gnome-taquin master - en to hr translation catalogue (102 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
hr: Pomičite pločice na njihova odgovarajuća mjesta

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
hr: Taquin je računalna inačica 15-slagalica i ostalih pomičnih slagalica.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
hr: Cilj Taquina je pomicanje pločica tako da se poslože, prema bojevima ili dijelovima velike slike.

en: A GNOME taquin game preview
hr: GNOME taquin pregled igre

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
hr: 15-slagalica

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
hr: slagalica;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
hr: 15-slagalica

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
hr: 16-slagalica

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
hr: Oznaka za praćenje noćnog rada sustava

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
hr: Koristi postavke GNOME noćnog svijetla za aktiviranje noćnog načina rada.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
hr: Širina prozora

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
hr: Širina glavnog prozora u pikselima.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
hr: Visina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
hr: Visina glavnog prozora u pikselima.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hr: Oznaka za omogućavanje uvećanog stanja

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hr: Ako je “true”, glavni prozor se pokreće u smanjenom načinu rada.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
hr: Broj pločica na svakom rubu.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
hr: Igra nudi igranje s pločom veličine od 3 do 5. Postavka se može postaviti od 2 (prikladno za testiranje) do 9, ograničeno načinom na koji su datoteke odabrane.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
hr: Naziv teme mape.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
hr: Taquin ima dvije zadane teme: 'mačke' i 'brojeve'.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
hr: Zvuk

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
hr: Treba li ili ne reproducirati zvukove događaja.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
hr: Radnje

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
hr: Trenutne radnje prikaza

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
hr: _Nova igra

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
hr: Vrati se natrag na trenutnu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
hr: U tijeku odabira igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
hr: Idi natrag

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
hr: Tijekom igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
hr: Nova igra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
hr: Ponovno pokreni igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
hr: Poništi posljednji potez

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
hr: Uklj/Isklj izbornik igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
hr: 15-slagalica

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
hr: Odaberi pločicu za pomak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
hr: Pomakni odabranu pločicu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
hr: 16-slagalica

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
hr: Promijeni odabrani stupac

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
hr: Promijeni odabrani redak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
hr: Zamijeni odabrani redak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
hr: Zamijeni odabrani stupac

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
hr: Uklj/Isklj glavni izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
hr: Priručnik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
hr: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
hr: Zatvori

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
hr: Povijest

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
hr: Izbornik povijesti igre

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
hr: Igra

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
hr: Mogućnosti

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
hr: O programu

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
hr: Zasluge

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
hr: GNU Opća Javna Licenca
    inačice 3 ili novija

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
hr: Stvaratelji

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
hr: Autori dokumentacije

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
hr: Preveli

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
hr: Dizajneri

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
hr: Pauziraj noćni način rada

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
hr: Ponovno pokreni noćni način rada

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
hr: Koristi noćni način rada

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
hr: _Priručnik

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
hr: _Zvuk

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
hr: _Pokreni igru

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
hr: Već je na početnom položaju.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
hr: _Poništi

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
hr: _Ponovno pokreni

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
hr: Najbolji rezultat: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
hr: Bravo! Poboljšali ste svoj rezultat!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
hr: Bravo! Izjednačili ste svoj najbolji rezultat.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
hr: Bravo! Završili ste igru.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
hr: Bravo! Završili ste igru!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
hr: Veličina: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
hr: Igrajte klasičnu 15-slagalicu iz 1880 godine

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
hr: Probajte ovu zabavnu alternativnu 16-slagalicu

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
hr: Postavi veličinu rubova slagalice (3-5, 2-9 za otklanjanje greške)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
hr: VELIČINA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
hr: Isključi zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
hr: Uključi zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
hr: Prikaži inačicu izdanja i zatvori

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
hr: 3 × 3	1 minuta

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
hr: 4 × 4	5 minuta

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
hr: 5 × 5	15 minuta

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
hr: 4 × 4	3 minute

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
hr: 5 × 5	5 minuta

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
hr: Mačke

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
hr: Brojevi

en: About Taquin
hr: O Taquinu

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
hr: Ne možete pomaknuti ovu pločicu!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
hr: Koristite Shift i strelicu za pomicanje pločice!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
hr: Kliknite na strelicu za pomak pločice!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
hr: Tema: Mačke ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
hr: Tema: Brojevi ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
hr: Tema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
hr: Klasična igra 15-slagalica

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
hr: (pogledajte COPYING.themes za više informacija)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hr: Stranica na GNOME wiki
