gnome-taquin master - en to bs translation catalogue (43 entries)

en: _Sound
bs: _Zvuk

en: _Help
bs: Po_moć

en: _About
bs: O _programu

en: _Quit
bs: _Izađi

en: Cats
bs: Mačke

en: Numbers
bs: Brojevi

en: 15-Puzzle
bs: 15-slagalica

en: 16-Puzzle
bs: 16-slagalica

en: Go back to the current game
bs: Vratite se na tekuću igru

en: _Start Game
bs: Počni _igru

en: Start a new game as configured
bs: Započnite novu igru kako je konfigurisano

en: _Start Over
bs: Počni _opet

en: Configure a new game
bs: Konfiguriši novu igru

en: Start a new game
bs: Započnite novu igru

en: GNOME Taquin
bs: Gnomovo Peckalo

en: Slide tiles to their correct places
bs: Dogurajte pločice na njihova odgovarajuća mjesta.

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
bs: Peckalo je računarsko izdanje 15-slagalica i drugih kliznih slagalica.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
bs: Predmet Peckala je premještanje pločica tako da stignu do svojih mjesta, bilo naznačenih brojevima, ili dijelovima velike slike.

note: Window
en: Taquin
bs: Peckalo

en: puzzle;
bs: slagalica;

en: Number of tiles on each edge.
bs: Broj pločica na svakoj ivici.

en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
bs: Igra nudi igru s veličinom ploče 3 do 5. Postavka može biti od 2 (dobro za test) do 9, ograničeno načinom kako su datoteke izabrane.

en: Name of the theme folder.
bs: Naziv fascikle sa temom.

en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
bs: Peckalo ima dvije osnovne teme: „mačke“ i „brojeve“.

en: Sound
bs: Zvuk

en: Whether or not to play event sounds.
bs: Da li da pušta zvuke.

en: Width of the window in pixels.
bs: Širina prozora u tačkicama.

en: Height of the window in pixels.
bs: Visina prozora u tačkicama.

en: true if the window is maximized.
bs: štiklirano ako je prozor uvećan.

en: Undo your most recent move
bs: Poništite vaš posljednji potez

en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
bs: Igrajte klasičnu igru 15-slagalica iz 1880.

en: Try this fun alternative 16-puzzle
bs: Probajte ovu zabavnu zamjenu 16-slagalica

en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
bs: Podesite veličinu ivica slagalice (3-5, 2-9  je samo za pročišćavanje)

en: Turn off the sound
bs: Isključuje zvuk

en: Turn on the sound
bs: Uključuje zvuk

en: Print release version and exit
bs: Ispisuje broj izdanja i izlazi

en: (see COPYING.themes for informations)
bs: (za podatke pogledajte „COPYING.themes“)

en: A classic 15-puzzle game
bs: Klasična igra 15-slagalica

en: You can’t move this tile!
bs: Ne možete da pomjerite ovu pločicu!

en: Bravo! You finished the game!
bs: Odlično! Završili ste igru!

en: Size: %d × %d ▾
bs: Veličina: %d × %d ▾

en: Theme: Cats ▾
bs: Tema: Mačke ▾

en: Theme: Numbers ▾
bs: Tema: Brojevi ▾
