gnome-taquin master - en to nl translation catalogue (102 entries)

en: GNOME Taquin
nl: Gnome Taquin

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
nl: Schuif tegels naar hun juiste plaatsen

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
nl: Taquin is een computerversie van de 15-puzzel en andere schuifpuzzels.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
nl: Het doel van Taquin is tegels te verplaatsen zodat ze hun plaats bereiken, aangeduid met ofwel nummers ofwel delen van een grotere afbeelding.

en: A GNOME taquin game preview
nl: Een Gnome Taquin-spelvoorbeeld

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
nl: 15-puzzel

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
nl: puzzel;schuifpuzzel;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
nl: 15-puzzel

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
nl: 16-puzzel

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
nl: Een vlag om het systeemnachtlicht te volgen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
nl: Nachtlichtinstelling van Gnome gebruiken om nachtmodus te activeren.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
nl: De breedte van het venster

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
nl: De breedte van het hoofdvenster in beeldpunten.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
nl: De hoogte van het venster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
nl: De hoogte van het hoofdvenster in beeldpunten.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
nl: Een vlag om de gemaximaliseerde modus in te schakelen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
nl: Indien ingeschakeld wordt het hoofdvenster bij opstarten gemaximaliseerd.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
nl: Aantal tegels op elke rand.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
nl: Het spel biedt de mogelijkheid te spelen met een bordgrootte van 3 tot 5. De instelling kan ingesteld worden van 2 (goed voor testen) tot 9, beperkt door de manier waarop bestanden worden geselecteerd.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
nl: Naam van de themamap.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
nl: Taquin heeft twee standaardthema’s: ‘katten’ en ‘nummers’.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
nl: Geluid

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
nl: Of er geluiden worden afgespeeld bij gebeurtenissen.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
nl: Acties

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
nl: Acties voor huidige weergave

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
nl: _Nieuw spel

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
nl: Terugkeren naar het huidige spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
nl: Tijdens spelselectie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
nl: Nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
nl: Teruggaan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
nl: Tijdens een spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
nl: Nieuw spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
nl: Spel herstarten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
nl: Uw laatste zet ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
nl: Spelmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
nl: 15-puzzel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
nl: Tegel selecteren om op te duwen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
nl: Duwen op geselecteerde tegel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
nl: 16-puzzel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
nl: Geselecteerde kolom wijzigen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
nl: Geselecteerde rij wijzigen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
nl: Geselecteerde rij verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
nl: Geselecteerde kolom verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
nl: Hoofdmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
nl: Over

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
nl: Afsluiten

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
nl: Geschiedenis

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
nl: Spelgeschiedenismenu

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
nl: Spel

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
nl: Opties

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
nl: Over

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
nl: Met dank aan

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
nl: GNU General Public License
    versie 3 of later

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
nl: Makers

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
nl: Documentalisten

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
nl: Vertalers

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
nl: Artiesten

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
nl: Nachtmodus pauzeren

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
nl: Nachtmodus opnieuw gebruiken

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
nl: Nachtmodus gebruiken

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
nl: _Hulp

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
nl: _Geluid

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
nl: _Spel beginnen

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
nl: Reeds op beginpositie.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
nl: He_rstarten

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
nl: Beste score: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
nl: Bravo! U heeft uw beste score verbeterd!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
nl: Bravo! U heeft uw beste score opnieuw behaald.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
nl: Bravo! U heeft het spel opnieuw voltooid.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
nl: Bravo! U heeft het spel voltooid!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
nl: Grootte: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
nl: Speel de klassieke 15-puzzel van de jaren 1880

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
nl: Probeer deze leuke alternatieve 16-puzzel

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
nl: Stelt de grootte van de puzzelranden in (3-5, 2-9 voor debuggen)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
nl: GROOTTE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
nl: Geluid uitschakelen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
nl: Geluid inschakelen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
nl: Releaseversie tonen en afsluiten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
nl: 3 × 3	1 minuut

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
nl: 4 × 4	5 minuten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
nl: 5 × 5	15 minuten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
nl: 4 × 4	3 minuten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
nl: 5 × 5	5 minuten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
nl: Katten

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
nl: Nummers

en: About Taquin
nl: Over Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
nl: U kunt deze tegel niet verplaatsen!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
nl: Gebruik Shift en een pijltjestoets om tegels te verplaatsen!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
nl: Klik op de pijltjes om tegels te verplaatsen!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
nl: Thema: katten ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
nl: Thema: nummers ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
nl: Thema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
nl: Een klassiek 15-puzzel-spel

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
nl: (zie COPYING.themes voor informatie)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
nl: Pagina op Gnome-wiki
