gnome-taquin master - en to ro translation catalogue (101 entries)

en: GNOME Taquin
ro: Taquin GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
ro: Glisați dalele la locurile lor corecte

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
ro: Taquin este o versiune pe calculator a puzzle-15 și a altor puzzle-uri de glisare.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
ro: Scopul jocului de Taquin este să mutați dalele astfel încât să ajungă la locul lor, indicat fie prin numere, fie prin părțile unei imagini mari.

en: A GNOME taquin game preview
ro: O previzualizare de joc taquin GNOME

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
ro: puzzle-15

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
ro: Puzzle-15

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
ro: Puzzle-16

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
ro: Un fanion pentru a urmări lumina nocturnă a sistemului

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
ro: Utilizează configurarea de lumină de noapte GNOME pentru a activa modul nocturn.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
ro: Lățimea ferestrei

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ro: Lățimea ferestrei principale în pixeli.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
ro: Înălțimea ferestrei

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ro: Înălțimea ferestrei principale în pixeli.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ro: Un fanion pentru a activa modul maximizat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ro: Dacă este „adevărat”, fereastra principală începe în modul maximizat.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
ro: Numărul de dale pe fiecare margine.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
ro: Jocul oferă să fie jucat cu o dimensiune a tablei de la 3 la 5. Configurarea poate fi stabilită de la 2 (bun pentru testare) la 9, limitat prin modul în care sunt selectate fișierele.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
ro: Numele dosarului de teme.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
ro: Taquin are două teme implicite: „pisici” și „numere”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
ro: Sunet

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
ro: Dacă se redau sau nu sunetele de evenimente.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
ro: Acțiuni

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
ro: Acțiuni vizualizare curentă

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
ro: Începe un joc nou

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
ro: Joc _nou

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
ro: Navighează înapoi la jocul curent

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
ro: În timpul selectării unui joc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
ro: Începe joc nou

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
ro: Navighează înapoi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
ro: În timpul unui joc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
ro: Joc nou

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
ro: Reîncepe jocul

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
ro: Refă ultima mutare

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
ro: Comută meniul jocului

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
ro: Puzzle-15

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
ro: Selectați dala pe care se împinge

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
ro: Împinge pe dala selectată

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
ro: Puzzle-16

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
ro: Schimbă coloana selectată

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
ro: Schimbă rândul selectat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
ro: Trece peste rândul selectat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
ro: Trece peste coloana selectată

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
ro: Comută meniul principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
ro: Despre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
ro: Ieșire

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
ro: Istoric

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
ro: Meniul istoricului de joc

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
ro: Joc

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
ro: Opțiuni

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
ro: Despre

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
ro: Autori

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
ro: Licența Publică Generală GNU
    versiunea 3 sau ulterioară

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
ro: Creatori

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
ro: Documentatori

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
ro: Traducători

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
ro: Artiști

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
ro: Pauzează modul de noapte

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
ro: Reutilizează modul de noapte

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
ro: Utilizează modul de noapte

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
ro: _Ajutor

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
ro: _Sunet

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
ro: Î_ncepe jocul

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
ro: Deja la poziția inițială.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
ro: _Refă

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
ro: _Reîncepe

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
ro: Cel mai bun scor: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
ro: Bravo! Ați îmbunătățit cel mai bun scor!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
ro: Bravo! Ați egalizat cel mai bun scor.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
ro: Bravo! Ați terminat jocul din nou.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
ro: Bravo! Ați terminat jocul!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
ro: Dimensiune: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
ro: Jucați clasicul puzzle-15 din anii 1880

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
ro: Încercați acest distractiv puzzle-16 alternativ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
ro: Stabilește dimensiunea marginilor puzzle-ului (3-5, 2-9 pentru depanare)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
ro: Dimensiunne

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
ro: Oprește sunetul

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
ro: Pornește sunetul

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
ro: Tipărește versiunea de lansare și ieși

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
ro: 3 × 3	1 minut

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
ro: 4 × 4	5 minute

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
ro: 5 × 5	15 minute

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
ro: 4 × 4	3 minute

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
ro: 5 × 5	5 minute

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
ro: Pisici

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
ro: Numere

en: About Taquin
ro: Despre Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
ro: Nu puteți muta dala aceasta!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
ro: Utilizați Shift și o săgeată pentru a muta dalele!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
ro: Clic pe săgeți pentru a muta dalele!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
ro: Temă: pisici ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
ro: Temă: numere ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
ro: Temă: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
ro: Un joc puzzle-15 clasic

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
ro: (consultați COPYING.themes pentru informații)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
ro: Drepturi de autor © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ro: Pagină pe wiki GNOME
