gnome-taquin master - en to tr translation catalogue (102 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
tr: Karoları doğru yerlerine kaydır

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
tr: Taquin 15-bulmaca ve diğer sürgülü bulmacaların bilgisayar sürümüdür.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
tr: Taquin’in amacı, numaralarla veya büyük bir resmin parçalarından herhangi biriyle gösterilen karoların kendi yerlerine ulaşması için hareket ettirmektir.

en: A GNOME taquin game preview
tr: Bir GNOME taquin oyunu önizlemesi

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
tr: 15-bulmaca

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
tr: bulmaca;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
tr: 15-Bulmaca

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
tr: 16-Bulmaca

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
tr: Sistem gece ışığını takip etme bayrağı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
tr: Gece kipini devreye sokmak için GNOME gece ışığı ayarını kullan.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
tr: Pencere genişliği

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
tr: Ana pencerenin piksel cinsinden genişliği.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
tr: Pencere yüksekliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
tr: Ana pencerenin piksel cinsinden yüksekliği.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
tr: Ekranı kaplama kipini etkinleştirme bayrağı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
tr: Eğer “true” olarak ayarlanırsa, ana pencere ekranı kaplama kipinde başlar.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
tr: Her kenardaki karo sayısı.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
tr: Oyun, 3 ila 5 arasında bir pano boyutu ile oynamayı sunuyor. Ayarlar, dosyaların seçilme biçimine göre sınırlı olmak üzere 2’den (sınama için iyi) 9’a kadar ayarlanabilir.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
tr: Tema klasörünün adı.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
tr: Taquin’in iki öntanımlı teması vardır: 'cats' (kediler) ve 'numbers' (sayılar).

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
tr: Ses

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
tr: Olay seslerinin çalınıp çalınmayacağı.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
tr: Eylemler

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
tr: Geçerli görünüm eylemleri

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
tr: Yeni bir oyun başlat

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
tr: Yeni _Oyun

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
tr: Şimdiki oyuna geri dön

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
tr: Oyun seçimi sırasında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
tr: Yeni oyun başlat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
tr: Geri git

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
tr: Oyun sırasında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
tr: Yeni oyun

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
tr: Oyunu yeniden başlat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
tr: Son hareketi geri al

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
tr: Oyun menüsünü aç veya kapat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
tr: 15-Bulmaca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
tr: Basmak için karoyu seç

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
tr: Seçili karoya bas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
tr: 16-Bulmaca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
tr: Seçili sütunu değiştir

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
tr: Seçili satırı değiştir

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
tr: Seçili satırı kaydır

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
tr: Seçili sütunu kaydır

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
tr: Ana menüyü aç veya kapat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
tr: Hakkında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
tr: Çıkış

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
tr: Geçmiş

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
tr: Oyun geçmiş menüsü

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
tr: Oyun

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
tr: Ayarlar

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
tr: Hakkında

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
tr: Hazırlayanlar

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı
    sürüm 3 ya da sonrası

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
tr: Oluşturanlar

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
tr: Belgeleyenler

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
tr: Çevirmenler

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
tr: Sanatçılar

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
tr: Gece kipini duraklak

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
tr: Gece kipini sürdür

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
tr: Gece kipini kullan

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
tr: Klavye _Kısayolları

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
tr: _Yardım

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
tr: _Ses

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
tr: _Oynu Başlat

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
tr: Şu an başlangıç konumunda.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
tr: _Geri Al

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
tr: _Yeniden Başlat

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
tr: En iyi puan: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
tr: Tebrikler! En iyi sonucunuzu geliştirdiniz!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
tr: Tebrikler! En iyi sonucunuzu yinelediniz.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
tr: Tebrikler! Oyunu yine bitirdiniz.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
tr: Tebrikler! Oyunu bitirdiniz!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
tr: Boyut: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
tr: 1880’lerin klasik 15-bulmacasını oyna

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
tr: Bu eğlenceli 16-bulmaca seçeneğini deneyin

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
tr: Bulmaca kenarlarının boyutunu ayarlar (hata ayıklama için 3-5, 2-9)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
tr: BOYUT

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
tr: Sesi kapat

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
tr: Sesi aç

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
tr: Yayım sürümünü yazdır ve çık

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
tr: 3 × 3	1 dakika

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
tr: 4 × 4	5 dakika

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
tr: 5 × 5	15 dakika

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
tr: 4 × 4	3 dakika

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
tr: 5 × 5	5 dakika

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
tr: Kediler

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
tr: Sayılar

en: About Taquin
tr: Taquin Hakkında

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
tr: Bu karoyu hareket ettiremezsin!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
tr: Karo taşımak için Shift ve bir ok kullanın!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
tr: Karo taşımak için okları tıklayın!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
tr: Tema: Kediler ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
tr: Tema: Sayılar ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
tr: Tema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
tr: Klasik 15-bulmaca oyunu

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
tr: (bilgi için COPYING.themes dosyasına bakınız)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
tr: Telif Hakkı © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
tr: GNOME wikiʼdeki sayfası
