gnome-taquin master - en to el translation catalogue (77 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: 15-Puzzle
el: Γρίφος 15

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>15-Puzzle</em> is the default puzzle of <app>Taquin</app>. It is displayed the first time the application is opened. You can start one at any time from the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
el: Το <em>Γρίφος 15</em> είναι το προεπιλέγμένο παιχνίδι του <app>Taquin</app> και εμφανίζεται την πρώτη φορά όπου ανοίγει η εφαρμογή. Μπορείτε να ξεκινήσετε ένα παιχνίδι οποιαδήποτε στιγμή από την <link xref="start-screen">οθόνη έναρξης</link>.

note: (itstool) path: section/title
en: Gameplay
el: Βασικό παιχνίδι

note: (itstool) path: section/p
en: The goal is to move all the tiles to their proper places.
el: Σκοπός του παιχνιδιού είναι να μετακινήσετε όλα τα πλακίδια στις σωστές θέσεις τους.

note: (itstool) path: section/p
en: There’s an empty space where you can move adjacent tiles by pushing them onto it. You can push more than one tile at the same time in the empty space’s direction.
el: Υπάρχει ένας ελεύθερος χώρος όπου μπορείτε να μετακινήσετε γειτονικά πλακίδια ωθώντας τα σε αυτόν. Μπορείτε να ωθήσετε περισσότερα από ένα πλακίδια ταυτόχρονα προς την κατεύθυνση του ελεύθερου χώρου.

note: (itstool) path: section/title
en: End of the game
el: Τέλος παιχνιδιού

note: (itstool) path: section/p
en: At the end of the game, <app>Taquin</app> notifies you and displays the complete image.
el: Στο τέλος του παιχνιδιού, το <app>Taquin</app> σας ειδοποιεί και εμφανίζει την ολοκληρωμένη εικόνα.

note: (itstool) path: section/p
en: You can click the <gui>Start Over</gui> button to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
el: Μπορείτε να κάνετε κλικ στο κουμπί <gui>Επανεκκίνηση</gui> για να μεταβείτε στην <link xref="start-screen">οθόνη έναρξης</link>.

note: (itstool) path: section/title
en: How to play with a mouse
el: Πώς να παίξετε με το ποντίκι

note: (itstool) path: section/p
en: To make a move:
el: Για να κάνετε μια κίνηση:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on a tile on the same row or column as the empty space.
el: Κάντε κλικ σε ένα πλακίδιο στην ίδια γραμμή ή στήλη και στον κενό χώρο.

note: (itstool) path: note/p
en: If you click on a tile that cannot move, the game notifies you that the move is impossible.
el: Αν κάνετε κλικ σε ένα πλακίδιο που δεν μπορεί να μετακινηθεί, τότε το παιχνιδί σας ειδοποιεί πως είναι αδύνατη η κίνηση αυτή.

note: (itstool) path: item/p
en: You can always undo a move by clicking the <gui>Undo</gui> button at the left of the header bar.
el: Μπορείτε πάντα να αναιρέσετε μια κίνηση κάνοντας κλικ στο κουμπί <gui>Αναίρεση</gui> στο αριστερό μέρος της γραμμής κεφαλίδας.

note: (itstool) path: item/p
en: At the end of the game, or when you want to switch games, click the <gui>Start Over</gui> button to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
el: Στο τέλος του παιχνιδιού, ή όταν θέλετε να αλλάξετε παιχνίδια, κάντε κλικ στο κουμπί <gui>Επανεκκίνηση</gui> για να μεταβείτε στην <link xref="start-screen">οθόνη έναρξης</link>.

note: (itstool) path: section/p
en: You can also use the keyboard.
el: Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε το πληκτρολόγιο σας.

note: (itstool) path: section/title
en: How to play with the keyboard
el: Πώς να παίξετε με το πληκτρολόγιο

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Left</key>, <key>Right</key>, <key>Up</key> and <key>Down</key> arrows to go at the tile you want to move. The currently selected tile is indicated with four arrows around the board, on each side of its row and column.
el: Χρησιμοποιήστε τα βέλη <key>αριστερά</key>, <key>δεξιά</key>, <key>πάνω</key> και <key>κάτω</key> για να μεταβείτε στο πλακίδιο που θέλετε να μετακινήσετε. Το επιλεγμένο πλακίδιο εμφανίζεται με τέσσερα βέλη γύρω από τον πίνακα, σε κάθε πλευρά της γραμμής και στήλης του.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Space</key> key to move the selected tile in the direction of the empty space.
el: Χρησιμοποιήστε το πλήκτρο <key>Διάστημα</key>  για να μετακινήσετε το επιλεγμένο πλακίδιο προς την κατεύθυνση του ελεύθερου χώρου.

note: (itstool) path: item/p
en: You can always undo a move with the <keyseq><key>Ctrl</key><key>Z</key></keyseq> keys.
el: Μπορείτε πάντα να αναιρέσετε μια κίνηση με τα πλήκτρα <keyseq><key>Ctrl</key><key>Z</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: At the end of the game, or when you want to switch games, use the the <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> keys to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
el: Στο τέλος του παιχνιδιού, ή όταν θέλετε να αλλάξετε παιχνίδι, χρησιμοποιήστε τα πλήκτρα <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> για να μεταβείτε στην <link xref="start-screen">οθόνη έναρξης</link>.

note: (itstool) path: section/p
en: You can also use a mouse.
el: Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε το ποντίκι σας.

note: (itstool) path: page/title
en: 16-Puzzle
el: Γρίφος 16

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>16-Puzzle</em> is the variant puzzle of <app>Taquin</app>. You can launch it at any time from the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
el: Το <em>Γρίφος 16</em> είναι μια παραλλαγή του παιχνιδιού <app>Taquin</app>. Μπορείτε να παίξετε οποιαδήποτε στιγμή από την <link xref="start-screen">οθόνη έναρξης</link>.

note: (itstool) path: section/p
en: You move all the tiles of a row or a column in one direction. The tile that is pushed out of the board is placed at the opposite side of the row or column.
el: Μετακινήστε όλα τα πλακίδια μιας γραμμής ή στήλης προς μια κατεύθυνση. Το πλακίδιο που ωθείται εκτός πίνακα θα τοποθετηθεί στην αντίθετη πλευρά της γραμμής ή στήλης.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on one of the arrows displayed around the board. The row or column at the end of which this arrow is moves in this direction, and the tile that was next to the arrow is placed at the opposite side.
el: Κάντε κλικ σε ένα από τα βέλη που εμφανίζονται γύρω από τον πίνακα. Η γραμμή ή στήλη που βρίσκεται στο τέλος αυτού του βέλους μετακινείται προς αυτήν την κατεύθυνση, ενώ το πλακίδιο που ήταν δίπλα από το βέλος τοποθετείται στην αντίθετη πλευρά.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Left</key>, <key>Right</key>, <key>Up</key> and <key>Down</key> arrows to go at the row or the column you want to move. The currently selected row and column are indicated with two lights around the board.
el: Χρησιμοποιήστε τα βέλη <key>αριστερά</key>, <key>δεξιά</key>, <key>πάνω</key> και <key>κάτω</key> για να μεταβείτε στην γραμμή ή στήλη που θέλετε να μετακινήσετε. Η επιλεγμένη γραμμή και στήλη επισημαίνονται με δύο φωτάκια γύρω από τον πίνακα.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <keyseq><key>Ctrl</key><key>Left</key></keyseq> or <keyseq><key>Ctrl</key><key>Right</key></keyseq> keys to move a row, or the <keyseq><key>Ctrl</key><key>Up</key></keyseq> and <keyseq><key>Ctrl</key><key>Down</key></keyseq> keys to move a column.
el: Χρησιμοποιήστε τα πλήκτρα <keyseq><key>Ctrl</key><key>αριστερά</key></keyseq> ή <keyseq><key>Ctrl</key><key>δεξιά</key></keyseq> για να μετακινήσετε μια σειρά, ή τα <keyseq><key>Ctrl</key><key>πάνω</key></keyseq> και <keyseq><key>Ctrl</key><key>κάτω</key></keyseq> για να μετακινήσετε μια στήλη.

note: (itstool) path: page/title
en: Beginning
el: Ξεκινώντας

note: (itstool) path: page/p
en: When <app>Taquin</app> is opened for the first time, it displays a traditional <link xref="15-Puzzle">15-Puzzle</link> game.
el: Όταν ξεκινά το <app>Taquin</app> για πρώτη φορά, εμφανίζει το παραδοσιακό παιχνίδι <link xref="15-Puzzle">Γρίφος 15</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: The game is played using the mouse. To make a move:
el: Το παιχνίδι παίζεται χρησιμοποιώντας το ποντίκι. Για να κάνετε μια κίνηση:

note: (itstool) path: item/p
en: You can always undo a move by clicking the <gui>Undo</gui> button on the left of the header bar.
el: Μπορείτε πάντα να αναιρέσετε μια κίνηση κάνοντας κλικ στο κουμπί <gui>Αναίρεση</gui> στα αριστερά της γραμμής κεφαλίδας.

note: (itstool) path: page/p
en: After the first time it is opened, <app>Taquin</app> displays a puzzle with the same rules and dimensions as the last one played when it is opened, so it could be a <link xref="16-Puzzle">16-Puzzle</link> game.
el: Αφού ανοιχθεί για πρώτη φορά, το <app>Taquin</app> εμφανίζει ένα γρίφο με τους ίδιους κανόνες και διαστάσεις με το τελευταίο παιχνίδι που παίχτηκε, ώστε να μπορεί να είναι ένα παιχνίδι <link xref="16-Puzzle">Γρίφος 16</link>

note: (itstool) path: media/span
en: Taquin logo
el: Λογότυπο Taquin

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Taquin</app> is a sliding-block puzzle game. It includes the traditional 15-Puzzle invented in the early 1880s, and the more recent 16-Puzzle variant.
el: Το <app>Taquin</app> είναι ένα παιχνίδι γρίφου με κινούμενα πλακίδια. Περιλαμβάνει το παραδοσιακό παιχνίδι «Γρίφος 15» το οποίο εφευρέθηκε στις αρχές του 1880, και μια παραλλαγή του, το «Γρίφος 16».

note: (itstool) path: section/title
en: How to Play
el: Πώς να παίξετε

note: (itstool) path: section/title
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International license
el: Άδεια Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
el: Αυτό το έργο έχει αδειοδοτηθεί υπό την <_:link-1/>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Legal information.
el: Νομικές πληροφορίες.

note: (itstool) path: page/title
en: License
el: Άδεια

note: (itstool) path: page/p
en: This work is distributed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International license.
el: Το έργο διανέμεται υπό τους όρους της άδειας Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International.

note: (itstool) path: page/p
en: You are free:
el: Είστε ελεύθεροι:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To share</em>
el: <em>Να μοιραστείτε</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To copy, distribute and transmit the work.
el: Να αντιγράψετε, να διανείμετε και να μεταδόσετε το έργο.

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To remix</em>
el: <em>Να διασκευάσετε</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To adapt the work.
el: Να προσαρμόσετε το έργο.

note: (itstool) path: page/p
en: Under the following conditions:
el: Υπό τους εξής όρους:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Attribution</em>
el: <em>Απόδοση</em>

note: (itstool) path: item/p
en: You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor (but not in any way that suggests that they endorse you or your use of the work).
el: Πρέπει να αναφέρετε την πηγή του έργου με τον τρόπο που καθορίζεται από το δημιουργό του ή αυτόν που παρέχει την άδεια (αλλά όχι με τρόπο που να εννοεί ότι εγκρίνουν εσάς ή τη δική σας χρήση του έργου).

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Share Alike</em>
el: <em>Παρόμοια διανομή</em>

note: (itstool) path: item/p
en: If you alter, transform, or build upon this work, you may distribute the resulting work only under the same, similar or a compatible license.
el: Αν μετατρέψετε, μετασχηματίσετε ή επεκτείνετε αυτό το έργο, μπορείτε να αναδιανείμετε το αποτέλεσμα υπό την ίδια, παρόμοια ή συμβατή άδεια χρήσης.

note: (itstool) path: page/p
en: For the full text of the license, see the <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode">CreativeCommons website</link>, or read the full <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Commons Deed</link>.
el: Για το πλήρες κείμενο της άδειας, δείτε τον <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode">ιστότοπο CreativeCommons</link>, ή διαβάστε όλη την <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Πράξη Commons</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Taquin</app> can easily be used with keyboard. The <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">15-Puzzle</link> and <link xref="16-Puzzle#16-keyboard">16-Puzzle</link> both have specific shortcuts.
el: Το <app>Taquin</app> μπορεί να παιχθεί εύκλα με το πληκτρολόγιο. Τα <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">Γρίφος 15</link> και <link xref="16-Puzzle#16-keyboard">Γρίφος 16</link> έχουν και τα δύο συγκεκριμένες συντομεύσεις.

note: (itstool) path: section/title
en: In-game shortcuts
el: Συντομεύσεις παιχνιδιού

note: (itstool) path: td/p
en: Show new-game screen
el: Εμφάνιση οθόνης νέου παιχνιδιού

note: (itstool) path: td/p
en: Undo last move
el: Αναίρεση της τελευταίας κίνησης

note: (itstool) path: section/title
en: 15-Puzzle shortcuts
el: Συντομεύσεις παιχνιδιού «Γρίφος 15»

note: (itstool) path: td/p
en: Change selected tile
el: Αλλαγή επιλεγμένου πλακιδίου

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Left</key>, <key>Right</key>, <key>Up</key> and <key>Down</key>
el: <key>Αριστερά</key>, <key>Δεξιά</key>, <key>Πάνω</key> και <key>Κάτω</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Push tile in empty space’s direction
el: Ωθεί το πλακίδιο προς την κατεύθυνση του ελεύθερου χώρου

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Space</key> or <key>KP_Enter</key>
el: <key>Space</key> ή <key>KP_Enter</key>

note: (itstool) path: section/title
en: 16-Puzzle shortcuts
el: Συντομεύσεις παιχνιδιού «Γρίφος 16»

note: (itstool) path: td/p
en: Move row
el: Μετακίνηση σειράς

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Left</key></keyseq> and <keyseq><key>Ctrl</key><key>Right</key></keyseq>
el: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Αριστερά</key></keyseq> και <keyseq><key>Ctrl</key><key>Δεξιά</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Move column
el: Μετακίνηση στήλης

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Up</key></keyseq> and <keyseq><key>Ctrl</key><key>Down</key></keyseq>
el: <keyseq><key>Ctrl</key><key>Πάνω</key></keyseq> και <keyseq><key>Ctrl</key><key>Κάτω</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Start Screen shortcuts
el: Συντομεύσεις οθόνης έναρξης

note: (itstool) path: td/p
en: New Game
el: Νέο παιχνίδι

note: (itstool) path: td/p
en: Back to previous game (if any)
el: Επιστροφή στο προηγούμενο παιχνίδι (αν υπάρχει)

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Escape</key>
el: <key>Πλήκτρο διαφυγής</key>

note: (itstool) path: section/title
en: General shortcuts
el: Γενικές συντομεύσεις

note: (itstool) path: td/p
en: Help
el: Βοήθεια

note: (itstool) path: td/p
en: Quit
el: Έξοδος

note: (itstool) path: page/title
en: Start Screen
el: Οθόνη έναρξης

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>Start Screen</em> is the place to select your options and launch a new game, either a <link xref="15-Puzzle">15-Puzzle</link> or a <link xref="16-Puzzle">16-Puzzle</link>.
el: Η <em>οθόνη έναρξης</em> είναι το μέρος για να ορίσετε τις προτιμήσεις σας αλλά και να ξεκινήσετε ένα νέο παιχνίδι, είτε ένα παιχνίδι <link xref="15-Puzzle">Γρίφου 15</link> ή <link xref="16-Puzzle">Γρίφου 16</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: It can be accessed at any time from a game by pressing the <gui>Start Over</gui> button.
el: Μπορείτε να έχετε πρόσβαση ανά πάσα στιγμή μέσα από το παιχνίδι πατώντας το κουμπί <gui>Επανεκκίνηση</gui>.
