gnome-taquin master - en to el translation catalogue (102 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
el: Μετακινήστε τα πλακίδια στις σωστές τους θέσεις

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
el: Το Taquin (ο κατεργάρης) είναι μια έκδοση για υπολογιστή του γρίφου-15 και άλλων συρόμενων γρίφων.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
el: Ο σκοπός του Taquin είναι να μετακινηθούν τα πλακίδια έτσι ώστε να φτάσουν στις θέσεις τους, που δείχνονται είτε με αριθμούς, ή με τμήματα μιας μεγάλης εικόνας.

en: A GNOME taquin game preview
el: Προεπισκόπηση του παιχνιδιού GNOME Taquin

en: The GNOME Project
el: Έργο GNOME

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
el: Γρίφος 15

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
el: γρίφος;puzzle;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
el: Γρίφος 15

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
el: Γρίφος 16

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
el: Σημαία για ακολουθία φωτισμού νυκτός του συστήματος

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
el: Χρησιμοποιήστε τις ρυθμίσεις νυχτερινού φωτός του GNOME για να ενεργοποιήσετε τη νυχτερινή λειτουργία.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
el: Πλάτος του παραθύρου

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
el: Πλάτος του παραθύρου σε εικονοστοιχεία.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
el: Ύψος του παραθύρου

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
el: Ύψος του παραθύρου σε εικονοστοιχεία.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
el: Σημαία για την ενεργοποίηση της λειτουργίας μεγιστοποίησης

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
el: Αν είναι «Αληθές», το κυρίως παράθυρο ξεκινάει μεγιστοποιημένο.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
el: Αριθμός των πλακιδίων σε κάθε άκρη.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
el: Μπορείτε να παίξετε με πίνακα μεγέθους από 3 έως 5. Μπορείτε να το ρυθμίσετε από 2 (καλό για δοκιμή) έως 9, με περιορισμό από τον τρόπο με τον οποίο επιλέγονται τα αρχεία.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
el: Όνομα του φακέλου του θέματος.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
el: Το Taquin έχει δύο προεπιλεγμένα θέματα: 'γάτες' και 'αριθμοί'.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
el: Ήχος

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
el: Αν θα παίζονται ή όχι ήχοι συμβάντων.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
el: Ενέργειες

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
el: Τρέχουσες ενέργειες προβολής

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
el: Έναρξη ενός νέου παιχνιδιού

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
el: Νέο παιχνίδι

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
el: Επιστροφή στο τρέχον παιχνίδι

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
el: Κατά τη διάρκεια επιλογής παιχνιδιού

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
el: Έναρξη νέου παιχνιδιού

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
el: Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
el: Νέο παιχνίδι

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
el: Επανεκκίνηση παιχνιδιού

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
el: Αναίρεση της πρόσφατης κίνησης

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
el: Εναλλαγή μενού παιχνιδιού

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
el: Γρίφος 15

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
el: Επιλογή πλακιδίου προς ώθηση

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
el: Ώθηση επιλεγμένου πλακιδίου

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
el: Γρίφος 16

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
el: Αλλαγή επιλεγμένης στήλης

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
el: Αλλαγή επιλεγμένης γραμμής

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
el: Σύρσιμο επιλεγμένης σειράς

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
el: Σύρσιμο επιλεγμένης στήλης

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
el: Εναλλαγή κυρίως μενού

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
el: Περί

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
el: Έξοδος

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
el: Ιστορικό

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
el: Μενού ιστορικού παιχνιδιού

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
el: Παιχνίδι

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
el: Επιλογές

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
el: Περί

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
el: Μνεία

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
el: Γενική δημόσια άδεια GNU
    έκδοση 3 ή μεταγενέστερη

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
el: Δημιουργοί

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
el: Συγγραφείς τεκμηρίωσης

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
el: Ελληνική μεταφραστική ομάδα του GNOME
     Δημήτρης Σπίγγος <dmtrs32@gmail.com>
     Ευστάθιος Ιωσηφίδης <iosifidis@opensuse.org>
    
    Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε τη σελίδα
    http://gnome.gr/

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
el: Καλλιτέχνες

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
el: Παύση νυχτερινής λειτουργίας

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
el: Επαναχρησιμοποίηση νυχτερινής λειτουργίας

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
el: Χρήση νυχτερινής λειτουργίας

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
el: _Συντομεύσεις πληκτρολογίου

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
el: _Βοήθεια

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
el: Ή_χος

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
el: Ένα_ρξη παιχνιδιού

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
el: Είναι ήδη στην αρχική θέση.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
el: _Αναίρεση

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
el: _Επανεκκίνηση

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
el: Καλύτερες βαθμολογίες: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
el: Μπράβο! Βελτιώσατε την καλύτερή σας βαθμολογία!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
el: Μπράβο! Ισοφαρίσατε την καλύτερή σας βαθμολογία.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
el: Μπράβο! Τελειώσατε το παιχνίδι.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
el: Μπράβο! Τελειώσατε το παιχνίδι!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
el: Μέγεθος: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
el: Παίξτε τον κλασικό γρίφο 15 του 1880

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
el: Δοκιμάστε αυτόν τον διασκεδαστικό εναλλακτικό γρίφο 16

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
el: Ορίζει το μέγεθος των άκρων του γρίφου (3-5, 2-9 για αποσφαλμάτωση)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
el: ΜΕΓΕΘΟΣ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
el: Απενεργοποίηση του ήχου

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
el: Ενεργοποίηση του ήχου

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
el: Εμφάνιση της έκδοσης και έξοδος

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
el: 3 × 3	1 λεπτό

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
el: 4 × 4	5 λεπτά

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
el: 5 × 5	15 λεπτά

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
el: 4 × 4	3 λεπτά

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
el: 5 × 5	5 λεπτά

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
el: Γάτες

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
el: Αριθμοί

en: About Taquin
el: Περί του Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
el: Δεν μπορείτε να μετακινήσετε αυτό το πλακίδιο!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
el: Χρησιμοποιήστε Shift και ένα βέλος για να μετακινήσετε τα πλακίδια!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
el: Κάντε κλικ πάνω στα βέλη για να μετακινήσετε τα πλακίδια!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
el: Θέμα: Γάτες ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
el: Θέμα: Αριθμοί ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
el: Θέμα: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
el: Ένα κλασικό παιχνίδι γρίφου 15

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
el: (δείτε COPYING.themes για πληροφορίες)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
el: Πνευματική ιδιοκτησία © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
el: Σελίδα στο wiki του GNOME
