gnome-taquin master - en to sv translation catalogue (101 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
sv: Dra brickor till deras rätta platser

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
sv: Taquin är en datorversion av 15-pusslet och andra glidpussel.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
sv: Målet i Taquin är att flytta brickor så att de når sina platser, vilka antingen markeras med siffror eller med delar av en stor bild.

en: A GNOME taquin game preview
sv: En förhandsvisning av GNOME taquin

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
sv: 15-pussel

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
sv: pussel;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
sv: 15-pussel

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
sv: 16-pussel

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
sv: En flagga för att följa systemets nattbelysning

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
sv: Använd GNOME:s nattbelysningsinställning för att aktivera nattläge.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
sv: Bredden på fönstret

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sv: Bredden på huvudfönstret i bildpunkter.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
sv: Höjden på fönstret

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sv: Höjden på huvudfönstret i bildpunkter.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sv: En flagga för att aktivera maximerat läge

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sv: Om ”true” (sant) startas huvudfönstret i maximerat läge.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
sv: Antal brickor på varje kant.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
sv: Spelet erbjuder spel med en brädstorlek från 3 till 5. Inställningen kan sättas från 2 (bra för tester) till 9, begränsat av sättet som filer väljs.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
sv: Namn på temamappen.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
sv: Taquin har två standardteman: 'cats' (katter) och 'numbers' (siffror).

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
sv: Ljud

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
sv: Huruvida händelseljud ska spelas upp.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
sv: Åtgärder

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
sv: Åtgärder för aktuell vy

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sv: _Nytt spel

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
sv: Gå tillbaka till aktuellt spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
sv: Under val av spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
sv: Starta nytt spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
sv: Gå tillbaka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
sv: Under ett spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
sv: Nytt spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
sv: Starta om spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
sv: Ångra senaste drag

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
sv: Öppna/stäng spelmeny

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
sv: 15-pussel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
sv: Välj bricka att trycka på

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
sv: Tryck på markerad bricka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
sv: 16-pussel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
sv: Ändra markerad kolumn

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
sv: Ändra markerad rad

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
sv: Flytta markerad rad

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
sv: Flytta markerad kolumn

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
sv: Öppna/stäng huvudmeny

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangenbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
sv: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
sv: Avsluta

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
sv: Historik

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
sv: Meny för spelhistorik

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
sv: Spel

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
sv: Alternativ

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
sv: Om

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
sv: Tack till

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
sv: GNU General Public License
    version 3 eller senare

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
sv: Skapare

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
sv: Dokumentatörer

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
sv: Översättare

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
sv: Grafiker

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
sv: Pausa nattläge

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
sv: Använd nattläge igen

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
sv: Använd nattläge

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
sv: _Hjälp

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
sv: _Ljud

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
sv: _Starta spel

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
sv: Redan på ursprunglig position.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
sv: Å_ngra

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
sv: Starta _om

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
sv: Bästa poäng: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
sv: Bravo! Du förbättrade din bästa poäng!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
sv: Bravo! Du tangerade din bästa poäng.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
sv: Bravo! Du klarade spelet igen.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
sv: Bravo! Du har klarat spelet!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
sv: Storlek: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
sv: Spela det klassiska 15-pusslet från 1880-talet

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
sv: Pröva detta roliga alternativa 16-pussel

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
sv: Ställer in kantstorlek på pusslet (3-5, 2-9 för felsökning)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
sv: STORLEK

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
sv: Slå av ljudet

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
sv: Slå på ljudet

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
sv: Visa utgåvans version och avsluta

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
sv: 3 × 3	1 minut

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
sv: 4 × 4	5 minuter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
sv: 5 × 5	15 minuter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
sv: 4 × 4	3 minuter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
sv: 5 × 5	5 minuter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
sv: Katter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
sv: Siffror

en: About Taquin
sv: Om Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
sv: Du kan inte flytta den här brickan!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
sv: Använd Skift och en pil för att flytta brickor!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
sv: Klicka på pilarna för att flytta brickor!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
sv: Tema: Katter ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
sv: Tema: Siffror ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
sv: Tema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
sv: Ett klassiskt 15-pusselspel

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
sv: (se COPYING.themes för information)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sv: Sida på GNOME-wikin
