gnome-taquin master - en to de translation catalogue (101 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
de: Verschieben Sie Kacheln an ihren richtigen Ort

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
de: Taquin ist eine Version für Rechner des 15-teiligen Puzzles und anderer Schiebepuzzle.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
de: Das Ziel von Taquin ist es, Kacheln so zu verschieben, dass sie ihren Zielort erreichen. Der Zielort ist entweder über Zahlen oder mit Ausschnitten eines großen Bildes markiert.

en: A GNOME taquin game preview
de: Eine Vorschau auf GNOME Taquin

en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
de: 15-teiliges Puzzle

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
de: Puzzle;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
de: 15-teiliges Puzzle

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
de: 16-teiliges Puzzle

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
de: Dem Nachtmodus des Systems folgen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
de: Aktiviert den Nachtmodus gemäß der GNOME-Nachtmodus-Einstellung.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
de: Die Breite des Fensters

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
de: Die Breite des Hauptfensters in Pixel.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
de: Die Höhe des Fensters

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
de: Die Höhe des Hauptfensters in Pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
de: Maximierten Modus aktivieren

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
de: Falls »wahr«, wird das Hauptfenster im maximierten Modus gestartet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
de: Kachelanzahl auf jeder Kante.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
de: Das Spiel lässt Spielfeldgrößen zwischen 3 und 5 zum Spielen zu. Größen von 2, die praktisch zum Ausprobieren ist, bis 9 sind zulässig und nur durch die Art begrenzt wie Dateien ausgewählt werden.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
de: Name des Themenordners.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
de: Taquin wird mit zwei Themen ausgeliefert: »Katzen« und »Zahlen«.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
de: Ton

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
de: Legt fest, ob bei bestimmten Ereignissen Klänge abgespielt werden.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
de: Aktionen

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
de: Aktuelle Ansichtsaktionen

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
de: Ein neues Spiel beginnen

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
de: _Neues Spiel

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
de: Zum aktuellen Spiel zurückkehren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
de: Während der Spielauswahl

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
de: Neues Spiel starten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
de: Zurückgehen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
de: Während eines Spiels

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
de: Neues Spiel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
de: Spiel neustarten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
de: Letzten Zug rückgängig machen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
de: Spielmenü ein-/ausblenden

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
de: 15-teiliges Puzzle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
de: Kachel zum Schieben auswählen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
de: Ausgewählte Kachel schieben

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
de: 16-teiliges Puzzle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
de: Ausgewählte Spalte ändern

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
de: Ausgewählte Zeile ändern

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
de: Ausgewählte Zeile wischen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
de: Ausgewählte Spalte wischen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
de: Hauptmenü ein-/ausblenden

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkombinationen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
de: Hilfe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
de: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
de: Beenden

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
de: Chronik

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
de: Menü der Spielchronik

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
de: Spiel

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
de: Einstellungen

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
de: Info

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
de: Mitwirkende

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
de: GNU General Public License
    Version 3 oder neuer

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
de: Ersteller

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
de: Dokumentatoren

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
de: Übersetzer

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
de: Künstler

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
de: Nachtmodus pausieren

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
de: Nachtmodus wieder einschalten

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
de: Nachtmodus verwenden

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
de: _Tastenkürzel

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
de: _Hilfe

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
de: _Ton

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
de: Spiel _beginnen

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
de: Bereits in der Anfangsposition.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
de: _Rückgängig machen

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
de: Neu sta_rten

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
de: Bestleistung: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
de: Hervorragend! Sie haben Ihre Bestleistung übertroffen!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
de: Hervorragend! Sie haben Ihre Bestleistung erreicht.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
de: Hervorragend! Sie haben das Spiel wieder beendet.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
de: Hervorragend! Sie haben das Spiel beendet!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
de: Größe: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
de: Das klassische 15-teilige Puzzle aus den 1880ern spielen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
de: Die nette Alternative des 16-teiligen Puzzle spielen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
de: Legt die Kantenlänge des Puzzles fest (3-5, 2-9 für Fehlersuche)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
de: GRÖẞE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
de: Tonwiedergabe ausschalten

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
de: Tonwiedergabe einschalten

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
de: Version ausgeben und beenden

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
de: 3 × 3	1 Minute

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
de: 4 × 4	5 Minuten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
de: 5 × 5	15 Minuten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
de: 4 × 4	3 Minuten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
de: 5 × 5	5 Minuten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
de: Katzen

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
de: Zahlen

en: About Taquin
de: Info zu Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
de: Sie können diese Kachel nicht verschieben!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
de: Verwenden Sie die Umschalt- und Pfeiltasten, um Kacheln zu bewegen!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
de: Klicken Sie auf die Pfeile, um Kacheln zu verschieben!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
de: Thema: Katzen ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
de: Thema: Zahlen ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
de: Thema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
de: Ein klassisches 15-teiliges Puzzlespiel

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
de: (lesen Sie COPYING.themes für weitere Informationen)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
de: Seite im GNOME-Wiki
