gnome-taquin master - en to sr translation catalogue (45 entries)

en: _Sound
sr: _Zvuk

en: _Help
sr: Po_moć

en: _About
sr: O _programu

en: _Quit
sr: _Izađi

en: Cats
sr: Mačke

en: Numbers
sr: Brojevi

en: 15-Puzzle
sr: 15-slagalica

en: 16-Puzzle
sr: 16-slagalica

en: Go back to the current game
sr: Vratite se na tekuću igru

en: _Start Over
sr: _Počni

en: Configure a new game
sr: Podesite novu igru

en: Start a new game
sr: Započnite novu igru

en: GNOME Taquin
sr: Gnomovo Peckalo

en: Slide tiles to their correct places
sr: Dogurajte pločice na njihova odgovarajuća mesta.

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
sr: Peckalo je računarsko izdanje 15-slagalica i drugih kliznih slagalica.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
sr: Predmet Peckala je premeštanje pločica tako da stignu do svojih mesta, bilo naznačenih brojevima, ili delovima velike slike.

en: A GNOME taquin game preview
sr: Pregled igre Gnomovog peckala

en: The GNOME Project
sr: Gnomov projekat

en: Taquin
sr: Peckalo

en: 15-puzzle
sr: 15-slagalica

en: puzzle;
sr: slagalica;

en: Number of tiles on each edge.
sr: Broj pločica na svakoj ivici.

en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
sr: Igra nudi igranje sa tablom veličine od 3 do 5. U podešavanjima možete da postavite od 2 (dobro za probu) do 9, ograničeno načinom biranja datoteka.

en: Name of the theme folder.
sr: Naziv fascikle sa temom.

en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
sr: Peckalo ima dve osnovne teme: „mačke“ i „brojeve“.

en: Sound
sr: Zvuk

en: Whether or not to play event sounds.
sr: Da li da pušta zvuke.

en: Width of the window in pixels.
sr: Širina prozora u tačkicama.

en: Height of the window in pixels.
sr: Visina prozora u tačkicama.

en: true if the window is maximized.
sr: štiklirano ako je prozor uvećan.

en: _Start Game
sr: Počni _igru

en: Undo your most recent move
sr: Poništite vaš poslednji potez

en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
sr: Igrajte klasičnu igru 15-slagalica iz 1880.

en: Try this fun alternative 16-puzzle
sr: Probajte ovu zabavnu zamenu 16-slagalica

en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
sr: Podesite veličinu ivica slagalice (3-5, 2-9  je samo za pročišćavanje)

en: Turn off the sound
sr: Isključuje zvuk

en: Turn on the sound
sr: Uključuje zvuk

en: Print release version and exit
sr: Ispisuje broj izdanja i izlazi

en: (see COPYING.themes for informations)
sr: (za podatke pogledajte „COPYING.themes“)

en: A classic 15-puzzle game
sr: Klasična igra 15-slagalica

en: You can’t move this tile!
sr: Ne možete da pomerite ovu pločicu!

en: Bravo! You finished the game!
sr: Odlično! Završili ste igru!

en: Size: %d × %d ▾
sr: Veličina: %d × %d ▾

en: Theme: Cats ▾
sr: Tema: Mačke ▾

en: Theme: Numbers ▾
sr: Tema: Brojevi ▾
