gnome-taquin master - en to ms translation catalogue (101 entries)

en: GNOME Taquin
ms: Taquin GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
ms: Leret jubin-jubin ke tempatnya

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
ms: Taquin ialah versi komputer bagi teka-teki-15 dan lain-lain teka-teki sejenisnya.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
ms: Objektif Taquin ialah menggerakkan jubin-jubin supaya ia berada pada tempat sepatutnya, sama ada mengikut nombor kedudukan, atau sebahagian dari satu imej.

en: A GNOME taquin game preview
ms: Pratonton permainan taquin GNOME

en: The GNOME Project
ms: Projek GNOME

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
ms: Teka-teki-15

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
ms: teka-teki;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
ms: Teka-teki-15

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
ms: Teka-Teki-16

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
ms: Satu bendera untuk mengikuti cahaya malam sistem

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
ms: Guna tetapan cahaya malam GNOME untuk aktifkan mod-malam.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
ms: Lebar bagi tetingkap

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ms: Lebar tetingkap utama dalam piksel.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
ms: Tinggi bagi tetingkap

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ms: Tinggi tetingkap utama dalam piksel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ms: Satu bendera untuk membenarkan mod termaksimum

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ms: Jika "benar" tetingkap utama bermula dalam mod termaksimum.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
ms: Jumlah jubin pada setiap pinggir.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
ms: Permainan menawarkan saiz papan bermula dari 3 hingga 5. Tetapannya ialah dari 2 (baik untuk pengujian) hinggalah ke 9, terhad mengikut cara fail dipilih.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
ms: Nama bagi folder tema.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
ms: Taquin mempunyai dua tema lalai: 'kucing' dan 'angka'.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
ms: Bunyi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
ms: Sama ada mahu mainkan bunyi atau sebaliknya.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
ms: Aksi

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
ms: Aksi-aksi pandangan semasa

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
ms: Mulakan satu permainan baharu

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
ms: Permainan _Baharu

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
ms: Undur ke permainan semasa

[ctx: shortcut window]
en: During game selection
ms: Ketika pemilihan permainan

[ctx: shortcut window]
en: Start new game
ms: Mula permainan baharu

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ms: Kembali

[ctx: shortcut window]
en: During a game
ms: Ketika permainan

[ctx: shortcut window]
en: New game
ms: Permainan baharu

[ctx: shortcut window]
en: Restart game
ms: Mula semula permainan

[ctx: shortcut window]
en: Undo last move
ms: Buat asal tindakan terakhir

[ctx: shortcut window]
en: 15-Puzzle
ms: Teka-teki-15

[ctx: shortcut window]
en: Select tile to push on
ms: Pilih jubin untuk ditolak

[ctx: shortcut window]
en: Push on selected tile
ms: Tolak jubin terpilih

[ctx: shortcut window]
en: 16-Puzzle
ms: Teka-Teki-16

[ctx: shortcut window]
en: Change selected column
ms: Ubah lajur terpilih

[ctx: shortcut window]
en: Change selected row
ms: Ubah baris terpilih

[ctx: shortcut window]
en: Swipe selected row
ms: Leret baris terpilih

[ctx: shortcut window]
en: Swipe selected column
ms: Leret lajur terpilih

[ctx: shortcut window]
en: Generic
ms: Generik

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ms: Pintasan papan kekunci

[ctx: shortcut window]
en: Help
ms: Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: About
ms: Perihal

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ms: Keluar

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
ms: Sejarah

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
ms: Menu sejarah permainan

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
ms: Permainan

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
ms: Pilhan

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
ms: Perihal

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
ms: Penghargaan

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
ms: Lesen Awam Am GNU
    versi 3 atau yang terkemudian

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
ms: Pencipta

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
ms: Pembangun Dokumen

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
ms: Penterjemah

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
ms: Artis

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
ms: Jeda mod malam

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
ms: Guna semula mod malam

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
ms: Guna mod malam

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
ms: Pintasan Papan _Kekunci

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
ms: _Bantuan

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
ms: _Bunyi

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
ms: _Mula Permainan

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
ms: Berada pada kedudukan awal.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
ms: B_uat asal

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
ms: Mula _semula

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
ms: Skor terbaik: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
ms: Bagus! Anda berjaya menambah baik skor terbaik anda!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
ms: Bagus! Anda berjaya menyamai skor terbaik anda.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
ms: Bagus! Anda berjaya menyelesaikan permainan lagi.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
ms: Bagus! Anda berjaya menyelesaikan permainan!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
ms: Saiz: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
ms: Main teka-teki-15 era 1880 yang klasik

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
ms: Cuba juga teka-teki-16 yang menyeronokkan

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
ms: Tetapkan saiz pinggir teka-teki (3-5, 2-9 untuk nyapepijat)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
ms: SAIZ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
ms: Matikan bunyi

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
ms: Hidupkan bunyi

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
ms: Cetak versi keluaran dan keluar

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
ms: 3 × 3	1 minit

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
ms: 4 × 4	5 minit

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
ms: 5 × 5	15 minit

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
ms: 4 × 4	3 minit

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
ms: 5 × 5	5 minit

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
ms: Kucing

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
ms: Angka

en: About Taquin
ms: Perihal Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
ms: Anda tidak boleh gerak jubin ini!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
ms: Guna kekunci Shift dan anak panah untuk gerak jubin!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
ms: Klik pada anak panah untuk gerak jubin!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
ms: Tema: Kucing ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
ms: Tema: Angka ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
ms: Tema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
ms: Sebuah permainan teka-teki-15 yang klasik

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for informations)
ms: (sila rujuk COPYING.themes untuk maklumat lanjut)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
ms: Hak cipta © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ms: Halaman dalam wiki GNOME
