gnome-taquin master - en to sr translation catalogue (109 entries)

en: GNOME Taquin
sr: Гномово Пецкало

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
sr: Догурајте плочице на њихова одговарајућа места

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
sr: Пецкало је рачунарско издање 15-слагалица и других клизних слагалица.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
sr: Предмет Пецкала је премештање плочица тако да стигну до својих места, било назначених бројевима, или деловима велике слике.

en: A GNOME taquin game preview
sr: Преглед игре Гномовог пецкала

en: The GNOME Project
sr: Гномов пројекат

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Taquin
sr: Пецкало

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
sr: 15-слагалица

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
sr: слагалица;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
sr: 15-слагалица

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
sr: 16-слагалица

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
sr: Заставица за праћење ноћног светла система

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
sr: Користи Гномово подешавање ноћног светла за покретање ноћног режима.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
sr: Ширина прозора

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sr: Ширина главног прозора у пикселима.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
sr: Висина прозора

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sr: Висина главног прозора у пикселима.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sr: Заставица за укључивање увећаног режима

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sr: Ако је тачно, главни прозор ће бити увећан.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
sr: Број плочица на свакој ивици.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
sr: Игра нуди играње са таблом величине од 3 до 5. У подешавањима можете да поставите од 2 (добро за пробу) до 9, ограничено начином бирања датотека.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
sr: Назив фасцикле са темом.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
sr: Пецкало има две основне теме: „мачке“ и „бројеве“.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
sr: Звук

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
sr: Да ли да пушта звуке.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
sr: Радње

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
sr: Тренутне радње прегледа

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
sr: Започните нову игру

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sr: _Нова игра

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
sr: Вратите се на текућу игру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
sr: Током одабира игре

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
sr: Почетак нове игре

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
sr: Корак назад

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
sr: Током игре

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
sr: Нова игра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
sr: Поновно покретање игре

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
sr: Опозив претходног потеза

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
sr: Промени стање менија игре

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
sr: 15-слагалица

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
sr: Одабир плочице за гурање

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
sr: Гурање одабране плочице

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
sr: 16-слагалица

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
sr: Промена одабране колоне

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
sr: Промена одабраног реда

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
sr: Повлачење одабраног реда

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
sr: Повлачење одабране колоне

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
sr: Опште

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
sr: Промени стање главног менија

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
sr: Пречице тастатуре

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
sr: Помоћ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
sr: О програму

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
sr: Излазак

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
sr: Историјат

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
sr: Изборник историјата игре

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
sr: Игра

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
sr: Опције

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
sr: О програму

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
sr: Заслуге

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
sr: Гнуова општа јавна лиценца
    издања 3 или касније

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
sr: Творци

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
sr: Документатори

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
sr: Преводиоци

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
sr: Уметници

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
sr: Заустави ноћни режим

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
sr: Поново искористи ноћни режим

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
sr: Користи ноћни режим

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
sr: Пр_ечице на тастатури

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
sr: По_моћ

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
sr: _Звук

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
sr: Почни _игру

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
sr: Већ сте на почетном положају.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
sr: Опо_зови

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
sr: Поново пок_рени

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
sr: Најбољи резултат: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
sr: Браво! Побољшали сте свој најбољи резултат!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
sr: Браво! Изједначили сте свој најбољи резултат!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
sr: Браво! Поново сте завршили игру.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
sr: Одлично! Завршили сте игру!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
sr: Величина: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
sr: Играјте класичну игру 15-слагалица из 1880.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
sr: Пробајте ову забавну замену 16-слагалица

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
sr: Подесите величину ивица слагалице (3-5, 2-9  је само за прочишћавање)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
sr: ВЕЛИЧИНА

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
sr: Искључује звук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
sr: Укључује звук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
sr: Исписује број издања и излази

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
sr: 3 × 3	1 минут

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
sr: 4 × 4	5 минута

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
sr: 5 × 5	15 минута

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
sr: 4 × 4	3 минута

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
sr: 5 × 5	5 минута

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
sr: Мачке

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
sr: Бројеви

en: About Taquin
sr: О Пецкалу

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
sr: Не можете да померите ову плочицу!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
sr: Користите Shift и стрелице за померање плочица!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
sr: Кликните на стрелице за померање плочица!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
sr: Тема: Мачке ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
sr: Тема: Бројеви ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
sr: Тема: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
sr: Класична игра 15-слагалица

note: Translators: about dialog text crediting an artist (a photograph), with the website where the image was published
en: Abelard (Wikimedia)
sr: Abelard (Викимедија)

en: Alvesgaspar (Wikimedia)
sr: Alvesgaspar (Викимедија)

en: Mueller-rech.muenchen (Wikimedia)
sr: Mueller-rech.muenchen (Викимедија)

en: Ruskis (Wikimedia)
sr: Ruskis (Викимедија)

en: Toyah (Wikimedia)
sr: Toyah (Викимедија)

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
sr: (за податке погледајте „COPYING.themes“ датотеку)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sr: Право на копирање © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sr: Страница на Гномовом викију
