gnome-taquin master - en to uk translation catalogue (109 entries)

en: GNOME Taquin
uk: Дратун GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
uk: Перетягніть плиточки на їхні місця

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
uk: Дратун — комп'ютерна версія ігор з перетягування плиточок.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
uk: Ціль Дратуна — розставити мозаїки на свої місця, вони позначені числами або частинами великого малюнка.

en: A GNOME taquin game preview
uk: Перегляд гри Дратун

en: The GNOME Project
uk: Проект GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Taquin
uk: Дратун

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
uk: 15

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
uk: головоломка;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
uk: 15

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
uk: 16

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
uk: Автоматичне використання загальносистемних умов вмикання нічного освітлення

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
uk: Використовувати параметр нічного освітлення GNOME для вмикання нічного режиму.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
uk: Ширина вікна

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
uk: Ширина головного вікна у пікселях.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
uk: Висота вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
uk: Висота головного вікна у пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
uk: Прапорець для вмикання максимізованого режиму

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
uk: Якщо вказано «true», основне вікно відкриватиметься у максимізованому режимі.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
uk: Кількість плиточок на кожному краю.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
uk: Пропонується зіграти на дошці розміром 3 to 5. Параметри можуть мати від 2 (добре для тестування) до 9, обмежено способом вибору файлів.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
uk: Назва теки з темами.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
uk: Дратун має дві типові теми: «котики» і «числа».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
uk: Звук

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
uk: Чи супроводжувати події звуками.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
uk: Дії

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
uk: Дії з поточною панеллю перегляду

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
uk: _Нова гра

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
uk: Повернутись до поточної гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
uk: Вибір під час гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
uk: Почати нову гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
uk: Повернутися

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
uk: Під час гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
uk: Нова гра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
uk: Перезапустити гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
uk: Скасувати останній хід

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
uk: Перемкнути меню гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
uk: Гра «15»

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
uk: Вибрати плиточку для пересування

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
uk: Пересунути вибрану плиточку

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
uk: Гра «16»

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
uk: Змінити вибраний стовпчик

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
uk: Змінити вибраний рядок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
uk: Пересунути вибраний рядок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
uk: Пересунути вибраний стовпчик

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
uk: Перемкнути головне меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
uk: Довідка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
uk: Про програму

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
uk: Вийти

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
uk: Журнал

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
uk: Меню журналу гри

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
uk: Гра

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
uk: Параметри

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
uk: Про програму

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
uk: Подяки

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
uk: Загальна громадська ліцензія GNU
    версія 3 або новіша

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
uk: Творці

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
uk: Автори документації

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
uk: Перекладачі

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
uk: Художники

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
uk: Призупинити нічний режим

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
uk: Повторно використати нічний режим

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
uk: Використати нічний режим

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
uk: _Довідка

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
uk: _Звук

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
uk: _Почати гру

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
uk: Вже у початковій позиції.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
uk: _Скасувати

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
uk: _Перезапустити

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
uk: Найкращий результат: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
uk: Право! Ви перевершили ваш найкращий результат!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
uk: Браво! Ви повторили ваш найкращий результат.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
uk: Браво! Ви знову завершили гру!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
uk: Браво! Ви завершили гру!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
uk: Розмір: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
uk: Зіграти класичну п'ятнадцятку з 1880-тих

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
uk: Спробувати альтернативну шістнадцятку

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
uk: Вказати розмір країв (3-5, 2-9 для тестування)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
uk: РОЗМІР

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
uk: Вимкнути звук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
uk: Увімкнути звук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
uk: Показати версію випуску та вийти

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
uk: 3 × 3	1 хвилина

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
uk: 4 × 4	5 хвилин

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
uk: 5 × 5	15 хвилин

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
uk: 4 × 4	3 хвилини

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
uk: 5 × 5	5 хвилин

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
uk: Коти

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
uk: Кількість

en: About Taquin
uk: Про «Дратун»

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
uk: Ви не можете пересунути цю плиточку!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
uk: Скористайтеся Shift і клавішею зі стрілочкою, щоб пересунути плиточку!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
uk: Натискайте стрілочки, щоб пересувати плиточки!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
uk: Тема: котики ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
uk: Тема: числа ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
uk: Тема: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
uk: Класична п'ятнадцятка

note: Translators: about dialog text crediting an artist (a photograph), with the website where the image was published
en: Abelard (Wikimedia)
uk: Abelard (Вікісховище)

en: Alvesgaspar (Wikimedia)
uk: Alvesgaspar (Вікісховище)

en: Mueller-rech.muenchen (Wikimedia)
uk: Mueller-rech.muenchen (Вікісховище)

en: Ruskis (Wikimedia)
uk: Ruskis (Вікісховище)

en: Toyah (Wikimedia)
uk: Toyah (Вікісховище)

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
uk: (докладніший опис наведено у COPYING.themes)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
uk: © Arnaud Bonatti, %u–%u

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
uk: Сторінка у вікі GNOME
