gnome-taquin master - en to hu translation catalogue (106 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
hu: Csúsztassa a csempéket a megfelelő helyükre

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
hu: A Taquin a 15-ös kirakós és egyéb tilitoli kirakós játékok számítógépes változata.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
hu: A Taquin lényege a csempék mozgatása, hogy azok elérjenek saját helyükre, amelyek vagy számokkal vannak jelölve, vagy egy nagy kép részleteivel.

en: A GNOME taquin game preview
hu: Egy GNOME taquin játékelőnézet

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
hu: 15-ös kirakó

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
hu: puzzle;kirakó;fejtörő;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
hu: 15-ös kirakó

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
hu: 16-os kirakó

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
hu: Egy jelző a rendszer éjszakai fényének követéséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
hu: A GNOME éjjeli fény beállításának használata az éjszaki mód aktiválásához.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
hu: Az ablak szélessége

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
hu: A főablak szélessége képpontban.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
hu: Az ablak magassága

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
hu: A főablak magassága képpontban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hu: Egy jelző a teljes méretű mód engedélyezéséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hu: Ha „igaz”, akkor a főablak teljes méretben indul.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
hu: Csempék száma minden szélen.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
hu: A játék 3 és 5 közötti táblaméreten kínálja a játékot. A beállítás 2-től (teszteléshez jó) 9-ig állítható a kiválasztott fájlok alapján korlátozva.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
hu: A témamappa neve.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
hu: A Taquin két alapértelmezett témával rendelkezik: „macskák” és „számok”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
hu: Hang

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
hu: Legyen-e az eseményeknek hangjuk.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
hu: Műveletek

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
hu: Jelenlegi nézet műveletei

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
hu: Új játék indítása

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
hu: Ú_j játék

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
hu: Vissza a jelenlegi játékhoz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
hu: Játékkiválasztás közben

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
hu: Új játék indítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
hu: Vissza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
hu: Játék közben

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
hu: Új játék

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
hu: Játék újraindítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
hu: Az utolsó lépés visszavonása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
hu: Játékmenü be/ki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
hu: 15-ös kirakó

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
hu: Csempe kiválasztása az elmozdításhoz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
hu: Kijelölt csempe elmozdítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
hu: 16-os kirakó

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
hu: Kijelölt oszlop megváltoztatása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
hu: Kijelölt sor megváltoztatása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
hu: Kijelölt sor csúsztatása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
hu: Kijelölt oszlop csúsztatása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
hu: Főmenü be/ki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
hu: Névjegy

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
hu: Kilépés

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
hu: Előzmények

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
hu: Játékelőzmények menü

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
hu: Játék

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
hu: Beállítások

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
hu: Névjegy

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
hu: Köszönet

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
hu: GNU General Public License
    3. vagy újabb verzió

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
hu: Készítők

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
hu: Dokumentáció írói

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
hu: Fordítók

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
hu: Művészek

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
hu: Éjszakai mód szüneteltetése

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
hu: Éjszakai mód ismételt használata

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
hu: Éjszakai mód használata

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
hu: _Súgó

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
hu: _Hang

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
hu: Játék _indítása

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
hu: Már a kezdeti helyen van.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
hu: _Visszavonás

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
hu: Új_raindítás

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
hu: Legjobb pontszám: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
hu: Bravó! Tovább javította a legjobb pontszámát!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
hu: Bravó! Beállította a legjobb pontszámát.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
hu: Bravó! Ismét befejezte a játékot.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
hu: Bravó! Befejezte a játékot!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
hu: Méret: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
hu: Az 1880-as klasszikus 15-ös kirakó indítása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
hu: Próbálja ki ezt a vicces alternatív 16-os kirakót

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
hu: Beállítja a kirakó széleinek méretét (3-5, 2-9 a hibakereséshez)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
hu: MÉRET

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
hu: Hang kikapcsolása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
hu: Hang bekapcsolása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
hu: Kiadási verzió kiírása és kilépés

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
hu: 3 × 3	1 perc

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
hu: 4 × 4	5 perc

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
hu: 5 × 5	15 perc

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
hu: 4 × 4	3 perc

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
hu: 5 × 5	5 perc

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
hu: Macskák

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
hu: Számok

en: About Taquin
hu: A Taquin névjegye

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
hu: Ezt a csempét nem mozdíthatja!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
hu: Használja a Shift és egy nyíl billentyűt a csempék mozgatásához!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
hu: Kattintson a nyilakra a csempék mozgatásához!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
hu: Téma: Macskák ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
hu: Téma: Számok ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
hu: Téma: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
hu: Egy klasszikus 15-ös kirakós játék

note: Translators: about dialog text crediting an artist (a photograph), with the website where the image was published
en: Abelard (Wikimedia)
hu: Abelard (Wikimédia)

en: Alvesgaspar (Wikimedia)
hu: Alvesgaspar (Wikimédia)

en: Mueller-rech.muenchen (Wikimedia)
hu: Mueller-rech.muenchen (Wikimédia)

en: Ruskis (Wikimedia)
hu: Ruskis (Wikimédia)

en: Toyah (Wikimedia)
hu: Toyah (Wikimédia)

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
hu: (további információkért lásd a COPYING.themes fájlt)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hu: Szócikk a GNOME wikin
