gnome-taquin master - en to fi translation catalogue (103 entries)

en: GNOME Taquin
fi: Gnomen Taquin

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
fi: Liu'uta laatat oikeille kohdilleen

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
fi: Taquin on tietokoneversio 15-pelistä ja muista liu'utuksella ratkaistavista pulmapeleistä.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
fi: Tavoite Taquinissa on siirtää laatat oikeille kohdilleen siten, että ne muodostavat numerojatkumon tai kuvan.

en: A GNOME taquin game preview
fi: Gnome Taquin -pelin esikatselu

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
fi: 15-peli

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
fi: puzzle;pulma;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
fi: 15-peli

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
fi: 16-peli

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
fi: Asetus järjestelmän yövalon seuraamiseksi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
fi: Käytä Gnomen yövaloasetusta aktivoidaksesi yötilan.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
fi: Ikkunan leveys

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
fi: Pääikkunan leveys pikseleissä.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
fi: Ikkunan korkeus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
fi: Pääikkunan korkeus pikseleissä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fi: Asetus suurennetun ikkunan käyttämiseksi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fi: Jos "true", pääikkuna avautuu suurennettuna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
fi: Laattojen lukumäärä joka sivulla.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
fi: Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata laudalla, jonka koko vaihtelee välillä 3-5. Asetus on mahdollista asettaa arvosta 2 (hyvä testausta varten) arvoon 9 asti, rajoitettuna tavalla jolla tiedostot valitaan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
fi: Teemakansion nimi.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
fi: Taquin sisältää kaksi oletusteemaa: 'cats' ja 'numbers'.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
fi: Ääni

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
fi: Toistetaanko peliäänet.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
fi: Toiminnot

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
fi: Nykyisen näkymän toiminnot

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
fi: Käynnistä uusi peli

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
fi: _Uusi peli

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
fi: Siirry takaisin nykyiseen peliisi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
fi: Peliä valittaessa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
fi: Takaisin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
fi: Pelin aikana

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
fi: Uusi peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
fi: Aloita peli uudestaan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
fi: Kumoa viimeisin siirto

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
fi: Avaa tai sulje pelivalikko

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
fi: 15-peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
fi: Valitse työnnettävä laatta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
fi: Työnnä valittua laattaa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
fi: 16-peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
fi: Vaihda valittua saraketta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
fi: Vaihda valittua riviä

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
fi: Pyyhkäise valittua riviä

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
fi: Pyyhkäise valittua saraketta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
fi: Avaa tai sulje päävalikko

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
fi: Tietoja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
fi: Lopeta

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
fi: Historia

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
fi: Pelin historiavalikko

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
fi: Peli

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
fi: Valinnat

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
fi: Tietoja

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
fi: Tekijät

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
fi: GPL-lisenssi
    versio 3 tai uudempi

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
fi: Tekijät

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
fi: Dokumentaatio

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
fi: Kääntäjät

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
fi: Taiteilijat

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
fi: Keskeytä yötila

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
fi: Käytä yötilaa uudelleen

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
fi: Käytä yötilaa

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
fi: _Ohje

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
fi: _Ääni

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
fi: _Aloita peli

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
fi: Peli on jo alkuasetelmassa.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
fi: _Kumoa

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
fi: _Aloita uudestaan

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
fi: Parhaat pisteet: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
fi: Onnittelut, paransit parhaita pisteitäsi!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
fi: Onnittelut, sait tulokseksi saman kuin aiemmat parhaat pisteesi!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
fi: Onnittelut, läpäisit pelin taas!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
fi: Onnittelut, läpäisit pelin!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
fi: Koko: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
fi: Pelaa klassista 1870-luvun 15-peliä

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
fi: Kokeile tätä hauskaa vaihtoehtoista 16-peliä

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
fi: Aseta pulman sivujen koko (3-5, 2-9 vianselvitystä varten)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
fi: KOKO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
fi: Poista äänet käytöstä

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
fi: Ota äänet käyttöön

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
fi: Tulosta julkaisuversio ja poistu

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
fi: 3 × 3	1 minuutti

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
fi: 4 × 4	5 minuuttia

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
fi: 5 × 5	15 minuuttia

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
fi: 4 × 4	3 minuuttia

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
fi: 5 × 5	5 minuuttia

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
fi: Kissat

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
fi: Numerot

en: About Taquin
fi: Tietoja - Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
fi: Et voi siirtää tätä laattaa!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
fi: Käytä Shift-painiketta ja nuolia siirtääksesi laattoja!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
fi: Napsauta nuolia siirtääksesi laattoja!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
fi: Teema: kissat ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
fi: Teema: numerot ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
fi: Teema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
fi: Klassinen 15-pulmapeli

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
fi: (lisätietoja tiedostossa COPYING.themes)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fi: Sivu Gnomen wikissä
