gnome-taquin master - en to kk translation catalogue (102 entries)

en: GNOME Taquin
kk: GNOME Taquin ойыны

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
kk: Плиткаларды олардың дұрыс орындарына жылжытыңыз

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
kk: Taquin — 15-ойжұмбақ пен басқа да жылжымалы ойжұмбақтардың компьютерлік нұсқасы.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
kk: Taquin ойынының мақсаты — плиткаларды сандармен немесе үлкен суреттің бөліктерімен көрсетілген орындарына жететіндей етіп жылжыту.

en: A GNOME taquin game preview
kk: GNOME taquin ойынын алдын ала қарау

en: The GNOME Project
kk: GNOME жобасы

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
kk: 15-жұмбақ

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
kk: puzzle;жұмбақ;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
kk: 15-жұмбақ

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
kk: 16-жұмбақ

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
kk: Жүйелік түнгі жарық күйіне сай болу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
kk: Түнгі жарықты белсендіру үшін GNOME түнгі жарық режимін белсендіру үшін қолданыңыз.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
kk: Терезе ені

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің ені, пиксельмен.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
kk: Терезе биіктігі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің биіктігі, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
kk: Максималды режимін іске қосу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
kk: Егер "true" болса, басты терезе максималды күйінде іске қосылатын болады.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
kk: Әр шеттегі плиткалар саны.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
kk: Ойын 3-тен 5-ке дейін тақта өлшемімен ойнауды ұсынады. Параметрді файлдарды таңдау тәсілімен шектелген 2-ден 9-ға дейін орнатуға болады.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
kk: Тема бумасының атауы.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
kk: Taquin ойынында екі бастапқы темасы бар: 'cats' және 'numbers'.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
kk: Дыбыс

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
kk: Оқиға дыбыстарын ойнату немесе ойнамау.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
kk: Әрекеттер

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
kk: Ағымдағы көрініс әрекеттері

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
kk: Жаңа ойынды бастау

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
kk: Ж_аңа ойын

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
kk: Ағымдағы ойынға қайтып оралу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
kk: Ойын таңдау кезінде

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
kk: Жаңа ойынды бастау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
kk: Артқа өту

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
kk: Ойын барысында

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
kk: Жаңа ойын

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
kk: Ойынды қайта бастау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
kk: Соңғы жылжытуды болдырмау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
kk: Ойын мәзірін көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
kk: 15-ойжұмбақ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
kk: Жылжыту үшін плитканы таңдау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
kk: Таңдалған плитканы жылжыту

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
kk: 16-ойжұмбақ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
kk: Таңдалған бағанды өзгерту

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
kk: Таңдалған жолды өзгерту

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
kk: Таңдалған жолды айналдыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
kk: Таңдалған бағанды айналдыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
kk: Басты мәзірді көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
kk: Көмек

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
kk: Осы туралы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
kk: Шығу

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
kk: Тарихы

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
kk: Ойын тарихының мәзірі

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
kk: Ойын

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
kk: Опциялар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
kk: Осы туралы

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
kk: Жасағандар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
kk: GNU General Public License,
    нұсқасы 3 не одан кейін шыққан

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
kk: Жасағандар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
kk: Құжаттаманы жазған

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
kk: Аудармашылар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
kk: Суретшілер

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
kk: Түнгі режимді аялдату

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
kk: Түнгі режимді қайта пайдалану

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
kk: Түнгі режимді пайдалану

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
kk: П_ернетақта жарлықтары

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
kk: _Көмек

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
kk: Д_ыбыс

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
kk: Ба_стау

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
kk: Бастапқы позицияда болып тұр.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
kk: Бол_дырмау

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
kk: Қа_йта қосу

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
kk: Ең жақсы ұпай: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
kk: Бәрекелді! Сіз ең жақсы ұпайыңызды жақсарттыңыз!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
kk: Бәрекелді! Сіз ең жақсы ұпайыңызға жеттіңіз.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
kk: Бәрекелді! Ойынды қайтадан аяқтадыңыз.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
kk: Бәрекелді! Ойынды аяқтадыңыз.

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
kk: Өлшемі: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
kk: Классикалық 1880 жж. 15-ойжұмбақ ойының ойнау

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
kk: Бұл қызық балама 16-ойжұмбақ ойынын ойнап көріңіз

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
kk: Ойжұмбақ жақтарының өлшемін орнатады (3-5, жөндеу үшін 2-9)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
kk: ӨЛШЕМІ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
kk: Дыбысты сөндіру

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
kk: Дыбысты сөндіру

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
kk: Нұсқа ақпаратын шығару және шығу

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
kk: 3 × 3	1 минут

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
kk: 4 × 4	5 минут

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
kk: 5 × 5	15 минут

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
kk: 4 × 4	3 минут

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
kk: 5 × 5	5 минут

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
kk: Мысықтар

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
kk: Сандар

en: About Taquin
kk: Taquin туралы

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
kk: Бұл плитканы жылжыта алмайсыз!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
kk: Плиткаларды жылжыту үшін Shift және бағдарша пернелерін қолданыңыз!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
kk: Плиткаларды жылжыту үшін бағдаршаларға басыңыз!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
kk: Тема: Мысықтар ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
kk: Тема: Сандар ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
kk: Тема: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
kk: Классикалық 15-жұмбақ ойыны

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
kk: (ақпарат алу үшін COPYING.themes қараңыз)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
kk: GNOME вики беті
