gnome-taquin master - en to eu translation catalogue (101 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
eu: Lerratu lauzak dagokien lekuetara

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
eu: Taquin 15-puzzlearen eta lerratzeko beste puzzle batzuen bertsio digital bat da.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
eu: Taquin-en helburua lauzak lekuz aldatzea da bakoitza dagokion lekura eramanez, irudi handi baten zati gisa edo zenbaki gisa adierazita.

en: A GNOME taquin game preview
eu: GNOME Taquin jokoaren aurrebista

en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
eu: 15-puzzlea

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
eu: puzzlea;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
eu: 15-Puzzlea

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
eu: 16-Puzzlea

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
eu: Sistemaren gaueko argia jarraitzeko bandera bat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
eu: Erabili GNOMEren gaueko argiaren ezarpena gaueko modua aktibatzeko.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
eu: Leihoaren zabalera

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren zabalera pixeletan.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
eu: Leihoaren altuera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren altuera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
eu: Modu maximizatua gaitzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
eu: Egia bada, leiho nagusia modu maximizatuan abiaraziko da.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
eu: Lauza kopurua ertz bakoitzean

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
eu: Jokoak 3tik 5 arterainoko taula batekin jokatzea baimentzen du. Ezarpenak 2tik 9 arte ezar daiteke, fitxategiak hautatzen diren moduarengatik mugatuta.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
eu: Gaiaren karpetaren izena.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
eu: Taquin-ek bi gai lehenetsi ditu: 'katuak' eta 'zenbakiak'.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
eu: Soinua

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
eu: Gertaera-soinuak erreproduzituko diren ala ez adierazten du.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
eu: Ekintzak

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
eu: Uneko ikuspegiaren ekintzak

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
eu: _Joko berria

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
eu: Joan atzera uneko jokoan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
eu: Jokoa hautatzean

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
eu: Joan atzera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
eu: Jokoan zehar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
eu: Joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
eu: Berrabiarazi jokoa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
eu: Desegin azken mugimendua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
eu: Txandakatu jokoaren menua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
eu: 15-Puzzlea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
eu: Hautatu bultzatuko den lauza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
eu: Bultzatu hautatutako lauza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
eu: 16-Puzzlea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
eu: Aldatu hautatutako zutabea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
eu: Aldatu hautatutako errenkada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
eu: Alboratu hautatutako errenkada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
eu: Alboratu hautatutako zutabea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
eu: Txandakatu menu nagusia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
eu: Laguntza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
eu: Honi buruz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
eu: Irten

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
eu: Historia

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
eu: Jokoaren historiaren menua

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
eu: Jokoa

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
eu: Aukerak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
eu: Honi buruz

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
eu: Kredituak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
eu: GNUren Lizentzia Publiko Orokorra
    3 bertsioa edo berriagoa

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
eu: Sortzaileak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
eu: Dokumentalistak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
eu: Itzultzaileak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
eu: Artistak

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
eu: Pausatu gaueko modua

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
eu: Berrerabili gaueko modua

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
eu: Erabili gaueko modua

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
eu: _Laguntza

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
eu: _Soinua

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
eu: _Hasi jokoa

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
eu: Jadanik hasierako posizioan.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
eu: _Desegin

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
eu: _Berrabiarazi

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
eu: Puntuaziorik onena: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
eu: Oso ondo! Zure puntuaziorik onena hobetu duzu!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
eu: Oso ondo! Zure puntuaziorik onena berdindu duzu!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
eu: Oso ondo! Jokoa amaitu duzu berriro.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
eu: Oso ondo! Jokoa amaitu duzu!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
eu: Tamaina : %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
eu: Jokatu 1880 garaiko 15-puzzlera

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
eu: Saiatu bestelako 16-puzzle honekin

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
eu: Puzzlearen ertzen tamaina ezartzen du (3-5, 2-9 arazketarako)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
eu: TAMAINA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
eu: Desaktibatu soinua

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
eu: Aktibatu soinua

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa eta irten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
eu: 3 × 3	minutu 1

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
eu: 4 × 4	5 minutu

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
eu: 5 × 5	15 minutu

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
eu: 4 × 4	3 minutu

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
eu: 5 × 5	5 minutu

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
eu: Katuak

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
eu: Zenbakiak

en: About Taquin
eu: Taquin aplikazioari buruz

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
eu: Ezin duzu lauza hau lekuz aldatu!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
eu: Erabili Shift eta gezi bat lauzak mugitzeko!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
eu: Egin klik gezietan lauzak mugitzeko!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
eu: Gaia: Katuak ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
eu: Gaia: Zenbakiak ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
eu: Gaia: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
eu: 15-puzzle joko klasikoa

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
eu: (ikusi 'COPYING.themes' informazio gehiagorako)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
eu: Orria GNOME wikian
