gnome-taquin master - en to lt translation catalogue (102 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
lt: Tempkite koklius į jų teisingas vietas

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
lt: Taquin yra 15-galvosūkio ir kitų tempimo galvosūkių kompiuterinė versija.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
lt: Taquin tikslas yra perkelti koklius taip, kad kiekvienas atsidurtų savo vietoje, nurodytoje skaičiais arba didesnio paveikslėlio dalimis.

en: A GNOME taquin game preview
lt: GNOME taquin žaidimo peržiūra

en: The GNOME Project
lt: GNOME projektas

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
lt: 15-galvosūkis

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
lt: galvosūkis;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
lt: 15-galvosūkis

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
lt: 16-galvosūkis

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
lt: Požymis sistemos naktiniam apšvietimui sekti

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
lt: Naudoti GNOME naktinio apšvietimo nustatymą naktiniam apšvietimui aktyvinti.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
lt: Lango plotis

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
lt: Pagrindinio lango plotis pikseliais.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
lt: Lango aukštis

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
lt: Pagrindinio lango aukštis pikseliais.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
lt: Požymis išdidinimo veiksenai įjungti

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
lt: Jei teigiama, pagrindinis langas yrapaleidžiamas išdidintas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
lt: Koklių skaičius kiekviename pakraštyje.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
lt: Žaidimas siūlo žaisti lentoje nuo 3 iki 5. Nustatymas gali būti nuo 2 (gerai testavimui) iki 9, ribojant pagal failų pasirinkimą.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
lt: Temos aplanko pavadinimas.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
lt: Taquin turi dvi numatytasias temas: „katinai“ ir „skaičiai“.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
lt: Garsas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
lt: Ar groti įvykių garsus.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
lt: Veiksmai

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
lt: Rodyti dabartinius veiksmus

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
lt: Pradėti naują žaidimą

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
lt: _Naujas žaidimas

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
lt: Grįžti į dabartinį žaidimą

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
lt: Renkantis žaidimą

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
lt: Pradėti naują žaidimą

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
lt: Grįžti

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
lt: Žaidimo metu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
lt: Naujas žaidimas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
lt: Žaisti iš naujo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
lt: Atšaukti paskutinį ėjimą

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
lt: Perjungti žaidimo meniu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
lt: 15-galvosūkis

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
lt: Pasirinkite plytelę paspaudimui

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
lt: Paspauskite virš pasirinktos plytelės

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
lt: 16-galvosūkis

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
lt: Keisti pažymėtą stulpelį

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
lt: Keisti pažymėtą eilutę

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
lt: Perbraukti pasirinktą eilutę

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
lt: Perbraukti pasirinktą stulpelį

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
lt: Bendra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
lt: Perjungti pagrindinį meniu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
lt: Klaviatūros trumpiniai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
lt: Žinynas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
lt: Apie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
lt: Išeiti

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
lt: Istorija

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
lt: Žaidimo istorijos meniu

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
lt: Žaidimas

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
lt: Parametrai

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
lt: Apie

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
lt: Kūrėjai ir pagalbininkai

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
lt: GNU Bendroji Vieša Licencija
    3 arba vėlesnė versija

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
lt: Kūrėjai

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
lt: Dokumentuotojai

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
lt: Vertėjai

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
lt: Menininkai

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
lt: Pristabdyti nakties veikseną

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
lt: Panaudoti nakties veikseną

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
lt: Naudoti nakties veikseną

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
lt: _Klaviatūros trumpiniai

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
lt: _Žinynas

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
lt: _Garsas

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
lt: _Pradėti žaidimą

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
lt: Jau pradinėje padėtyje.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
lt: _Atšaukti

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
lt: _Iš naujo

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
lt: Geriausias rezultatas: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
lt: Puiku! Jūs pagerinote savo geriausią rezultatą!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
lt: Puiku! Jūs pakartojote savo geriausią rezultatą!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
lt: Sveikiname! Jūs vėl užbaigėte žaidimą!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
lt: Sveikiname! Jūs užbaigėte žaidimą!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
lt: Dydis: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
lt: Žaisti klasikinį 1880-ųjų 15-galvosūkį

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
lt: Bandyti šį smagų alternatyvų 16-galvosūkį

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
lt: Nustato galvosūkio pakraščių dydį (3-5, 2-9 derinimui)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
lt: DYDIS

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
lt: Išjungti garsą

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
lt: Įjungti garsą

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
lt: Atspausdinti leidimo versiją ir išeiti

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
lt: 3 × 3	1 minutė

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
lt: 4 × 4	5 minutės

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
lt: 5 × 5	15 minučių

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
lt: 4 × 4	3 minutės

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
lt: 5 × 5	5 minutės

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
lt: Katinai

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
lt: Skaičiai

en: About Taquin
lt: Apie taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
lt: Negalima perkelti šio koklio!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
lt: Naudokite Lyg2 ir rodykles plytelėms stumdyti!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
lt: Spauskite rodykles plytelėms stumdyti!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
lt: Tema: katinai ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
lt: Tema: skaičiai ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
lt: Tema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
lt: Klasikinis 15-galvosūkio žaidimas

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
lt: (daugiau informacijos rasite faile COPYING.themes)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
lt: Autorių teisės © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
lt: GNOME wiki puslapis
