gnome-taquin master - en to sl translation catalogue (102 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
sl: Premakni ploščice slike na ustrezna mesta

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
sl: Igra Taquin je računalniška različica igre »Petnajst« in drugih podobnih premičnic.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
sl: Cilj igre Taquin, znane tudi kot igre Petnajst, je premakniti ploščice na ustrezna mesta. Ploščice so lahko označene s številkami, lahko pa skupajsestavljajo sliko.

en: A GNOME taquin game preview
sl: Predogled igre GNOME Taquin

en: The GNOME Project
sl: Projekt GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Taquin
sl: Premičnica Taquin

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
sl: 15 ugank

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
sl: sestavljanka;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
sl: 15 drsečih ploščic

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
sl: 16 drsečih ploščic

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
sl: Zastavica, ki določa sistemsko nočno osvetlitev

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
sl: Uporaba nastavitve nočne osvetlitve omogoča zagon nočnega načina prikaza.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
sl: Širina okna

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sl: Širina okna v točkah.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
sl: Višina okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sl: Višina okna v točkah.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sl: Zastavica za omogočanje prikaza v razpetem načinu

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sl: Izbrana možnost določa, da bo okno odprto razširjeno.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
sl: Število ploščic na vsakem robu.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
sl: Igra podpira velikosti igralne plošč s stranicami od 3 do 5, je pa mogoče nastaviti vrednosti od 2 (za preizkus) do 9. Velikosti so omejene z izbro datoteke.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
sl: Ime mape, v kateri so teme.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
sl: Igra ima dve privzeti temi: 'mačke' in 'številke'.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
sl: Zvok

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
sl: Ali naj se ob dogodkih predvajajo zvoki.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
sl: Dejanja

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
sl: Pogled trenutnih dejanj

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
sl: Začni novo igro

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sl: _Nova igra

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
sl: Skoči na začetek trenutne igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
sl: Med izbiro igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
sl: Začne novo igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
sl: Skoči nazaj

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
sl: Med igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
sl: Začne novo igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
sl: Začne igro znova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
sl: Razveljavi zadnjo potezo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
sl: Preklopi meni igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
sl: 15 drsečih ploščic

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
sl: Izbor ploščice za pritisk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
sl: Pritisk na izbrano ploščico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
sl: 16 drsečih ploščic

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
sl: Spremeni izbrani stolpec

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
sl: Spremeni izbrano vrstico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
sl: Potegne izbrano vrstico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
sl: Potegne izbran stolpec

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
sl: Izvorno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
sl: Preklopi glavni meni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
sl: Tipkovne bližnjice‫

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
sl: Pomoč

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
sl: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
sl: Konča program

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
sl: Zgodovina

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
sl: Meni zgodovine igre

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
sl: Igra

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
sl: Možnosti

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
sl: O programu

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
sl: Zasluge

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
sl: Splošno Javno dovoljenje GNU,
    različice 3 ali kasnejše

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
sl: Ustvarjalci

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
sl: Pisci dokumentacije

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
sl: Prevajalci

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
sl: Oblikovalci

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
sl: Začasno ustavi nočni način

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
sl: Ponovno uporabi nočni način

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
sl: Uporabi nočni način

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
sl: _Tipkovne bližnjice

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
sl: P_omoč

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
sl: _Zvok

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
sl: _Začni z igro

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
sl: Izbrana je začetna postavitev.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
sl: _Razveljavi

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
sl: _Ponoven zagon

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
sl: Najboljši rezultat: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
sl: Čestitke! Izboljšali ste rezultat!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
sl: Čestitke! Izenačili ste najboljši ste rezultat!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
sl: Odlično! Igra je končana!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
sl: Odlično! Igra je končana!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
sl: Velikost: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
sl: Začni klasično igro s 15 polji iz leta 1880.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
sl: Preizkusite sestavljanko s 16 polji.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
sl: Nastavi velikost plošče (3–5, 2–9 za razhroščevanje)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
sl: Velikost

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
sl: Izklopi zvok

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
sl: Vklopi zvok

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
sl: Izpiši različico programa in končaj

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
sl: 3 × 3	1 minuta

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
sl: 4 × 4	5 minut

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
sl: 5 × 5	15 minut

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
sl: 4 × 4	3 minute

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
sl: 5 × 5	5 minut

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
sl: Mačke

en: About Taquin
sl: O igri

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
sl: Te ploščice ni mogoče premakniti!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
sl: Uporabite tipke Shift in puščice za premikanje ploščic.

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
sl: S klikom na puščice lahko premikate ploščice!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
sl: Tema: mačke ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
sl: Tema: številke ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
sl: Tema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
sl: Klasična sestavljanka s 15 drsečimi ploščicami

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
sl: (za več podrobnosti si oglejte vsebino datoteke COPYING.themes)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sl: Avtorske pravice © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sl: Stran na GNOME Wiki
