFS のどちらかをインストールしておいてください。

en: World Map
ja: 世界地図

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
ja: タイムゾーンを選択するためのマウスで操作可能な対話的な地図ウィジェットです。キーボードのユーザは下にあるドロップダウンのコンボボックスからタイムゾーンを選択してください。

en: Change system time, date, and timezone
ja: システム時刻や日付、タイムゾーンを管理します

en: Time and Date
ja: 時刻と日付の設定

en: NTP support is not installed
ja: NTP サービスがインストールされていません

en: Please install and activate NTP support in the system to enable synchronization of your local time server with internet time servers.
ja: インターネット上の時刻サーバとローカルの時刻サーバを同期するために、NTP サービスをインストールしてから起動してください。

en: Enabling NTP
ja: NTP を有効にする

en: Disabling NTP
ja: NTP を無効にする

en: Synchronizing system clock
ja: システム時計と同期中

en: Keep synchronized with Internet servers
ja: インターネット上のサーバと同期させる

en: Manual
ja: 手動

en: Time and Date Settings
ja: 時刻と日付の設定

en: Administrator group can not be deleted
ja: 管理者のグループは削除できません

en: This would leave the system unusable.
ja: システムを利用できなくなります。

en: Are you sure you want to delete group "%s"?
ja: グループ "%s" を本当に削除してもよろしいですか?

en: This may leave files with invalid group ID in the filesystem.
ja: ファイルシステムにあるファイルに間違ったグループ ID を付与することになります。

en: New group
ja: 新しいグループ

en: Group '%s' Properties
ja: '%s' グループのプロパティ

en: Group name is empty
ja: グループ名が空です

en: A group name must be specified.
ja: グループ名を指定してください。

en: Group name of the administrator group user should not be modified
ja: 管理者のグループ名を変更しないでください

en: Group name has invalid characters
ja: グループ名に不正な文字が含まれています

en: Please set a valid group name consisting of a lower case letter followed by lower case letters and numbers.
ja: 小文字と数値を使って正しいグループ名をセットしてください。

en: Group "%s" already exists
ja: "%s" というグループは既に存在します

en: Please choose a different group name.
ja: 別のグループ名を選択してください。

en: Group ID of the Administrator account should not be modified
ja: 管理者のグループ ID は変更できません

note: check that GID is free
en: Group ID %d is already used by group "%s"
ja: グループID %d は既にグループ "%s" で使用されています

en: Please choose a different numeric identifier for the new group.
ja: 新しいグループに別の数のIDを選んでください。

en: Please choose a different numeric identifier for group "%s".
ja: グループ "%s" に別の数のIDを選んでください。

en: Group name
ja: グループ名

note: TRANSLATORS:  This applies to a password. Keep the string short.
en: Not asked on login
ja: ログイン時に尋ねない

en: Asked on login
ja: ログイン時に尋ねる

en: Monitor system logs
ja: システムのログを監視できる

en: Administer the system
ja: システムの管理者である

en: Use audio devices
ja: オーディオ・デバイスを使用できる

en: Use CD-ROM drives
ja: CD-ROM ドライブを使用できる

en: Burn CDs / DVDs
ja: CD / DVD を書き込める

en: Use modems
ja: モデムを使用できる

en: Connect to Internet using a modem
ja: モデムを使ってインターネットに接続できる

en: Send and receive faxes
ja: FAX を送受信できる

en: Use floppy drives
ja: フロッピー・ドライブを使用できる

en: Mount user-space filesystems (FUSE)
ja: ユーザスペースファイルシステム (FUSE) をマウントできる

en: Configure printers
ja: プリンタを設定できる

en: Connect to wireless and ethernet networks
ja: 無線およびイーサネットのネットワークに接続できる

en: Access external storage devices automatically
ja: 自動的に外部のディスクにアクセスできる

en: Suspend and hibernate the computer
ja: コンピュータをサスペンド、ハイバネートできる

en: Access /proc filesystem
ja: /proc ファイルシステムにアクセスできる

en: Use scanners
ja: スキャナを使用できる

en: Use tape drives
ja: テープ・ドライブを使用できる

en: Use USB devices
ja: USB デバイスを使用する

en: Use VirtualBox virtualization solution
ja: VirtualBox 仮想ソリューションを使用できる

en: Use video devices
ja: ビデオ・デバイスを使用できる

en: Be able to get administrator privileges
ja: 管理者の権限を取得できる

en: Administrator
ja: 管理者

en: Can change anything on the system, including installing and upgrading software.
ja: ソフトウェアをインストールしたり更新したりするなど、システムのあらゆるものを変更できまます。

en: Can perform common tasks. Can't install software or change settings affecting all users.
ja: 共通のタスクを実行できます。ソフトウェアをインストールしたり、すべてのユーザに影響するような変更をすることはできません。

en: Desktop user
ja: デスクトップ・ユーザ

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: The new password is too short
ja: 新しいパスワードが短すぎます

en: The new password is too simple
ja: 新しいパスワードは単純すぎます

en: The old and new passwords are too similar
ja: 古いパスワードと新しいパスワードが似すぎています

en: The new password must contain numeric or special characters
ja: 新しいパスワードは数字が特殊文字を含んでなくてはなりません

en: The old and new passwords are the same
ja: 古いパスワードと新しいパスワードが同じです

en: The new password has already been used recently.
ja: 新しいパスワードは最近使われてます。

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ja: 最初に認証されて以降、あなたのパスワードは変更されました。

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Add or remove users and groups
ja: ユーザやグループの追加と削除を行います

en: Users and Groups
ja: ユーザとグループ

en: Password is too short
ja: パスワードが短すぎます

en: User passwords must be longer than 5 characters and preferably formed by numbers, letters and special characters.
ja: パスワードは数字、文字、特殊文字を含めた6文字以上の文字列にしてください。

en: Password confirmation is not correct
ja: パスワードの妥当性を確認できませんでした

en: Check that you have provided the same password in both text fields.
ja: 両方の入力フィールドに同じパスワードを指定しているか確認してください。

en: Please choose another password.
ja: 他のパスワードを選択してください。

en: Please type again your current password.
ja: あなたの現在のパスワードを再度タイプしてください。

en: Password could not be changed
ja: パスワードは変更できませんでした

en: Administrator account cannot be deleted
ja: 管理者のアカウントは削除できません

en: %s is currently using this computer
ja: %s が現在コンピュータを使用しています

en: Please ensure the user has logged out before deleting this account.
ja: このアカウントを削除する前に、このユーザがログアウトしていることを確認してください。

en: Can't delete the only administrator account
ja: 唯一の管理者のアカウントは削除できません

en: %s is the only administrator on this computer. Deleting this account would lock you out of administrating the system.
ja: %s はこのコンピュータの唯一の管理者です。このアカウントを削除すると、締め出されてシステムを管理できなくなってしまいます。

en: Remove home folder for %s?
ja: %s のホームディレクトリを削除しますか?

en: Files owned by user %s in <tt>%s</tt> can be completely removed if you don't need them anymore. You may want to back them up before deleting the account, or keep them so that an administrator can save them later.
ja: ユーザ %s が <tt>%s</tt> で所有しているファイルは、それらを二度と必要としないのなら完全に削除できます。このアカウントを削除する雨にバックアップするか、管理者が後で保存できるようそのままにしておくこともできます。

en: Keep Files
ja: ファイルをそのままにする

en: Don't Remove Account
ja: アカウントを削除しない

en: Delete Files
ja: ファイルを削除

en: Superuser
ja: スーパユーザ

en: Custom
ja: カスタム

note: TRANSLATORS: This applies to a password.
en: None
ja: なし

en: Invalid character "%c" in comment
ja: コメントに無効な文字 "%c" があります

en: Check that this character is not used.
ja: この文字を使用していないか確認してください。

en: Incomplete path in home directory
ja: ホームディレクトリの中に不完全なパスがあります

en: Please enter full path for home directory
    <span size="smaller">i.e.: /home/john</span>.
ja: ホームディレクトリの絶対パスを入力してください。
    <span size="smaller">例: /home/john</span>

en: New home directory already exists, use it?
ja: 新しいホームディレクトリが既に存在しています。それを使用しますか?

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which already exists. Do you want to use files from this directory, or copy the contents of <tt>%s</tt> to the new home, overwriting it?
    
    In doubt, use the new directory to avoid losing data, and copy files from the old directory later.
ja: %s のホームディレクトリは <tt>%s</tt> に設定されましたが、既に存在しています。この既存のディレクトリにあるファイルを使用しますか? それとも、<tt>%s</tt> の内容を新しいホームにコピーし、それを上書きしますか?
    
    よくわからない場合は、新しいディレクトリを使ってデータを失うのを避け、古いホームディレクトリから後でファイルをコピーしてください。

en: _Replace With Old Files
ja: 古いファイルで置き換える(_R)

en: _Cancel Change
ja: 変更をキャンセル(_C)

note: TRANSLATORS: This means "use the files from the new location", * as opposed to those from the old location.
en: _Use New Files
ja: 新しいファイルを使用(_U)

en: Make user the _owner of the new home directory
ja: ユーザを新しいホームディレクトリのオーナにする(_O)

en: _Delete old home directory
ja: 古いホームディレクトリを削除(_D)

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which already exists. Do you want to use files from this directory, or delete all its contents and use a completely empty home directory?
    
    In doubt, keep the files, and remove them later if needed.
ja: %s のホームディレクトリは <tt>%s</tt> に設定されましたが、既に存在しています。この既存のディレクトリにあるファイルを使用しますか? それとも、内容をすべて削除して、完全に空のホームディレクトリを使用しますか?
    
    よくわからない場合は、ファイルをそのままにしておき、必要になったあとで削除してください。

en: _Delete Files
ja: ファイルを削除(_D)

en: _Use Existing Files
ja: 既存のファイルを使用(_U)

en: Copy old home directory to new location?
ja: 古いホームディレクトリを新しい場所へコピーしますか?

en: The home directory for %s has been set to <tt>%s</tt>, which doesn't exist. Do you want to copy the contents of the old home directory (<tt>%s</tt>), or use a completely empty home directory?
    
    If you choose to copy the files to the new location, it's safe to delete the old directory.
ja: %s のホームディレクトリは <tt>%s</tt> に設定されましたが、存在していません。古いホームディレクトリ (<tt>%s</tt>) の内容をコピーしますか? それとも完全に空のホームディレクトリを使いますか?
    
    新しい場所にコピーすることを選択した場合、古いディレクトリは削除してしまうのが安全です。

en: _Use Empty Directory
ja: 空のディレクトリを使用(_U)

note: TRANSLATORS: This means "copy files from the old home directory".
en: Co_py Old Files
ja: 古いファイルをコピー(_P)

en: ID for the root user should not be modified
ja: root ユーザの ID は変更すべきではありません

note: check that UID is free
en: User ID %d is already used by user %s
ja: ユーザ ID %d はユーザ "%s" で既に使用されています

en: Please choose a different numeric identifier for %s.
ja: %s の別の数のIDを選択してください。

en: Incomplete path in shell
ja: シェルの中に不完全なパスがあります

en: Please enter full path for shell
    <span size="smaller">i.e.: /bin/bash</span>.
ja: シェルの絶対パスを入力してください。
    <span size="smaller">例: /bin/bash</span>

en: Can't revoke administration rights
ja: 管理者の権限は剥奪できません

en: %s is the only administrator on this computer. Revoking administration rights for this account would lock you out of administrating the system.
ja: %s はこのコンピュータの唯一の管理者です。このアカウントの管理者の権限を剥奪すると、このシステムを管理することができなくなってしまいます。

en: You are about to revoke your own administration rights
ja: あなたはあなたの管理者権限を削除しようとしています

en: %s will no longer be able to perform administrative tasks. This account won't be allowed to get administration rights back on its own.
ja: %s はもはやタスクの管理を実行できません。このアカウントに管理者権限を取り戻すことは許可されていません。

en: Give up administration rights
ja: 管理者権限を放棄する

en: Applying changes to user settings...
ja: ユーザの設定への変更を適用中...

en: Users Settings
ja: ユーザの設定
