gnome-taquin master - en to da translation catalogue (100 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
da: Flyt brikker til deres rigtige pladser

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
da: Taquin er en computerudgave af 15-spillet og andre brikflyttespil.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
da: Målet med Taquin er at flytte brikker, så de når deres pladser angivet enten ved tal eller dele af et stort billede.

en: A GNOME taquin game preview
da: Smugkig på et spil GNOME taquin

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
da: 15-spil

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
da: spil;opgave;tænkespil;puslespil;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
da: 15-spil

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
da: 16-spil

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
da: Et flag til at følge systemets natlys

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
da: Brug GNOMEs indstilling for natlys til at aktivere nattilstand.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
da: Bredden af vinduet

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
da: Bredden af hovdedvinduet i pixel.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
da: Højden af vinduet i pixel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
da: Højden af hovedvinduet i pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
da: Et flag til at aktivere maksimeret tilstand

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
da: Hvis “true” startes hovedvinduet i maksimeret tilstand.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
da: Antal brikker langs hver kant.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
da: Spillet tilbyder en brætstørrelse fra 3 til 5. Indstillingen kunne angives fra 2 (god til test) til 9, begrænset af måden hvorpå der vælges filer.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
da: Navnet på temamappen.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
da: Taquin har to standardtemaer: “katte” og “tal”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
da: Lyd

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
da: Om der skal afspilles lyde ved begivenheder.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
da: Handlinger

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
da: Handlinger for den nuværende visning

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
da: _Nyt spil

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
da: Gå tilbage til nuværende spil

[ctx: shortcut window]
en: During game selection
da: Under valg af spil

[ctx: shortcut window]
en: Start new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: During a game
da: Under et spil

[ctx: shortcut window]
en: New game
da: Nyt spil

[ctx: shortcut window]
en: Restart game
da: Genstart spil

[ctx: shortcut window]
en: Undo last move
da: Fortryd seneste træk

[ctx: shortcut window]
en: 15-Puzzle
da: 15-spil

[ctx: shortcut window]
en: Select tile to push on
da: Vælg brik, der skal skubbes

[ctx: shortcut window]
en: Push on selected tile
da: Skub den valgte brik

[ctx: shortcut window]
en: 16-Puzzle
da: 16-spil

[ctx: shortcut window]
en: Change selected column
da: Ændr den valgte kolonne

[ctx: shortcut window]
en: Change selected row
da: Ændr den valgte række

[ctx: shortcut window]
en: Swipe selected row
da: Forskyd valgte række

[ctx: shortcut window]
en: Swipe selected column
da: Forskyd valgte kolonne

[ctx: shortcut window]
en: Generic
da: Generiske

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: About
da: Om

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
da: Historik

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
da: Spilhistorikmenu

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
da: Spil

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
da: Indstillinger

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
da: Om

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
da: Bidragydere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
da: GNU General Public License
    version 3 eller nyere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
da: Forfattere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
da: Dokumentation

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
da: Oversættere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
da: Kunstnere

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
da: Sæt nattilstand på pause

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
da: Brug nattilstand igen

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
da: Brug nattilstand

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
da: _Hjælp

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
da: _Lyd

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
da: _Start spil

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
da: Allerede på startpositionen.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
da: _Fortryd

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
da: _Genstart

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
da: Bedste resultat: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
da: Bravo! Du har slået din tidligere rekord!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
da: Bravo! Du har nået dit bedste resultat igen.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
da: Bravo! Du har gennemført spillet igen.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
da: Bravo! Du har gennemført spillet!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
da: Størrelse: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
da: Spil det klassiske 15-spil fra 1880'erne

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
da: Prøv dette underholdende 16-spil som alternativ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
da: Angiver spillets kantstørrelse (3-5, eller 2-9 for fejlsøgning)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
da: STØRRELSE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
da: Slå lyden fra

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
da: Slå lyden til

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
da: 3 × 3	1 minut

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
da: 4 × 4	5 minutter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
da: 5 × 5	15 minutter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
da: 4 × 4	3 minutter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
da: 5 × 5	5 minutter

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
da: Katte

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
da: Tal

en: About Taquin
da: Om Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
da: Du kan ikke flytte denne brik!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
da: Brug Skift og en pil for at flytte brikker!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
da: Klik på pilene for at flytte brikker!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
da: Tema: Katte ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
da: Tema: Tal ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
da: Tema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
da: Et klassisk 15-spil

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for informations)
da: (se COPYING.themes for oplysninger)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
da: Ophavsret © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
da: Side på GNOMEs wiki
