gnome-taquin master - en to an translation catalogue (40 entries)

en: _Sound
an: _Son

en: _Help
an: _Aduya

en: _About
an: _Arredol de

en: _Quit
an: _Salir

en: Cats
an: Gatos

en: Numbers
an: Números

en: 15-Puzzle
an: Puzle-15

en: 16-Puzzle
an: Puzle-16

en: Go back to the current game
an: Tornar a o chuego actual

en: _Start Over
an: _Encetar

en: Configure a new game
an: Configurar un chuego nuevo

en: Start a new game
an: Encetar un chuego nuevo

en: Slide tiles to their correct places
an: Eslice as fichas a os puestos correctos

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
an: Taquin ye una versión d'ordinador de puzle-15 y atros puzles d'eslizar.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
an: L'obchectivo de Taquin ye mover as fichas a os suyos puestos correspondients, indicaus por numeros u por partes d'una bonica imachen.

en: puzzle;
an: puzle;chuego;

en: Number of tiles on each edge.
an: Numero de fichas en cada borde.

en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
an: O chuego ofreix a posibilidat de chugar en un tablero de grandaria de 3 a 5. A configuración puede ir de 2 (ideyal ta prebas) dica 9, limitau por a forma en que se seleccionan os fichers.

en: Name of the theme folder.
an: Nombre d'a carpeta de temas.

en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
an: Taquin tiene dos temas predeterminaus: 'gatos' y 'numeros'.

en: Sound
an: Son

en: Whether or not to play event sounds.
an: Indica si s'han de reproducir eventos de son.

en: Width of the window in pixels.
an: Amplaria d'a finestra en pixels.

en: Height of the window in pixels.
an: Altura d'a finestra en pixels.

en: true if the window is maximized.
an: cierto si a finestra ye maximizada.

en: _Start Game
an: _Encetar chuego

en: Undo your most recent move
an: Desfer o movimiento mas recient

en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
an: Chugue a o clasico puzle-15 de 1880

en: Try this fun alternative 16-puzzle
an: Prebe iste divertiu puzle-16 alternativo

en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
an: Estableix a grandaria d'os bordes d'o puzle (3-5, 2-9 ta depuración))

en: Turn off the sound
an: Amortar o son

en: Turn on the sound
an: Activar o son

en: Print release version and exit
an: Amostrar información d'a versión y salir

en: (see COPYING.themes for informations)
an: (consulte COPYING.themes ta obtener mas información)

en: A classic 15-puzzle game
an: Un chuego clasico de puzle-15

en: You can’t move this tile!
an: No puede mover ista ficha!

en: Bravo! You finished the game!
an: Enhorabuena, ha rematau o chuego!

en: Size: %d × %d ▾
an: Grandaria: %d × %d ▾

en: Theme: Cats ▾
an: Tema: gatos ▾

en: Theme: Numbers ▾
an: Tema: numeros ▾
